„7 Dni Zoo” nr 107 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Jak nie świąteczne wojaże do bezinternetowych obszarów Polski, to trzytygodniowa choroba, która zmogła nas na tyle, że pisanie tekstów na stronę jest zadaniem bardzo trudnym – coś początek roku nie jest dla nas najszczęśliwszy – a dla Mrówkojada szczególnie. Na szczęście na 7 Dni Zoo czas i energia zawsze się znajdzie, dlatego spomiędzy lekarstw i elektrycznych kocyków zapraszamy na kolejny przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sto siódmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!
A jak wyzdrowiejemy, to na pewno weźmiemy się za wszystkie zaległe teksty – nawet relację z krakowskiego zoo… :).

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Mocny początek roku we wrocławskim zoo – 9 stycznia urodziła się samiczka tapira. Matką została samica Sabrina. Obecnie we Wrocławiu są cztery tapiry – samiec, dwie samice Sonia i Sabrina oraz styczniowy przychówek.
Poza tym na przełomie roku urodziło się jeszcze sporo innych zwierząt, m.in. alpaka:

Kilkutygudniowa alpaka z wrocławskiego zoo (fot. Kalat)a w ptaszarni wykluł się syczek filipiński, co jest ogromnym sukcesem hodowlanym wrocławskiego zoo.
Jakby tego było mało, wszystko wskazuje na to, że młodych po raz kolejny doczekała się samica likaona!
Zdjęcia wszystkich nowych mieszkańców zoo można zobaczyć tutaj.

ZOO ŁÓDŹ

Jeszcze w 2012 roku w łódzkim zoo wykluło się 21 wiosłonogów brodawkowych (Theloderma corticale), zwanych również żabą mszystą lub omszoną.
Więcej.

ZOO WARSZAWA

W warszawskim W Herpetarium w ciągu kilku pierwszych dni 2013 roku wykluło się 10 kameleonów jemeńskich, a następne są ponoć w drodze – w cieplarce są inkubowane jaja, z których może się wykluć jeszcze kilka młodych!
Więcej.

TRANSFERY

NOWE ZOO POZNAŃ

Dwie świnie wisajskie „Samar” i „Panay” opuściły Poznań i wyjechały do Zoo Berlin.

ZOO WROCŁAW

W terrarium na ekspozycji pojawiła się murówka adriatycka.

ZOO PŁOCK

15 stycznia z Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie do płockiego zoo przyjechał kogut głuszca. Można go obserwować w nowej wolierze, którą zbudowano specjalnie dla tego gatunku przy alejce prowadzącej do wybiegu kangurów. Zoo planujerozpocząć hodowlę tego wymierającego gatunku i za jakiś czas chce sprowadzić samicę do pary.

(fot. Zoo Płock)

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Wreszcie! Nowym mieszkańcem toruńskiego zoo została samica karakala turkmeńskiego, która przyjechała z zoo w Kopenhadze.

(fot. Zoo Toruń)

W Toruniu pojawiła się 19 grudnia, ale dopiero od niedawna można ją podziwiać na wybiegu zewnętrznym. To dwuletnia samica, a do marca powinien dojechać do niej samiec z Krakowa, który na razie przebywa jeszcze z matką.

PLANY I INWESTYCJE

NOWE ZOO POZNAŃ

Ogłoszono przetarg na I etap budowy wybiegu dla niedźwiedzi na terenie Nowego Zoo w Poznaniu.
Więcej.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Na stronie bydgoskiego zoo można już zobaczyć wizualizacje nowej atrakcji Myślęcinka, czyli akwarium i terrarium w Ogrodzie Fauny Polskiej.
Budowa rozpocznie się za kilka miesięcy. Na razie przygotowywana jest dokumentacja inwestycji. Koszt całego projektu wynosi 6,4 mln zł. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PUBR w Bydgoszczy, zaś za projekt odpowiada bydgoska Pracownia Architektoniczna Arus.

UntitledZOO WARSZAWA

Kolejne pomysły inwestycyjne warszawskiego zoo – tym razem planowane jest utworzenie sztucznej rzeki, która ma popłynąć wzdłuż Alei Głównej od wybiegu pingwinów do nowego wybiegu wydr. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Tymczasem w ostatnich dniach głośno było o pomyśle przeniesienia warszawskiego zoo na Kabaty – o samym pomyśle można przeczytać tutaj, my natomiast polecamy dyskusję na ten temat na ZooForum :).

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Ferie w zoo.
Kraków:
Codziennie od 14 do 25 stycznia, nie włączając sobót i niedziel, krakowskie zoo zaprasza dzieci w różnym wieku wraz z opiekunami na oprowadzanie po ogrodzie.
Więcej.
Toruń: Specjalną ofertę dla najmłodszych na okres ferii zimowych przygotował także toruński Ogród Zoobotaniczny – szczegółową ofertę znajdziecie tutaj.
Wrocław: od 28 stycznia do 8 lutego wrocławskie zoo zaprasza na „Egzotyczne Spotkania” – szczegóły tutaj.
Gdańsk: z ofertą zajęć dydaktycznych dla dzieci w okresie ferii zimowych w oliwskim zoo można zapoznać się tutaj.
Płock: Jak zawsze bardzo atrakcyjną ofertę dla najmłodszych przygotowało płockie zoo:

Wystawa ptasich piór na Uniwersytecie Śląskim.
W ubiegły piątek na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego odbyła się coroczna, ogólnokrajowa akcja nazwana Nocą Biologów – nawiązując do tematu przewodniego, zgodnie z którym „Życie to ruch” – Śląskie Zoo zorganizowało wystawę ptasich piór pt. „Piórolokomocja”.
Więcej.

W Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym rozpoczęło się zakładanie monitoringu. Pierwsze kamery już działają!
Więcej.

Byś trafia na salony!
Nosorożec indyjski Byś, który urodził się pod koniec ubiegłego roku w warszawskim zoo staje się coraz sławniejszy – ostatnio informacja o jego narodzinach pojawiła się na portalu ZooBorns!

Trzecie urodziny Taruna i Manasa.
Wczoraj, 17 stycznia nosorożec indyjski Tarun z wrocławskiego zoo skończył 3 lata, a za kilka dni (02.02) również trzecie urodziny obchodzić będzie Manas. Z tej okazji nosorożce dostały od swoich opiekunów pyszne torty warzywne.

(fot. Zoo Wrocław)

Więcej.

BILETY DO ZOO

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

21 i 22 stycznia z okazji Dnia Dziadka i Dnia Babci wszyscy dziadkowie i wszystkie babcie wejdą do myślęcińskiego zoo za jedyne dwa złote! Nas ciekawi tylko, jak będzie trzeba udowodnić fakt bycia dziadkiem/babcią? Czy są na to wydawane jakieś legitymacje? :).

ZOO WROCŁAW

Promocja także we Wrocławiu – w dniach 19 – 22 stycznia obowiązują promocyjne ceny zarówno dla seniorów, jak i juniorów. Bilet kosztować będzie jedyne 5 zł.

ZDARZYŁO SIĘ…

12. 01. 2011

W poznańskim Nowym Zoo urodziły się trzy świnie wisajskie.

Tyle na dziś, a już za tydzień 108. numer 7 Dni Zoo!

6 comments on “„7 Dni Zoo” nr 107 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Oby Bydgoszcz z kolejnym swoim nowym pawilonem poszła w stronę Natki, czyli oby był „prawie” udany. Niestety Terrarium Akwarium, które widać na powyższych wizualizacjach idzie raczej w stronę Wojtka, czyli jest co najwyżej (!) „w połowie” udane…

    • Rzeczywiście jeśli poziom akwariów będzie taki jak wygląd budynku to może być to tragedia. Nie należy jednak oceniać książki po okładce 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s