Kartka z kalendarza – 42 lata temu otwarto Akwarium Gdyńskie

Dokładnie 42 lata temu – 21 czerwca 1971 roku – miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego w Gdyni. Datę tę przyjmuje się jako początek istnienia Akwarium Gdyńskiego w jego obecnym kształcie.
Otwarcie akurat w tym czasie nie było przypadkowe, nastąpiło bowiem w ramach obchodów 50-lecia istnienia Morskiego Instytutu Rybackiego. W 34 akwariach pokazano wówczas zwierzęta i rośliny, zarówno morskie jak i słodkowodne. W części muzealnej wystawiono okazy zbierane przez pracowników Instytutu od 1921 roku oraz podarowane przez kapitanów i marynarzy polskiej floty handlowej i rybackiej.

Akwarium Gdyńskie – 2011 (w 40 lat po otwarciu)

Początki istnienia Akwarium są jednak dużo starsze i sięgają lat dwudziestych XX wieku, kiedy funkcjonowało ono w ramach Morskiego Laboratorium Rybackiego w Helu, powstałego 18 czerwca 1921 roku, przemianowanego w 1932 roku na Stację Morską, przeniesioną do Gdyni na przełomie 1938/1939 do nowo wybudowanego gmachu przy dzisiejszej alei Jana Pawła II 1. W 1949 roku zmieniono nazwę Stacji Morskiej na Morski Instytut Rybacki.

Budynek Akwarium – 1971 (fot. Akwarium Gdyńskie)

Po otwarciu w 1971 roku przez ponad 30 lat nosiło nazwę “Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni”. Ponieważ nazwa była zbyt długa i powoli stawała się nieadekwatna do funkcji, jaką placówka spełniała, decyzją dyrekcji MIR w lipcu 2003 roku zmieniono ją na Akwarium Gdyńskie.
Od tego czasu Akwarium cały czas się rozwija – zmieniają się ekspozycje, dobudowywane są nowe zbiorniki, udostępniane są kolejne pomieszczenia.
W 2003 roku gruntownie wyremontowano przeszkloną rotundę budynku, zmieniając jednocześnie istniejące tam od początku funkcjonowania Muzeum i Akwarium zbiorniki słodkowodne na akwaria morskie.

Rotunda Akwarium Gdyńskiego – z lewej największy konik morski w Polsce

W lipcu 2003 roku równocześnie z uroczystym otwarciem rotundy, zmieniono nazwę na “Akwarium Gdyńskie” oraz zmodyfikowano logo Akwarium.

Logo Akwarium Gdyńskiego na ścianie budynku głównego

Jednocześnie z unowocześnianiem ekspozycji rozwijana jest działalność edukacyjna – powstała nowa Sala Kinowo – Konferencyjna, w 2007 roku oddano do użytku Salę Mokrą – miejsce, gdzie można włożyć ręce do zbiornika i pogłaskać rybę, powstała także Sala Przedszkolna dla najmłodszych.
Bardzo istotny jest fakt, że modernizacja i rozbudowa Akwarium Gdyńskiego trwa cały czas i ciągle coś się w nim zmienia – a to jak wiemy jest podstawą rozwoju takich placówek.

Więcej o Akwarium Gdyńskim przeczytacie tutaj.

Reklamy

8 comments on “Kartka z kalendarza – 42 lata temu otwarto Akwarium Gdyńskie

  1. Szkoda, że nie pisaliście nic o Łódzkim zoo na 75 rocznicę, tekst bardzo fajny. Bardzo żałuje, ze będąc w gdańsku nie pojechałem odwiedzić tego miejsca.

  2. Ktoś pamięta co było w rotundzie w latach `80? Bo żywe stwory były chyba tylko w ciemne sali i na parterze.

  3. Filmy z akwariów morskich w poznańskim Starym ZOO w nowo otwartej części Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych kiryski.blogspot.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s