25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia

Święto zostało ustanowione w 2002 roku, czyli w setną rocznicę pamiętnego wydarzenia. Ponoć w 1902 roku Theodore Roosevelt, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, wybrał się na polowanie. Na tym polowaniu towarzysz prezydenta postrzelił małego niedźwiadka, kiedy jednak Roosevelt zobaczył przerażonego malucha, kazał go natychmiast uwolnić…

Pluszowy miś - www.johnlewis.com

Pluszowy miś – http://www.johnlewis.com

Oczywiście dzisiaj wydaje nam się niedorzeczne, jak można młode, postrzelone zwierzę wypuścić na wolność „z litości”. Pamiętajmy jednak, że to pewnego rodzaju legenda, która ma nam dać pewien obraz Roosevelta oraz wyjaśnić, skąd wzięła się nazwa najpopularniejszej zabawki na świecie – Teddy bear, czyli  – po naszemu – pluszowego misia.

Clifford Berryman, karykaturzysta „Washington Post” narysował scenę z polowania, co z kolei zainspirowało rosyjskiego imigranta Morrisa Mitchoma, prowadzącego sklep z zabawkami na Brooklynie do uszycia misia, którego nazwał „Misiem Teddy’ego”. Roosevelt nie przewidywał, że nazwanie zabawki jego imieniem może mieć jakiś oddźwięk, kiedy jednak po dwóch latach pluszowy miś Mitchuma stał się jedną z najpopularniejszych zabawek, Roosevelt wybrał go na maskotkę swojej kampanii i wygrał ponownie wybory.

Theodore Roosevelt z pluszowym misiem - www.art.com

Theodore Roosevelt z pluszowym misiem – http://www.art.com

Z czasem narodziło się wiele misiów, które na stałe weszły do popkultury i na punkcie których świat oszalał. Kubuś Puchatek:

Zabawki Christophera Milne'a, które stały się kanwą do stworzenia postaci przez jego ojca, Alana Alexandra

Zabawki Christophera Milne’a, które stały się kanwą do stworzenia postaci przez jego ojca, Alana Alexandra

Miś Paddington:

Miś Paddington

Miś Paddington

Miś Colargol:

Miś Kolargol

Miś Colargol

czy nasz w stu procentach rodzimy Miś Uszatek, który zrobił ogromną karierę szczególnie w… Japonii:

Miś Uszatek, co klapnięte uszko ma

Miś Uszatek, co klapnięte uszko ma

My proponujemy jednak, aby z okazji Dnia Pluszowego Misia pamiętać o wszystkich pluszowych zabawkach – nie tylko o misiach, ale także, na przykład, o mrówkojadach:

Tadziu Pluszowy Mrówkojad

Tadziu Pluszowy Mrówkojad

 Niedźwiedź to nie miś!

Dzień Pluszowego Misia może jednak być nie tylko dniem, w którym zajmiemy się naszymi ukochanymi pluszakami. Dobrze, żeby stał się okazją do przypomnienia, że pluszowy miś i niedźwiedź, z którym często jest utożsamiana maskotka, to absolutnie nie to samo.

Niedźwiedź i miś to nie to samo!

Niedźwiedź i miś to nie to samo!

Wizerunek misia jako niegroźnego pluszaka, niestety, wyrządził temu zwierzęciu wiele krzywdy. Wiele osób przekonanych jest o tym, że niedźwiedź jest potulny i łagodny, że to zwierzę całkowicie niegroźne. Nic bardziej mylnego! Trzeba pamiętać o tym, że niedźwiedź jest dzikim zwierzęciem, które może wyrządzić ogromną krzywdę, jeśli nieodpowiednio się do niego „podejdzie”. Program informacyjny Niedźwiedź to nie miś został ogłoszony przez Tatrzański Park Narodowy.

Jeśli kiedykolwiek spotkamy niedźwiedzia w jego środowisku naturalnym, pamiętajmy – on jest u siebie i, jeśli będzie trzeba, będzie się bronił. Zdarzały się w ostatnich latach dramatyczne sytuacje, kiedy nierozsądne zachowanie ludzi doprowadzało w takich sytuacjach do tragedii. Co powinniśmy zrobić, kiedy spotkamy niedźwiedzia na szlaku? Na pewno go nie zaczepiać! Jak czytamy na stronie TPN:

Jeżeli to możliwe należy spokojnie się oddalić, a już w żadnym wypadku nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia. Niedźwiedź budzi powszechną sympatię, zdrobniała nazwa miś brzmi ciepło i przypomina pluszową zabawkę, ale zwierzę to może być niebezpieczne i na Słowacji każdego roku dochodzi do przypadków poturbowań, co kończy się nawet dłuższym pobytem w szpitalu. Ataku ze strony niedźwiedzia można spodziewać się w kilku sytuacjach:

  • niespodziewane zaskoczenie zwierzęcia z bliskiej odległości, np. podczas żerowania w malinach lub w czasie spoczynku
  • pojawienie się w czasie żerowania, zwłaszcza przy zabitej ofierze, co jest odbierane jako próba zabrania jej
  • znalezienie się między matką a młodymi, co może zdarzyć się mimowolnie, zważywszy, że pod koniec lata oddalają się one od matki na odległość nawet ponad 100 metrów!

Pamiętajmy więc – niedźwiedź to nie miś!

Niech to jednak nie odbierze nam radości ze świętowania Dnia Pluszowego Misia. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s