Jakie gatunki zwierząt zamieszkają w Afrykarium?

Zapraszam dzisiaj do przeczytania artykułu, w którym staram się chociaż po części odpowiedzieć na pytanie, które z całą pewnością nurtuje każdą osobę chociaż trochę interesującą się światkiem ogrodów zoologicznych. Oczywiście nie wymienione zostaną wszystkie gatunki, które zamieszkają w Afrykarium, ale, posługując się terminologią piłkarską, „trzon kadry” zostanie opisany!

Ten artykuł jest drugą częścią cyklu o wrocławskim Afrykarium. Wczoraj mogliście dowiedzieć się kiedy planowane jest otwarcie obiektu oraz jakie będą ceny biletów wstępu. W najbliższych dniach pojawią się kolejne teksty!

Na wstępie warto zdać sobie sprawę, że skład gatunkowy Afrykarium będzie ulegać ciągłym zmianom. Zamieszkiwać je będzie w końcu kilkadziesiąt tysięcy zwierząt! Pozyskanie takiej olbrzymiej ilości  nie jest sprawą łatwą. Część gatunków np. surykatki zamieszka w obiekcie niejako na chwilę do czasu aż uda się pozyskać docelowych lokatorów. Z innych z kolei zapewne trzeba będzie rezygnować z uwagi na jakieś nieprzewidziane problemy.

Tekst ten powstał głównie w wyniku moich obserwacji doniesień prasowych, dlatego też w żadnym wypadku nie można go traktować jako „prawdy, samej prawdy i tylko prawdy”.  Z całą pewnością wielu przyszłych mieszkańców nie jest w nim wymienionych. Co więcej, części opisanych gatunków koniec końców w Afrykarium nie będzie. Plan kolekcji dla tego obiektu ulega ciągłym zmianom. Już teraz wiadomo, że z uwagi na zmianę koncepcji w obiekcie nie zamieszkają flamingi oraz ośmiornice.

Koncepcja Afrykarium polega na zaprezentowaniu 5 charakterystycznych dla Afryki biotopów. Wraz z holem wejściowym możemy zatem wyróżnić 6 części budynku. Wszystkie one, z bardzo nielicznymi wyjątkami zostaną zasiedlone wyłącznie przez zwierzęta pochodzące z tych właśnie ekosystemów

Materiały prasowe Zoo Wrocław

Hol wejściowy

Zwiedzanie Afrykarium rozpoczniemy od przestronnego holu wejściowego. Znajdą się tam tzw. touch poole, czyli niewielkie zbiorki do których zwiedzający będą mogli wkładać ręce by dotknąć mieszkające tam zwierzęta. A będą nimi m.in. drobne gatunki ryb, ślimaki, raki oraz krewetki. Większość holu wejściowego zajmą tzw. afrykańskie mokradła. Ich mieszkańcami będą żółwie błotne oraz liczne gatunki ryb zamieszkujących płytkie wody takie jak: afrykańskie arowany, wielopłetwce senegalskie oraz różne gatunki tilapii.  W zbiorniku tym znajdą się również prapłetwce należące do ryb dwudysznych czyli potrafiących oddychać powietrzem atmosferycznym za pomocą płuc. We wczesnych planach najefektowniejszymi mieszkańcami afrykańskich mokradeł miały być flamingi. Z ich ekspozycji w tym miejscu na razie zrezygnowano. Przede wszystkim z uwagi na nieprzyjemny zapach, który jest ich nieodłącznym towarzyszem. Niewykluczone jednak, że w przyszłości pojawią się w płytkiej sadzawce znajdującej się przed budynkiem Afrykarium.

Materiały prasowe Zoo Wrocław

Morze Czerwone

Trasa zwiedzania rozpoczyna się od plaży położonej nad brzegiem Morza Czerwonego, a zamieszkanej przez żółwie pustynne. Głównymi mieszkańcami tego zbiornika będzie ponad 20 tysięcy ryb rafy koralowej, wśród nich niewielkie płaszczki i rekiny oraz rozgwiazdy.

Materiały prasowe Zoo Wrocław

Wielkie Jeziora Afrykańskie

Największymi mieszkańcami tej części będzie grupa hipopotamów nilowych. Na nowe lokum przeprowadzą się dwie wrocławskie samice Rumba i Salsa, które od swojego urodzenia przebywają w budynku słoniarni. Najprawdopodobniej w Afrykarium dołączy do nich samiec, który przyjedzie z innego europejskiego ogrodu zoologicznego. W basenie hipopotamów zamieszkiwać będą również różne gatunki ryb w tym grubowargi. Na skrawkach sawanny znajdujących się w okolicy zamieszkiwać będą maleńkie antylopy dik-diki, którym towarzyszyć będą mangusty karłowate oraz mrówniki wraz z surykatkami. Często jako mieszkańcy tej części Afrykarium wymieniane był również góralki. Mrówniki za pomocą specjalnego korytarza będą mogły przemieszczać się do nory znajdującej się piętro niż ich wybieg. Właśnie tutaj zdecydowanie najczęściej zwiedzający będą mogli oglądać te ciekawe zwierzęta prowadzące wybitnie nocny tryb życia. Ich sąsiadami będą golce dla których skonstruowana zostanie specjalna pionowa ekspozycja imitująca labirynt podziemnych korytarzy, w których żyją.

Tak urodziwe zwierzęta jak golce już niedługo będzie można oglądać we wrocłąwskim zoo! http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Nacktmull.jpg/1280px-Nacktmull.jpg

Nad całością będą latać liczne gatunki ptaków takie jak: dzioborożce toko nosate, ibisy białowąse, wikłacze ogniste, czaple złotawe, drzewice białolice, warugi, pijawniki, turaki, czajki. Bardzo efektownymi i istotnymi elementami tej części Afrykarium będą baseny przedstawiające faunę jezior Malawi i Tanganika. Znajdzie się w nich kilkadziesiąt gatunków ryb pochodzących wyłącznie z tych jezior. Co ciekawe fauna basenu Tanganiki będzie jeszcze bardziej zawężona. Znajdziemy w nim wyłącznie gatunki pielęgnic i innych ryb z konkretnego rejonu jeziora Tanganika.

Materiały prasowe Zoo Wrocław

Kanał Mozambicki

Najbardziej imponującymi zwierzętami tego basenu będą rekiny. W sumie zamieszkiwać go będzie około 30 osobników różnych gatunków. Z całą pewnością z zoo w holenderskim Emmen przyjedzie grupa rekinów cytrynowych. Jako potencjalni mieszkańcy wymieniane były również m.in. rekiny czarnopłatwe, białopłetwe, rekiny młoty, tawrosze czy rekiny brodate. By przekonać się które gatunki koniec końców zasiedlą wrocławski Kanał Mozambicki przyjdzie nam zapewne poczekać aż do jego otwarcia. Kolejnymi lokatorami największego zbiornika Afrykarium będzie ponad 50 płaszczek w tym orlenie cętkowane. Poza tym oglądać tutaj będzie można wiele innych ryb takich jak: tuńczyki, rogatnice, samogłowy, seriole, bonito, tarpony, barakudy czy raszple. Wisienką na torcie będą żółwie morskie: karetta i zielony.

Materiały prasowe Zoo Wrocław

Wybrzeże Szkieletów

Częścią Afrykarium są dwa olbrzymie baseny zewnętrzne. Już w najbliższych tygodniach zostaną one zasiedlone przez 6 kotików afrykańskich oraz 60-osobnikową grupę pingwinów przylądkowych, którym towarzyszyć będą kazarki siwogłowe. W dalszej przyszłości władze wrocławskiego ogrodu chciałyby by współmieszkańców miały również uchatki afrykańskie a miały by nim być jeden z gatunków szakali. W podziemiach budynku gdzie zlokalizowano podwodne punkty widokowe do basenów pingwinów i uchatek znajdują się jeszcze cztery akwaria. Będą ona zamieszkane przez meduzy, moreny, seleny i młode, dopiero dorastające rekiny. Wcześniej jako lokatorów jednego z tych akwariów wymieniono ośmiornice, ale ostatecznie z pomysłu ich pokazywania zrezygnowano.

Materiały prasowe Zoo Wrocław

Kotlina Kongo

W Kotlinie Kongo znajdować się będą trzy duże baseny. Dwa z nich zamieszkałe będą przez manaty. Samiec i dwie samice będą manatami karaibskimi. Będzie to jeden z bardzo nielicznych gatunków w Afrykarium nie pochodzący z Czarnego Lądu. Manaty afrykańskie są nieobecne w europejskich ogrodach zoologicznych, w przeciwieństwie do ich karaibskich kuzynów dla których prowadzony jest program hodowlany. Współlokatorami manatów będzie, jak we wszystkich zbiornikach, wiele gatunków ryb.  Wśród nich ryby tygrysie z gatunku Hydrocynus goliath. Są to ważące ponad 50 kilogramów ryby o niezwykle drapieżnym wyglądzie.

Już niedługo manaty będzie można oglądać we Wrocławiu, po raz pierwszy w Polsce! http://www.zoochat.com/139/manatee-n-rnberg-229348/

Trzeci basen natomiast będzie dzielony pomiędzy krokodyle nilowe oraz wydrzyce afrykańskie.  Wśród drzew skakać będą talapoiny gabońskie czyli jedne z najmniejszych małp Starego Świata. W Kotlinie Kongo nad głowami zwiedzających latać będą liczne gatunki ptaków m.in. błyszczaki.

Materiały prasowe Zoo Wrocław

W sumie Afrykarium zamieszkiwać będzie kilkadziesiąt tysięcy zwierząt reprezentujących grubo ponad 200 gatunków. W tekście tym wymieniłem w zasadzie tylko te największe, najbardziej charakterystyczne. W obiekcie zaplanowanych jest również wiele mniejszych ekspozycji, zamieszkanych także przez gady czy płazy. Część z nich nie będzie gotowa w dniu otwarcia, a pojawiać będą się one stopniowo w najbliższych miesiącach czy nawet latach. Pamiętać jednak należy, że zdecydowano większość mieszkańców Afrykarium to będą różnorodne gatunki ryb. Będą one docierać w kilku transportach tygodniowo przez najbliższe 4 miesiące!

Reklamy

10 comments on “Jakie gatunki zwierząt zamieszkają w Afrykarium?

 1. Świetny tekst!
  Mam dwa pytania 🙂
  – piszesz, że surykatki będą początkowo mieszkały w afrykarium, a później zostaną zastąpione innym gatunkiem, wiadomo co to ma byc?
  – jeśli mrówniki i surykatki wyprowadzą się do afrykarium, to co zostanie w starej krokodylarni (jakie gatunki)? I czy jeśli znikną największe gwiazdy tego pawilonu- mrówniki to pawilon będzie nadal czynny dla zwiedzających?

 2. Właściwie to nie znam odpowiedzi na żadne z postawionych przez Ciebie pytań. Niby surykatki maja na początek mieszkać z mrównikami, a w przyszłości by czymś zastąpione. Może góralkami właśnie?
  A co do starej krokodylarni to pozostaje mieć nadzieję, że w najgorszym razie zostanie zrównana z ziemią. Nie sądzę, żeby sprowadzali do niej nowych lokatorów. Tam jest jeszcze problem krokodyla syjamskiego, którego nie bardzo jest gdzie umieścić.

 3. Szkoda, że zrezygnowano z ośmiornic. Wiesz może czemu? Ciekaw jestem również skąd wiozłeś plany afrykarium.

 4. Morze Czerwone
  Pośród raf żyją liczne gatunki gąbek, mięczaków, żółwi oraz setki gatunków ryb, w tym tuńczyki, napoleony, rozdymki, barakudy, rekiny, skrzydlice, chetoniki, papugoryby, błazenki, garbiki, mureny, koniki morskie, strzykwy, rozgwiazdy, szkaradnice, skorpeny, czy spoczywające na piaszczystym dnie ogończe, a także żółwie; w naszym akwenie znajdzie się około 20 tys ryb!

  Na wybiegu z pingwinami zamieszkają oprócz kazarek też pingwiny małe i gęsi.

 5. Witaj,

  ale czy warugi nie przylecą i nie połkną przypadkiem wielopłetwców? 🙂 nie do końca pojmuję tę koncepcję i żałuję jedynie że nie zaplanowano ekspozycji trzewikodziobów…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s