„7 Dni Zoo” nr 103 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sto trzecim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

FOKARIUM HEL

Wieści z Helu – podczas rutynowych badań fok okazało się, że trzy samice są w ciąży – Ania, Ewa i Unda Marina. Na przełomie lutego i marca szykują się więc solidne focze narodziny.
Więcej.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO ŁÓDŹ

W łódzkim ogrodzie zoologicznym zamontowano tablicę dydaktyczną i trzy makiety przedstawiające sylwetki zwierząt, które w maju zostały zniszczone przez chuliganów. Sylwetki tygrysa, lwa, kangura, a także tablica edukacyjna zawierająca odpowiedź na pytanie „Dlaczego giną tygrysy?”, zostały wykonane z wytrzymałego tworzywa pokrytego aluminium.
Zoo otrzymało nowe tablice z okazji mikołajek w prezencie od sponsora – firmy OVER ZOO.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Foczy kalendarz 2013.
Helskie fokarium na specjalne życzenie sympatyków fokarium uruchomiło sprzedaż kalendarzy ściennych z Rowkiem w serwisie Allegro.pl (do tej pory dostępnych tylko w sklepiku fokarium). Kalendarze można kupić tutaj – dochód ze sprzedaży kalendarzy wspiera ochronę bałtyckich fok.

Po spacerze mikołajkowym z dyrektorem wrocławskiego zoo.
Za nami kolejny już spacer mikołajkowy po wrocławskim zoo w towarzystwie samego Pana Dyrektora, Radosława Ratajszczaka. Nas tym razem, niestety, nie było, ale jako że stawiła się dość silna grupa czytelników Mrówkojada i zooforumowiczów, nowinek i ciekawostek ze spaceru nie brakuje – poczytać można o nich tutaj. Żadną tajemnicą nie jest zatem już fakt, że niebawem mieszkańcem wrocławskiego zoo będzie… okapi!|
Oficjalną notkę prasową ze spaceru można natomiast przeczytać tutaj.

No, nie do końca tak to będzie wyglądać...

Wirtualny spacer po Akwarium Gdyńskim.
Na stronie projektu Baltic Museum 2.0 uruchomiono wirtualny spacer po Akwarium Gdyńskim – do zobaczenia tutaj.

BILETY DO ZOO

JESIENNE I ZIMOWE PROMOCJE BILETOWE

Zoo Wrocław

Specjalną promocję biletową przygotowało wrocławskie zoo:

Zoo Poznań

Od pierwszego listopada aż do końca lutego w Nowym Zoo obowiązują niższe ceny biletów – 8 złotych. Cena ta, dotyczy zarówno dni powszednich, wolnych od pracy, jak i świątecznych.

Zoo Safari w Borysewie

Po raz pierwszy w swojej historii borysewskie Zoo Safari będzie otwarte również w okresie zimowym. Z tej okazji przygotowano specjalną promocję – za bilet normalny zapłacimy “tylko” 15 zł, za ulgowy – 10 zł (w sezonie odpowiednio 22 zł i 17 zł).

Więcej.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Od 1 listopada do 31 marca w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym obowiązują nowe niższe ceny biletów – bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 3 zł.

CIEKAWOSTKI

CZYŻBY ODKRYTO NOWY GATUNEK LWA?

Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił pierwsze kompleksowe dowody na to, że lwy z zoo w Addis Abebie w Etiopii są genetycznie odmienne od jakichkolwiek innych przedstawicieli gatunku i tworzą odrębną populację. Od innych lwów różnią się także wyglądem – są nieco mniejsze, a ich grzywa ciągnie się przez całe ciało, od głowy do brzucha. DNA pobrane od 15 lwów z etiopskiego zoo potwierdziło, że różnią się od innych lwów, dla których istnieją dane porównawcze.
W zo w stolicy Etiopii mieszka obecnie 20 lwów – to pochodna kolekcji należącej do zmarłego cesarza Etiopii, Haile Selassie. Zwierzęta zostały ponoć odłowione na terenie kraju, nie wiadomo jednak, czy wciąż w naturze żyją przedstawiciele tej populacji.
Więcej.

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy wywiad z dyrektorem oliwskiego zoo, Panem Michałem Targowskim, a także artykuł o nietypowych zjawiskach przyrodniczych w Trójmieście.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

NOSOROŻCZY DUBLET NA WYSPACH

Dwa małe nosorożce białe – samiec i samica – urodziły się na przestrzeni zaledwie dwóch dni w Knowsley Safari Park w Wielkiej Brytanii. 7 listopada urodziła się Njiri, a matką została samica Piglet, natomiast 9 listopada na świat przyszedł samiec Thabo, matką zaś została 18-letnia Winnie. Ojcem obu małych nosorożców został 18-letni samiec Shako.
Małe nosorożce są odpowiednio 13. i 14. młodym urodzonym w Knowsley Safari Park w przeciągu ostatnich 10 lat.

(fot. Knowsley Safari Park)

(fot. Knowsley Safari Park)

MRÓWKOJAD Z ARIZONY

27 września w Reid Park Zoo w Arizonie urodził się mrówkojad olbrzymi. Rodzicami samiczki, która otrzymała imię Zola, są Xander i Zoe.

(fot. Reid Park Zoo)

Co ciekawe, w tym samym ogrodzie 30 sierpnia urodziła się… tamandua, samiec Quito, o którym pisaliśmy tutaj.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Co prawda na pisanie tekstów na stronę mamy ostatnio mniej, niż kiedykolwiek (mamy nadzieję, że to się w końcu poprawi…), ale na zrobienie piernikowych mrówkojadów czas zawsze się znajdzie :).
TEMAT TYGODNIA

Pożar w opolskim zoo – spłonął pawilon płazów, zginęło ponad 300 zwierząt.

Przygotowywany od dziesięciu lat pawilon płazów w opolskim zoo otwarty został w czerwcu zeszłego roku. W niedzielę wieczorem w pawilonie wybuchł pożar, spowodowany awarią sieci elektrycznej. Pawilon jest zrujnowany, a, co gorsza, życie straciło kilkaset zwierząt.

Pożar został zauważony przez pracowników zoo 9 grudnia o godzinie 21:30. Na miejscu pojawiło się 10 zastępów straży pożarnej, zarówno zawodowej, jak i jednostek ochotniczych. Gaszenie utrudniał skomplikowany układ pomieszczeń w budynku, który nie pozwalał dostać się szybko w każde miejsce, dodatkowo mróz i ciężkie warunki atmosferyczne komplikowały sprawę.

Większość zwierząt zatruła się gazami spowodowanymi przez pożar, przeżyły tylko nieliczne okazy, które prowadzą wodny tryb życia. Po pojawieniu się pożaru ciężko było wydostać zwierzęta z pawilonu, gdyż obecny wszędzie dym utrudniał widzenie. Chociaż udało się uratować 60 osobników płazów, kilkanaście z nich szybko zmarło. Uratowano m.in. traszki, kumaki i salamandry. Wiele płazów, które padły w wyniku pożaru, to bardzo rzadkie gatunki, prawie niewystępujące w naturze.

Po wizji lokalnej okazało się, że doszło do zwarcia instalacji w poddaszu budynku i nie było w tym żadnej winy osób trzecich. Instalacja była nowa i miała niezbędne zabezpieczenia (wyłączniki nadmiarowo-prądowe, których zadaniem jest przerwanie ciągłości obwodu, gdy prąd płynący w tym obwodzie przekroczy bezpieczną dla obwodu wartość), najpewniej jednak doszło do jakiegoś przypadkowego uszkodzenia mechanicznego, które doprowadziło później do zwarcia.
Pawilon był ubezpieczony na 500 tys. zł. Jednak sama adaptacja budynku z pozostałości po starej kuchni kosztowała blisko 700 tys. zł. Strat hodowlanych wycenić nie sposób – niektóre okazy były bezcenne, a w hodowlę mieszkańców pawilonu pracownicy zoo włożyli wiele lat pracy.
Poza pawilonem nie ucierpiał żaden inny budynek zoo. Ogród jest otwarty codziennie bez żadnych zmian. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z budynkiem pawilonu płazów, może być albo remontowany, albo odbudowywany od nowa.

To kolejny przykry wypadek, który dotknął opolskie zoo w tym roku. Przypomnijmy, że jakiś czas temu z zoo skradzione zostały tamaryny cesarskie, i chociaż wszczęte zostało śledztwo, sprawa nie została wyjaśniona.

My byliśmy w Opolu ostatnio nieco ponad pół roku temu. Pawilon płazów już działał i robił duże wrażenie. Mamy nadzieję, że wróci do stanu swojej świetności, chociaż zwierząt nie da się odżałować…

A tak pawilon prezentował się kilka miesięcy temu:

ZDARZYŁO SIĘ…

13. 12. 2010

W warszawskim zoo padła Bertie, ostatni polski lampart cejloński.

13. 12. 2011

Opublikowaliśmy leksykon osób – kogo zwierzakozoomaniak znać powinien?

Tyle na dziś, a już za tydzień 104. numer 7 Dni Zoo!

11 comments on “„7 Dni Zoo” nr 103 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. Informacja o okapi to w moim rankingu jedna z największych pozytywnych sensacji zoologicznych tego roku. Teraz niezbyt cierpliwie czekam na informacje, chociażby gdzie zamieszkają i ile ich będzie. Mimo, że do Wrocławia mam stosunkowo daleko (a to najbliższe mi zoo) to niedługo bez karnetu się nie obędzie 🙂

  • Mogę częściowo zaspokoić twą ciekawość. Okapi zamieszkają tam, gdzie dziś można oglądać bantengi. Obecna stajnia zostanie przebudowana i będzie je można podglądać przez szybę. W tym kompleksie pojawią się także inne afrykańskie zwierzęta, skład gatunkowy owiany jest na razie tajemnicą (cytując prezesa: część ich już u nas jest, część przyjedzie); ja osobiście obstawiam świnie rzeczne, gdyż ich wybieg znajduje się w strefie azjatyckiej (może bantengi tam trafią?) natomiast koncepcja ekspozycji świń, watussi i mangab upadła, nie udało się znaleźć nań finansów i prawdopodobnie dwa ostatnie gatunki zoo opuszczą.

   • Dziękuję 🙂 A stajnia bantengów nie znajduje się bardziej od strony zaplecza? Z tego co wiem zwiedzający nie mogą się za bardzo do niej zbliżyć. Do tej pory wyobrażałem sobie, że wybieg bantengów będzie wchłonięty przez strefę Ameryki Płd. lub Europy, a tu nagle Afryka! Okapi spodziewałem się raczej na obecnych wybiegach, np. azjatyckich nilgau i garn. Ogólnie kompleks zapowiada się ciekawie! Na spacerze mikołajkowym słyszałem, że prezes wspominał o rudości świń rzecznych i okapi (chyba okapi), przez co ładnie prezentują się na wspólnym wybiegu 😉

    • Stajnia bantengów faktycznie znajduje się trochę na zapleczu, ale prowadzi do niej wzdłuż wybiegu bantengów ścieżka, która jest obecnie dostępna tylko dla personelu, więc pewnie nią będzie się dochodzić do okapi. Przy okazji warto wspomnieć, że zoo rezygnuje ze sprowadzania łosi, które miały dołączyć w okolice żubrów wraz z bocianami i żurawiami tworząc tzw Białowieże.

 2. porównywania rudości nie słyszałem ale teraz sytuacja staje się całkiem klarowna 😀 no i rzeczywiście, patrząc na obecny wybieg bantengów po prawej stronie znajduje się raczej ciąg chaszczy niż ścieżka bo dojście do stajenki jest od strony zaplecza; przy najbliższej okazji (a takowa nastąpi zapewne przed świętami) obfocę ile się da 😀 coby za rok było z czym porównywać 🙂

 3. Myślę ,że ten ” nowy ” gatunek lwa to wymarły lew berberyjski . Dla zainteresowanych na dole jest adres grafiki z tym lwem .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s