„7 Dni Zoo” nr 105 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Po dwutygodniowej przerwie związanej z naszymi świątecznymi wojażami (i brakiem dostępu do Internetu…) wracamy do pisania i zapraszamy na kolejny (tym razem dwu)tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sto piątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO ŁÓDŹ

W łódzkim zoo urodziły się dwie tamaryny białoczube.

ŚLĄSKIE ZOO

W grudniu urodziły się bliźniaki tamaryny białoczubej oraz miko czarne.

ZOO PŁOCK

Pod koniec 2012 roku w płockim zoo urodziło się kilka zwierzaków, m.in. surykatka, dwie tamaryny cesarskie (ur. się 19 grudnia), po raz drugi w Płocku wykluł się także żółw gruboszyi, a w ptaszarni dwie ary zielone.

Tamaryna cesarska z płockiego zoo

ZOO ZAMOŚĆ

Dopiero co pisaliśmy o narodzinach gibbona w zamojskim zoo, a tymczasem w ostatnich dniach grudnia urodziły się trzy gazele dorkas – dwa pierwsze maleństwa urodziły się 20 grudnia, trzecie – z innej matki – tydzień później.

(fot. Zoo Zamość)

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO ZAMOŚĆ

Z Hanoweru i z łódzkiego zoo przyjechały do Zamościa dwa dik diki, a dodatkowo z Łodzi przyjechały jeszcze dwie samice makaków wanderu z młodymi. Dodatkowo z Płocka przyjechały jeszcze samica korońca plamistego i pancernik włochaty.

ZOO PŁOCK

Nowymi mieszkańcami płockiego zoo jest para tragopanów plamistych. Samiec przyjechał z zoo w Ostrawie, samica – z prywatnej hodowli na Śląsku.
To jedyna para hodowlana w polskich ogrodach – we wrocławskim zoo jest bowiem tylko jeden samiec.

ZOO WROCŁAW

Nowe zwierzaki we wrocławskim zoo – z  Zoo w Apeldoorn w Holandii przyjechał samiec perlicy sępiej (Acryllium vulturinum), któy dołączył do mieszkającej już w zoo samicy, a z Zoo w Arnhem (Holandia)przyjechały cztery młode rekinki epoletowe (Hemiscyllium ocellatum), apogony kardynały (Pterapogon kauderni),  wiele gatunków czerwonych i zielonych ukwiałów z rodzaju Entacmaea oraz twarde i miękkie koralowce.
Przypominamy też, że w grudniu z Zoo w Antwerpii przyjechała parę ursonów (Erethizon dorsatum).

Zdjęcia wszystkich nowych mieszkańców zoo można zobaczyć tutaj.

ZOO KRAKÓW

Krakowska kolekcja płazów wzbogaciła się o dwa nowe gatunki – drzewołazy skoczne i drzewołazy złociste. Młode żabki przywieziono z Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Można je zobaczyć w budynku Egzotarium – albo tutaj.

PLANY I INWESTYCJE

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Zakończyła siuę modernizacja białostockiego Akcent Zoo – więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

ZOO OPOLE

Pawilon płazów, który spłonął kilka tygodni temu w opolskim zoo, zostanie odbudowany – taką decyzję powzięła dyrekcja opolskiego ogrodu zaznaczając jednak, że nowy budynek będzie miał inną konstrukcję.
Tymczasem policja umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego podpalenia pawilonu.
Więcej.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Rekordowy rok opolskiego zoo.
250 tysięcy osób – tylu zwiedzających odwiedziło opolskie zoo w 2012 roku – to o 4 tysiące więcej niż w roku 2011, który również był rekordowy.

Noworoczny spacer z dyrektorem wrocławskiego zoo.
Dopiero co odbył się mikołajkowy spacer z dyrektorem wrocławskiego zoo, Panem Radosławem Ratajszczakiem, a przed nami kolejny – noworoczny, który odbędzie się 12 stycznia o godzinie 11.00. Zapisy telefoniczne 71 348 30 24 wew. 106 (pon. – pt./8.00 – 16.00).
Nam, niestety, znowu nie uda wybrać się na spacer – ferie zaczynamy bowiem dwa tygodnie później, a wcześniej wyruszyć nie damy rady, ale kto nie był jeszcze na takim spacerze, a może – nie powinien się zastanawiać, tylko rezerwować miejsce!

WOŚP a ogrody zoologiczne.
Już 13 stycznia 21. Finał WOŚP – z tej okazji niektóre ogrody zoologiczne przygotowały specjalne atrakcje, które można licytować na aukcjach internetowych. Najciekawszą, póki co, ofertę zaprezentowało stołeczne zoo – licytować można nocny spacer rodzinny po zoo lub spacer po zapleczach ogrodu.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

16 grudnia w zoo w Antwerpii urodziło się okapi.
To już 49. narodziny okapi w historii antwerpskiego zoo, które hoduje ten gatunek od 1919 roku. Obecnie w zoo jest aż 8 okapi!
Więcej.

23 grudnia w Tampa’s Lowry Park Zoo na Florydzie urodził się słoń afrykański!
Matką małego słonia jest samica Mbali, należąca do grupy 11 słoni uratowanych od rzezi w Suazi przed dziesięcioma laty.
Więcej.

24 grudnia w Buenos Aires padł niedźwiedź polarny – jedyny w Argentynie.
Przyczyną śmierci Winnera, jedynego niedźwiedzia polarnego w argentyńskich ogrodach zoologicznych, a zarazem największej atrakcji stołecznego zoo, było najprawdopodobniej przegrzanie.
Więcej.

ZOOPLOTEK

Rok 2013 był z jednej strony rokiem stojącym pod znakiem nosorożca (patrz: Wrocław, i Warszawa), z drugiej naznaczony był tragicznymi wydarzeniami, które dotknęły niemal wszystkie krajowe placówki, szczególnie zaś Opole i Łódź. Kiedy już myśleliśmy, że rok zamknie się mocnym, pozytywnym akcentem (patrz: Wydarzenie (dwu)Tygodnia), w noc sylwestrową w Śląskim Zoo doszło do szokującego wydarzenia, które potwierdza teorię o tym, że zawsze może się wydarzyć coś, co sprawi, że złapiemy się za głowę…
Oto bowiem w sylwestra na krótko przed północą ktoś zakradł się na teren śląskiego ogrodu zoologicznego, włamał się do pawilonu Egzotarium i… ukradł dwa węże: dwa półtorametrowe pytony królewskie.
Sprawca wybił szyby w terrarium punktualnie o północy. Złodzieja przeskakującego ogrodzenie zoo zarejestrowały kamery monitoringu.
Straty po włamaniu szacowane są na 1500 zł (wg zoo) lub 600 zł (wg policji). Dyrekcja zoo ma nadzieję, że złodziej zwróci zwierzęta – pytony mają specjalne chipy, dlatego trudno będzie je sprzedać.
Co ciekawe, złodziej-włamywacz postanowił zostawić ogrodowi dość kłopotliwy prezent w postaci… dwóch zaskrońców. Kradzież zatem, czy nierówna wymiana?

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Ostatnia – aż dwutygodniowa! – cisza na Mrówkojadzie spowodowana była naszymi świątecznymi wojażami w krainy pozbawione na ogół Internetu, dlatego też dzisiejszym numerem nadrabiamy niejako zaległości i sygnalizujemy, że w nadchodzących tygodniach weźmiemy się jeszcze bardziej do pracy – tym bardziej, że przed nami wielki cykl podsumowań (Rok 2013 na Mrówkojadzie, Kalendarium, Najważniejsze Wydarzenia Roku), zajrzymy także do zoo w Nowym Tomyślu, które odwiedziliśmy kilka dni temu, pociągniemy za język naszych korespondentów, bowiem kilka ciekawych relacji zostało już zgłoszonych, a w ramach obietnicy noworocznej postaramy się odkurzyć kilka ciekawych tekstów, które zapowiadaliśmy, a które z racji braku czasu nie pojawiły się na stronie.
Dziś jednak pozostajemy jeszcze na chwilą w świątecznej atmosferze i chwalimy się tym, co mrówkojadziego znaleźliśmy pod choinką :).

IMG_0756IMG_0757Prezentów było oczywiście znacznie więcej – nawet Tadziu dostał szalik w barwach swojej ukochanej drużyny, a Bąbel świąteczną pietruszkę :).
Jak się jednak okazuje, Mikołaj (Gwiazdor? Aniołek?) odwiedził też niektóre ogrody zoologiczne, w tym wrocławski:

Ale i tak zdecydowanie najzabawniej było w Oliwie :).

TEMAT TYGODNIA

W warszawskim zoo urodził się nosorożec pancerny!

(fot. Zoo Warszawa)

A jednak – tym razem nie skończyło się na plotkach, a na najbardziej medialnych narodzinach zoologicznych 2012 roku w Polsce – oto bowiem 25 grudnia, w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia, około godziny 20.00, w warszawskim zoo urodził się nosorożec pancerny (indyjski). To pierwsze narodziny tego gatunku w Polsce i zarazem pierwszy nosorożec urodzony w Warszawie! Rodzicami malucha zostali Kuba i Shikari, którzy już od paru lat „starali się” o potomka.
Poród odbył się w sposób naturalny, a samica była spokojna. Młody to samiec, waży około 40-50 kilogramów.
Zwiedzający zobaczą małego nosorożca najwcześniej 11 marca – zoo obchodzi wtedy 85. rocznicę istnienia i jeśli tylko będzie wystarczająco ciepło, mały nosorożec pierwszy raz wyjdzie tego dnia na wybieg. Niecierpliwi mogą podejrzeć malucha jednak już teraz – w oknie pawilonu został bowiem ustawiony telewizor podłączony do kamer monitoringu umieszczonych w boksie Shikari!
Zdjęcia małego nosorożca można zobaczyć m.in. na profilu facebookowym stołecznego zoo.

ZDARZYŁO SIĘ…

26. 12. 2011

Zmarł Michał Sumiński, autor „Zwierzyńca”.

31. 12. 2011

Zmarł Andrzej Sosnowski, wieloletni dyrektor łódzkiego zoo.

Tyle na dziś, a już za tydzień 106. numer 7 Dni Zoo!

Reklamy

13 comments on “„7 Dni Zoo” nr 105 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Wow, to w Chorzowie można znaleźć takie rzeczy? Nie wiedziałam xD. Ale może coś żmieniło od mojej wizyty w 2008 roku albo po prostu nie widziałam wcześniej ;). Niewątpliwie narodziny nosorożca są wielkim i wspaniałym wydarzeniem. Nawet mi się zachciało pojechać do Warszawy. A na kiedy przewidywania jest relacja z krakowskiego zoo? :). Pozdrawiam!

  2. Jo pochodzę z Górnego Śląska i my mamy tak, że do nas na Boże Narodzenie przychodzi dzieciątko (malutki jezusek).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s