Kartka z kalendarza – Ogród Fauny Polskiej w Bydgoszczy kończy dziś 35 lat!

Dokładnie 35 lat temu – 19 lipca 1978 roku – nastąpiło uroczyste otwarcie nowej placówki zoologicznej – Ogrodu Fauny Polskiej w Bydgoszczy.

Ogród Fauny Polskiej ZOO stanowi część Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Decyzję o jego budowie podjęto w 1975 roku, a dokładnie 11 lipca, kiedy to powołano zespół roboczy ds. lokalizacji i budowy ogrodu zoologicznego działającego w ramach Społecznej Rady Budowy LPKiW. Wtedy również postanowiono o specyfice hodowlano-ekspozycyjnej bydgoskiego zoo – staje się ono jednym z nielicznych ogrodów zoologicznych w Polsce wyspecjalizowanych w hodowli zwierząt krajowych. 23 grudnia 1977 roku zespół roboczy przekształcono w Komisję ds. Ogrodu Fauny Polskiej, zaś 1 maja 1978 roku ZOO zajmujące wówczas powierzchnię 6 ha udostępniono zwiedzającym. Oficjalnego otwarcia dokonano 19 lipca 1978 roku. Wtedy to ogród posiadał 124 okazy reprezentujące 40 gatunków ptaków i ssaków. Pierwszymi lokatorami były koniki polskie, sarny, bażanty, gołębie pawiki i garłacze.

W 1979 roku powiększono teren ZOO o 6 ha oraz wybudowano sztuczny staw o powierzchni 2000 m kw. W 1984 roku sprowadzono 3 niedźwiedzie brunatne, a w 1986 roku rysie, żbiki, głuszce i bobry.

Wybieg niedźwiedzi brunatnych

W l. 90. wybudowano wybieg dla kozic, a w maju 1993 roku otwarto “ZOO dziecięce”. W 1996 roku ważnym wydarzeniem były pierwsze w polskich ogrodach zoologicznych narodziny wydr, natomiast w 1998 roku powiększono ogród o 2 ha zewnętrznego wybiegu dla gatunków z rodziny jeleniowatych. Rok 1999 to oddanie do użytku budynku zaplecza hodowlanego z zimowiskiem oraz pozyskanie pary łosi. Najważniejszym wydarzeniem 2001 roku było sprowadzenie 5 kozic z ogrodu zoologicznego w Szwecji. W 2004 roku otwarto nowy dział o nazwie “Skrawek Świata”, z gatunkami reprezentującymi pięć kontynentów (pojawiło się wówczas kilka gatunków egzotycznych – m.in. zebry, małpy, strusie, emu, gwanako, kangury i inne), zaś w 2005 roku powstało “Miniterrarium”, gdzie zostały wyeksponowane wybrane gatunki płazów i gadów, oraz otwarto salkę dydaktyczną, w której odbywają się zajęcia dydaktyczne. Poza tym w 2005 roku udało się odchować pierwszego w polskich ogrodach zoologicznych bociana czarnego. W 2007 roku ukończono budowę wybiegu dla susłów i małych drapieżników.

Czyżby przyszłość Ogrodu Fauny Polskiej?

Ostatnie lata to modernizacja wybiegów i dalszy rozwój „Skrawków świata”, które stopniowo, acz konsekwentnie, zaciemniają specyfikę ogrodu. Szansą na zmianę wizerunku ma być planowany pawilon Wisłarium, ale plany obiektu wskazują na to, że nie będzie to raczej inwestycja, która rzuci na kolana…
Jakkolwiek – życzymy myślęcińskiemu zoo wszystkiego najlepszego i powrotu do korzeni – naszym zdaniem naprawdę można zrobić świetne i ciekawe zoo nastawione na ekspozycję krajowych gatunków.

ZOO ŚWIĘTUJE

Z okazji okrągłego jubileuszu zoo postanowiło zorganizować „wielką fetę” – w sobotę, 20 lipca, w OFP odbędzie się zatem piknik pn.„Rodzinny dzień z niespodziankami”, a główną atrakcją będzie nocne zwiedzanie zoo! Impreza zacznie się o o godzinie 8 rano, a skończy – uwaga! – o północy! Niektóre atrakcje wymagają zapisów, bowiem ograniczona została liczba osób, które mogą wziąć w nich udział.
Szczegółowy plan pikniku można zobaczyć na stronie zoo.
Z okazji jubileuszu obniżona została cena biletu weekendowego na 7 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s