Kiedy otwarcie Afrykarium?

W dniu dzisiejszym została we wrocławskim ogrodzie zoologicznym zorganizowana konferencja prasowa, podczas której można było się dowiedzieć, kiedy otwarte zostanie Afrykarium oraz ile będą kosztować bilety wstępu! Zapraszam do przeczytania krótkiego artykułu, w którym poznacie odpowiedzi na te pytania oraz będącego jednocześnie swoistym preludium całej serii artykułów o największej inwestycji w historii polskich ogrodów zoologicznych.

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie jednej z największych inwestycji w historii światowych ogrodów zoologicznych. W ostatnim tygodniu października lub w pierwszych dniach listopada zostanie otwarte Afrykarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.  Nieoficjalnie jako najbardziej prawdopodobną datę wymienia się 24 lub 25 października. Do niedawna wrocławskie zoo oficjalnie utrzymywało, że otwarcie nastąpi dopiero w 2015. Zewsząd napływały jednak niepotwierdzone informacje o otwarciu jesienią bieżącego roku. Przełom października i listopada jest oczywiście bardzo nieprzypadkowy, ponieważ już 16 listopada odbywają się wybory samorządowe. Żaden polityk nie mógłby  zmarnować takiej okazji, by zaimponować swoim wyborcom. Nie inaczej stanie się zapewne we Wrocławiu i rezultatem przyspieszenia prac wykończeniowych będzie otwarcie Afrykarium kilka lub kilkanaście dni przed wyborami samorządowymi tak, by władze Wrocławia z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem na czele mogły pochwalić się ukończeniem inwestycji.

Niezwykle elektryzującą wrocławian kwestią jest cena biletu. Już wiadomo, że do 30 marca będzie można zwiedzać obiekt w ramach zwykłego biletu do Zoo Wrocław, którego cena do tego czasu na pewno nie ulegnie zmianie! Zatem przez pierwszych pięć miesięcy będzie można wejść do Afrykarium za 30 zł (bilet normalny) lub 20 zł (ulgowy). Co prawda do tej pory zwyczajem było we Wrocławiu obniżanie cen biletów na okres zimowy, jednak wydaje się, że w tym roku nie można na to liczyć. Zresztą w sytuacji uatrakcyjnienia zoo o taki obiekt zimowa obniżka biletów byłaby kompletnie nieuzasadniona. Zapewne od kwietnia przyszłego roku wprowadzone zostaną dodatkowe bilety za zwiedzanie Afrykarium i od tego momentu trzeba będzie płacić sporo więcej za jego zwiedzenie.

To, że Afrykarium zostanie otwarte dopiero jesienią, nie oznacza, że wcześniej nie będzie można oglądać w nim pierwszych zwierząt. Już w najbliższych tygodniach zasiedlone zostaną baseny zewnętrzne. Przeniesiona zostanie tam wrocławska grupa sześciu kotików afrykańskich. Z kilku innych ogrodów zoologicznych z całej Europy przyjedzie również 60 pingwinów przylądkowych. Oba gatunki będzie można oglądać z punktów widokowych zlokalizowanych pomiędzy ich basenami a wybiegami okapi. Zarówno basen pingwinów jak i uchatek są już wypełnione wodą i w sierpniu zwiedzający będą mogli oglądać w nich zwierzęta!

Basen pingwinów przylądkowych

W dniu otwarcia nie wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Część mniejszych ekspozycji będzie jeszcze niegotowa. Pamiętać należy jednak, że w przypadku tak olbrzymiego budynku i obecności dziesiątek tysięcy (!) zwierząt praktycznie nigdy nie będzie można mówić o stanie finalnym. Afrykarium będzie żywym, stale ewoluującym organizmem. Część pomysłów zapewne się nie sprawdzi i konieczne będą drobne przebudowy ekspozycji czy też zmiany w składzie mieszkańców.

W najbliższych dniach na Mrówkojadzie pojawi się cykl artykułów o Afrykarium. Będzie się z nich można dowiedzieć nieco więcej o samym budynku, jego budowie oraz zwierzętach, które będą w nim mieszkać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s