„7 Dni Zoo” nr 121 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada. Dzień Dziecka w Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

W dzisiejszym numerze o wiele mniej o narodzinach zwierząt niż przed tygodniem, ale za to można dowiedzieć się, w którym z polskich dużych miast powstanie nowe zoo oraz gdzie mieszka najstarszy samiec żubra w kraju! Zaczniemy jednak od tego co będzie się działo w polskich ogrodach 1 czerwca, czyli „Dzień dziecka w polskich zoo”!

Zapraszam do lektury!

Dzień dziecka w polskich zoo

Wiele ogrodów organizuje różne imprezy w ten weekend z okazji Dnia Dziecka. Niestety większość z nich ma tandetno-jarmarczny charakter i ich program nie ma nic wspólnego z ideą nauki szacunku do przyrody. Tygrysy częstujące dzieci cukierkami? Zlot zabytkowych mercedesów? Dmuchane zjeżdżalnie po raz setny? Malowanie twarzy po raz tysięczny? Koncert zespołu fasolki? Serio? Czy naprawdę takie wydarzenia powinny być organizowane dla dzieci na terenie ogrodów zoologicznych?  A niestety wszystkie to będzie w najbliższą niedzielę odbywać się będzie w polskich zoo.

Ciekawie w tym morzu chaosu wydaje się prezentować propozycja zoo w Chorzowie, które organizuje 1 czerwca imprezy pod hasłem Dnia Pszczoły Miodnej.

Zważając jednak na to, że niezależnie od wszystkich czynników tak czy siak 1 czerwca zoo będą pełne zwiedzających uważam, że ogrody nie powinny organizować żadnych specjalnych wydarzeń z tej okazji! A już prawdziwym kuriozum jest  całkowita rezygnacja z opłat wstęp w tym dniu, jak robią np w Płocku czy też ich obniżenie (Warszawa, Chorzów, Łódź). No ale niestety jak wiadomo większość ogrodów w Polsce jest miejska, a wybory samorządowe za pasem. Przyjrzyjmy się co za „specjalne atrakcje” przygotowały na Dzień Dziecka poszczególne placówki:

ZOO ŁÓDŹ

W Łodzi organizują piknik rodzinny. Osoby do lat 16 wchodzą na teren ogrodu za darmo.

ZOO PŁOCK

W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że wstęp do zoo będzie BEZPŁATNY!

Z profilu płockiej placówki:

„W niedzielę 1 czerwca, wszystkich małych i dużych zapraszamy do udziału w imprezie z okazji Dnia Dziecka. W tym roku będziemy bawić się ….. na sportowo. W specjalnie przygotowanym sportowym miasteczku, czekać będą zawodnicy SPR Wisły Płock, Jutrzenki, Wisły Płock oraz Mustang Płock. A to tylko część atrakcji, które przygotowano z myślą o najmłodszych. Tego dnia nie zabraknie również dmuchanych zjeżdżalni, warsztatów plastycznych, pokazów WOPR-u, Policji oraz Straży Miejskiej.
Przy wejściu do ZOO miłośnicy motoryzacji napotkają uczestników Zlotu Zabytkowych Mercedesów. Wstęp do ZOO będzie bezpłatny!”

STARE ZOO POZNAŃ

Poznańskie Stare Zoo 1 czerwca ponownie, specjalnie dla najmłodszych, przemieni się w Zoo Baśniowe.

ŚLĄSKIE ZOO

W Chorzowie odbędzie się kolejna wystawa żywych zwierząt. W zeszłym tygodniu prezentowano jeże pigmejskie, a teraz przyszedł czas na świnki morskie.

31 maja – 1 czerwca: IX Międzynardowa Wystawa Świnek Morskich
WYSTAWA JEST DWUDNIOWA!!!!!
31.05.2014 Odbędzie się pokaz oraz Wystawa Świnek Domowych, pogadanki oraz wykłady o świnkach morskich.
01.06.2014 Wystawa Świnek Rasowych.
1 czerwca Dzień Dziecka Dzień Pszczoły Miodnej: Dzieci do lat 16 w tym dniu mają wstęp wolny (za okazaniem legitymacji).

Niestety z przyczyn niezależnych, wykład Pana profesora dr. hab. n. farm. Artura Stojko o Apiterapii nie odbędzie się.

 

ZOO TORUŃ

Na świętowanie Dnia Dziecka zaprasza również zoo w Toruniu:

W niedzielę 1 czerwca zapraszamy do świętowania Dnia Dziecka w Ogrodzie Zoobotanicznym.  Pod Altaną Dydaktyczną odbędzie się spotkanie z Panią Izą Niewiadomską-Labiak – pisarką, malarką i ilustratorką – autorką książek dla MAŁYCH I DUŻYCH, podczas którego nie zabraknie czytania, lepienia i malowania.

Spotykamy się w godzinach od 12:00 do 15:00. Obowiązuje bilet wstępu.

ZOO WARSZAWA

Poza tym przygotowano wiele imprez z okazji Dnia Dziecka. Za profilem Zoo na facebooku:

Dzień Dziecka w ZOO!

Jak co roku 1 czerwca zapraszamy na imprezę do ZOO. Przypominamy, że w tym dniu wszystkie dzieci do lat 13 wchodzą do ZOO bez biletu.

Program imprezy:

7.00- 10.00 – studio otwarte Polskiego Radia RDC na terenie warszawskiego ZOO

SCENA

11.00 – 11.10 – Rozpoczęcie Dnia Dziecka, przywitanie zebranych, informacja o tym, co się będzie działo. Zaproszenie do zabawy „Podchody w ZOO”

11.10 – 11.40 – interaktywny spektakl teatralny zespołu KIDS Planet Piękne, bajeczne kostiumy – owady leśne i zwierzęta. Spektakl rozpoczyna się delikatną uwerturą baletową motyli. Główna postać to odważny Pan Biedronka. Czy duda mu się ocalić las przed zagładą? Wszystko w rękach naszych młodych widzów. Na pewno trzeba nauczyć szacunku do natury źle postępującą dziewczynkę – scena lekcji przyrody.

11.40 – 12.00 – muzyka, Klaun prowadzący interaktywne konkursy na scenie i po za sceną

12.00 – 12.05 – konkurs WeGirls

12.05 – 12.10 – konkurs CYPR

12.10 – 12.20 – konkurs MINIMINI

12.20 – 13.00 – zespół wokalno – taneczny Fasolki; cz. I

13.00 – 13.10 – I losowanie ulotek

13.10 – 13.40 – Fasolki cz. II,

13.40 – 13.50 – muzyka, konkurs Sponsorski Helen Doron

13.50 – 14.00 – pokaz tańca w wykonaniu Akademii cz. I

14.00 – 14.10 – II losowanie ulotek

14.10 – 14.15 – występ wokalny w wykonaniu szkoły Akademia, cz. II

14.15 – 14.20 – muzyka, konkurs Sponsorski ST Majewski

14.20 – 14.55 – występ zespołu FRUKTAKI

14.55 – 15.00 – ZIAJA konkurs

15.00 – 15.05 – muzyka, III losowanie ulotek

15.05 – 15.10 – konkurs WeGirls + losowanie z nagrodami

15.10 – 15.25 – konkurs POLONUS

15.25 – 16.00 – Występ zespołu FRUKATKI

16.00 – 16.10 – muzyka, IV losowanie ulotek (nagroda główna)

 

AKWARIUM GDYNIA

W niedzielę 1 czerwca wszystkie dzieci do 14 roku życia obowiązywać będzie bilet w cenie 10 zł.

W Dzień Dziecka odbędą się pokazowe karmienia naszych zwierząt prowadzone przez naszego najmłodszego opiekuna zwierząt: Aleksandra Piszcza, który opowie o swoich doświadczeniach w pracy ze zwierzętami wodnymi. Karmienia będą się odbywać punktualnie o godzinie 10:00 (II piętro – Na Styku Wody i Lądu), 11:00 (I piętro – Wodne Zwierzęta Świata), 12:00 (parter: Amazonia).

ZOO SAFARI BORYSEW

Poddębickie zoo 1 czerwca przewiezie swoje zwierzęta do Łodzi by zaprezentować je w formie jednodniowego minizoo. Wszystko to odbędzie się w ramach pikniku z okazji Dnia Dziecka na parkingu łódzkiej redakcji Gazety Wyborczej.

Atrakcje również na terenie zoo w Borysewie:

1 czerwca – wstęp wolny na teren ogrodu dla Dzieci do 12 roku życia.

O godzinie 14:00 będziemy częstować dzieci tortem.

Osoba malująca twarze pomoże Dzieciom przenieść się w świat zwierząt.

Tygrys i lew przez cały dzień będą częstować Najmłodszych cukierkami. (!)

NARODZINY

ZOO GDAŃSK

W Oliwie urodziły się bliźniaki jelenia europejskiego. Podobno po raz pierwszy w 60-letniej historii tej placówki.

ŚLĄSKIE ZOO

Urodził się kolejny tego roku, trzeci już, wielbłąd dwugarbny oraz niale grzywiaste.

ZOO ZAMOŚĆ

W ostatni poniedziałek na świat przyszły trzy małe rysie! Profil Zoo na facebooku podaje:

Trzy małe rysie urodziły się w poniedziałek ale dopiero dzisiaj udało się przez szparę w dzwiach zrobić ich pierwsze zdjęcia . Dumną mamą jest samica Sisco z Holandii a tatą przywieziony z Francji samiec o imieniu …Romeo Para od razu przypadła sobie do gustu a zaloty Romea zostały uwieńczone potrójnym sukcesem Postaramy się na bieżąco umieszczać zdjęcia rosnących maluchów.

fot. Zoo Zamość

W Zamościu urodziła się również lama:

fot. Zoo Zamość

ZOO CHARLOTTA

Urodził się magot.

fot. Zoo Charlotta

 

TRANSFERY

 

ZOO ŁÓDŹ

Jak podaje strona zoo w Łodzi pojawiło się tam sporo nowych zwierząt:

Z ogrodu w Dvur Kralowe przyjechały 3 wyjątkowo piękne lwiatki złote, które zamieszkały w budynku naszej małpiarni. Z tego samego Zoo przyjechał samiec warana szmaragdowego, który obecnie przechodzi kwarantannę na zapleczu budynku wiwarium. Z wrocławskiego ogrodu przyjechał młody samiec kapibary, największego gryzonia świata.

fot. Zoo Łódź

fot. Zoo Łódź

To jednak nie wszystkie nowe zwierzęta w łódzkim ogrodzie zoologicznym. O najciekawszym transferze przeczytacie w Temacie Tygodnia na koniec „7 Dni Zoo”!!!

ZOO OPOLE

29 maja 2014 późnym popołudniem do Opola przyjechał łoś! Urodził się w maju zeszłego roku w Gdańsku. Zamieszkał w części euroazjatyckiej. W przyszłości ma się jeszcze pojawić samica, z ktora stworzy parę hodowlaną.

fot. Zoo Opole

 

Zmiany w opolskim mini zoo. Zniknęły z niego kozy i owce, a w ich miejsce pojawiły się m.in. krowa polska czerwona, kury zielononóżki kuropatwiane, gołębie (rysie polskie) i gęsi podkarpackie. Generalnie kierunek zmian jest taki by rezygnować z kóz i owiec, które mogą przenosić wirusa szkodliwego dla mieszkających po sąsiedzku żyraf, a w zamian prezentować inne gatunki gospodarskie z tradycyjnych polskich ras, które obecnie stają się coraz bardziej nieliczne.

FOKARIUM HEL

Trzy trzymiesięczne foki szare zostały wypuszczone na wolność w okolicach Łeby. Maszop i Maszoperia urodził się w Stacji Morskiej na Helu, natomiast Łebek trafił tam z wolności gdy odnaleziono go dogorywającego na polskich wybrzeżu. Wszystkie trzy wyposażono w nadajniki i ich lokalizację można śledzić tutaj.

fot. WWF Polska

 

fot. WWF Polska

fot. WWF Polska

PLANY I INWESTYCJE

ZOO KRAKÓW

Krakowskie zoo namawia do stawiania konstrukcji zbudowanej z naturalnych budulców która miałaby być domem dla takich zwierząt jak:

pszczoły, trzmiele, osy, motyle , biedronki oraz ważki. Hotel dla owadów, który pojawił się na terenie krakowskiego zoo wygląda tak:

Fot. Dorota Maszczyk

ZOO OPOLE

Można przeczytać krótką wzmiankę o odległych planach inwestycyjnych opolskiego zoo. Nie ma tam niestety nic o czym by się już powszechnie sporo nie mówiło. Krótko i treściwie: opolskie Zoo chce sprowadzić lwy, tygrysy, nosorożce i orangutany, jednak nie ma pieniędzy i nie wiadomo kiedy będzie mieć.

SEA PARK SERBSK

W Serbsku otwarto plac zabaw o nazwie gaj małego pirata.

fot. Sea Park Serbsk

ZOO RZESZÓW!

W ostatnia środę w hotelu Bristol odbyły się pierwsze konsultacje społeczne dotyczące powstania nowego ogrodu zoologicznego na Zalesiu w Rzeszowie. Miasto wyznaczyło 10 hektarową działkę i w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013 przy współpracy z ogrodami w Łucku i Zamościu pozyskało 180 tysięcy złotych na opracowanie koncepcji nowego zoo, a konkretnie: „wykonanie koncepcji utworzenia w Rzeszowie strefy rekreacyjnej wraz z częścią o charakterze ogrodu zoologicznego”. W przetargu wybrano firmę, która do października bieżącego roku ma opracować wyżej wymienioną koncepcję we współpracy z mieszkańcami oraz „przy zasięganiu opinii ekspertów”. Podobno w czerwcu Zalesie mają w tym celu odwiedzić pracownicy zoo w Zamościu. Wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Rzeszów przeprowadzona będzie ankietę dotyczące tego jakie zwierzęta chcieliby oglądać na Zalesiu. Nie ulega wątpliwości, że rzeszowskie zoo to będzie raczej zwierzyniec o charakterze wybitnie rekreacyjnym. Ma być częścią większej części wypoczynkowej w skład której wejdą m.in. tor saneczkowy, place zabaw i boiska, ogród botaniczny.

– Nie chodzi nam o to, by postawić tam słonia czy żyrafę. To ma być przemyślana inwestycja, dlatego porządnie się do tego przygotowujemy – wyjaśnia Aleksandra Wąsowicz-Duch. – Zastanawiamy się obecnie nad tym, w jakim kierunku pójść, bo jeśli szlibyśmy z rekreacją np. w stronę lotnictwa, to dobrym pomysłem byłoby stworzenie tam wolierów z ptakami.

Rzeszów zastanawia się też czy nie pójść np. w stronę tego co oferuje arboretum w Bolestraszycach, czyli skupić się na zwierzętach domowych i roślinach. W czerwcu do Rzeszowa mają przyjechać przedstawiciele ZOO z Zamościa, którzy obejrzą teren i pomogą rzeszowskim urzędnikom wybrać najodpowiedniejszą dla miasta opcję.

 

– Ze względu na rzeźbę i położenie terenu bardzo ostrożnie podchodzimy do tego tematu. Myślimy o wolierach dla zwierząt kopytnych, np. reniferów, ptaków i małp – np. makaków japońskich. Zwierzęta te nie mają bardzo dużych wymagań i łatwo je utrzymać – mówi dr Anna Miarecka – koordynator projektu z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

W każdym razie dla tych, którzy konsultacje społeczne przegapili a chcieli by wziąć udział informacja, że kolejne odbędą się 5 czerwca o godz. 16.30 w Grand Hotelu.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

ZOO ŁÓDŹ

Na terenie ogrodu zorganizowano jedną z pierwszych imprez w polskich ogrodach w ramach kampanii EAZA na rzecz ochrony obszarów polarnych. Jak informuje strona internetowa łódzkiego zoo:

25 maja nasz ogród zmienił się w krainę lodu. Wszystko za sprawą imprezy plenerowej zorganizowanej przez dział dydaktyczny pod hasłem „Wyciągnij wtyczkę”, która była częścią europejskiej kampanii na rzecz ochrony bioróżnorodności obszarów polarnych.

Na najmłodszych czekały biegunowe malowanki i maski, rysowanie kredą na alejce oraz warsztaty plastyczne. Bawiliśmy się również mega kostkami układając polarne krajobrazy. Olbrzymią dawkę ciekawostek z obu biegunów dostarczył nam pan Krzysztof Pabis, przyrodnik i polarnik, który podczas wykładu chętnie dzielił się swoją wiedzą.

Najważniejszą częścią całej akcji było wyciąganie mega wtyczki, która była symbolem oszczędzania energii elektrycznej w naszych domach oraz podpisanie deklaracji włączenia się w akcję „Wyłącz wtyczkę z gniazdka”.

 

fot. Zoo Łódź

 

ZOO WARSZAWA

31 maja o godz. 10 odbędzie się Safari z Sigmą – spotkanie fotograficzne w warszawskim ZOO. Poprowadzi je fotograf Jarosław Deluga.

PTASZARNIA LUBIN

Przed tygodniem informowaliśmy o przyjeździe pierwszych ptaków do lubińskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej. Tymczasem już 2 czerwca o godz. 9.30 otwarcie Parku Wrocławskiego, w skład którego wchodzi ptaszarnia! Wstęp bezpłatny! Na noc park oczywiście będzie zamykany, latem ma być czynny nawet do 22.

CIEKAWOSTKI

ZOO TORUŃ

Tydzień temu informowaliśmy o śmierci najstarszego w Polsce byka żubra czyli toruńskiego Poślizga. Jak się okazuje obecnie najstarszy samiec tego gatunku mieszka w Smardzewicach (woj. małopolskie). Śmierć Poślizga była powodem napisania artykułu o tym jak toruńskie zoo się starzeje. Wszak jego mieszkańcami są między innymi blisko 20-letnia samica rysia oraz ponad 26lrtni jeżozwierz. Jeśli chodzi o żubry w Toruniu pozostała samica o imieniu Polewka oraz młody samczyk urodzony w zeszłym roku. Zgodnie z wieloletnim planem rozwoju toruńskiego ogrodu są to zapewne ostatnie żubry mieszkające w Toruniu.

ZOO WROCŁAW

W pawilonie małpiarni można oglądać film o animowany o pancerniku olbrzymim przygotowany we współpracy z Centrum Trchnologii Audiowizualnych. Można go również obejrzeć na stronie wrocławskiego ogrodu! W małpiarni ustawiono również rzeźbę pancernika olbrzymiego będącą de facto wielką skarbonką. Wrocławskiego Zoo wspiera finansowo projekt badawczy, którego tematem jest właśnie pancernik olbrzymi. Więcej o projekcie można się dowiedzieć na stronie www.giantarmadillo.org.br.

Wrzucając monetę do pyska pancernika wspierasz projekt ochrony tego gatunku! fot. http://www.prw.pl/articles/view/35556/Wroclawskie-ZOO-pomaga-ratowac-pancerniki

 

FILM TYGODNIA

Od kilku dni wrocławskie okapi są połączone. Samce Maiko i Nkosiego można oglądać na jednym wybiegu!

 

POLECANA LEKTURA

Na stronie EAZA pojawiło się kolejne, 85 wydanie magazynu Zooquaria. Zapraszam do lektury!

TEMAT TYGODNIA

 Binturong w Łodzi!

W nocy ze środy na czwartek przyjechała do łódzkiego ogrodu z placówki w Ołomuńcu samica binturonga! Jest to narażony na wyginięcie przedstawiciel łaszowatych, który zamieszkuje Azję południowo-wschodnią. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest długi, chwytny ogon (tylko dwa gatunki ssaków drapieżnych posiadają chwytne ogony).

Nowo przybyła łódzka samica jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych. W europejskich placówkach nie jest to jednak gatunek skrajnie rządki i binturongi można oglądać w ponad 40 placówkach. W sumie jest ich wyraźnie ponad 100 osobników. Gatunek jest objęty programem ESB i rokrocznie w europejskich ogrodach rodzi się co najmniej kilka małych binturongów.

Binturong zamieszkał w łódzkiej małpiarni i należy uznać to raczej za dobrą wiadomość. Wszak mógł trafić do jednej z maleńkich klatek w pawilonie małych ssaków.

fot. Zoo Łódź

 

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

Reklamy

One comment on “„7 Dni Zoo” nr 121 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada. Dzień Dziecka w Zoo!

  1. Kończy się maj, a w Chorzowie już 3 wielbłąd. Jeszcze troche, a już nie będzie gdzie ich trzymać. No, ale się bardzo cieszę zresztą jak z każdych narodzin w tym zoo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s