Pożar w opolskim zoo – spłonął pawilon płazów, zginęło ponad 300 zwierząt

Przygotowywany od dziesięciu lat pawilon płazów w opolskim zoo otwarty został w czerwcu zeszłego roku. Wczoraj wieczorem w pawilonie wybuchł pożar, prawdopodobnie spowodowany awarią sieci elektrycznej. Pawilon jest zrujnowany, a, co gorsza, życie straciło kilkaset zwierząt.

Pożar został zauważony przez pracowników zoo 9 grudnia o godzinie 21:30. Na miejscu pojawiło się 10 zastępów straży pożarnej, zarówno zawodowej, jak i jednostek ochotniczych. Gaszenie utrudniał skomplikowany układ pomieszczeń w budynku, który nie pozwalał dostać się szybko w każde miejsce, dodatkowo mróz i ciężkie warunki atmosferyczne komplikowały sprawę.

Większość zwierząt zatruła się gazami spowodowanymi przez pożar, przeżyły głównie te okazy, które prowadzą wodny tryb życia. Po pojawieniu się pożaru ciężko było wydostać zwierzęta z pawilonu, gdyż obecny wszędzie dym utrudniał widzenie. Chociaż udało się uratować 60 osobników płazów, kilkanaście z nich szybko zmarło. Wiele płazów, które padły w wyniku pożaru, to bardzo rzadkie gatunki, prawie niewystępujące w naturze. O uratowanych okazach wicedyrektor zoo, pan Krzysztof Kazanowski, mówił:

O przeżyciu pozostałych będzie decydować niemal każda godzina. Wszystkie były narażone na bardzo duże stężenie dymu. Właściwie każdy kolejny przeżyty dzień, będzie działał na ich korzyść . Ile z nich ostatecznie przeżyje w tej chwili trudno powiedzieć.

Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z budynkiem pawilonu płazów, może być albo remontowany, albo odbudowywany od nowa.

Nie wiadomo też dokładnie, co wywołało pożar – najprawdopodobniej było to zwarcie instalacji elektrycznej. Na razie nie stwierdzono udziału osób trzecich.

To kolejny przykry wypadek, który dotknął opolskie zoo w tym roku. Przypomnijmy, że jakiś czas temu z zoo skradzione zostały tamaryny cesarskie, i chociaż wszczęte zostało śledztwo, sprawa nie została wyjaśniona.

My byliśmy w Opolu ostatnio nieco ponad pół roku temu. Pawilon płazów już działał i robił duże wrażenie. Mamy nadzieję, że wróci do stanu swojej świetności, chociaż zwierząt nie da się odżałować…

A tak pawilon prezentował się kilka miesięcy temu:

Po więcej informacji zapraszamy TUTAJ.

6 comments on “Pożar w opolskim zoo – spłonął pawilon płazów, zginęło ponad 300 zwierząt

  1. :(. Obudziłam się rano, nie poszłam do szkoły, by powtarzać na sprawdzian z biologii (który jak się okazało będzie za tydzień), a tutaj coś takiego… Szczerze? Gdybym o czymś takim usłyszała rok temu to napisałabym „szkoda, ale takie jest życie”. Jednak od tego czasu zdążyłam odwiedzić to zoo i naprawdę mi się spodobało, a przy 35-stopniowym upale ten pawilon okazał się być zbawieniem. Pamiętam, że to było jedno z ostatnich miejsc, które odwiedziliśmy. Naprawdę to był świetny pawilon z masą wspaniałych zwierząt. Aż chce mi się płakać…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s