„7 Dni Zoo” nr 112 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sto dwunastym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO OPOLE

20 lutego urodziły się bliźnięta tamaryny cesarskiej. Wydarzenie to tym większe, że matką została samica, która jako jedyna ocalała z pamiętnej kradzieży tamaryn z ubiegłego roku (skradziono wówczas 7 osobników). Ojcem został samiec, który przyjechał z oliwskiego zoo.

Tamaryna cesarska - ojciec z bliźniętami

Tamaryna cesarska – ojciec z bliźniętami

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Pod koniec stycznia urodziła się surykatka.
Więcej.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

W herpetarium wykluła się felsuma madagaskarska.

(fot. Zoo Toruń)

ZOO PŁOCK

Kolejny sukces hodowlany płockiego zoo – kilkanaście dni temu w pawilonie herpetarium wykluło się pięć heloderm meksykańskich, ale możliwe, że może ich być więcej. To już drugie narodziny heloderm w płockim zoo – w ubiegłym roku, z jaj, które były inkubowane przez siedem miesięcy wykluło się 6 młodych. Warto dodać, że płockie zoo jest jedynym ogrodem w Polsce, w którym eksponowany jest ten gatunek. Do Płocka pierwsze helodermy trafiły w 2007 roku z Zoo w Zurychu.

Najnowszy przychówek (fot. Zoo Płock)

Helodermy meksykańskie występują tylko w Meksyku i Gwatemali. Prowadzą nocny tryb życia, a dorosłe osobniki osiągają długość do 80 cm i wagę do 2,5 kg. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

Płockie helodermy

Jakby tego było mało, 2 marca przyszła na świat foka szara. Mamą została starsza z płockich samic – Selma.

Młoda foka z płockiego zoo

To już trzecie dziecko płockiej pary: samicy Selmy i samca Bubi. Poprzednie przychówki po osiągnięciu dojrzałości przekazane zostały do Zoo w Hamburgu i fokarium w Sarbsku.

ZOO WROCŁAW

11 lutego urodziła się mangaba rudoczelna, a 18 lutego gereza angolańska. Poza tym wykluły się nierozłączki szarogłowe, a młode mają też walabie Bennetta.

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

NOWE ZOO POZNAŃ

8 lutego urodziła się zebra Grevego. Od opiekunki otrzymała imię Pistacja. Rodzicami zostali Yuma i Karo.

(fot. Zoo Poznań)

Więcej.

FOKARIUM HEL

Wysypało fokami w helskim fokarium – na początku marca urodziły się łącznie trzy foki: Łodzik, Ławica i Łacha. Pierwszy urodził się Łodzik (3 marca), a matką została Ania.

Łodzik (fot. fokarium Hel)

Natomiast 5 marca urodziły się dwie samice: Łacha i Ławica, a matkami zostały odpowiednio Ewa i Unda Marina.
Zdjęcia wszystkich maluchów można zobaczyć tutaj.

ZOO WARSZAWA

Dwie najmłodsze gwiazdy warszawskiego zoo rozwijają się doskonale – nosorożec Byś skończył niedawno 2 miesiące i waży już ponad 100 kg., a mała mrówkojadka, która otrzymała imię Ella, – ponad 3 kg.
Więcej.

TRANSFERY

ZOO WROCŁAW

Na konferencji prasowej, która odbyła się w ubiegły piątek, 1 marca, wrocławskie zoo oficjalnie ogłosiło, iż jako jeden z trzech ogrodów w Europie otrzyma w tym roku okapi.

Czekamy 🙂

W 2012 r. wrocławskie zoo, podobnie jak 29 innych europejskich ogrodów zoologicznych (w tym trzy polskie – oprócz Wrocławia jeszcze Opole i Warszawa), złożyło aplikację, którą ubiegało się o włączenie do programu hodowlanego okapi. Zostało wybrane jako jedno z trzech decyzją dziewięcioosobowego komitetu doradczego ds. hodowli okapi działającego w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz koordynatora hodowli – Sandera Hoffmana z zoo w Antwerpii.
Ekspozycja okapi zostanie zbudowana na miejscu dzisiejszego wybiegu bantengów, które przeprowadzą się do strefy Azji.
Zoo ogłosiło już przetarg na przebudowę obiektu, do którego jesienią wprowadzą się pierwsze okapi – najpewniej dwa młode osobniki.

STARE ZOO POZNAŃ

Nowymi mieszkankami poznańskiego Starego Zoo zostały dwie kozy nubijskie – Matołek i Fauna. Zamieszkały w Starym Zoo już w styczniu, ale dopiero od niedawna można je zobaczyć na wybiegu przy słoniarni.

Nowe mieszkanki Starego Zoo (fot. Zoo Poznań)

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Samica karakala turkmeńskiego otrzymała partnera – z krakowskiego zoo kilka dni temu do Torunia przyjechał bowiem długo wyczekiwany samiec. Para na razie mieszka osobno, gdyż przybysz musi przyzwyczaić się do nowego miejsca.
Oprócz karakala z Krakowa przyjechała także samiczka kameleona jemeńskiego.

Samica kameleona jemeńskiego (fot. Zoo Toruń)

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

Prace nad Afrykarium idą pełną parą – najnowszy raport fotograficzny z budowy można zobaczyć tutaj.

STARE ZOO POZNAŃ

Szykują się spore zmiany w poznańskim Starym Zoo – już w kwietniu ma zostać otwarta kolejna ekspozycja w Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych, poza tym odnowione ma zostać ogrodzenie zoo.
Więcej na ten temat już wkrótce w naszej relacji z zoo!

ZOO GDAŃSK OLIWA

Wybieg lwów powoli powstaje, my tymczasem jako ciekawostkę wrzucamy rysunek ilustrujący jak to wszystko ma wyglądać :).

dlaFR_ParkingZOO_wid-z-Pacholka

Rysunek przedstawia widok z góry Pachołek ilustrujący rozplanowanie Partii Wejściowej.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Zoo Farma w Łącznej otrzymała status ogrodu zoologicznego!
Status ogrodu zoologicznego uzyskała niedawno ZOO Farma w Łącznej na terenie gminy Mieroszów, koło Wałbrzycha. Stosowną decyzję w tej sprawie wydała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. ZOO Farma została założona w 2006 roku. Obecnie zajmuje teren 12 ha, ale docelowo ma mieć 20 ha. Żyje tam 56 gatunków zwierząt, m.in. jeżozwierze, kangury, lemury, wielbłądy, jelenie, wiele egzotycznych gatunków ptaków, a także para wilków polarnych i „lew berberyjski” Borys, największa gwiazda placówki.

Ciąg dalszy „afery boiskowej” w Gdańsku.
Wraca temat tzw. afery boiskowej, jaka ciągnie się w Gdańsku już od kilku lat. Rozchodzi się o boisko KS Olivia, która znajduje się na terenie należącym do oliwskiego zoo – w miejscu, gdzie ma niebawem powstać parking. Umowa dzierżawy wygasła, zoo zgłosiło się więc o oddanie prawnie należącego do ogrodu terenu. Przedstawiciele klubu odwołali się jednak do miasta, a to… pozwoliło im zostać tam dłużej uznając, że rozbudowa parkingu nie jest na razie potrzebna. Nas zdumiewa zdziwienie przedstawicieli klubu, którzy powinni być chyba świadomi, że wygaśnięcie umowy zobowiązuje ich do podjęcia określonych działań, rzeczywistość, jak widać, jest jednak inna…

Zoo Safari Borysew w łódzkiej Manufakturze.
W dniach 2-3, 16-17 oraz 23-24 marca w godzinach otwarcia galerii handlowej Manufaktura będzie można odwiedzić stoisko edukacyjno-promocyjne borysewskiego zoo.
Więcej.

Poszukaj zajączka w zamojskim zoo!
Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera oraz Fundacja dla Zwierząt TECTUM zapraszają nauczycieli i uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej na warsztaty edukacyjne na terenie zoo. Spotkanie pt „Szukamy  zajączka wielkanocnego w zamojskim zoo” odbędzie się 25 marca 2013 w godz. 9.30. – 12.30.

Więcej.

Warszawski sęp wraca na wolność.
W sierpniu 2012 r. do warszawskiego zoo trafił sęp płowy – ptak był wychudzony i miał uraz nadgarstka, prawdopodobnie po wypadku. Zaobrączkowany został w Serbii i przyleciał aż do Polski. Po wyleczeniu i rehabilitacji w Ptasim Azylu przyszła pora na powrót na wolność – 27 lutego został wysłany samolotem do Belgradu, gdzie zostanie wypuszczony.
Więcej.

BILETY DO ZOO

PROMOCJA NA DZIEŃ KOBIET W AKWARIUM GDYŃSKIM

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca wszystkie panie mogą zakupić bilet do Akwarium Gdyńskiego w promocyjnej cenie – każdy bilet będzie tańszy o połowę (bilety normalne 10 zł, ulgowe 6 zł).

KOLEJNA PODWYŻKA W GDAŃSKU

Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska  z dnia 28.02.2013 r. , z dniem 02.04.2013 r. ulegają zmianie ceny biletów wstępu do gdańskiego zoo: za bilet normalny zapłacimy teraz 18 zł, a za ulgowy 9 zł (wcześniej było to odpowiednio 16 zł i 8 zł). Warto dodać, ze to kolejna podwyżka – wcześniejsza miała miejsce równo rok temu. Tym samym w ciągu nieco ponad roku ceny wzrosły niepokojąco znacznie – jeszcze na początku ubiegłego roku bilet normalny kosztował bowiem zaledwie 12 zł, a ulgowy 6 zł – w ciągu roku podrożały więc aż o połowę.

Bilet z 2010 roku – jeszcze za 12 zł

URODZINOWA PROMOCJA W WARSZAWSKIM ZOO

11 marca 1928 roku zostało otwarte warszawskie zoo – główna impreza została zaplanowana na 17.03, ale już 11 marca, w poniedziałek, wszyscy zwiedzający będą mogli skorzystać z promocji i wejść do zoo za cenę ulgowego biletu. Ponadto w godzinach 10-14 będzie można zwiedzać willę dr. Żabińskiego.

KONKURSY

Można wziąć udział w konkursach organizowanych lub współorganizowanych m.in. przez Ogród Fauny Polskiej.

ZDJĘCIE TYGODNIA

Idzie wiosna – wrocławskie pawiany już to czują!

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W ZOO W BUDAPESZCIE URODZIŁ SIĘ SŁOŃ

14 lutego w budapesztańskim zoo urodził się słoń indyjski. To pierwsze narodziny słonia w Budapeszcie od 1961 roku! Młody słoń – samiczka – której rodzicami zostali Angele i Assam otrzymała imię Asha.

WYPADEK W USA – LEW ZABIŁ PRACOWNICĘ ZOO

Lew berberyjski z ogrodu zoologicznego Cat Haven niedaleko Fresno, w stanie Kalifornia zaatakował wczoraj niespodziewanie 24-letnią pracownicę zoo, która weszła do klatki, aby ją posprzątać. Była przekonana, że zwierzę znajduje się w zamkniętej części wybiegu. Z pierwszych ustaleń wynika, że drapieżnikowi udało się w jakiś sposób otworzyć furtkę klatki.
Więcej.

ZDARZYŁO SIĘ…

23. 02. 1999

Urodził się goryl M’Tonge, dziś gwiazda warszawskiego zoo.

M’Tonge świętuje swoje trzynaste urodziny (fot. Zoo Warszawa)

Więcej zdjęć z imprezy urodzinowej M’Tnoge znajdziecie tutaj.

23. 02. 2011

Do łódzkiego zoo z Ogrodu Fauny Polskiej przyjechał samiec sępa płowego, Telly.
Później okaże się, że Telly wcale nie był samcem…

24. 02. 1874

W Poznaniu nie powstało “Towarzystwo Akcyjne “Ogród Zoologiczny”. Datę tę mylnie przyjmuje się za początek istnienia poznańskiego zoo, co – jak już udowodniliśmy – mija się z prawdą.

24. 02. 2011

W warszawskim zoo urodziła się 90. w historii zoo foka szara.

26. 02. 2011

Był sobie mur – krótka historia Starego Zoo – ukazuje się jeden z naszych ulubionych tekstów na Mrówkojadzie.

29. 02. 2004

W berlińskim zoo urodził się nosorożec pancerny Kuba, który dwa lata później przyjechał do warszawskiego zoo, gdzie mieszka do dziś.

01. 03. 2012

Z Pragi do wrocławskiego zoo przyjechały dwa dzioborożce palawańskie.

08. 03. 2010

– W płockim zoo urodził się pierwszy w Polsce osioł somalijski.

08. 03. 2011

Ruszyła nowa strona internetowa wrocławskiego zoo.

Tyle na dziś, a już za tydzień (mamy nadzieję nie mieć kolejnej obsuwy…) 113. numer 7 Dni Zoo!

Reklamy

7 comments on “„7 Dni Zoo” nr 112 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. 29. 03. 2004 -> urodziny Kuby przełożyliście z lutego na marzec 🙂 urodził się 29 lutego 2004 (prawdziwe urodziny ma co 4 lata) – z warszawskich urodzin można dodać lamę, saimiri i surykatki (te ostatnie stały się kolejnymi reprezentantami kadry polski na zooborns)

  2. W Nyiregyhaza urodził się w 2007 roku słoń afrykański. Tak więc należało by napisać: to pierwsze narodziny słonia indyjskiego na Węgrzech od 1961 roku lub to pierwsze narodziny słonia w Budapeszcie od 1961 roku.

  3. Samiec nosorożca panecrnego (indyjskiego) „Kuba” („Jacob”) urodził się 29. lutego 2004 r. w Berlinie – ale w Tierparku, a nie w Zoo. Jego matką jest „Jhansi” z Tierparku, ojcem „Yodha” z berlińskiego zoo.

    • Zgadza się, ale przecież nie piszemy, że urodził się w Zoo, tylko w berlińskim zoo – rzeczownik zoo pełni tu funkcję rzeczownika pospolitego i odnosi się po prostu do ogrodu zoologicznego, którym Tierpark wszak też jest :).
      Ale słusznie, żeby nie budzić wątpliwości, poprawimy :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s