„7 Dni Zoo” nr 102 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sto drugim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

NOWE ZOO POZNAŃ

22 listopada urodziła się owieczka kameruńska.
Więcej.

ZOO ŁÓDŹ

6 października w łódzkim zoo urodził się mały gepard – to pierwszy przychówek tego gatunku w łódzkim zoo, na który w ogrodzie czekano od 17 lat. Rodzicami małego geparda został wypożyczony z Chorzowa samiec Orion oraz dwuletnia samica Zele, dla której był to pierwszy poród.
Mały gepard – samiczka – ma już 2 miesiące, ale zoo dopiero teraz zdecydowało się powiadomić o narodzinach. Maluch waży 3,5kg. Na wybiegu będzie można go zobaczyć dopiero wiosną.

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił konkurs pod hasłem „Wymyśl imię dla geparda”. Imię musi rozpoczynać się na literę „D” i ma być żeńskie, ale nienawiązujące do imion ludzkich. Propozycje należy wysyłać do północy 18 grudnia na adres p.tomasik@zzm.lodz.pl lub na adres Urzędu Miasta Łodzi. Wyniki zostaną ogłoszone 19 grudnia. Na zwycięzcę czeka sesja zdjęciowa z małym gepardem.
Regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO


ZOO ZAMOŚĆ

Do zamojskiego zoo przyjechały m.in. liściołazy straszliwe w sile 7 osobników, które sprowadzono z prywatnej hodowli w Czechach, oraz ośmioletnia samica kota rdzawego z zoo w Rotterdamie.

AKWARIUM GDYŃSKIE

Na ekspozycji Akwarium zadebiutowały wczoraj sprowadzone w październiku mątwy. Oprócz mątw na ekspozycji pojawiły się również inne gatunki: łopaciarze, hajduczek murdjanustnik rafowy oraz płastugi mórz ciepłych.
Więcej.

ZOO WROCŁAW

Duży ruch transferowy we wrocławskim zoo – ogród opuściły m.in. dwuletni samiec zebry górskiej Hero, który wyjechał do zoo w Antwerpii, tryk owcy czterorogiej, który pojechał do zoo w Sosto koło Debreczyna

Z kolei z francuskiego Zoo Touroparc przyjechał młody samiec świni rzecznej o imieniu Jambon, który wiosną dołączy do mieszkającej już w ogrodzie samicy, Petunii, a z zoo w Zurychu przyjechało sześć połozów namorzynowych (Gonyosoma oxycephala), gadów, żyjących w naturze w Azji Południowo-Wschodniej. Także z Zurychu przybyły kuropatwy madagaskarskie (Margaroperdix madagascariensis).
Natomiast z Sosto natomiast przyjechał kolcobrzuch nakrapiany (Arothron hispidus). To zresztą nie jedyna nowość w Akwarium – pojawił się tam również wargatek sanitarnik.
Więcej.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Kolejne nowe zwierzaki w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym: z płockiego zoo na dniach przyjadą toko czarnoskrzydłe, a także karakale – samiec, który zostanie za kilka dni przewieziony z Krakowa, oraz samica, która za jakiś czas przyjedzie z Danii.
Do końca roku toruńskie zoo ma stać się domem również dla dwóch samic markura turkmeńskiego, które przyjadą z ogrodu w Niemczech, a które dołączą do mieszkającego już w zoo samca.

Toko czarnoskrzydły z płockiego zoo

WYDARZENIA W SKRÓCIE


Rodzinne mikołajki w Akwarium Gdyńskim.
8 grudnia w Akwarium Gdyńskim odbędą się rodzinne mikołajki – na wszystkich zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji.
Więcej.

Mikołajki w zoo.
Rodzinne mikołajki w Akwarium Gdyńskim i spacer z dyrektorem we Wrocławiu to nie jedyne propozycje mikołajkowe, przygotowane przez ogrody zoologiczne. W weekend w krakowskim zoo odbędą się bowiem spotkania z mikołajem, a 11-14 grudnia w bydgoskim zoo odbędą się spotkania ze zwierzakami dla uczniów szkół podstawowych (więcej).Z kolei mikołajkowe imprezy 6 grudnia odbyły się w Płocku i Łodzi.

Konferencja dla nauczycieli w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym.
11 grudnia 2012 roku o godz. 15.00 w Sali Dydaktycznej Ogrodu Zoobotanicznego odbędzie się konferencja dla nauczycieli pod hasłem
„Wykorzystanie wyników badań ekologicznych w edukacji szkolnej w świetle nowej podstawy programowej – ciekawe przykłady inspiracją do działań twórczych ucznia”.
Więcej.

Wystawa fotografii w toruńskim zoo.
7 grudnia o godzinie 13.00 w Galerii Sztuki Przyrodniczej Ogrodu Zoobotanicznego odbędzie się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Grzegorza Bobrowicza pt. „Kamczatka – tchnienie dzikiej przyrody”. Wystawa organizowana jest w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury – Toruń 2012”.
https://i1.wp.com/www.zoo.torun.pl/imgLib/logos1.jpgWięcej.

Wystawa Akwarystyczna w warszawskim zoo.
6 grudnia w warszawskiej słoniarni otwarta została Wystawa Akwarystyczna.

Zimowe obserwacje ptaków w Ogrodzie Zoobotanicznym.
Od początku grudnia 2012 r. do końca lutego 2013 r w toruńskim zoo odbywać się będą zajęcia dydaktyczne pt. „Zimowe obserwacje ptaków”. Więcej na stronie zoo.

Mikołajkowy spacer z dyrektorem wrocławskiego zoo.
Zoo we Wrocławiu po raz kolejny już zaprasza na specjalny spacer po zoo w towarzystwie dyrektora ogrodu, Pana Radosława Ratajszczaka. Spacer odbędzie się 8 grudnia – więcej na jego temat można przeczytać tutaj, ale od razu uprzedzamy – wolnych miejsc już nie ma.
Nas na spacerze, niestety, nie będzie, ale cały czas w pamięci mamy udział w pierwszej edycji tej świetnej akcji w 2010 roku.

Zoo Safari w szkole?
Teraz już tak – oto bowiem borysewskie zoo przygotowało ofertę darmowych zajęć edukacyjnych dla szkół, w których dzieci będą mogły spotkać się z mieszkańcami ogrodu.
Więcej.

Zakończone konkursy.
Ogłoszono wyniki konkursów zorganizowanych przez zamojskie zoo (Konkurs plastyczny „Zwierzęta Azji w zamojskim ZOO”) oraz poznańskie zoo (konkurs na imiona dla wikunii – wygrały propozycje Filon i Jaspis).

BILETY DO ZOO

JESIENNE I ZIMOWE PROMOCJE BILETOWE

Zoo Wrocław

Specjalną promocję biletową przygotowało wrocławskie zoo:

Zoo Poznań

Od pierwszego listopada aż do końca lutego w Nowym Zoo obowiązują niższe ceny biletów – 8 złotych. Cena ta, dotyczy zarówno dni powszednich, wolnych od pracy, jak i świątecznych.

Zoo Safari w Borysewie

Po raz pierwszy w swojej historii borysewskie Zoo Safari będzie otwarte również w okresie zimowym. Z tej okazji przygotowano specjalną promocję – za bilet normalny zapłacimy “tylko” 15 zł, za ulgowy – 10 zł (w sezonie odpowiednio 22 zł i 17 zł).

Więcej.

Ogród Fauny Polskiej Zoo Bydgoszcz

8 i 9 grudnia na zwiedzających czeka mikołajkowa promocja biletowa – bilet normalny kosztować będzie 5 zł, a ulgowy 2 zł.
Więcej.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Od 1 listopada do 31 marca w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym obowiązują nowe niższe ceny biletów – bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 3 zł.

ZDJĘCIE TYGODNIA

Dziś przedstawiamy bohaterkę minionych dni – Tosię, małego kangura z oliwskiego zoo, którym opiekuje się jedna z pracownic zoo, Pani Beata.

(fot. Zoo Gdańsk)

Tosię 17 listopada w domku kangurów rudych znalazł opiekun. Zwierzak był nagi i wychłodzony. Maluch najprawdopodobniej wypadł z torby swojej mamy. Kangurek trafił tym samym pod opiekę pani Beaty, która zajęła się jego pielęgnacją. Tosia większość czasu spędza w uszytej specjalnie dla niej torbie, karmiona jest zaś mlekiem dla szczeniąt. Jeśli uda się ją odchować, na wiosnę dołączy do stada, póki co zaś mały kangur jest gwiazdą mediów…
Więcej.

CIEKAWOSTKI

ATAK HAKERÓW NA TORUŃSKIE ZOO

Kilka dni temu strona internetowa toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego została zhakowana – samo w sobie jest to już dość dziwne i niepokojące, zdumiewa jednak przede wszystkim to, jaką formę miał ów atak. Oto bowiem na stronie pojawiły się treści sugerujące, jakoby za akcją stali hakerzy z Iranu, później zaś… z Bangladeszu!

Tak strona toruńskiego zoo wyglądała jeszcze kilka dni temu…

Zupełnie zaskoczeni takim obrotem są wszyscy – od wchodzących na stronę gości, przez kierownictwo zoo, po administratorów strony.
Dziś strona zoo wygląda już zupełnie normalnie, niemniej cała akcja zasłużyła już chyba na miano jednej z najdziwniejszych spraw związanych z tematyką zoologiczną w tym roku…

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy tekst, który pojawił się na stronie www.srodowisko.ekologia.pl, a który podsumowuje międzynarodową konferencję „Standardy prawne a rzeczywisty poziom dobrostanu zwierząt w ogrodach zoologicznych Unii Europejskiej w świetle dyrektywy Rady 1999/22/WE z dnia 29 marca 1999 r.”, która odbyła się w dniach 19-20 listopada w Warszawie. Swój bardzo obszerny komentarz – nie tylko do samej konferencji, ale dobrostanu zwierząt w ogrodach zoologicznych w ogóle, przedstawiają tam dr. Robert Maślak i dr Agnieszka Sergiel z Katedry Biologii Ewolucyjnej i Ekologii Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy prowadzą organizację BearProject.
Zachęcamy do lektury – a podyskutować o tekście można zarówno u nas, jak i na ZooForum.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

MAŁY SŁONIK Z OREGONU

30 listopada w amerykańskim Oregon Zoo w Portland urodził się mały (ba, ważący ledwie 150 kg!) słoń indyjski. Matką została 18-letnia Rose-Tu.

Więcej.

ZDARZYŁO SIĘ…

04. 12. 2011

Do Zoo w szkockim Edynburgu przyjechały z Chin dwie pandy wielkieTian Tian i Yang Guang!

Tyle na dziś, a już za tydzień 103. numer 7 Dni Zoo!

3 comments on “„7 Dni Zoo” nr 102 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Dziś w nocy spłonął pawilon płazów w Opolskim Ogrodzie Zoologicznych, przeżyło 5 z 25 eksponowanych gatunków…. Tragedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s