„7 Dni Zoo” nr 125


“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do lektury!

NARODZINY

ŚLĄSKIE ZOO

Wykluty kilka tygodni temu młody puchacz opuścił gniazdo.

Śląskie Zoo

ZOO POZNAŃ

 Urodził się dwie kapibary.

ZOO WARSZAWA

Urodziła się trzecia już w tym roku lama – tym razem biała, trzy nachury oraz daniele. Sporo przychówków również u ptaków. Młode mają: kitty czerwonodziobe, kiścce tajwańskie i nepalskie, bataliony, kulony i cieciorniki kanadyjskie.

ZOO WROCŁAW

Sporo zwierząt urodziło się w ostatnich dniach we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Jeszcze w maju, jak co roku, urodziły się rysie. Po sąsiedzku na wybiegu można wypatrzyć małego, jeszcze trochę nieporadnego magota. W innej części zoo wykluł się żuraw rajski! Zeszłoroczne młode niestety przeżyło tylko kilka miesięcy. Oby w tym roku poszlo lepiej, byłby to pierwszy odchowany żuraw rajski w polskich ogrodach zoologicznych. Inne młode to m.in. siki dybowskiego, koziorozce syberyjskie, gundie, wyjec czarny, pończoszniki, kaczki Mellera.

Największy rozgłoś zdobyło jednak oficjalne poinformowanie przez wrocławskie zoo o narodzinach kotika afrykańskiego!

Zoo Wrocław

Przedstawiciele tego gatunku rodzili się we Wrocławiu już od kilku lat. Niestety młode był martwe lub przeżywały tylko kilka dni. Podobnie było w tym roku. Jak podaje profil Kotiki Wrocławskiego Zoo:

Mamy dla Was dwie wiadomości w związku z narodzinami młodych kotików.
Niestety pierwsza, smutna jest taka, że młode urodzone przez Jojo pod koniec maja nie przeżyło. Jojo nie wykazywała prawidłowego instynktu macierzyńskiego i najprawdopodobniej nie miała pokarmu. Pomimo oddzielenia od matki i prób sztucznego odchowu młode było zbyt słabe i padło po 36 godzinach.
Druga wiadomość jest już dużo weselsza. Nabi również była w ciąży (czego do samego końca nie byliśmy pewni, gdyż nie było po niej tego widać tak jak w przypadku Jojo) i 10 czerwca urodziła zdrowe młode, którym bardzo troskliwie się opiekuje. Zachowując ostrożny optymizm postanowiliśmy spokojnie poczekać z dzieleniem się tą informacją do dziś. Wczoraj młode zostało po raz pierwszy oddzielone od matki, zważone i sprawdzono jego płeć. Niniejszym pragniemy Was poinformować, że nasz nowy kotik to samiczka, która w dwa tygodnie od porodu waży dokładnie 7kg Możecie ją podziwiać na załączonym filmiku

http://www.youtube.com/watch?v=wnksa8uJ9MQ

 

 ZOO CHARLOTTA

Urodził się trzeci w tym roku magot, lama oraz trzy mary patagońskie.

Zoo Charlotta

TRANSFERY

 

 ZOO ZAMOŚĆ

Nektarniki w Zamościu!

Z Holandii sprowadzono samca i dwie samiczki z gatunku Nectarinia venusta. Zamieszkały one w motylarni. To jedyne nektarniki w polskich ogrodach zoologicznych.

Zoo Zamosc

 ZOO CHARLOTTA

Z ogrodów zoologicznych z Łodzi oraz z Zamościa przyjechały kapucynki czubate.

SEA PARK SARBSK

Nowymi mieszkańcami są dwie foki pospolite.

PLANY I INWESTYCJE

 ZOO GDAŃSK

Rozbudowywany jest wybieg wilków. Trzy samce uzyskają m.in. dostęp do dużego stawu. Więcej o sprawie można poczytać tutaj.

ZOO PŁOCK

Skończono nowe terrarium, w którym zamieszkał pończosznik szachowany.

Zoo Płock

 

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ BYDGOSZCZ

Postępują prace wykończeniowe na budowie pawilonu akwarium i terrarium. Zoo na swojej stronie zamieściło fotorelacje z procesu wnoszenia szyb do wnętrza budynku.

 

WYDARZENIA W SKRÓCIE

ZOO PŁOCK

Coraz bliżej do drugiej edycji płockiej Zoonocy, która odbędzie się z 4 na 5 lipca. O tym jak wyglądała pierwsza Zoonoc możecie przeczytać na Mrówkojadzie w relacji Wojtka.

 

ZOO TORUŃ

Zoo Torun

 

 

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

W ostatnią środę na Mrówkojadzie pojawiła się relacja z  nocnego spaceru po Śląskim Zoo w Noc Świętojańską. W najbliższych tygodniach strona będzie się rozkręcać i nowe wpisy zaczną pojawiać się coraz częściej i coraz regularniej!

 

TEMAT TYGODNIA

Szczecińska inicjatywa na rzecz zwierząt Basta! opublikowała ponad dwudziestominutowy film, który nazwała „Polskie Zoo”. Film z całą pewnością warto obejrzeć, a można go odnaleźć pod tym linkiem. W zamierzeniu autorów film miał obrazować 8 głównych problemów, jakie można zaobserwować w polskich ogrodach: zniewolenie zwierząt, stereotypia, nastawienie na rozrywkę, dokarmianie, przedmiotowe traktowanie, warunki do życia, rany i choroby, smutek i apatię zwierząt. Cały film ciężko nazwać raportem. W żaden sposób w rzeczowy sposób nie obrazuje on prawdy o stanie polskich ogrodów zoologicznych. Nie znajdziemy na nim rzeczowej konstruktywnej krytyki. Bazuje on wyłącznie na emocjach oglądających. Jest tendencyjny, a jego celem jest przekonanie oglądających, że wszystkie zoo to samo zło.

Film i cała inicjatywa „Nie chodzę do zoo” jest właściwie pierwszym w Polsce zorganizowana inicjatywą mającą na celu całkowitą likwidację ogrodów zoologicznych i trzymanie zwierząt w tzw niewoli. Dla mnie jest to oczywiście nie do przyjęcia. Uważam, że dobre ogrody zoologiczne powinny istnieć. Być może jednak zorganizowana krytyka zaskutkuje poprawą sytuacji w wielu polskich ogrodach zoologicznych. Wszak za małe wybiegi, za małe pomieszczenia, brak wzbogacania środowiskowego, trzymanie i rozmnażanie niewłaściwych gatunków nie są incydentami w polskich ogrodach a raczej standardem.

 

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s