„7 Dni Zoo” nr 124 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada.


“7 Dni Zoo” nr 79

Z dzisiejszego numeru dowiecie się, w którym polskim zoo otwarto ekspozycje o roboczej nazwie „Wodne Safari” oraz który z polskich zwierzyńców świętuje pierwsze w swojej historii narodziny!

Zapraszam do lektury!

NARODZINY

 

ZOO ŁÓDŹ

Tamaryna białoczuba urodziła bliźnięta. Potomstwa mają też kolejne lemury katta. W minizoo można oglądać nowo narodzoną owcę czterorogą.

ZOO TORUŃ

Na świat przyszła samiczka mundżaka chińskiego i cztery małe bażanty złociste.

fot. Zoo Toruń

fot. Zoo Toruń

ZOO WARSZAWA

Urodziła się dwie lamy i zebra równikowa.

fot. Zoo Warszawa

fot. Zoo Warszawa

 

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Urodziły się daniele i dwie sowy śnieżne.

fot. Zoo Bydgoszcz

MINI ZOO ZIELONA GÓRA

Pierwsze urodziny w Mini Zoo. Urodził się daniel.

fot. Ogród Botaniczny Bajkowa Zagroda

TRANSFERY

 

ŚLĄSKIE ZOO

Do Chorzowa z czeskiego Zoo Ohrada przyjechała samiczka wydry.

fot. Zoo Chorzów

 

PLANY I INWESTYCJE

 

ZOO WROCŁAW

We Wrocławiu trwa napełnianie zbiornika pingwinów. Wcześniej testy przeszły już zbiorniki Morza Czerwonego oraz Kanału Mozambickiego. W przyszłym miesiącu do Afrykarium powinny przyjechać pierwsze zwierzęta. Będzie to kilkadziesiąt pingwinów przylądkowych z ogrodów zoologicznych z w Gdańsku, Francji, Anglii i Hiszpanii.  Ciekawe zdjęcie do obejrzenia na stronie zoo.

Są też nie najlepsze wiadomości związane z Afrykarium. Z uwagi na brak ofert nie podlegających odrzuceniu nierozstrzygnięty został przetarg na „Obsługę techniczną pogwarancyjną oraz wykonywanie czynności administracyjnych obiektu AFRYKARIUM – OCEANARIUM”.

 

ZOO CHARLOTTA

21 czerwca otwarta zostanie nowa część zoo. Są to trzy wyspy tematyczne na dużym stawie, które będą zamieszkane przez zwierzęta z trzech kontynentów. Z łódki lub też ze ścieżki prowadzącej dookoła stawu będzie można oglądać zwierzęta z Afryki, Ameryki Południowej i z Australii. Otwarcie nastąpiło w piątek o godz. 16.30 w ZOO w Dolinie Charlotty. Całość nazwano dość szumnie wodnym safari. Temu wydarzeniu będzie towarzyszyć wodowanie dwóch łodzi – Darłowa i Ustki, z których zwiedzający będą oglądać zwierzęta. Trzeba przyznać, że jak na polski zooświatek są to dość ciekawie, dobrze i oryginalnie zaplanowane ekspozycje! Wyspy nie są małe, rosną na nich całkiem duże drzewa. Plus dla Charlotty!

Od lewej: Australia, Afryka (w tle) i Ameryka Południowa. fot. Zoo Charlotta

 

Wyspa Australia fot. Zoo Charlotta

Z lewej Ameryka Południowa a z prawej fragment Afryki fot. Zoo Charlotta

WYDARZENIA W SKRÓCIE

ZOO GDAŃSK

W niedzielę 22 czerwca, od godziny 12.00 do 17.00 na terenie zoo festyn rodzinny Radia Gdańsk.

 

ZOO PŁOCK

W Płocku organizują półkolonie pn.: „Wakacje z Płocką LOT w płockim ZOO”. Więcej szczegółów tutaj.

Coraz bliżej do drugiej edycji płockiej Zoonocy, która odbędzie się z 4 na 5 lipca. O tym jak wyglądała pierwsza Zoonoc możecie przeczytać na Mrówkojadzie w relacji Wojtka.

 

ZOO WARSZAWA

21 czerwca odbędzie się Ekologiczny Piknik między 10.00, a 16.00. Będzie to już drugie spotkanie Fundacji ProKarton z warszawiakami w ramach kampanii „Karton, naturalnie!”. Szczegół tutaj.

ZOO WROCŁAW

W najbliższą sobotę Dzień Żyrafy w zoo Wrocław.  Właśnie w tym dniu przypada World Giraffe Day. Wspierając Światowy Dzień Żyraf wspomagasz działania ochronne prowadzone w ich środowisku naturalnym, które w przyszłości mogą pomóc w ocaleniu tego wspaniałego gatunku.

fot. Zoo Wrocław

AKWARIUM GDYNIA

W najbliższy poniedziałek (23.06), z okazji swojego Święta, tatusiowie, którzy odwiedzą Akwarium ze swoimi pociechami, będą mogli wejść bezpłatnie!

ZOO SAFARI BORYSEW

19.06.14 i 22.06.14, w Zoo w Borysewie od 12:00 do 17:00 odbędą się pokazy sokolnicze, w których uczestniczyć będą sokoły, orły, sowy oraz jastrzębie!

CIEKAWOSTKI

ZOO SAFARI ŚWIERKOCIN

Pojawił się filmik, na którym możną oglądać zoo w Świerkocinie z lotu ptaka.

 

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

W czwartek na Mrówkojadzie pojawił się artykuł o nocnym spacerze po Śląskim Zoo w Noc Świętojańską. Zachęcam do stawienia się o 19 pod kasami zoo by wziąć udział w imprezie. Będzie na pewno bardzo ciekawie!

 

POLECANA LEKTURA

Jak co miesiąc w czasopiśmie Gmina Polska wywiad z prezesem wrocławskiego zoo.

TEMAT TYGODNIA

Dzisiaj nieco bliżej chciałbym się przyjrzeć  remontowi pawilonu małych ssaków o zakończeniu którego informowałem już przed tygodniem. Prace trwały trzy miesiące i pochłonęły około 30 tysięcy złotych. Wśród najistotniejszych zmian należy wymienić wymianę instalacji grzewczej oraz ograniczenie liczby klatek z 14 do 7, dzięki czemu są one odpowiednio większe. Pawilon małych ssaków przed remontem był jednym z najgorszych miejsc w polskich ogrodach zoologicznych urągającym standardom współczesnego świata. Zwierzęta tłoczył się w brzydkich, fatalnie urządzonych, maleńkich klatkach nieremontowanych od lat 70.

Wnętrze pawilonu małych ssaków przed remontem.

Trzeba przyznań, że obecnie jest lepiej. Klatki są większe, lepiej urządzone, wygląd wnętrza pawilonu jest nieco sympatyczniejszy. Za relatywnie małe poprawiono nieco warunki życia zwierząt a sam pawilon pozbawiono wzbudzającego grozę i smutek wyglądu.

Podsumowując należy się cieszyć ze zmian na lepsze, chociażby doraźnych bo przed remontem obiekt prezentował się fatalnie. Ze stwierdzeniami naczelnik miejskiego ogrodu zoologicznego w Łodzi, że „klitki zamienione na apartamentowca, (..) a wystrój całego pawilonu nawiązuje do warunków naturalnych” delikatnie mówiąc można by polemizować…

Otwartą kwestią pozostaje jednak odpowiedź na pytanie dokąd tak naprawdę zmierza łódzkie zoo. Nie dalej jak rok temu uchwalono dokument o nazwie: „Strategia hodowlana Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Łodzi na lata 2013-2022″. Zgodnie z nim pawilon małych ssaków miał być przekształcany w obiekt dla waranów z komodo! Oczywiście dość łatwo można się domyślić przyczyn podjęcia takiej decyzji. Pieniędzy były bardzo mało, więc zrobione cokolwiek, żeby polepszyć stan budynku, a właściwy remont przeprowadzi się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Tylko jaki jest sens uchwalania wieloletnich planów, które później nie są realizowane?

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

 

Reklamy

5 comments on “„7 Dni Zoo” nr 124 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada.

  • Stan luty 2013:
   kinkażu, jeżatki afrykańskie, galidia kasztanowata, kapibary, surykatki, koati południowe, pancerniki włochate i żenety północne
   Stan obecny:
   jeżatki afrykańskie, pieski preriowe, galidia kasztanowata, kinkazu, wielkomyszy filipińskie, jeżozwierze indyjskie, tamaryny cesarskie, pancerniki włochate, binturong

   Do tego dochodzą zarówno teraz jak i w przeszłości burunduki, myszy i inna drobnica ale to już dokładnie się nie orientuje.

  • Wyjścia są trzy.:
   1) są na zapleczu
   2) nie żyją
   3) wyjechały do innego zoo np do jakiegoś marnego zwierzyńca na Ukrainie

   Nie wiem, ale podejrzewam pierwszą opcję

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s