Padła Lokatka, żyrafa Rotshilda z łódzkiego zoo

Lokatka padła w środę wieczorem, pracownicy zoo znaleźli ją martwą w czwartek rano. To czwarta żyrafa z łódzkiego zoo, która padła w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. W maju zeszłego roku po akcie wandalizmu padły dwie samice, a jesienią padł samiec Tofik.

Żyrafy z łódzkiego zoo

Żyrafy z łódzkiego zoo

Lokatka przyjechała do Łodzi w sierpniu 2012 roku, kilka miesięcy po tym, jak zoo straciło dwie samice. Wcześniej mieszkała w Warszawie, jednak tamtejszy wybieg był przepełniony i koordynator zdecydował, że żyrafie lepiej będzie w Łodzi. Imię otrzymała od swojego sponsora – banku PKO BP.

Żyrafa nie chorowała, dlatego jej śmierć była dużym zaskoczeniem dla pracowników. Zapis monitoringu pokazał, że żyrafa w środę wieczorem kręciła się po swoim boksie, po czym nagle upadła i już nie wstała. Najprawdopodobniej przyczyną zgonu był zawał serca. Naczelnik ogrodu, Magdalena Janiszewska, mówi, że żyrafa była w dobrej formie i miała zapewnioną bardzo dobrą opiekę. Na jej śmierć nie miały wpływu żadne czynniki zewnętrzne.

Sytuacja w Łodzi robi się coraz bardziej niepokojąca, ponieważ Lokatka jest już czwartą żyrafą, która padła w tym zoo na przestrzeni nieco ponad roku. Janiszewska zwraca uwagę, że ciężko jest zrozumieć to, co przytrafiło się w tym czasie żyrafom. Niepokoją się tym również miłośnicy ogrodów zoologicznych, którzy zastanawiają się nad losem pozostałych żyraf. Aktualnie w łódzkim zoo mieszkają dwie samice – Judyta, która przyjechała z Płocka, oraz Lira.

Problemy łódzkiego zoo z żyrafami zaczęły się jednak wcześniej. Na początku 2012 roku padła młoda żyrafa, a swego czasu trzy żyrafy padły w wyniku zjedzenia zatrutej karmy. Sytuacja w ostatnich latach jest bowiem bardzo niepokojąca. Rozumiemy, że każdy przypadek śmierci żyrafy w Łodzi mógł być odosobniony i od reszty niezależny (mamy bowiem i zatrucie, i nieszczęśliwy wypadek, i chorobę, i nagłą śmierć), jednak powinno to skłonić władze zoo do zastanowienia się nad dalszą hodowlą żyraf. Trudno ocenić, co jest przyczyną tak dramatycznej sytuacji, może jednak lepiej skupić się na innych gatunkach, skoro tak zła jest sytuacja żyraf w Łodzi?

One comment on “Padła Lokatka, żyrafa Rotshilda z łódzkiego zoo

  1. No ja rów wież twierdze, ze ZOO powinno się zastanowić nad dalszą hodowlą żyraf.. Może ta śmierć skłoni kierownictwo do refleksji nad dalszą hodowlą tego gatunku:-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s