„7 Dni Zoo” nr 100 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Kto by pomyślał, że dotrwamy do tej chwili?! Oto bowiem mamy przyjemność zaprosić Was do jubileuszowego, setnego już numeru jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!
Oprócz cotygodniowej garści nowinek ze świata ogrodów zoologicznych przedstawiamy dziś także specjalną okładkę 7 Dni Zoo.

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WARSZAWA

W poniedziałek 19 listopada w warszawskiej żyrafiarni urodziła się antylopa bongo. Rodzicami są Pola i Franek; płeć nowego członka stada jest na razie nieznana.
Więcej.

NOWE ZOO POZNAŃ

30 października w poznańskim Nowym Zoo urodziła się kolejna wikunia – trzy tygodnie wcześniej urodził się bowiem pierwszy odchowany w historii zoo maluch. Maluch z 30 października to pierwsze młode samicy o imieniu Luna.

Cała rodzina poznańskich wikunii (fot. Zoo Poznań)

Więcej.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO


ZOO WROCŁAW

Cały czas coś nowego dzieje się we wrocławskim Terrarium – tydzień temu pisaliśmy o nowych mieszkańcach pawilonu – goniosomach namorzynowych oraz teju krokodylowych, tymczasem kolejnymi rezydentami Terrarium zostały legwany kolczaste, zwane też legwanami wyspowymi. Urodzone w 2011 roku gady przyjechały do Wrocławia z zoo w Bristolu.

(fot. Zoo Wrocław)

Więcej.

ZOO KRAKÓW

15 listopada Zoia, młoda samica jaguara z krakowskiego zoo, została przewieziona do węgierskiego Zoo Győr. Dołączy ona do czekającego już na nią na Węgrzech dwuletniego czarnego samca. W tym samym dniu ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przyjechały do Krakowa dwie łanie jelenia milu.

Zoia jeszcze w Krakowie

Więcej.

ZOO SAFARI BORYSEW

Nową mieszkanką borysewskiego Zoo Safari została puma – młody samiec i imieniu Daimon.
Jak widać na tych zdjęciach, Daimon robi w Borysewie za kociaka do zabawy z dziećmi. Niepokojąca koncepcja, trzeba przyznać…

FOKARIUM HEL

Helskie fokarium opuścił dzisiaj Rowek – samiec foki pospolitej. Rowek zostanie wypuszczony w Słowińskim Parku Narodowym i „powróci” do Bałtyku.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na profilu FB helskiego fokarium.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WARSZAWA

W warszawskim zoo trwają intensywne prace – ruszyła wreszcie rozbiórka starego budynku lamparciarni, który ze względu na wiek i stan techniczny nie nadaje się do dalszej eksploatacji, tempa nabiera też budowa nowego pawilonu gibbonów.

Warszawska lamparciarnia wreszcie zostanie rozebrana (fot. Zoo Warszawa)

Więcej.

ZOO KRAKÓW

A tymczasem w Krakowie tempa nabiera budowa żyrafiarni. Termin zakończenia prac i otwarcie nowej ekspozycji planowane jest na jesień 2013 roku.

Krakowska żyrafiarnia w budowie (fot. Zoo Kraków)

Więcej na ten temat.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Rodzinne Dni Otwarte Sekcji Edukacji Morskiej Akwarium Gdyńskiego.

W ten weekend (24-25 listopada) w Akwarium Gdyńskim odbędą się Rodzinne Dni Otwarte Sekcji Edukacji Morskiej AG. Szczegółowy plan imprez znajdziecie tutaj.

Foka na helskiej plaży.
Rankiem 16 listopada na helskiej plaży tuż obok fokarium zaobserwowano dorosłą fokę szarą. Wszystko wskazywało na to, że dorosły samiec jest wyczerpany i potrzebuje pomocy. Zanim jednak pracownicy Stacji Morskiej zdążyli zareagować, foka została spłoszona przez jednego z turystów, który zbliżył się do niej za bardzo chcąc zrobić… zdjęcia.
Więcej na ten temat. Polecamy także lekturę tego artykułu z nowej, bardzo ciekawej strony o fokach.

Helskie foki w TVP 1.
17 listopada w TVP1 foki szare z helskiego fokarium wystąpiły w programie kulinarnym. Okrasa łamie przepisy. Odcinek dotyczył dań z morskich ryb, a jako że Bubas, Unda, Ania, Ewa, Agata i Fok żywią się wyłącznie rybami z Morza Bałtyckiego, to właśnie je wybrano jako bohaterki odcinka, który można zobaczyć na stronie internetowej TVP1.

Konferencja dla nauczycieli w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym.
11 grudnia 2012 roku o godz. 15.00 w Sali Dydaktycznej Ogrodu Zoobotanicznego odbędzie się konferencja dla nauczycieli pod hasłem
„Wykorzystanie wyników badań ekologicznych w edukacji szkolnej w świetle nowej podstawy programowej – ciekawe przykłady inspiracją do działań twórczych ucznia”.
Więcej.

Spotkanie z Mikołajem w krakowskim zoo.
6 grudnia w minizoo odbędzie się spotkanie z Mikołajem. W programie m.in. ubieranie choinki, prezenty dla dzieciaków oraz spacer po ogrodzie.
Więcej.

Wystawa karmników w warszawskim zoo.
24 listopada o godzinie 11.00 na Polanie przy Ptasim Azylu odbędzie się inauguracja wystawy recyklingowych karmników nadesłanych na konkurs „DREMELowy karmnik”.

Więcej.

BILETY DO ZOO

JESIENNE PROMOCJE BILETOWE

Zoo Poznań

Od pierwszego listopada aż do końca lutego w Nowym Zoo obowiązują niższe ceny biletów – 8 złotych. Cena ta, dotyczy zarówno dni powszednich, wolnych od pracy, jak i świątecznych.

Zoo Safari w Borysewie

Po raz pierwszy w swojej historii borysewskie Zoo Safari będzie otwarte również w okresie zimowym. Z tej okazji przygotowano specjalną promocję – za bilet normalny zapłacimy „tylko” 15 zł, za ulgowy – 10 zł (w sezonie odpowiednio 22 zł i 17 zł).
Więcej.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Od 1 listopada do 31 marca w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym obowiązują nowe niższe ceny biletów – bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 3 zł.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

30 listopada za bilet do OFP każda para zapłaci za bilety łącznie jedyne 5 zł – to specjalna, andrzejkowa promocja dla „zakochanych”.
Więcej.

KONKURSY

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez zamojskie zoo („Najzabawniejsze zdjęcie z ZOO”) oraz przez bydgoskie zoo („Wymyśl nazwę dla Pawilonu Akwarium Terrarium”).

ZDJĘCIE TYGODNIA

Dziś zdjęcie z poznańskiego zoo przedstawiające nową zabawkę tygrysów syberyjskich:

(fot. Zoo Poznań)

Poznańskie tygrysy dostały do zabawy piłkę wyprodukowaną przez firmę, która specjalizuje się w tworzeniu zabawek dla zwierząt w ogrodach zoologicznych. Prezent przypadł zwierzakom do gustu, bo od razu się nim zainteresowały – więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

CIEKAWOSTKI

MAŁPIE LEKTURY W OLIWSKIM ZOO

Oliwskie zoo od czasu do czasu zaskakuje nas świetnymi pomysłami związanymi z uatrakcyjnianiem pobytu w ogrodzie nie tyle zwiedzającym, co… samym zwierzakom! Tak się składa, że znakomita większość z nich dotyczy mieszkańców oliwskiej małpiarni, w czym wielka zasługa ich opiekuna, Pana Michał Krause. Tym razem wpadł na pomysł, aby… czytać małpom książki! Okazuje się więc, że orangutanica Raya „lubi” angielskie romanse, jej partner Albert książki kucharskie, a lutungi jawajskie z uwagą słuchają przygód Winnetou i Old Shatterhanda. Czytanie książek małpom to eksperymentalny pomysł ich opiekuna, który ma pomóc w aktywizacji zwierząt, które z powodu niskich temperatur późną jesień i zimę spędzają w pomieszczeniach małpiarni i nie mogą wychodzić na zewnątrz.
Jak to wygląda w praktyce, możecie przekonać się tutaj – my zaś jesteśmy ciekawi, jakie lektury Wy polecilibyście zwierzakom z zoo :).

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy nasz tekst o przygodach pewnego pluszowego mrówkojada w Krakowie – a już niebawem (naprawdę!) opowiemy Wam o tym, jak wyglądały nasze przygody w Grodzie Kraka i jak podobało nam się krakowskie zoo.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

MRÓWKOJADZI DUBLET W USA

Trudno o lepszy prezent z okazji setnego numeru 7 Dni Zoo, niż narodziny mrówkojada. No, może poza jednym – narodzinami dwóch mrówkojadów!
Oto bowiem w dalekiej Ameryce w ostatnich dniach urodziły się aż dwa mrówkojady olbrzymie.
Jeden maluch przyszedł na świat w Palm Beach Zoo na Florydzie. To samiczka Delilah, która urodziła się kilka tygodni temu.

(fot. Palm Beach Zoo)

Drugi mrówkojad urodził się 14 sierpnia w St. Loius Zoo, ale na wybiegu zadebiutował dopiero teraz.

ZDARZYŁO SIĘ…

18. 11. 2010

Zmarł Bueno, niedźwiedź peruwiański z wrocławskiego zoo.

Bueno – niedźwiedź okularowy z wrocławskiego zoo (zdjęcie zrobione w lipcu 2010 roku)

21. 11. 2010

We wrocławskim zoo urodził się osiołek Poitou, Życzliwek.

22. 11. 2011

W Parlamencie Europejskim w Brukseli zaprezentowano raport „The EU Zoo Inquiry 2011 – Poland”, przygotowany przez Born Free Foundation i ENDCAP, a poświęcony krytycznej ocenie krajowych ogrodów zoologicznych.

23. 11. 2011

Francisco Goya autorem obrazu z mrówkojadami!

His Majesty’s Giant Anteater – reprodukcja obrazu, która ukazała się w magazynie “Goya”, nr lipiec-sierpień 2011, a którego autorem okazał się być Francisco Goya

Tyle na dziś, a już za tydzień 101. numer 7 Dni Zoo!

20 comments on “„7 Dni Zoo” nr 100 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Gratuluję 100-ego numeru!!! :D. Mam nadzieję, że kiedyś dojdziemy do 1000-ego. Tak Zoia wyjechała. Pamiętam jak pierwszy raz ją zobaczyłam. Miała tylko dwa miesiące :). Jak napisali, że wyjechała to zaczęłam porównywać jej zdjęcie i moje z tego roku. Swoją drogą, świetny trening i naprawdę pokazuje, że każdy ma swój układ plamek :D.

  2. Wątpliwości co do autorstwa obrazu z mrówkojadem – Rafael Mengs, czy Francisco Goya? – to nie jedyna sensacja ostatnich dni.
    Według moich przypuszczeń autorami tygodnika zoologicznego „7 Dni Zoo” nie jest niezwykle popularny duet Natka&Wojtek, ale… królik Bąbel i pluszowy Tadzik. Wskazuje na to chociażby wybór fotografii do cyklu (na których przeważa Tadzik) i duża znajomość problematyki zoologicznej…
    Aby uniknąć niezręcznej sytuacji, gratulacje z okazji 100 numeru składam Mrówkojadowi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s