„7 Dni Zoo” nr 117 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sto siedemnastym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO SAFARI BORYSEW

W borysewskim zoo urodziła się samiczka wielbłąda dwugarbnego, sześć surykatek oraz antylopa eland.
Więcej.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

W bydgoskim zoo urodziły się dziki.
Więcej.

NOWE ZOO POZNAŃ

1 kwietnia urodziła się samiczka wielbłąda dwugarbnego, którą nazwano Zinara. Rodzicami zostali Wanilia (która wcześniej doczekała się trzech przychówków – same samce) oraz Mustafa.
Więcej.

ZOO PŁOCK

Wiosenny wysyp przychówków w płockim zoo – na świat przyszły m.in. surykatka, kangur i kilka kózek.
Więcej.

ZOO OPOLE

15 kwietnia urodził się kuc szetlandzki, który otrzymał imię Karolek.
Więcej.

ZOO ŁÓDŹ

Urodziły się m.in. koczkodan nadobny i uistiti białoucha.
Więcej.

TRANSFERY

ZOO PŁOCK

12 kwietnie z Czech do płocka przyjechał urson.

(fot. Zoo Płock)

(fot. Zoo Płock)

Zwierzak za parę tygodni zamieszka na nowej ekspozycji koło pawilonu z gadami, a niebawem dołączy do niego samica.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

Do wrocławskiego zoo dotarł pierwszy z dźwigarów, które posłużą jako element konstrukcyjny powstającego właśnie Afrykarium. Ma 31,5 metra długości i waży 6 ton, a i tak nie jest największy – te, które przyjadą w następnych transportach (26 kwietnia i 10 maja) będą mieć aż 40 metrów!
Więcej.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Zwiedzaj Akwarium Gdyńskie z przewodnikiem!
Akwarium Gdyńskie wprowadziło nową usługę – możliwość zwiedzania placówki z przewodnikiem. to projekt pilotażowy trwający do końca maja. Za „indywidualnego przewodnika” zapłacimy 2 zł, za grupowego (max. 30 osób) – 50 zł.
Więcej.

„Opiekun opowiada” we wrocławskim zoo.
Od tego weekendu we wrocławskim zoo rusza nowy pomysł – poza pokazowymi karmieniami odbywać się będą także spotkania pt. „Opiekun Opowiada”.
Szczegóły.

Wielkie otwarcie borysewskiego zoo.
Jutro, 20 kwietnia po zimowej przerwie ponownie dla zwiedzających otwarte zostanie Zoo Safari w Borysewie. Ogród zoologiczny będzie otwarty codziennie od godziny 9:00 do 19:00.

Taniej do oliwskiego zoo.
W dniach 20-21 kwietnia w związku z akcją „ROZSMAKUJ SIĘ W GDAŃSKU” za wejście do oliwskiego zoo zapłacimy tylko 9 zł – czyli połowę normalnej ceny.

Podchody w płockim zoo.

Pokazy karmienia w płockim zoo.
Wiosna w pełni, wracają więc pokazy karmienia zwierzaków, m.in. pokaz karmienia pingwinów, który będzie prowadzony codziennie o godzinie 14.00, trening medyczny fok o godzinie 13.00, a w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 w pawilonie herpetarium prezentowane będą zwierzęta terrarystyczne.

Podwyżki we Wrocławiu.
Od poniedziałku 15 kwietnia podrożały ceny biletów we wrocławskim zoo. I tak bilet normalny kosztuje 30 zł (zamiast, jak poprzedniego lata, 25 zł), a ulgowy – 20 (zamiast 15 zł). Także normalny bilet grupowy (dla co najmniej 10 osób) podrożał do 25 zł (wcześniej 20 zł). Wzrośnie też cena biletu studenckiego – z 20 do 25 zł. Z kolei bilet rodzinny (dla rodziców z maksymalnie trójką dzieci) od wtorku do niedzieli będzie kosztował 70 zł (tyle co przed rokiem), za to w poniedziałki tylko 50 zł.
Karty roczne kupimy za to po promocyjnych cenach: za normalną zapłacimy 80 zł (przed rokiem 120 zł), a za ulgową – 50 zł (zamiast 70 zł).

– Międzynarodowy Dzień Ziemi.
21 kwietnia już po raz kolejny obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji w kilku placówkach zoologicznych odbędą się specjalne imprezy – najciekawiej powinno być w Bydgoszczy oraz w Akwarium Gdyńskim.

ZDJĘCIE TYGODNIA

Dziś przedstawiamy chyba najpopularniejszego zoologicznego malucha ostatnich miesięcy, który w tym tygodniu zadebiutował wreszcie na wybiegu – nosorożca Bysia z warszawskiego zoo!

(fot. Zoo Warszawa)

(fot. Zoo Warszawa)

WIEŚCI ZE ŚWIATA

PIERWSZY MRÓWNIK Z ROSJI

W lutym tego roku w zoo w rosyjskim Jekaterynburgu urodził się pierwszy w historii rosyjskich ogrodów zoologicznych mrównik.

NA FLORYDZIE URODZIŁ SIĘ NOSOROŻEC

6 kwietnia w Lion Country Safari na Florydzie urodził się nosorożec biały. To 33. przychówek w historii ogrodu, w którym mieszka obecnie aż 14 nosorożców!

(fot. ZooBorns)

(fot. ZooBorns)

Więcej.

TEMAT TYGODNIA

Niedźwiedzie polarne wróciły do warszawskiego zoo

Wydarzeniem tygodnia był niewątpliwie powrót po kilku latach przerwy do warszawskiego zoo niedźwiedzi polarnych. Dwa młode, bo zaledwie dwuipółletnie samce, bracia Gregor i Aleut, przyjechały do stołecznego ogrodu 17 kwietnia z zoo w Norymberdze, gdzie przyszli na świat (2 grudnia 2010 roku).
To jednak nie wszystko – 16 kwietnia z Drezna przyjechały dwa leniwce dwupalczaste – samiec i samica. Zamieszkały w Ptaszarni, gdzie będą dzielić wolierę z pancernikami bolitami południowymi.

O powrocie niedźwiedzi polarnych do Warszawy mówiło się od dłuższego czasu, więcej w tym jednak było pobożnych życzeń i marzeń samych zwiedzających, niż realnych szans na sprowadzenie ich do stolicy. Na przeszkodzie stać miały niewystarczające warunki wybiegowe, zwierzęta zamieszkałyby bowiem nie na nowym wybiegu, a na starym, pamiętającym jeszcze poprzednie niedźwiedzie polarne, jakie mieszkały w zoo – ostatni z nich padł sześć lat temu. Z braku lepszych warunków Gregor i Aleut zamieszkali jednak właśnie na nim, ale zoo zapowiada, że jak tylko znajdzie miejsce dla mieszkających po sąsiedzku niedźwiedzi brunatnych, ich wybieg zostanie włączony do tego, na którym mieszkają białe niedźwiedzie – będą więc miały znacznie więcej miejsca, niż teraz.

(fot. Zoo Warszawa)

(fot. Zoo Warszawa)

Póki co do dyspozycji mają połowę dotychczasowego wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych (ok. 450 m2). Dla porównania, główny wybieg w Norynberdze ma 2300 m2, w tym basen o powierzchni 600 m2. Można się więc zastanawiać, jaki był sens sprowadzenia niedźwiedzi polarnych do zoo, które nie ma do tego odpowiednich warunków…

Trochę w cieniu białych niedźwiedzi do Warszawy, tego samego dnia, z zoo w Dreźnie przyjechały dwa leniwce – dwuletni samiec Ramon i sześcioletnia samica Amy. Co ciekawe, są to pierwsze leniwce w historii warszawskiego zoo!

(fot. Zoo Warszawa)

(fot. Zoo Warszawa)

Z kolei dziś do leniwców dołączyli nowi współlokatorzy: parka pancerników (bolita południowa). Półtoraroczny samiec przyjechał z Poznania, a roczna samica z Płocka.

ZDARZYŁO SIĘ…

12. 04. 2012

Do oliwskiego zoo z Augsburga przyjechały mundżaki chińskie, a z berlińskiego zoo bongo.

15. 04. 2011

We wrocławskim zoo otwarto ranczo koniowatych.

Tyle na dziś, a już za tydzień 118. numer 7 Dni Zoo!

(fot. ZooBorns)

14 comments on “„7 Dni Zoo” nr 117 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Co do niedźwiedzi, to zobaczymy. Może nowy wybieg powstanie za żyrafiarnia, tak dziś w rozmowie telefonicznej powiedział mi jeden z zarządzających ogrodem.

    • Zastanawiamy się właśnie nad kontynuowaniem tej formuły i tym, jak ma wyglądać strona, bo kilka rzeczy musi ulec zmianie, żeby Mrówkojad nadal działał.
      Ale bardzo dziękujemy za zainteresowanie – to bardzo budująca motywacja.

  2. Kontynuujcie dalej bo od mrówkojada można dowiedzieć się ciekawych rzeczy z różnych ogrodów zoologicznych, a tak po za tym to do oliwskiego zoo przyjechały 2 nowe gatunki 🙂 .

  3. Szczerze to byłaby wielka szkoda, gdyby „7 Dni Zoo” zniknęło na stałe. Kurcze, przecież to niemal Wasz znak firmowy. Nie poddawać się!

    • W wakacje na pewno nie, bo mamy w zanadrzu kilka relacji do napisania, ale może od września wrócimy do – bądź co bądź – naszego flagowego działu. Mamy nadzieję, bo strasznie nam „7 Dni Zoo” szkoda 😦

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s