„7 Dni Zoo” nr 99 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w dziewięćdziesiątym dziewiątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO SAFARI BORYSEW

Kolejne przychówki w borysewskim Zoo Safari – na świat przyszły m.in. świnie wietnamskie oraz byczek zebu.
Więcej.

ZOO ŁÓDŹ

W ostatnim czasie w łódzkim zoo urodziły się m.in. kanczyl, trzy surykatki, pigmejka oraz żółw błotny, który wykluł się w Wiwarium – to pierwszy przychówek tego gatunku w Łodzi od ośmiu lat!
Więcej.

ZOO KRAKÓW

Sporo zwierzaków przyszło na świat w krakowskim Egzotarium – potomstwa doczekały się mieszkające tam kameleony jemeńskie (młody wykluł się 1 listopada) i rzekotki czerwonookie.

Dorosły kameleon jemeński z krakowskiego zoo

Więcej.

NOWE ZOO POZNAŃ

W Pawilonie Zwierząt Nocnych 10 urodziła się jeżatka afrykańska to pierwszy przychówek tego gatunku w historii zoo.
Rodzicami malucha – samczyka – jest para, która przyjechała z łódzkiego zoo (samica w 2009 roku, samiec dwa lata później) – to ich pierwsze młode.

Jeżatka to jeden z największych afrykańskich gryzoni, należący do rodziny jeżozwierzy (i do jeżozwierza także dosyć podobna).
Nie są gatunkiem zagrożonym i dość rzadko eksponowane są w ogrodach zoologicznych, ale w Polsce można je zobaczyć jeszcze w Łodzi, Wrocławiu i Zamościu.

Więcej.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO


ZOO WROCŁAW

Cały czas coś nowego dzieje się we wrocławskim Terrarium – nowymi mieszkańcami pawilonu są m.in. goniosomy namorzynowe, których 6 sztuk przyjechało z Zoo w Zurychu, a także teju krokodylowe.

Teju krokodylowe z wrocławskiego zoo (fot. Zoo Wrocław, profil FB)

ZOO OPOLE

8 listopada z zoo w szwajcarskiej Bazylei przyjechał do Opola młody, niespełna roczny samiec pantery śnieżnej o imieniu Indus – dołączył do przebywającej już w opolskim zoo dwuletniej samicy Doris.
Indus zastąpił samca, który przyjechał w zeszłym roku do opolskiego zoo z Krakowa, ale zmarł ze starości.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO ŁÓDŹ

Dobiegają końca prace przy nowym budynku dla zwierząt Ameryki Południowej. Obecnie montowane jest ogrodzenie wokół całego kompleksu, a niedługo rozpocznie się  proces meblowania pomieszczeń zwierzęcych. Główną atrakcją obiektu będą tapiry anta, które zamieszkają tam w towarzystwie innych zwierząt z tego kontynentu.

(fot. Zoo Łódź)

Nie chcemy oceniać po zdjęciu, ale bryła obiektu wygląda dość surowo, a zadaszenie – choć potrzebne – stylistycznie trochę się gryzie z całością. Ale nic – poczekamy na efekt końcowy.

Powoli wznoszą się również  „skały sępów” – główną konstrukcję woliery można już zobaczyć obok wybiegu zebr, teraz zaś rozpoczyna się  kolejny etap inwestycji.

(fot. Zoo Łódź)

Wraca też temat kładki mającej połączyć zoo z ogrodem botanicznym, znajdującym się po drugiej stronie ul. Krzemienieckiej – więcej na ten temat przeczytacie tutaj – my radzimy zwrócić uwagę na wizję Pana Wiceprezydenta…

ZOO OPOLE

Zakończył się trwający od kilku tygodni remont zewnętrznego basenu uchatek w opolskim zoo – zwierzęta można już oglądać w odremontowanym basenie.

ZOO WARSZAWA

14 listopada dyrektor warszawskiego zoo Pan Andrzej Kruszewicz wmurował w ścianę nowego pawilonu dla gibonów kamień węgielny, zawierający ich materiał genetyczny (włosy wraz z cebulkami).
W stołecznym ogrodzie mieszka obecnie rodzina gibonów złożona z pary rodzicielskiej (Gucio i Bonia) wraz z trójką potomstwa (przychówki z  2007, 2009 i 2011 roku).

Warszawskie gibbony na wyspie

Nowy – całoroczny – pawilon zastąpi stary, niewielki domek znajdujący się przy wyspie. Nie nadawał się on do ekspozycji zimowej, dlatego gibbony musiały być przenoszone do Małpiarni, co powodowało mnóstwo komplikacji, w dodatku obecny pawilon jest zbyt mały na pięć osobników. Dzięki środkom zebranym przez Fundację Panda ruszyła budowa nowego, całorocznego pawilonu, który stanie tuż przy wyspie.
Więcej.

ZOO WROCŁAW

Od 12 listopada w związku z przebudową głównego wejścia nieczynna jest główna brama zoo. Tym samym do ogrodu można wejść przez bramą przy wybiegu tygrysów, która znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Wróblewskiego z ul. Wystawową. Brama główna będzie nieczynna przez kilka miesięcy. W jej miejscu powstanie nowoczesny pawilon, którego otwarcie zaplanowano na czerwiec przyszłego roku.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Ogrody zoologiczne i prawo – międzynarodowa konferencja w Warszawie.
W dniach 19-20 listopada w Warszawie odbędzie się współorganizowana m.in. przez BearProject międzynarodową, interdyscyplinarna konferencję na temat standardów prawnych i dobrostanu zwierząt w ogrodach zoologicznych Unii Europejskiej.
Więcej.

„Czwartkowe spotkania azjatyckie” w oliwskim zoo.
W listopadzie oliwskie zoo zaprasza wszystkich chętnych na „Czwartkowe spotkania azjatyckie” – będą się odbywać w czwartki w godzinach 12.00 – 12.30 w sali dydaktycznej znajdującej się w głównym budynku administracyjnym.
Więcej.

„Środowe spotkania z przyrodą” we wrocławskim zoo.

Konferencja dla nauczycieli w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym.
11 grudnia 2012 roku o godz. 15.00 w Sali Dydaktycznej Ogrodu Zoobotanicznego odbędzie się konferencja dla nauczycieli pod hasłem
„Wykorzystanie wyników badań ekologicznych w edukacji szkolnej w świetle nowej podstawy programowej – ciekawe przykłady inspiracją do działań twórczych ucznia”.
Więcej.

Spotkanie z Mikołajem w krakowskim zoo.
6 grudnia w minizoo odbędzie się spotkanie z Mikołajem. W programie m.in. ubieranie choinki, prezenty dla dzieciaków oraz spacer po ogrodzie.
Więcej.

Bioróżnorodność w Porcie Łódź.
17 i 18 listopada łódzkie zoo gościć będzie w Porcie Łódź z kampanią „Bioróżnorodność”.

Wystawa karmników w warszawskim zoo.
24 listopada o godzinie 11.00 na Polanie przy Ptasim Azylu odbędzie się inauguracja wystawy recyklingowych karmników nadesłanych na konkurs „DREMELowy karmnik”.

Więcej.

Nagroda dla oliwskiego zoo!
Wielkie wyróżnienie dla oliwskiego zoo – użytkownicy portalu Zoover przyznali ogrodowi w Gdańsku nagrodę Zoover Zoo Award 2012 dla Najlepszego Ogrodu Zoologicznego w Europie.

Zoover to strona internetowa zbierająca m.in. opinie o hotelach i atrakcjach turystycznych.

Padła Liza, samica gibbona białorękiego z wrocławskiego zoo.
Liza umarła na raka, miała około 30 lat. Do zoo trafiła w wieku ośmiu lat, przekazana została w darze przez osobę prywatną.
W zoo został już tylko jeden gibbon – samiec Gibek.

BILETY DO ZOO

JESIENNE PROMOCJE BILETOWE

Zoo Poznań

Od pierwszego listopada aż do końca lutego w Nowym Zoo obowiązują niższe ceny biletów – 8 złotych. Cena ta, dotyczy zarówno dni powszednich, wolnych od pracy, jak i świątecznych.

Zoo Safari w Borysewie

Po raz pierwszy w swojej historii borysewskie Zoo Safari będzie otwarte również w okresie zimowym. Z tej okazji przygotowano specjalną promocję – za bilet normalny zapłacimy „tylko” 15 zł, za ulgowy – 10 zł (w sezonie odpowiednio 22 zł i 17 zł).
Więcej.

ZDJĘCIE TYGODNIA

Dziś „Zdjęciem tygodnia” jest zwierzovan – nowy samochód marki VW, który wrocławskie zoo otrzymało od Volkswagen Centrum.

Zwierzovan (fot. Zoo Wrocław, profil FB)

Więcej.

TEMAT TYGODNIA

Poznań czeka na niedźwiedzie!

W środę Prezydent Poznania Ryszard Grobelny podpisał umowę z prezesem fundacji Vier Pfoten Helmutem Dunglerem w sprawie budowy wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych w poznańskim Nowym Zoo. Obecnie w zoo trwają prace projektowe, które do końca roku zostaną zakończone, a na początku przyszłego rozpocznie się budowa.

Teren, gdzie będzie zbudowany wybieg dla niedźwiedzi (fot. BearProject)

Do Poznania trafią zwierzęta, które są obecnie przetrzymywane w różnych miejscach Polski. Jako pierwsze w Poznaniu pojawią trzy niedźwiedzie brunatne ze schroniska w podwarszawskich Korabiewicach: Misza, Wania i Borys. Przyjadą do gotowego już obiektu jesienią przyszłego roku – budowa niedźwiedziarni powinna ruszyć na początku 2013 roku. Koszt powstania wybiegu to ok. 300 tys. euro. Będzie miał powierzchnię 3 ha i docelowo będzie przeznaczony dla siedmiu-ośmiu (maksymalnie 10) dorosłych niedźwiedzi. Przyszły wybieg dla niedźwiedzi znajdzie się pomiędzy wybiegiem Ameryki Południowej, a słoniarnią i będzie obejmował pagórkowaty teren porośnięty lasem mieszanym.

Budowę wybiegu – a także basenu dla niedźwiedzi i budynku z tarasem widokowym dla zwiedzających – sfinansuje fundacja Vier Pfoten – poznańskie zoo przeznaczyło na ten cel teren, wraz z zapewnieniem opieki weterynaryjnej oraz nadzorem merytorycznym nad zwierzętami. Jednocześnie przewiduje się szeroką akcję edukacyjną, związaną z ochroną tego gatunku, na terenie Polski. Projekt ten zakłada współpracę polsko-niemiecką na okres 10 lat.
Vier Pfoten to międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną zwierząt, założona 24 lata temu w Wiedniu. Jej celem jest zakończenie nielegalnego trzymania niedźwiedzi na świecie. Jak stwierdził prezes Dungler, to pierwszy przypadek tak ścisłej współpracy fundacji z ogrodem zoologicznym.

Więcej.

ZDARZYŁO SIĘ…

15. 11. 2011

We wrocławskim zoo urodziło się sześć małych likaonów!

Tyle na dziś, a za tydzień wielkie wydarzenie, setny, jubileuszowy numer 7 Dni Zoo!
Zapewniamy – będzie ciekawie!

Reklamy

11 comments on “„7 Dni Zoo” nr 99 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. W Loro Parque na Teneryfie otwarto strefęAmeryki Pld. Główną atrakcja są mrówkojady olbrzymie:) Pozdrawiam, Paweł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s