„7 Dni Zoo” nr 119 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 

Zapraszam na kolejny przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sto dziewiętnastym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Głównym bohaterem dzisiejszego numeru wydaje się być zamojskie zoo!

fot. Zoo Zamość

NARODZINY

ZOO OPOLE

Na świat przyszły bliźnięta lemurów wari rudych. Urodził się już 29 kwietnia, jednak dopiero od 15 maja wszyscy zwiedzający mogą je swobodnie oglądać. Więcej o małych lemurkach można poczytać tutaj.

STARE ZOO POZNAŃ

Urodziło się 6 owiec kameruńskich: 3 samiczki i 3 samce.

ŚLĄSKIE ZOO

Jeszcze w kwietniu na świat przyszła samiczka wielbłąda dwugarbnego. To już drugi przychówek tego gatunku w tym roku w Śląskim Zoo. 11 maja urodził się bizon leśny, a dzień później patas. Kolejnymi przychówkami są antylopa eland oraz cielak bydła szkockiego.

Śląskie Zoo

Blisko trzy tygodnie ma już za to młode miko czarny. Ten gatunek już od dłuższego czasu rozmnaża się w chorzowskiej placówce znakomicie.

Śląskie Zoo

ZOO WARSZAWA

14 maja na świat przyszedł bizon.

 

TRANSFERY

ZOO WARSZAWA

Nowymi zwierzętami są dwie owce rasy skuddy, które przyjechały z zoo w Płocku oraz para lemurów wari rudych. Nowością wśród płazów są żaby gigant, zwane też kurczakami górskimi, które przyszły na świat w zeszłym roku w zoo w Poznaniu.

fot. Zoo Warszawa

AKWARIUM GDYŃSKIE

Od maja w Gdyni można oglądać w specjalnych soczewkowych zbiornikach niewielkie ryby raf koralowych takie jak: murena wstążkowa (Rhinomuraena quaesita), Taenianotus triacanthus, Ablabys taenianotus, Scorpaenopsis diabolus, Rhinopias eschmeyeri.

fot. Akwarium Gdyńskie

fot. Akwarium Gdyńskie

 

PLANY I INWESTYCJE

ZOO OPOLE

W dniach 21-23 maja nieczynny będzie basen uchatek w opolskim zoo.

Bardzo możliwe, że już niedługo w Opolu powstanie parking mogący pomieścić 100 samochodów, z którego mogliby korzystać zwiedzający opolskie zoo zlokalizowane na wyspie bolko. Miałby on powstać na ulicy Krapkowickiej niedaleko mostu.

ZOO WARSZAWA

Postępuje remont Akwarium w warszawskim zoo. Stołeczny zarząd rozbudowy miasta informuje na swojej stronie:

Obecnie Wykonawca zakończył wykonywanie wszystkich elementów konstrukcyjnych budynku. Wykonał stalową konstrukcję dachową i położył pokrycie pod blachę. W tym tygodniu zacznie układać pokrycie z blachy i skończy obróbki blacharskie. Równolegle rozpocznie montaż aluminiowej ślusarki okiennej. Ponadto zakończył roboty stanu surowego (zbiorniki akwariowe wewnątrz budynku). Przystąpił do robót wykończeniowych i instalacji technologii basenowej. Wykonawca jest w trakcie wykonywania instalacji wentylacji mechanicznej na poddaszu.

Przebudowa i remont istniejącego budynku akwarium zapewnią nowoczesną aranżację przestrzeni ekspozycyjnych. Przyjęte rozwiązanie podzieli przestrzeń ekspozycyjną na dwie strefy. Po wejściu do budynku zobaczymy otwarty zbiornik wodny, imitujący rzekę z brzegami obsadzonymi roślinnością tropikalną, na zamknięciu którego znajdzie się wodospad.

Adaptacja pomieszczeń najprawdopodobniej potrwa do 15 listopada 2014 roku. Wykonawca otrzyma za roboty kwotę 4.921.857,18 złotych brutto.

ZOO WROCŁAW

W Afrykarium polała się pierwsza krew woda! Na największej budowie w historii polskich ogrodów zoologicznych było już wiele przełomowych momentów: wbicie pierwszej łopaty, pierwszy beton, zamknięcie dachu. Teraz przyszedł czas na testowe zalewanie zbiorników. Na pierwszy ogień poszedł zbiornik Morza Czerwonego. Należy wlać do niego milion litrów wody. Pozostanie ona przez kilka dni by mieć pewność, że wszystkie instalacje funkcjonują prawidłowo oraz, co najważniejsze, że zbiornik zwyczajnie nie przecieka! Przełomowych momentów na budowie Afrykarium pozostało już niewiele. W zasadzie pozostaje nam czekać na pierwszego mieszkańca, a później na pierwszego zwiedzającego!

wroclaw.pl

wroclaw.pl

ZOO ZAMOŚĆ

Zamojskie zoo ogłosiło przetarg na budowę pawilonu dla hipopotamów karłowatych, tapirów i kapibar oraz trzech pawilonów zimowych dla ptaków wodnych wraz ze stawami. Dokumentacja przetargowa dostępna tutaj. Oba mające powstać kompleksy znajdują się niedaleko właśnie powstającej żyrafiarni i na planie zoo dostępnyn na stronie mają numery 27 i 29. Poniżej poglądowa mapka z „zakółkowanymi” nowymi obiektami:

Zwiedzający będą mogli oglądać ssaki tylko gdy te będą znajdować się na wybiegach zewnętrznych. Każdy z trzech gatunków będzie miał do swojej dyspozycji pojedynczy oddzielny wybieg oraz stawy o powierzchni odpowiednio: tapiry – 90 m kw., hipopotamy – 120 m kw., kapibary – 80 m kw. Niestety powierzchnia wybiegów zewnętrznych jak na nowo powstający obiekt zdecydowanie nie będzie zbyt imponująca. Największy z nich, przeznaczony dla hipopotamów karłowatych będzie miał mniej niż 300 metrów kwadratowych.

Wewnątrz pawilonu przeznaczono 2 boksy o łącznej powierzchni 39,3 metrów dla tapirów. Powierzchnia hipopotamów jest blisko dwa razy większa, wynosi 77,95 i składają się na nią trzy boksy. Dla kapibar przewidziano podobno powierzchnię jak dla tapirów 39,9. Wszystkie trzy gatunki będą miały w pomieszczeniach wewnętrznych dostęp do niewielkich basenów, a posadzka będzie wyłącznie betonowa. Cały budynek będzie miał 247,2 i w jego skład wejdą jeszcze pomieszczenia gospodarcze i zaplecze kuchenne.

Bryła budynku będzie dość standardowa: parterowy, prostokątny pawilon z dwuspadowym dachem. Elewacje zostaną wykonane podobnie co na już powstałych budynkach na terenie zamojskiego. Będzie na nich dominować kamień i drewno.

Generalnie nowy pawilon wydaje się być zaplanowanym dość ostrożnie i oszczędnie. Wybiegi raczej małe, brak ekspozycji wielogatunkowych, mieszkańcy z różnych kontynentów, brak możliwości oglądania zwierząt w sezonie zimowym.

 

WYDARZENIA W SKRÓCIE

ZOO GDAŃSK

Coraz popularniejsze w Polsce staje się bieganie i widać to doskonale nawet w świecie ogrodów zoologicznych. 24 maja odbędzie się pierwsza edycja Biegu dookoła ZOO w Gdańsku. Zawodnicy pobiegną 10-kilometrową trasą prowadzącą głównym alejkami Ogrodu Zoologicznego.

ZOO PŁOCK

W Gdańsku będą dopiero biegać, a w Płocku już po zawodach. W drugim biegu europejskim wystartowało blisko 200 osób. Wprawne oko na zdjęciach wśród startujących z pewnością wypatrzy dyrektora płockiej placówki Pana Aleksandra Niwelińskiego.

ŚLĄSKIE ZOO

W sobotę 24 maja w Chorzowie odbędzie się wystawa afrykańskich jeży pigmejskich.

ZOO WARSZAWA

Warszawskie zoo zaprasza na wystawę fotografii i happening.

Zoo Warszawa

ZOO WROCŁAW

Wrocławskie Zoo bierze udział w Festiwalu Literatury dla dzieci. Jak informuje profil wrocławskiego zoo na facebooku:

„W ramach festiwalu zapraszamy na spotkania organizowane w ogrodzie.
Wtorek 27 maja (10:00-11:00) spotkanie i spacer z Krzysztofem Petkiem (5-12 lat)
Środa 28 maja (11:00-12:00) Gruffalo – spotkanie Michałem Rusinkiem (5-11 lat)
Piątek 30 maja – brak miejsc.
Ponadto można w tych dniach można wybrać się do ZOO na spacer śladami wierszy Jana Brzechwy, które znajdować się będą przy wybiegach wybranych zwierząt.

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Wspomniany przed tygodniem zmiana instytucji zarządzającej białostockim zwierzyńcem niesie za sobą kolejne konsekwencje. W placówce ma zostać zatrudniona osoba, która prowadzić będzie zajęcia edukacyjne. Od 26 mają być organizowane wycieczki dla osób niewidomych i niedowidzących.

 ZOO GOERLITZ

Polski dzień w Naszym Zoo w Goerlitz! Po szczegóły zapraszam tutaj.

CIEKAWOSTKI

ZOO ŁÓDŹ

Od niedawna w Łasku stacjonują amerykańscy żołnierze. Jest zwyczajem, iż stacjonując na terenie innego państwa wykonują oni społecznie drobne prace na rzecz lokalnej społeczności. Jak donoszą lokalne media nie je wykluczone, że amerykańscy żołnierze będą wykonywać drobne prace remontowanie na terenie łódzkiego zoo!

ZOO PŁOCK

Urząd miejski Płocka przeprowadził kontrolę w ogrodzie zoologicznym. Jak można przeczytać na portalu gazeta.pl jej wyniki są fatalne, a w rezultacie podobno niektórzy pracownicy ogrodu zostali dyscyplinarnie zwolnieni. Głównymi zarzutami były:

– nieprawidłowości księgowe

– półroczny brak wystawiania faktur za powierzchnie wynajmowane przez podmiot zewnętrzny

– nieinformowanie o poszukiwaniu pracownika w Biuletynie Informacji Publicznej

– bezpłatny przekazywanie „zwierząt niehodowlanych” np kucy do innych ośrodków oraz rąk prywatnych

Właściwie ciężko coś tu sensownie skomentować zważywszy, że jedynym źródłem informacji na temat kontroli jest wspomniany artykuł na portalu gazeta.pl. Obiecuje powrót do tematu gdy będzie dostępny jakiś oficjalny dokument pokontrolny!

ZOO WARSZAWA

Przed tygodniem na podstawie zoo w Braniewie przypominałem, że cały czas w Polsce nie został rozwiązany, niezwykle medialny problem przetrzymywania w fatalnych warunkach w niewoli niedźwiedzi brunatnych. Warto pamiętać, że cały czas niewiele lepsze warunki mają miśki mieszkające przy Aleji Solidarności w Warszawie. O sprawie było już na Mrówkojadzie pisane dawno temu. Niestety od tamtej pory sytuacja się nie poprawiła, a wręcz pogorszyła, ponieważ na betonowy wybieg na ulicy trafiły kolejne niedźwiedzie, które na terenie ogrodu musiały ustąpić miejsca niedźwiedziom polarnym. Poniżej świeży filmik pokazujący co słychać u niedźwiedzi w Parku Praskim:

ZOO WROCŁAW

Wrocławskie Zoo w ostatnich odwiedzili były i obecny prezydent Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA).

fot. Zoo Wrocław

 

KONKURSY

 

ŚLĄSKIE ZOO

Śląskie Zoo organizuje konkurs „Moja przygoda w Śląskim Zoo”.

Śląskie Zoo

ZOO TORUŃ

Rozstrzygnięty został tegoroczny konkurs plastyczno-ekologiczny z cyklu PRZESTRZENIE PRZYRODY organizowany przez toruńskie zoo.

 

 

WIEŚCI ZE ŚWIATA

Spacerują wraz z mamą po belgradzkim zoo dziewczynka została zaatakowana przez wilka! Wilk polarny spacerował sobie po zoo na smyczy wyprowadzany przez pracownika zoo. Film ze zdarzeniem w belgradzkim zoo tutaj.

 

Równie smutne informacje, choć całkowicie innego rodzaju, docierają z Madagaskaru. Udaremniono kolejny olbrzymi przemyt żywych zwierząt. Na lotnisku w Antananarywie odnaleziono 512 żółwi promienistych oraz 9 żółwi madagaskarskich. Oba gatunki są krytycznie zagrożone wyginięciem. Wszystkie osobniki były młodociane i miały polecieć do Nairobi w Kenii, a finalnie zapewne wylądować w zupie jakiegoś bogatego Chińczyka…

POLECANA LEKTURA

Oficjalna strona miasta Wrocławia nęci ciekawie zapowiadającym się tytułem „Nieznany Wrocław – zoo od zaplecza„. Niestety jak się okazuje ani w tekście, ani na zdjęciach nie odnajdziemy praktycznie żadnych ciekawostek obrazujących życie wrocławskiego zoo od zaplecza. No może poza jadłospisem wrocławskich okapi:

wrocław.pl

 

Z całą pewnością warto obejrzeć spot reklamujący pawilon Terai:

TEMAT TYGODNIA

Powódź w zamojskim zoo! Wczoraj w godzinach wieczornych i nocnych zalało zamojskie zoo. Konieczne było ewakuowanie wielu gatunków zwierząt. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że żadne ze zwierząt nie ucierpiało. Pod wodą znalazła się między innymi nowo budowana żyrafiarnia.

fot. Zoo Zamość

Zalało również zimowisko ptaków wodnych:

fot. Zoo Zamość

Mimo konieczności walki z żywiołem zoo w Zamościu pozostaje cały czas czynne dla zwiedzających.

 Tyle na dziś, a kolejny, 120 numer już za tydzień! Przynajmniej miejmy nadzieję, że tak się stanie 🙂

 

 

 

 

Reklamy

5 comments on “„7 Dni Zoo” nr 119 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Fajnie, że mrówkojad powraca!!!

    Najbardziej bulwersujący fragment dzisiejszej notatki, to filmik z warszawskimi niedźwiedzicami. Nie rozumiem i pewnie nigdy nie zrozumiem postępowania stołecznego ogrodu w tej sprawie. Liczę po cichu, że w przyszłości, znajdą miejsce w poznańskim azylu, bo Warszawa potrafi tylko obiecywać, że warunki niedźwiedzi poprawi, tylko by uspokoić protesty obrońców niedźwiedzi. Rzeczywistość wygląda inaczej i kończy się na pięknych słowach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s