„7 Dni Zoo” nr 123 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada.


“7 Dni Zoo” nr 79

Z dzisiejszego numeru dowiecie się, w którym polskim zoo pielęgniarze kąpią się razem z uchatkami!

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

 

ZOO OPOLE

W opolskim ogrodzie urodziły się dwie pantery śnieżne! Ich matka nazywa się Doris i urodziła się w krakowskim ogrodzie. Natomiast ojciec, Indus pochodzi z Bazylei. Młode urodził się już ponad miesiąc temu, dlatego spokojnie można je już oglądać wraz z matką na wybiegu.

Zoo Opole

Ponieważ rodzice reagują na swoje imiona, zoo czeka na propozycje imion dla ich potomstwa. Ponieważ imię ojca to rzeka w Himalajach, opiekunowie chcieliby, żeby imiona dzieci również nawiązywały do Himalajów czy Tybetu. Najlepiej, gdyby zaczynały się na literę D – czyli tak samo jak imię matki. Swoje propozycje można nadsyłać na adres elektroniczny ogrodu: zoo@zoo.opole.pl

Cały tekst: http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,16126173,Po_co_panterom_snieznym_klimatyzowany_wybieg_w_zoo_.html#ixzz34bRE2qgD

Warto obejrzeć film z irbisami w roli głównej!

ZOO PŁOCK

Na profilu Herpetarium Zoo Płock można śledzić przeobrażenia jakie przechodzą właśnie przychodzące na świat rzekotki żabie oraz drzewołazy błękitne.

Herpetarium Zoo Płock

 

ZOO WROCŁAW

W ostatnich tygodniach na świat we wrocławskim zoo przyszło aż 14 lemurów reprezentujących 5 różnych gatunków! O narodzinach większości już było we wcześniejszych numerach „7 Dni Zoo”. Nowością są narodziny aż 5 lemurów wari czarno-białych oraz jednego lemurka myszatego.

Zoo Wroclaw

Zoo Wroclaw

 

TRANSFERY

 

ZOO WARSZAWA

Do warszawskiego zoo przyjechały dwie klacze zebry Hartmanna. Zamieszkały na jednym wybiegu z zebrami równikowymi. Co ciekawe obie klacze przyjechał z Borysewa. Stołeczny ogród jest już piątym polskim zoo, w którym można oglądać ten narażony na wyginięcie podgatunek zebry górskiej. Są one również we Wrocławiu, Płocku, Borysewie oraz, co ciekawe, w Nowym Tomyślu. Przebywają tam dwa samce, które przyjechały z Wrocławia.

PTASZARNIA LUBIN

Cały czas do Lubina docierają nowe gatunki ptaków. Ty razem m.in. śnieżyca cesarska.

Park Wrocławski – Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie

PLANY I INWESTYCJE

ZOO ŁÓDŹ

PAWILON MAŁYCH SSAKÓW JUŻ PO REMONCIE

Już niebawem, po trwającym kilka m-cy remoncie udostępnimy wszystkim Zwiedzającym pawilon Małych Ssaków. Nastąpi to w najbliższy wtorek 17 czerwca o godz. 13.00. W ramach prac remontowych przede wszystkim znacznie poprawiono standardy przestrzenne pomieszczeń dla mieszkańców budynku, zwierzęta otrzymały nowe, powiększone ciekawie zaaranżowane wnętrza.
W wyremontowanym budynku Małych Ssaków zamieszkają ponownie burunduki, chomiki myszowate, kinkażu, pieski preriowe, wielkomyszy filipińskie, pancerniki włochate, jeżatki afrykańskie oraz tamaryna cesarska i galidia kasztanowata. Ponadto ujrzeć będzie można również nowego mieszkańca pawilonu – binturonga.

http://www.zoo.lodz.pl/aktualnosci.html

ZOO OPOLE

Niestety w dniach 16-18 czerwca nie czynny z powodu dezynfekcji będzie basen uchatek w Opolu. Trzeba stwierdzić, że obiekt jest niestety nieczynny bardzo często. Za często! Kilka razy w roku jest zamykany i zwiedzający nie mogą oglądać uchatek kalifornijskich.

 

ŚLĄSKIE ZOO

Zoo Chorzów:

W tym tygodniu dobiegł końca remont starej woliery orłów i innych ptaków drapieżnych, w perspektywie przeznaczonej dla nowego w Chorzowie gatunku – orłosępów brodatych.
Zakres prac obejmował m.in. odnowienie skałek, naprawę oczka wodnego oraz fosy, otynkowanie ścian, a przede wszystkim wykonanie specjalnych półek pod gniazda lęgowe, które ptaki te budują we wnękach skalnych.

Ze względu na fakt, że orłosępy objęte są europejskim programem hodowlanym, musieliśmy wcześniej zgłosić koordynatorowi chęć rozpoczęcia hodowli tego gatunku. Do czasu otrzymania jego pozytywnej decyzji, w odnowionej wolierze mieszkać będą czapelki nadobne i ślepowrony. Mamy jednak nadzieję, że już w przyszłym roku otrzymamy rekomendację na sprowadzenie do Chorzowa pary tych ptaków.

Śląskie Zoo

Śląskie Zoo

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku chorzowskie gepardy będą mogły korzystać z nowego budynku hodowlano-ekspozycyjnego oraz z powiększonego wybiegu. Wszystko wskazuje na to, że Śląskie Zoo na realizację tej inwestycji otrzyma 1,8 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Całość ma kosztować 2,7 mln. Więcej o sprawie można przeczytać tutaj.

 

WYDARZENIA W SKRÓCIE

 

ZOO PŁOCK

W Płocku organizują półkolonie pn.: „Wakacje z Płocką LOT w płockim ZOO”. Więcej szczegółów tutaj.

Coraz bliżej do drugiej edycji płockiej Zoonocy, która odbędzie się z 4 na 5 lipca. O tym jak wyglądała pierwsza Zoonoc możecie przeczytać na Mrówkojadzie w relacji Wojtka.

NOWE ZOO POZNAŃ

15 czerwca w Nowym ZOO dzieci będą mogły uczyć się angielskiego z lektorem British Council! Zajęcia będą trwać 60 minut i odbędą się trzy razy, z myślą o różnych grupach wiekowych (5-7 lub 8-10 lat). Udział w wycieczce jest bezpłatny – rodzice pokrywają jedynie koszt wstępu do ZOO. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegóły dotyczące godzin oraz zapisów znajdują się na stronie: http://www.britishcouncil.pl/zoo-dla-dzieci-poznan

ZOO TORUŃ

15 czerwca odbędzie się festyn „Na dworze króla Juliana”. Szczegóły na stronie zoo.

ZOO WARSZAWA

21 czerwca odbędzie się Ekologiczny Piknik między 10.00, a 16.00. Będzie to już drugie spotkanie Fundacji ProKarton z warszawiakami w ramach kampanii „Karton, naturalnie!”. Szczegół tutaj.

 

CIEKAWOSTKI

Wczoraj opiekunowie kotików po raz pierwszy prowadzili indywidualny trening z Nelsonem. Był on o tyle ciekawszy od codziennych pokazowych karmień, że jeden z pielęgniarzy pracował ze swoim podopiecznym będąc w wodzie. Ze względu na fakt, że są to dopiero początki, Nelson dostaje proste polecenia. Jak widać dobrze im się współpracuje
Treningi w wodzie z kotikami są prowadzone dzięki wparciu firmy Konfexim – właściciela marki Eques, która wyposażyła pracowników zoo w skafandry do nurkowania.

Zoo Wroclaw

Papuga kea we Wrocławiu wykluła się dość dawno, jednak dopiero teraz można obejrzeć ciekawy film z nią w roli głównej.

Warszawskie zoo opublikowało zdjęcie wyklutego przed trzema miesiącami kondora królewskiego.

Zoo Warszawa

 

POLECANA LEKTURA

Dzisiaj dla odmiany polecam bloga! Na stronie http://weterynarzbezgranic.wordpress.com/ można czytać relację Anny Bunikowskiej, która pracuje jako weterynarz w indonezyjskim Batu Secret ZOO.

 

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s