„7 Dni Zoo” nr 126


“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do lektury kolejnego numeru 7 dni czyli jedynego w internecie zestawienia cotygodniowych aktualności ze świata polskich ogrodów zoologicznych.

NARODZINY

ZOO ŁÓDŹ

Urodził się świnki cebueńskie! Jest to olbrzymi sukces łódzkiej placówki gdzie ten gatunek udało się rozmnożyć po raz pierwszy w historii. Świnie cebueńskie, zwane również wisajskmi są krytycznie zagrożone wyginięciem i najprawdopodobniej ich jedyna szansą na przetrwanie jest hodowla w ogrodach zoologicznych.

fot. Zoo Łódź

STARE ZOO POZNAŃ

18 czerwca urodził się osiołek.

NOWE ZOO POZNAŃ

 Jak donoszą nieoficjalne źródła już kilka tygodni temu w Poznaniu urodziła się wielkomysz filipińska.

ZOO OPOLE

 Opolskie zoo oficjalnie poinformowało o urodzonych blisko dwa miesiące temu trzech rysiach karpackich. Niestety z dwójki urodzonych przed dwoma miesiącami panter śnieżnych przeżył tylko samiec.

gazeta.pl

PTASZARNIA LUBIN

27 czerwca w Lubinie przyszła na świat koza syryjska, której nadano imię Lubinka

 ZOO CHARLOTTA

Urodził się lemur katta.

fot. zoo charlotta

ZOO BORYSEW

W podłódzkim zoo na świat przyszły gnu brunatne oraz zebra bezgrzywa.

TRANSFERY

NOWE ZOO POZNAŃ

W poznańskiej żyrafiarni pojawił się z zoo w Lipsku samiec żyrafy Rotschilda. Dołączył on do czterech przebywających już tam samic. Więcej o 3,5 metrowym Liptonie tutaj.

 ZOO GDAŃSK

W sierpniu lub wrześniu do Abu Dabi wyjadą dwie urodzone w zeszłym roku w Gdańsku samice oryksów szablorogich.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO ZAMOŚĆ

Zdecydowanie na ostatniej prostej jest już budowa zamojskiej żyrafiarni. Zapewne w sierpniu pojawiają się tam zwierzęta. Będą to trzy samce żyraf pochodzące z niemieckich ogrodów w Hamburgu, Erfurcie i Kolonii. Dwie z gatunku Rotschilda i jedna siatkowana. Oprócz żyraf w pawilonie zamieszkają również zebry, jeden gatunek antylop oraz surykatki na wspólnym wybiegu z grupa samca i trzech samic jeżozwierzy afrykańskich. Będą to jedyni aktualnie reprezentanci tego gatunku w polskich ogrodach.

ŚLĄSKIE ZOO 

W chorzowskiej słoniarni trwa przebudowa części ptasiej na terraria dla gadów.

fot. wojtusch

fot.wojtusch

 

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

 

Reklamy

6 comments on “„7 Dni Zoo” nr 126

    • Faktycznie, już poprawiam! Tak się nie mogłem nadziwić z tych informacji o wypuszczania afrykańskich oryksów szablorogich na wolność w Azji, że aż im przynależność gatunkową zmieniłem

  1. Niestety, personel krajowych ogrodów zoologicznych ma wielkie tendencje do przesady w podawanych informacjach. Pantery śnieżne mnożą się w Polsce od początku lat 90-tych (Poznań) i żaden to dziś sukces. Pierwszy miot świń wisajskich w Europie to także Poznań. Dziś z braku miejsca ogranicz się rozród tego gatunku. Oryksy z Oliwy nie pojadą w celu wsiedlania do natury, bo nigdy tam nie żyły itp itd………………

    • Nagminny przekaz odnośnie irbisów z Opola jest taki, że rozmnażają się w Polsce od niedawna i tylko w Krakowie. W rzeczywistości tylko w ostatnich 5 latach urodziło się ich w Polsce dobrze ponad 10. Wydaje się to być jednak „drobnostką”. Często przekaże się dziennikarzom coś ogólnikowego, a oni już przerobią to na coś „najlepszego” lub „pierwszego”. Co ciekawe pierwsze narodziny w Europie to najprawdopodobniej rok 1910 i zoo Wrocław.

      O wiele gorzej sytuacja ma się z tymi przechwałkami docierającymi z Gdańska. Tego wszystkiego już żaden dziennikarz by sobie od tak z palca nie wymyślił. Ktoś im musiał powiedzieć, że wyjazd afrykańskich oryksów szablorogich do Abu Dabi to wypuszczanie na wolność na Półwyspie Arabskim.

    • Ech, już poprawiam! Tak to już jest jak coś się robi na szybko… Plus tych błędów taki, że przynajmniej wiem, że ktoś czyta a nie, że po komentarzach hula wiatr i nic się nie dzieje 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s