Kwietniowy raport z polskich ogrodów zoologicznych

Dokładnie rok i 9 dni temu ukazało się ostatnie wydanie „7 dni zoo”. Była to wizytówka strony „Mrówkojad i przyjaciele” i jedyne miejsce w polskim internecie gdzie zebrane były aktualności z wszystkich polskich ogrodów zoologicznych. Wielu czytelników zapewne tęskni za tym formatem, dlatego też możliwe, że niedługo uda się wznowić „7 dni zoo”. W nieco zmienionej formie i z nowym autorem. Sprawa jeszcze nie jest przesądzona, ale kierując się zasadą, że lepiej robić cokolwiek niż nic przygotowałem kwietniowy raport aktualności z polskich ogrodów zoologicznych.

Zapraszam do lektury!

NARODZINY

ZOO GDAŃSK

W Oliwie urodziła się samiczka antylopy bongo. To kolejny przychówek z tego gatunku w gdańskiej placówce po samcu urodzonym w zeszłym roku.

ZOO ŁÓDŹ

Najciekawszym przychówkiem ostatnich tygodni w Lodzi jest z pewnością koczkodan nadobny. Poza tym na świat przyszły bliźnięta lemurów katta. Na początku kwietnia w łódzkim ogrodzie urodził się samiec wielbłąda dwugarbnego, któremu nadano imię Fakir.

Sporo ciekawych gatunków ptaków złożyło jaja w tym m.in. orłany i żurawie białoszyje. Jak jednak wiadomo od złożenia jaj do wyklucia i odchowania młodych droga jest bardzo daleka i często wyboista.

ZOO OPOLE

Wielbłąd dwugarbny urodził się również w Opolu, tutaj dla odmiany samiczka. Poza tym 17 kwietnia na świat przyszły dwie tamaryny cesarskie, a 24 trzy marmozety białoczelne.

ZOO PŁOCK

6 i 24 kwietnia urodziły się dwie klacze zebry Hartmanna. To znakomite wieści, ponieważ akurat ten gatunek zebry jest zagrożony wyginięciem. Poza tym jeszcze kilka nieco mniej wyjątkowych przychówków z ostatnich dni: dwa makaki japońskie, oryks szablorogi oraz surykatki. W płockim herpetarium z kolei pojawiają się młode liściołazy paskowane.

NOWE ZOO POZNAŃ

Urodził się kucyk szetlandzki oraz kózki karłowate.

ZOO WARSZAWA

Urodził się ósmy już gibon czubaty. Poza tym młode mają nahury, marmozety i pigmejki. Sporo ptaków wykluło się w warszawskiej ptaszarni: amadyny wspaniałe, puchoczub, gołąbek zbroczony oraz koroniec plamoczuby.

fot. Warszawskie Zoo, facebook

ZOO WROCŁAW

Czwarty już rok z rzędu we Wrocławiu urodził się lemur alaotrański! Nie próżnują także inne gatunki lemurów. Na świat przyszła piątka lemurów katta oraz dwójka bądź trójka wari rudych. „Tradycyjne” narodziny także w małpiarni, kolejny rok z rzędu na świat przyszła gereza angolańska. Sporym sukcesem są także narodziny trzech małych świnek rzecznych oraz papugi kea. Tradycyjnie już na te porę roku pojawiło się sporo młodych kózek i owieczek w dziecińcu zwierzęcym, a także młode walabie benetta wyglądające z toreb swoich mam.

Młode świnki rzeczne

Na świat przyszły również muflony, a jednemu ze zwiedzających udało się nakręcić świetny filmik, na którym widać jak młodziutki muflon jest iskany przez magota zamieszkującego z nim na jednym wybiegu.

 

ZOO ZAMOŚĆ

Na świat przyszło aż 6 lemurów katta. Pozostaje trzymać kciuki by większość z nich okazała się samiczkami, ponieważ w ostatnich latach w Zamościu rodziły się praktycznie same samce tego gatunku.

 

TRANSFERY

 

ZOO ŁÓDŹ

Nowymi zwierzętami w łódzki ogrodzie są: samiec emu, 2 samice kangura rudego oraz samica toko czarnoskrzydłego.

ZOO OPOLE

Z ogrodu zoologicznego w Antwerpii przyjechała samica leniwca dwupalczastego. Również z Beneluksu, ale tym razem z Holandii dotarła długo wyczekiwana grupa 20 flamingów różowych.

NOWE ZOO POZNAŃ

Z Berlina oraz Ostrawy nad Maltę dotarły dwie młode samice oraz samiec jelenia milu. Na wybiegu towarzyszą im mundżaki chińskie, w tym między innymi osobnik dopiero co przywieziony z wrocławskiego zoo.

Dwa duże zwierzaki urodzone w Poznaniu przed kilkoma laty, o których sporo w przeszłości było pisane na Mrówkojadzie, opuściły ogród. Dwuletnia samica mrówkojada olbrzymiego zamieszkała na Węgrzech w ogrodzie Jaszbereny. Z kolei, blisko czteroletni już, samiec tapira anta wyjechał do parku safari Hodenhagen w Niemczech.

ZOO TORUŃ

Z francuskiego ZOO w La Fléche do toruńskiego zoobotanika przyjechały trzy samice wari czarnobiałych. Będą zamieszkiwać wybudowaną w zeszłym roku wysepkę wspólnie z lemurami katta. Po świecie rozjechały się już urodzone w zeszłym roku karakale. Para zamieszkała w słynnym zoo w Dvur Kralove, który odwdzięczył się toruńskiej placówce parą pytonów zielonych oraz waranem szmaragdowym. Dwa kolejne młode samce karakala wyjechały do Belgii. Tamtejszy ogród ma z kolei przekazać do Torunia kangury oraz mundżaki chińskie.

ZOO WROCŁAW

Nowe gatunki wśród wrocławskich ptaków. W ptaszarni zamieszkały czepigi rudawe, natomiast w okolicznych klatkach orzeł stepowy, orzeł przedni, kuropatwy zwyczajne oraz bażanty annamskie. Wszystkie te gatunki, z wyjątkiem czepig, za kilka tygodni zapewne trafią do nowobudowanej ptaszarni w Lubinie, której operatorem jest wrocławski ogród zoologiczny.

Orzeł stepowy

ZOO ZAMOŚĆ

Z Zoo Munster do stolicy Zamojszczyzny dotarły trzy młode samice wąsali żółtookich.

ZOO NOWY TOMYŚL

Jak informuje strona internetowa nowotomyskiego zwierzyńca na jego terenie na wyremontowanym wybiegu zamieszkały skunksy.

 

PLANY I INWESTYCJE

ZOO GDAŃSK

Na budowie lwiarni w Gdańsku zwieszono wiechę. Była to okazja by obniżyć na weekend ceny biletów do zoo o połowę oraz zorganizować specjalną imprezę.

ZOO ŁÓDŹ

Przed świętami w Łodzi otwarto tzw Chatę Cites, będąca częścią kompleksu wejściowego. Prezentowane są w niej przedmioty zarekwirowane przez służby celne osobom łamiącym Konwencje Waszyngtońską. Jest to bodajże pierwsza tego typu wystawa w krajowych ogrodach za co należy jak najbardziej łódzkiej placówce przyklasnąć.

ZOO OPOLE

W Opolu trwa budowa nowych dużych wolier dla ptaków. Szczególnie cieszy fakt, że mają to być obiekty przechodnie, a zatem zwiedzający będą mogli wchodzić do nich do środka i oglądać zwierzęta bez żadnych barier.

fot. Sergio, zooforum.pl

Wszystko wskazuje, że w tym roku ruszy wreszcie odbudowa spalonego w grudniu 2012 roku pawilonu płazów. Budynek będzie różnił się architektonicznie od wcześniejszego. W środku zachowany będzie podział na strefę umiarkowaną oraz tropikalną. Bardzo możliwe, że oprócz płazów mieszkańcami pawilonu będą także pojedyncze gatunki gadów.

ŚLĄSKIE ZOO

Rozpoczął się remont jednej z największych wolier w chorzowskim ogrodzie zoologicznym. Jak wynika z dokumentacji przetargowej jej docelowymi mieszkańcami mają być orłosępy.

fot. Wojciech Żuchowicz

fot. Wojciech Żuchowicz

 

ZOO WROCŁAW

Już w lipcu ma być otwarte dla zwiedzających budowane od września zeszłego roku Odrarium. Ku końcowi mają się już roboty betonowe. Obecnie montowane będą w zbiornikach szyby akrylowe przez które zwiedzający będą mogli podziwiać ryby. Trwa już instalowanie gontu drewnianego na fasadach „chatek rybaków”, będących de facto stacjami filtrowania wody. Sporo ciekawych zdjęć z budowy można obejrzeć tutaj.

Coraz bliżej do otwarcia flagowej inwestycji wrocławskiego zoo czyli Afrykarium. Aktualnie sadzone są tysiące roślin specjalnie sprowadzanych z Holandii. Oficjalnie zoo dalej utrzymuje, że otwarcie ma nastąpić w przyszłym roku, jednak jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego jest raczej przesądzone otwarcie jeszcze w tym roku! Listopadowe wybory samorządowe zobowiązują 🙂

Trzecią obecnie trwającą duża inwestycją we Wrocławiu jest remont ścieżek i dróg na terenie ogrodu. Ukończono już układanie kostki granitowej w rejonie budynków terrarium, człekokształtnych i słoniarni. Rozpoczęto z kolei zrywanie starej nawierzchni koło wybiegów zwierząt górskich i baszty niedźwiedzi.

Gotowa nawierzchnia w okolicy wybiegu pawianów

Początek prac w rejonie zwierząt górskich

MINIZOO ZIELONA GÓRA

12 kwietnia otwarto mini zoo w Zielonej Górze. Powstało ono we współpracy z niemieckim ogrodem zoologicznym w Chociebużu. Mieszkańcami tego miejsca są  m.in. kozy, owce, pawie, bażanty, gołąbki diamentowe, kaczki, różne gatunki papug, daniele i surykatki.

Wybieg danieli, fot. profil facebookowy Ogród Botaniczny Bajkowa Zagroda

Zwierzyniec nazywa się Bajkowa Zagroda i jest wypełniony plastikowymi figurkami postaci z bajek. W zielonogórskim minizoo co prawda nie byłem, ale oglądając zdjęcia i filmy z tego miasta oraz słuchając wywiadu z osobą zarządzająca ciężko stwierdzić, co innego niż to… że w takiej formie zwierzyniec powinien nigdy nie powstać! Ilość kiczu i tandety na tak niewielkim obszarze jest naprawdę imponująca.

Gadające drzewo będące jedną z największych atrakcji Bajkowej Zagrody

 

 

WYDARZENIA W SKRÓCIE

 

ZOO PŁOCK

11 kwietnia w Płockim Ogrodzie Zoologicznym w ramach międzynarodowej konferencji organizowanej przez Komisję Europejską Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów, odbyły się warsztaty pn. „Poprawa dobrostanu zwierząt – podejście praktyczne”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi płocki ogród zoologiczny zorganizował plenerową zabawę dydaktyczną „Podchody w zoo”.

NOWE ZOO POZNAŃ

W sobotę 12 kwietnie w starym zoo w Poznaniu rozdawano sadzonki drzewek w zamian za przyniesioną makulaturę.

26 kwietnia rozpoczął się sezon kursowania kolejki Maltanki. Dzięki temu nieco poprawiły się możliwości dojazdu komunikacja zbiorową do Nowego Zoo.

ŚLĄSKIE ZOO

W dniach 1-11 maj w Polsce odbywać się będą Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Z tego względu zorganizowane zostaną specjalne imprezy w ogrodach w Chorzowie i Zamościu. W ramach tej imprezy w dniach 1-3 maja zwiedzać będzie można dokładnie obiekty zbudowane z dofinansowaniem z funduszy unijnych, a zatem pawilon tygrysów, żyrafiarnię oraz pawilon egzotyczny.

ZOO WARSZAWA

Święto Ziemi obchodzono również w stołecznym zoo. Tutaj każdy zwiedzający mógł wziąć udział w akcji sadzenia drzewek.

26 kwietnia w Warszawie odbył się bieg dookoła zoo. Wystartowało ponad 800 uczestników.Najszybciej dystans 10 km pokonali Anna Jakubczak-Pawelec – 37.45 i Radosław Kłeczek – 32.13.

ZOO WROCŁAW

Jak co roku na wiosnę na terenie dziecińca zwierzęcego odbyło się strzyżenie owiec. Impreza z uwagi na pogodę trzeba było przenieść w ostatniej chwili z soboty na niedziele.

ZOO ZAMOŚĆ

Również z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich zaplanowano specjalną imprezę w Zamościu. 8 maja 2014 r. w godz. 9.00 – 19.00 można będzie skorzystać ze specjalnie przygotowanych na tę okoliczność atrakcji.

ZOO SAFARI BORYSEW

4 kwietnia po zimowej przerwie otwarto dla zwiedzających Zoo Safari w Borysewie.

MINI ZOO LESZNO

W leszczyńskim mini zoo z okazji Dnia Ziemi zorganizowano specjalne lekcje terenowe dla uczniów z lokalnych szkół.

CIEKAWOSTKI

ZOO WROCŁAW

Rozstrzygnięto przetarg na opracowanie graficzne, edytorskie i druk monografii wrocławskiego zoo. Książka „150 lat ZOO Wrocław / 150 Jahre ZOO Breslau składać się będzie ze 140 stron w języku niemiecki, 140 stron w języku polskim oraz 10 w języku angielskim. Przetarg wygrało wydawnictwo VIA NOVA specjalizujące się w książkach o Wrocławiu, co bez wątpienia uznać należy za świetną nowinę pozwalającą mieć nadzieje, że los przygotowania monografii wrocławskiego zoo spocznie we właściwych rękach.

 

BILETY

NOWE ZOO POZNAŃ

3 i 4 maja w ramach akcji „weekend za pół ceny” obniżeniu o 50 procent ulegnia cena wstepu do poznańskiego Nowego Zoo.

ŚLĄSKIE ZOO

Tymczasem w Chorzowie 10 kwietnia wprowadzono możliwość kupowania biletów przez Internet. Dodatkowo z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich 1, 2 i 3 maja bilety wstępu dla wszystkich zwiedzających będą kosztować zaledwie 5 złotych! Do śląskiego zoo w majówkę za 5 złotych?! Tłumy gwarantowane!

ZOO ZAMOŚĆ

Od 1 kwietnia w głównej kasie wejściowej do zoo w Zamościu można wreszcie płacić kartą. 8 maja 2014 r. z okazji Dnia Funduszy Europejskich bilet wstępu będzie kosztował 9 zł.

 

ZDJĘCIE MIESIĄCA

Zdjęciem miesiąca zostało to obrazujące wrocławskie Afrykarium i jego najbliższe otoczenie z lotu ptaka.

Wrocław z Lotu Ptaka, fotopolska.eu

 

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W moskiewskim centrum handlowym na dwóch piętrach o wspólnej powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych otwarto zwierzyniec. Nie byłoby w tym nic specjalnie dziwnego, w końcu takie mniej lub bardziej dziadowskie zwierzyńce powstają w centrach handlowych w wielu miejscach na świecie, gdyby nie skład gatunkowy tego przybytku. Możemy tam bowiem oglądać najbardziej zagrożony gatunki na świecie, które są trzymane w niektórych przypadkach w bardzo niewielkiej liczbie osobników w pojedynczych ogrodach zoologicznych na całym świecie. I tak w fatalnych warunkach w maleńkich pomieszczeniach w moskiewskim sklepie można oglądać: orangutany borneańskie, szympansy, pantery mgliste, serwale, pandy małe, gepardy (!), flamingi, dzioborożce, lemury, kuny żółtogardłe, marabuty, uchatki, koczkodany błotne i nadobne, sajmiri, korońce, gibony. Sporo tych zwierząt pozyskana została nielegalnie, a co najgorsze część z nich wyrwano ze środowiska naturalnego. Najprawdopodobniej właśnie w taki sposób w moskiewskiej placówce znalazły się młode szympansy, orangutany i gibony…

Młode gibony w kompletnie niepasujących dla nich warunkach

Gepard ma do dyspozycji tylko niewielkie pomieszczenie wewnętrzne

ZOO JEKATERYNBURG

Przed kilkoma dniami w zoo u podnóża Uralu urodziły się bliźnięta mrównika. Do dopiero piąty taki przypadek w historii światowych ogrodów zoologicznych. O ile narodziny dwóch mrówników są niewątpliwym sukcesem, o tyle ich odchowanie będzie jeszcze trudniejsze. Do tej pory udało się to tylko w holenderskim Burgers Zoo przed piętnastoma laty. Pozostaje trzymać kciuki!

Bliźniaki mrównika

POLECANA LEKTURA

Polecamy posłuchać i poczytać wywiady z dyrektorem warszawskiego zoo. Być może wielu ciekawych informacji osoby obyte z tematyką zoologiczną tam nie znajdą, ale posłuchać warto i tak. Co jak co, ale kwieciście i barwnie opowiadacz o ptakach to Pan Andrzej Kruszewicz potrafi jak nikt inny.

Wywiad z prezesem zoo we Wrocławiu Radosławem Ratajszczakiem dotyczy z kolei kondycji i przyszłości naszej planety.

 

TEMAT MIESIĄCA

Zmiana dyrektora w Berlinie

Dyrektorem obu berlińskim placówek został Dr. Andreas Knieriem, dotychczasowy dyrektor zoo w Monachium. Zastąpił niezwykle kontrowersyjnego i w ostatnich latach powszechnie źle ocenianego Bernharda Blaszkiewitza. O róznych przyczynach takiej decyzji możecie poczytać m.in. tutaj

W pierwszej kolejności jednym z priorytetów nowego dyrektora ma być ograniczenie liczby drapieżników w Alfred Brehm House. Wielkie koty mieszkają tam na niewielkiej przestrzeni na gołych kafelkach w warunkach nie przystających do współczesności.

W Tierparku zwierzęta mają być rozlokowane według kryterium geograficznego. Dodatkowo powstać ma największy i najatrakcyjniejszy plac zabaw dla dzieci w całym Berlinie.

Jedną z pierwszych decyzji nowego dyrektora była zgoda na stosowanie w zoo zabawek wzbogacających środowisko. Stary dyrektor był ich przeciwnikiem. Coś co w większości bardzo dobrych ogrodów zoologicznych na świecie jest standardem w Berlinie było nie do przyjęcia.

Sumaryczna kolekcja Berlin Zoo i Tierpark Berlin jest absolutnie największą i najbardziej różnorodną na świecie. Są to jednak placówki bardzo przestarzałe i przed nowym dyrektorem ogrom pracy by wprowadzić je do grona nowoczesnych ogrodów zoologicznych.

 

Reklamy

4 comments on “Kwietniowy raport z polskich ogrodów zoologicznych

  1. Artykuł jak zawsze profesjonalnie przygotowany, może z małym błędem dotyczącym Odrarium bo z tego co wiem to luty już był:).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s