„7 Dni Zoo” nr 110 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sto dziesiątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO SAFARI BORYSEW

14 lutego urodziła się owca racka – imię Walenty nikogo zatem nie dziwi…
Zdjęcia.

ZOO OPOLE

W opolskimi zoo urodziły się bliźnięta tamaryny czerwononogiej.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

W Japonii dobiegły końca prace nad ogromnymi szklanymi taflami, które za kilka miesięcy firma Inter – Sytem zamontuje we wrocławskim Afrykarium. Największa szyba ma długość 12 metrów i grubość około 30 centymetrów!
Więcej.
Tymczasem prace nad samym Afrykarium prą na całego!

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Wszystkie prace remontowe w białostockim zoo zostały zakończone. Wiosną w ogrodzie pojawią się nowe zwierzęta, m.in. żbiki, wilki, jeleń, świnki wietnamskie oraz kilka gatunków ptaków.
Więcej.

ŚLĄSKIE ZOO

W tym roku Śląskie Zoo będzie obchodzić swoje 55. urodziny – z tej okazji planowanych jest kilka większych inwestycji, m.in. pawilon dla żyraf, wybieg dla tygrysów amurskich oraz halę lotów dla ptaków.
Więcej.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

NIK dobiera się do wrocławskiego zoo.
„Wrocławskie zoo działało nielegalnie – prezes skazany” – takie nagłówki obiegły wczoraj prasę po tym, jak upubliczniono informacje o zastrzeżeniach NIK-u do funkcjonowania wrocławskiego zoo w latach 2010-2011.
Więcej.

Ferie w zoo.
Akwarium Gdyńskie: bardzo bogatą ofertę imprez na okres ferii pod hasłem Ferie Zimowe „Północ-Południe” przygotowało Akwarium Gdyńskie – szczegóły tutaj.
Gdańsk: z ofertą zajęć dydaktycznych dla dzieci w okresie ferii zimowych w oliwskim zoo można zapoznać się tutaj.
Łódź: w powszednie dni (11.02 – 24.02), pracownicy Działu Edukacji zapraszają na bezpłatne spacery po zoo. Więcej.

Międzynarodowy Dzień Kota w ogrodach zoologicznych.
17 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota – z tej okazji w kilku polskich ogrodach zoologicznych dla zwiedzających przygotowano specjalne atrakcje:
W krakowskim zoo odbędzie się specjalny spacer trasą krakowskich kotowatych. Szczegóły tutaj.
W toruńskim zoo będzie można wysłuchać opowieści o mieszkających w zoo kotowatych (rysie, karakale), zobaczyć co stanowi ich menu i obserwować koty przy spożywaniu posiłku – szczegóły tutaj.
Bogaty plan atrakcji przygotowało także płockie zoo.

Z kolei Ogród Fauny Polskiej w Bydgoszczy przygotował konkurs, w którym można wygrać wejściówki do zoo.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

PADŁ NAJWIĘKSZY KROKODYL NA ŚWIECIE

10 lutego w w parku rozrywki w Bunawan na filipińskiej wyspie Mindanao padł Lolong – krokodyl różańcowy, uważany powszechnie za największego gada żyjącego w niewoli. W 2012 roku Lolong, mierzący dokładnie 6,17 metra długości i ważący ponad tonę, został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Przyczyną śmierci zwierzęcia mogły być problemy z żołądkiem, który rozrósł się do niepokojących rozmiarów, a także stres związany z przebywaniem w parku rozrywki.

Lolong (fot. Wikipedia)

Lolong, którego wiek szacowano na ponad 50 lat, został schwytany we wrześniu 2011 roku na pobliskich bagnach po wielu zgłoszeniach o krokodylu atakującym ludzi. Obwinia się go o spowodowanie śmierci rybaka i 12-letniej dziewczynki. Imię dostał po urzędniku ds. środowiska, który zmarł na zawał w czasie obławy na gada. Władze zapowiedziały w poniedziałek, że szczątki gada chcą umieścić w muzeum, aby nadal przyciągał turystów.

SMOKI Z MEMPHIS

W zoo w Memphis (USA) wykluło się w styczniu aż 16 waranów z Komodo!

(fot. ZooBorns)

Więcej.

PIERWSZY SŁOŃ W PRADZE!

11 lutego w praskim zoo urodził się słoń indyjski – wydarzenie to tym większe, że są to pierwsze narodziny słonia w 82-letniej historii praskiego zoo!

(fot. ZooBorns)

Więcej.

ZDARZYŁO SIĘ…

09. 02. 2005

W zoo w Magdeburgu urodził się Eskado – samiec mrówkojada olbrzymiego – który w 2006 roku przyjechał do poznańskiego Nowego Zoo, gdzie mieszka do dziś.

Tyle na dziś, a już za tydzień 111. numer 7 Dni Zoo!

12 comments on “„7 Dni Zoo” nr 110 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. “Wrocławskie zoo działało nielegalnie – prezes skazany” Właśnie to u Was przeczytałam po raz pierwszy, i aż mnie zatkało. co za niewyobrażalny idiotyzm!

 2. To takie małe uzupełnienie ode mnie, że w Chorzowie ogłosili przetarg na remont budynku sitatung. Z kolei jakiś czas temu Poznań opuściła samiczka otocjona, która trafiła do pawilonu Gondwanaland w Lipsku gdzie jej towarzyszem jest samiec z Pragi.

   • Niedawno polsko-czeska para otocjonów w Lipsku była jednymi z bohaterów „Elefant, Tiger & co.” na niemieckim MDR. Zastanawia mnie przy okazji, jaki gatunek zastąpiły otocjony w Gondwanalandzie.

 3. A tak w ogóle to na ten remont Akcent zoo w Białymstoku wydano w sumie ponad 7 mln złotych. Teraz możemy sobie wyobrazić jak fantastyczne obiekty by powstały w np w Poznaniu i Opolu za takie pieniądze. Tymczasem w Białymstoku pobrukowali alejki i postawili zagrodki dla saren, żubrów i jeleni.

  • I to jest właśnie niepojęte, bo za tę sumę można byłoby zlikwidować większość rzucających się w oczy substandardów w poznańskim Nowym Zoo wprowadzając je automatycznie na wyższy poziom – niemal wszystkie ptasie klatki prezentują się fatalnie obniżając ocenę całego ogrodu, a ich globalna wymiana kosztowałaby część kwoty wydanej – zupełnie niepotrzebnie – w Białymstoku. Od samego początku pisaliśmy, że Akcent Zoo należałoby zlikwidować, a nie modernizować, bo to topienie pieniędzy w zbędnej z praktycznie każdego punktu widzenia placówce. Ale to temat rzeka…

  • Jak napisałem wczoraj – „Oliwa w niedzielę, Poznań w poniedziałek/wtorek”
   Eh, gdybym miał więcej czasu, wszystkie relacje byłyby od razu, a tak nie mam już serca się tłumaczyć :). Na szczęście takie „przypominki” są mobilizujące i dzięki nim jestem się jeszcze w stanie zmobilizować, żeby coś napisać :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s