„7 Dni Zoo” nr 118 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Po opublikowaniu w zeszłym tygodniu kwietniowego raportu aktualności postanowiłem, że kolejna porcja najświeższych informacji ze świata polskich ogrodów zoologicznych będzie już reaktywacją, po ponad 13 miesiącach przerwy, największego klasyka strony „Mrówkojad i przyjaciele”. Tak więc oto jest: sto osiemnasty numer jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do lektury!

NARODZINY

ZOO GDAŃSK

W Gdańsku na świat przyszedł patas. W oliwskich placówce, tradycyjnie już, liczę, że na świat przyjdzie kolejny kondor wielki. Ptaki podobno zniosły jajo i, póki co, prawidłowo je wysiadują.

ZOO PŁOCK

W płockim zoo na świat przyszło kilka kóz. Poza tym rozmnożyły się ryby z gatunku Notropis chrosomus. Można je oglądać w… doniczkach przy wejściu do budynku terrarium.

fot. profil fejsbukowy Herpetarium ZOO Płock

NOWE ZOO POZNAŃ

3 maja urodził się jeleń Alfreda, dzień później sitatunga, a jeszcze dzień później kolejny w tym roku kuc szetlandzki.

Profil fejsbukowy Nowe Zoo

Profil fejsbukowy Nowe Zoo

ZOO WARSZAWA

W praskim zoo na świat przyszła owieczka somalijska. Zoo ogłosiło konkurs na imię dla niej, które musi zaczynać się na literę F. Poza tym w pawilonie bezkręgowców klują się jedwabniki.

ZOO WROCŁAW

Tak jak w Gdańsku od kilku lat liczą na kondora tak we Wrocławiu czekają na narodziny kotika afrykańskiego. Podejrzewana o bycie w ciąży samiczka Jojo trafiła do zapleczowego basenu hodowlanego. Co u niej słychać można obejrzeć na tym filmiku.

4 kwietnia we Wrocławiu wykluł się kolejny koroniec plamoczuby. Na zapleczu ptaszarni odchowują się młode bączki. Pisklaki mają także sowy jarzębate. W terrarium z kolei wykluły się żółwie żabuti. Jak każdej wiosny liczne młode przychodzą na świat wśród kopytnych: jeleń Alfreda, kanczyl filipiński, oryks szablorogi, bydło szkockie, źrebię haflingera.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

W Myślęcinku wykluły się ślepowrony. Na jajach siedzą również bociany białe i czarne, bernikle kanadyjskie i orły stepowe.

fot. Zoo Bydgoszcz

ZOO SAFARI BORYSEW

Urodziła się alpaka oraz mandryl.

CANPOL ZOO

W Canpol Zoo nieopodal miejscowości Człuchów urodziły się dwie zebry.

 

TRANSFERY

 

ZOO PŁOCK

Z Miluzy do Płocka przyjechały dwie tamaryny dwubarwne.

NOWE ZOO POZNAŃ

Z Wrocławia przyjechały, oprócz wspomnianego tydzień temu mundżaka chińskiego, antylopy nilgau i sitatungi. Nowym mieszkańcem pawilonu zwierząt nocnych jest ponocnica o imieniu Juta, która przyjechała z Holandii.

fot. Facebook, Nowe Zoo w Poznaniu

 

ZOO WARSZAWA

Urodzone w 2012 roku samiec i samica pantery śnieżnej wyjechały do zoo w Talinnie i Asson we Francji.

Profil fejsbukowy Asson Zoo

ZOO WROCŁAW

We wrocławskim zoo ruch jak na Marszałkowskiej. Z Poznania przyjechał, wspomniany już w kwietniowych aktualnościach, orzeł przedni oraz krytycznie zagrożone żaby gigant, zwane też żabami kurczakami.

Do Wrocławia przyjechała z Austrii samica ursona, a z Belgii kameleony liściaste. Stawkę nowych mieszkańców uzupełnia byk bydła Watussi.

Do Ostrawy wyjechały jelenie aksis oraz oryks szablorogi. Na Wyspy Brytyjskie powędrowały dwie polatuchy obrzymie.

Najciekawszymi nowymi zwierzętami jest para koczkodanów białonosych, które przyjechały z Holandii. Obecnie jest to gatunek skrajnie nieliczne w europejskich zoo i poza Wrocławiem można je oglądać tylko w Rotterdamie, Barcelonie i Dusiburgu. Wrocławska grupa liczy teraz 5 osobników. Niestety jeden z samców trafił do karceru w budynku dużych drapieżców.

 

ZOO SAFARI BORYSEW

Nowym gatunkiem w podłódzkim zoo jest lemur płowy białogłowy.

MINI ZOO ZIELONA GÓRA

W zielonogórskim zwierzyńcu pojawiły się pawie albinosy.

Profil fejsbukowy Baśniowej Zagrody

 

PLANY I INWESTYCJE

 

ZOO PŁOCK

Podczas sesji rady miejskiej dniu 29 kwietnia przegłosowano poprawkę do budżetu zgodnie, z którą zabrano płockiemu zoo 2,5 miliona złotych na budowę akwariów i przekazano je na klub piłki ręcznej Wisła Płock. Cóż, nie od dziś wiadomo, że ryby, podobnie jak dzieci, głosu nie mają 😦

ZOO WROCŁAW

Pojawiły się kolejne relacje i filmy pokazujące postęp prac na budowie Afrykarium. Trwa obecnie sadzenie tysięcy roślin w tym drzew mierzących blisko 10 metrów wysokości! Kontynuowane są prace przy dekorowaniu basenów zewnętrznych. Na szczególną uwagę zasługuje aktualny kolor dna basenu pingwinów!

fot. Zoo Wrocław

Z drobnych inwestycji warto zauważyć nową wolierę, która powstała na terenie placu zabaw. Jej mieszkańcami zostały nimfy.

ZOO ZAMOŚĆ

Żyrafiarnia ma się ku końcowi! Na fejsbukowym profilu pojawiły się nowe zdjęcia z budowy. Budynek jest już właściwie gotowy, trwają jego prace wykończeniowe oraz przygotowywanie wybiegów.

CANPOL ZOO

W przyczłuchowskim zwierzyńcu stał już olbrzymi King Kong, a obecnie dołączyły do niego kilkumetrowe mamuty. Jak można się dowiedzieć z tego materiału (od 13:40) w planach jest utworzenie całej krainy rodem z Epoki Lodowcowej. No cóż, na Mrówkojadzie już było pisane nie raz i nie dwa, że Canpol Zoo jest delikatnie mówiąc dziwnym miejscem. Widać to nawet po sposobie w jakim Canpol informuje o, wyżej wspomnianych, narodzinach zebry:

Profil fejsbukowy Canpol Zoo

ZOO W LEGNICY?!

Jeszcze nie otwarto lubińskiej ptaszarni, która będzie pierwszym ogrodem zoologicznym w Zagłębiu Miedziowym a już rozpoczęły się dyskusje nad założeniem zoo w Legnicy. Miał by on przyjąć formę motylarni i terrarium i być zlokalizowany w starym budynku Teatru Letniego. Więcej do poczytania tutaj. Oczywiście są do dopiero pierwsze przymiarki i szanse na realizację pomysłu należy póki co oceniać bardzo mizernie.

 

WYDARZENIA W SKRÓCIE

 

ZOO GDAŃSK

1 maja 1954 otwarto gdańskie zoo. W tym roku placówka obchodzi swoje 60-lecie, którego zwieńczeniem będzie październikowy Międzynarodowy Zjazd Ogrodów Zoologicznych oraz otwarcie nowej lwiarni, które najprawdopodobniej nastąpi 10 października. Na stronie zoo można zapoznać się z materiałami archiwalnymi.

Gdańskie zoo apeluje o niekupowanie na trasie z parkingu do bramy wejściowej balonów i waty cukrowej. Przypomina jednocześnie, że wstęp z wymienionymi akcesoriami na teren ogrodu jest zabroniony.

 

ZOO ŁÓDŹ

4 maja był Dniem Tapira w łódzkim zoo. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji: pokazy tańca irlandzkiego połączone z warsztatami, koncert muzyki irlandzkiej oraz elektronicznej, pokazy laserowe, warsztaty plastyczne oraz konkursy.

Co właściwie ma tapir do… tańca irlandzkiego i pokazu laserów? Oto trzeba by już pytać w Łodzi na ulicy Konstantynowskiej. Może potrafili by udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi…

fot. Zoo Łódź

 

ZOO PŁOCK

W rama wolontariatu pracownicy firmy Levi’s wykonywali prace porządkowe na terenie ogrodu.

NOWE ZOO POZNAŃ

1 maja po blisko dwuletniej przerwie ponownie otwarto motylarnię w Nowym Zoo.

ZOO TORUŃ

Od 1 maja w soboty i niedziel w godzinach 11-17 na terenie toruńskiego ogrodu zoobotanicznego można korzystać z przejażdżek konnych.

ZOO WROCŁAW

Po zimowej przerwie od 1 maja we wrocławskim zoo ponownie wystartował program opiekun opowiada. W weekendy i święta opiekunowie będą dzielić się swoją wiedzą oraz odpowiadać na pytania zgodnie z poniższym terminarzem:

10.30 – 10.45 Terrarium – przy ekspozycji krokodyli nilowych
11.30 – 11.45 Nosorożce – przy rikszy lub w razie niepogody wewnątrz pawilonu
14.00 – 14.15 Małpy Człekokształtne – na tarasie lub w razie niepogody wewnątrz pawilonu
14.30 – 14.45 Małpy – przed lub w razie niepogody wewnątrz pawilonu Małpiarni
14.30 – 14.45 Małe ssaki – wewnątrz lub przed wejściem do pawilonu Madagaskaru

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

W trakcie majówki w Ogrodzie Fauny Polskiej w Bydgoszczy zorganizowano pokaz strzyżenia i filcowania wełny.

AKCENT ZOO

W białostockim zwierzyńcu 16 maja zmieni się kierownictwo. Będzie ono podlegać schronisku dla zwierząt. Już teraz nowe władze zwracają się z uprzejmą prośbą do ludzi dobrej woli na terenie całego kraju o przekazywanie… lodówek. Tak, tak, to nie pomyłka. W Akcent zoo brakuje lodówek umożliwiających właściwe przechowywanie karmy dla zwierząt. Wszyscy chętni do oddania chłodziarki mogą się zgłaszać pod numer telefonu 85 6753700. Jak można przeczytać tutaj, kierownik białostockiego Schroniska dla Zwierząt Pan Waldemar Okulus rzecze tak: Będziemy wdzięczni za każdy sygnał i każdą wiadomość w tym zakresie. Tak więc zadzwoniłem pod wskazany numer by dowiedzieć się czy lodówkę ze Szklarskiej Poręby albo Szczecina też odbiorą. Niestety nikt nie podniósł słuchawki…

 

CIEKAWOSTKI

MINI ZOO ZIELONA GÓRA

Zielonogórski zwierzyniec zaskakuje coraz to dziwniejszymi newsami i, o zgrozo, z łatwością przebija się z nimi do ogólnopolskich mediow! Tym razem o tym jak to weterynarz stwierdził, że surykatka nie żyje, ale dzięki sztucznemu oddychaniu (!) udało się ją przywrócić do żywych.

ZDJĘCIA Z BRANIEWA

W ostatnim czasie bardzo łatwo jest odnajdywać w internecie różne zdjęcia i filmiki obrazujące jak sielskie życie mają niedźwiedzie brunatne na nowym wybiegu w ogrodzie w Poznaniu. Warto jednak przypomnieć, że problem trzymania w skandalicznych warunkach niedźwiedzi w Polsce nie został ostatecznie rozwiązany. Na końcu świata, gdzie psy du… W miasteczku Braniewo bowiem, przy samej granicy z Federacja Rosyjską, jest zoo, o którym niezwykle ciężko zdobyć jakiekolwiek informacje a nawet odnalezienie zdjęć z tego miejsca nie jest sprawą łatwą. A niedźwiedzie mieszkają tam niestety cały czas w takich warunkach:

REKORDOWA MAJÓWKA

Jak Polska długa i szeroka ogrody zoologiczne chwalą się, że tegoroczna majówka, a w szczególności czwartek 1 maja był dla nich rekordowy jeśli chodzi o frekwencje. Zoo w Borysewie odwiedziło tego dnia ponad 5 tysięcy zwiedzających co jest rekordem w historii tej placówki. Tego samego dnia blisko swojego rekordu wynoszącego ponad 7200 osób było opolskie zoo, które odwiedziło ponad 6800 osób. Również 1 maja swój najlepszy wynik od wielu wielu lat zanotowało Śląskie Zoo, które odwiedziło ponad 15 tysięcy zwiedzających! Wpływ na to miały obniżone ceny biletów, świetna pogoda oraz wiele specjalnie zorganizowanych atrakcji z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Tłok przy wejściu do warszawskiego zoo fot. kontakt TVN 24

 

ZDJĘCIE TYGODNIA

Nie od dziś wiadomo, że wrocławskie zoo ma problem z dzikimi drapieżnikami. Już nie jedno zwierzę zostało zabite przez lisa czy kunę. Najczęściej ich ofiarą padały młode paki czy tez dopiero co urodzone zwierzęta kopytne. Lis paradujący sobie w najlepsze po wybiegu antylop nilgau jest jednak widokiem szczególnym!

fot. Mateusz Jasik

 

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W holenderskim Diergaardeblijdorp na świat przyszedł kanczyl filipiński. Przedstawicieli tego zagrożonego gatunku jest w Europie zaledwie kilkanaście, zdecydowana większość urodziła się we wrocławskim zoo, dzięki któremu istnieje szansa na uratowania tego gatunku od wyginięcia.

Trzy tamaryny białoczube oraz dwie tamaryny cesarskie zostały skradzione z Blackpool Zoo w Anglii. Na szczęście 4 z pięciu skradzionych tamaryn z Blackpool Zoo udało się brytyjskiej policji odnaleźć po kilku dniach. Niestety czarny rynek handlu zwierzętami ma się dobrze, a kradzieże zwierząt z ogrodów zoologicznych nie należą do rzadkości. Starczy wspomnieć, że w 2012 roku tamaryny cesarskie zostały skradzione z zoo w Opolu, a cztery miesiące temu z kolei ze słynnego parku naczelnych w holenderskim Apenheul zniknęło pięć lwiatek złotogłowych.

W kwietniowych aktualnościach informowaliśmy o narodzinach bliźniaków mrównika w Jekaterynburskim Zoo. Jak na razie oba osobniki rozwijają się wzorcowo i ważą już po ponad 5 kilogramów. Jeśli uda się odchować oba będzie to dopiero drugi taki przypadek w historii światowych ogrodów zoologicznych!

 

TEMAT TYGODNIA

Świat Płazów w opolskim zoo prezentował się fantastycznie, jednak niestety spłonął w 2012 roku.Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że już niedługo wszyscy zwiedzający opolskie zoo będą mogli ponownie cieszyć się pawilonem płazów.  Minął już termin składania ofert w przetargu na budowę tego obiektu. Zgłosiły się dwie firmy. Jedna z nich proponuje wykonać pracę za kwotę nieco niższą niż 820 tysięcy złotych, które miasto planowało przeznaczyć na budowę. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że oferta zostanie najprawdopodobniej przyjęta a przetarg pozytywnie rozstrzygnięty! Wykonawca będzie miał czas do listopada bieżącego roku na wybudowanie pawilonu. Następnie pozostanie wykończenie i zaaranżowanie wszystkich zbiorników. Tak więc otwarcia należy spodziewać się  na początku przyszłego roku. Obiekt będzie dość podobny w swojej bryle do starego, spalonego budynku.

fot. Zoo Opole

fot. Zoo Opole

Tak jak swój poprzednik składał się będzie z części umiarkowanej oraz tropikalnej. Część „zimna” będzie miała 18,6 metrów powierzchni i znajdzie się w niej 9 zbiorników. Część „ciepła” będzie sporo większa. Na 80,6 metrach kwadratowych powierzchni płazy będzie można oglądać w 18 zbiornikach. W środku znajdzie się także niewielki strumyk, nad którym zwiedzający będą przechodzić specjalnym mostkiem. Całe wnętrze ma być utrzymane w spójnej dla całego ogrodu stylistyce, czyli będzie podobne do wykończenia pawilonu goryli czy też świata stawonogów.

fot. Zoo Opole

W pożarze  przed dwoma laty zginęła przytłaczająca większość opolskich płazów. Odbudowa kolekcji trwa, opolskie zoo prowadzi negocjacje z placówką w Rydze, które ma jedną z większych hodowli płazów w Europie. Bardzo możliwe jednak, że do nowego pawilonu trafi także kilka gatunków gadów np helodermy czy też felsumy. W mojej ocenie byłby to błąd psujący fajnie wymyśloną i opracowaną koncepcję pawilonu tematycznego.

Znając sposób wykończenia starego pawilonu oraz estetykę i porządek panujące na całym terenie opolskiego ogrodu o efekt końcowy można być raczej spokojnym.

Na koniec zachęcam do polubienia profilu strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku!

Tyle na dziś, a już za tydzień (albo dwa:)) 119. numer 7 Dni Zoo!

Reklamy

8 comments on “„7 Dni Zoo” nr 118 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. Świetnie, że cykl ten powraca na mrówkojada. Kto go teraz prowadzi?
  Zaskoczyła mnie informacja o odebraniu przyznanych funduszy na akwarium w Płockim zoo, wielka szkoda, ze postąpili w ten sposób.

 2. Świetna robota Wojtku 🙂 nie rozumiem tylko niestosowności w sposobie informowania przez Borysew o narodzinach: gdzie znajdujesz tam jakiś mankament?

  • Wyraźnie jest napisane, że chodzi o Człuchów. A mankamentów widzę sporo:
   – nie wiadomo o jaki chodzi gatunek
   – „Matka Zebra” – a co to jest?
   – „zebry żyją w Afryce i w Canpolu” – Serio?!

 3. Po pierwsze, to również serdeczni gratuluję powrotu „7 Dni ZOO”, a po drugie chciałbym się dowiedzieć skąd do Borysewa przybył lemur płowy białogłowy ?
  Z tego co wiem jedyny natenczas przedstawiciel tego gatunku przebywa (przebywał ?) w Śląskim Zoo. Jednak jest (był? ) to osobnik stary i bardzo schorowany, i zoo chorzowskie chce (chciało ?) się go pozbyć, przekazując w inne miejsce, gdzie miałby lepsze warunki. Coś wspominano o jakimś azylu dla takich starych i schorowanych zwierząt w UK. Teraz jednak zakiełkowała mi taka myśl, czy aby tego starego lemura (a właściwie lemurzycy ze śląskiego zoo) nie podrzucono do Borysewa ? Czy ktoś może rozwiać moje wątpliwości ?
  Z góry serdecznie dziękuję 🙂

 4. Niestety nie wiem skąd mają lemury. Na pewno nie z Chorzowa, bo mają cała grupkę, przynajmniej z 4-5 sztuk. W zasadzie to nie jestem też na 100% pewny jaki to gatunek, ale skoro nazywają go lemur płowy białogłowy to zapewne chodzi o Eulemur albifrons. Z tego gatunku w Polsce do tej pory faktycznie mieliśmy tylko jedną wiekową samice w Chorzowie.

 5. Coś mnie tknęło, zajrzałem więc tutaj i proszę… niespodzianka! Bardzo się cieszę, że znów mogę nadrabiać zoologiczne zaległości czytając „7 Dni Zoo” 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s