„7 Dni Zoo” nr 122 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada.

“7 Dni Zoo” nr 79

Z dzisiejszego numeru dowiecie się, w którym zoo i dlaczego weterynarz postrzelił… pracownika ogrodu!

Zapraszam do lektury!

Właśnie teraz w polskich ogrodach zoologicznych trwają gorączkowe przygotowania do Wieczoru Marzeń. „Dreamnight at the ZOO – Wieczór (Noc) Marzeń w ZOO”, to specjalna akcja, organizowaną przez ogrody zoologiczne w bardzo wielu krajach całego świata. Została zapoczątkowana w 1996 r., przez Ogród Zoologiczny w Rotterdamie, a każdego roku coraz więcej placówek zoologicznych przystępuje do realizacji tego zamierzenia. „Dreamnight at the ZOO -Wieczór marzeń w ZOO” to spotkanie dzieci niepełnosprawnych i przewlekle chorych, wraz z członkami ich rodzin, na terenie ogrodu zoologicznego. W tym roku jest organizowana w dniu dzisiejszym,a zatem 6 czerwca. Wiele ogrodów z uwagi na to zostało wyjątkowo zamkniętych już o godzinie 14, 15 bądź 16. Należy zaznaczyć, że jest to generalnie impreza zamknięta kierowana do niepełnosprawnych i nie każdy może w niej uczestniczyć.

NARODZINY

ZOO KRAKÓW

Korońce – największe gołębie świata doczekały się potomka. Po 30-dniowym okresie wysiadywania, w dniu 16 maja w gnieździe pojawiło się pisklę.
Na wybiegu takinów można dostrzec młodego samca, który przyszedł na świat 20 maja.

Więcej na stronie zoo. A tak swoją drogą to chyba pierwszy w Polsce przypadek wyklucia się korońca w zewnętrznej wolierze! Zdaje się, że do tej pory wszystkie pisklaki przychodziły na świat w pomieszczeniach wewnętrznych. Warto zauważyć, że jeszcze 5 lat temu korońce plamoczube można było oglądać jedynie w 3 ogrodach. Dzięki licznym sukcesom hodowlanym we Wrocławiu i Warszawie, a później także w Płocku, największego gołębia świata można już oglądać w 7 polskich ogrodach zoologicznych!

fot. Zoo Kraków

Należy też trzymać kciuki za małego takina. Jeśli udałoby się go odchować Kraków stałby się trzecim ogrodem, po Wrocławiu i Gdańsku, któremu powiodła się ta sztuka.

fot. Zoo Kraków

ZOO ŁÓDŹ

Urodził się daniel mezopotamski oraz wykluło się 5 pawi indyjskich.

NOWE ZOO POZNAŃ

Jak co roku na świat przyszły susły moręgowane. Można je już oglądać kręcące się po wybiegu!

ŚLĄSKIE ZOO

Urodziła się lama.

fot. Śląskie Zoo

ZOO WARSZAWA

Sporo ciekawych przychówków wśród warszawskich ptaków: kulony, głuszce, orzeł stepowy i puchacz.

ZOO ZAMOŚĆ

Do grona najmłodszych mieszkańców dołączyło 10 bażantów złocistych i kucyk szetlandzki.

ZOO CHARLOTTA

Urodził się drugi tej wiosny magot.

fot. Zoo Charlotta

ZOO SAFARI BORYSEW

Na świat przyszły trzy serwale.

TRANSFERY

ZOO ŁÓDŹ

Jak się okazuje oprócz m.in. wspomnianego przed tygodniem binturonga, kilka tygodnitemu do Łodzi dotarły także inne zwierzęta. Są to samiczka kudu małego ze Stuttgartu, samiec tamaryny dwubarwnej z Erfurtu oraz dwa żurawie białoszyje – z Kolonii i Wuppertalu. Nowym gatunkiem w akwarium jest stropołaz marmurkowy.

ZOO WARSZAWA

Przybyło stado kazarek rdzawych z Wrocławia.

ZOO SAFARI BORYSEW

W Borysewie pojawiły się pieski preriowe. Zajęły wybieg nieopodal wejścia, który wcześniej zamieszkiwały surykatki.

ZOO CHARLOTTA

Sporo nowych gatunków pojawiło się w ostatnich dniach w Zoo Charlotta położonym nieopodal Słupska. Wśród ssaków są to ostronosy rude, kangury rude oraz zebry równikowe.

fot. Zoo Charlotta

fot. Zoo Charlotta

Jeśli chodzi o ptaki nowymi gatunkami są nandu i strusie afrykańskie. Nie wiedzieć tylko czemu te ostatnie początkowo ogród na swoim profilu na facebooku przedstawiał jako emu… Pozostaje mieć nadzieję, że błąd funkcjonował wyłącznie w świecie wirtualnej rzeczywistości facebookua a w rzeczywistości w Charlocie cały czas nie mieli wątpliwości jakie zwierzęta sprowadzili.

fot. Zoo Charlotta

PLANY I INWESTYCJE

ŚLĄSKIE ZOO

Już niedługo ponownie będzie można dotrzeć do Śląskiego Zoo kolejką wąskotorową. Za 7 zł będzie można poruszać się na trasie Wesołe Miasteczko – Zoo. Przebudowa trwała od zeszłego roku. W przyszłym roku planowane jest otwarcie drugiego odcinka na linii zoo – Villa Gardena

ZOO ZAMOŚĆ

W przetargu na budowę pawilonów dla tapira, hipopotama, kapibary oraz ptactwa wodnego wpłynęły dwie oferty:

1. Oferent –
HEN-BUD Spółka z o.o. ul. Turystyczna 134D, 20-258 Lublin

Cena oferty 2.948.741,29 zł brutto

2. Oferent –
LUBREN Monika Wereski ul. Kasztelańska 8, 20-825 Lublin

Cena oferty 3.342.983,25 zł brutto

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Coraz bliżej otwarcia nowych obiektów w Bydgoszczy. Jesienią powinien zostać otwarty wielofunkcyjny pawilon akwarium-terrarium-ptaszarnia. Nim to nastapi zapewne w Bydgoszczy pojawią się tygrysy syberyjskie! Zgodnie z dokumentacją przetargową do końca maja wykonawca powinien ukończyć ich wybieg. Kilka dni temu prezentował się on tak:

fot. Paweł Sroka

fot. Paweł Sroka

ZOO SAFARI BORYSEW

Sporo nowych obiektów powstaje w Borysewie. Wreszcie jest budowany wybieg dla wilków polarnych, które od swojego przyjazdu zamieszkują maleńką klatkę. Powstaje także pawilon, w którym znajdą się kajmany krokodylowe, warany papuaskie, krokodyl syjamski, pancerniki, pytony siatkowane i tamaryny złotorękie. W budowie są również nowe stajnie dla zwierząt kopytnych.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

ZOO GDAŃSK

W najbliższą niedzielę 7 czerwca w Gdańsku odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka! Impreza jest organizowana przez służby mundurowe.

Harmonogram imprezy:

10.00 – 10.10   Oficjalne otwarcie Festynu

10.10 – 10.25   Prezentacja grupy policjantów przed wyprawą na Mont Blanc

10.25 – 11.10   Występ grupy artystycznej Magic Show

11.10 – 11.40  Występ dziecięco-młodzieżowego zespołu folklorystycznego „Motylki” z Sulęczyna

11.40 – 12.20   Prezentacja inscenizacji grup twórczych z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB

12.20 – 12.40   Spotkanie z Dyrektorem ZOO

12.4012.55            Konkurs profilaktyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym przeprowadzony przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego
i Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku

12.55 – 13.15             Występ zespołu folklorystycznego „Motylki” z Sulęczyna

13.15 – 13.55   Teatr Niewielki „Przygody Pana Soczewki” – spektakl

13.55 – 14.10             Konkurs profilaktyczny na temat bezpieczeństwa przeprowadzony przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Gdańsku

14.10 – 14.25   Energa SA

14.2514.40            Konkurs radiowy

14.40 – 14.50            Konkurs profilaktyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym przeprowadzony przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego
i Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku

14.50 – 15.00   Pokaz pierwszej pomocy Adiutare

15.00                 Zakończenie Festynu; Konkurs

ZOO ŁÓDŹ

Witajcie w naszej bajce – pod takim hasłem w najbliższą niedzielę odbędzie się w łódzkim ogrodzie zoologicznym impreza z cyklu „Rossmann Dzieciom”. Tegoroczna edycja nawiązuje do książkowej Akademii Pana Kleksa.

Piknik odbędzie się w godz. 10 – 17. Wstęp dla dzieci do 16. roku życia jest bezpłatny.

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3461625,rossmann-organizuje-w-lodzkim-zoo-impreze-dla-dzieci,id,t.html

ZOO PŁOCK

Coraz bliżej do drugiej edycji płockiej Zoonocy, która odbędzie się z 4 na 5 lipca. O tym jak wyglądała pierwsza Zoonoc możecie przeczytać na Mrówkojadzie w relacji Wojtka.

NOWE ZOO POZNAŃ

Od 2  do 8 czerwca w Motylarni odbywa się Tydzień Motyla.. W tych dniach  można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat motyli, jak również poznać warunki ich hodowli.

ZOO TORUŃ

15 czerwca odbędzie się festyn „Na dworze króla Juliana”. Szczegóły na stronie zoo.

ZOO WARSZAWA

W środę (4 czerwca) o godz. 18 w warszawskim zoo wykład na temat gatunków zagrożonych i chronionych. Wykład „Ptaki w budynkach – zagrożone i chronione” odbędzie się w sali konferencyjnej a poprowadzi go Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Z kolei 21 czerwca odbędzie się Ekologiczny Piknik między 10.00, a 16.00. Będzie to już drugie spotkanie Fundacji ProKarton z warszawiakami w ramach kampanii „Karton, naturalnie!”. Szczegół tutaj.

CIEKAWOSTKI

ULGOWY BILET DO WROCŁAWSKIEGO ZOO ZA ODDANIE KRWI

Każdy, kto zdecyduje się w sobotę oddać krew w autobusie, który stanie przed bramą główną do ogrodu zoologicznego, będzie mógł kupić ulgowy bilet. Wrocławskie zoo i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Krew” przewidziało też upominki dla każdego.

Akcja odbędzie się w najbliższą sobotę 7 czerwca we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym w godzinach od 11.00 do 16.00, w specjalnie przygotowanym do tego ambulansie – mobilnej stacji krwiodawstwa, który stanie przed bramą główną ZOO. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty oraz po spożyciu lekkostrawnego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem.Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3462395,wroclaw-bilet-do-zoo-za-oddanie-krwi-nie-tylko-znizka,id,t.html
Rekord frekwencji z opolskim zoo!
1 czerwca ogród odwiedziło 8245 zwiedzających. Gratulujemy!

KONKURSY

NOWE ZOO POZNAŃ

Można zaprojektować ławkę! Zwycięski projekt zostanie zrealizowany.

Zapraszam również do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym ,,MOTYLE – ULOTNE CHWILE! Dokładne informacje o obu konkursach na stronie zoo.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W Loro Parque na Teneryfie weterynarz postrzelił pracownika zoo! Jak się okazuje podobno pracownik zoo był ubrany w strój goryla bo brał w ćwiczeniach symulujących ucieczkę zwierząt z wybiegów. Tyle przynajmniej można przeczytać w oficjalnych oświadczeniach. Inne źródła donoszą że przebranie było niczym innym jak atrakcją dla zwiedzających. W każdym razie niedoświadczony, zatrudniony od dwóch miesięcy w ogrodzie weterynarz zaaplikował z broni Palmera 25-letniemu przebierańcowi środek usypiający przeznaczony dla ponad 200 kilogramowego goryla. Na szczęście pracownika zoo udało się uratować. Brzmi jak z Monty Pythona, a jednak wszystko zdarzyło się naprawdę! W ostatni poniedziałek na hiszpańskiej wyspie!

Na lepszy humor film z podobnych ćwiczeń zorganizowanych w Japonii:

TEMAT TYGODNIA

 Wreszcie ogłoszony został konkurs na dyrektora poznańskiego ogrodu zoologicznego. Po rezygnacji Lecha Banacha już ładne kilka tygodni temu obowiązki od tego czasu pełni Leszek Antkowiak. 5 czerwca opublikowano ofertę pracy na dyrektora ogrodu zoologicznego. Spełniać trzeba następujące wymagania:

Wymagania obowiązkowe

  • wykształcenie wyższe magisterskie
  • minimum pięcioletni staż pracy, w tym dwuletnie doświadczenie w kierowaniu zespołem oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w obszarze ochrony przyrody
  • znajomość regulacji prawnych dotyczących ochrony przyrody, w szczególności ochrony zwierząt oraz funkcjonowania jednostki budżetowej
  • znajomość problematyki będącej przedmiotem działalności ogrodu zoologicznego
  • wysoki poziom umiejętności zarządczych
  • dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego

Wymagania dodatkowe

  • doświadczenie na stanowisku kierowniczym w strukturach ogrodu zoologicznego

Wśród składanych dokumentów najistotniejszą, przynajmniej teoretycznie, wydaje się być:

koncepcja rozwoju Ogrodu Zoologicznego uwzględniająca zasady funkcjonowania oraz aspekty prowadzenia gospodarki finansowej i budżetowej – opracowana na nośniku elektronicznym;

Oferty można składać do sekretariatu Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, pok. 129, w terminie do dnia 30.06.2014 r. włącznie, do godz. 15

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

Reklamy

3 comments on “„7 Dni Zoo” nr 122 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada.

  1. Przez to, że w tej chwili nie ma dyrektora w Poznaniu wstrzymano inwestycję w niedźwiedziarni. Podobno Niemcy czekają na uregulowanie sytuacji i jak to nastąpi wznowią finansowanie.

  2. To nie pierwsze klucie korońca w Krakowie (a drugie), więc i nie pierwszy koroniec odchowany w wolierze zewnętrznej w PL. Jakby co 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s