„7 Dni Zoo” nr 98 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w dziewięćdziesiątym ówmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO ZAMOŚĆ

W zamojskim zoo nieco ponad tydzień temu urodziła się lama a trzy tygodnie temu wykluły się dwa łabędzie czarne. Największym wydarzeniem jest przychówek u ar zielnych – kilkanaście dni temu wykluła się mała papuga.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO


ZOO WROCŁAW

Kolejny transfer sezonu – do Wrocławia 7 listopada przyjechał drugi nosorożec pancerny, Manas.

Manas – drugi nosorożec indyjski we wrocławskim zoo (fot. Zoo Wrocław)

W środę z francuskiego ogrodu zoologicznego CERZA w Lisieux przyjechał do Wrocławia nosorożec indyjski Manas. Dołączył do mieszkającego już pawilonie Terai Taruna, który przybył do Wrocławia kilka tygodni temu.
Manas urodził się w 2010 r., jest więc jeszcze bardzo młody – i stosunkowo nieduży, waży bowiem zaledwie jedną tonę, czyli o 200 kg mniej niż jego kolega Tarun. Gdy dorośnie, jego masa ciała może osiągnąć nawet 2200 kilogramów. Jego imię oznacza ‚myśliciela’, ale nowi opiekunowie przechrzcili nosorożca na Mańka – Mańka Myśliciela 🙂
Zdjęcia nowego nosorożca możecie zobaczyć tutaj.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

Cały czas trwają intensywne prace na placu budowy Afrykarium.
Jak czytamy na stronie wrocławskiego zoo:

Można jednak zauważyć wyłaniające się potężne ściany basenów dla rekinów, hipopotamów i manatów. Błyskawicznie powstają ściany zewnętrzne niecki całej budowli, powstają ściany korytarzy technologicznych. W odległej części placu widać pnące się do góry konstrukcje dźwigarów przyszłej hali wejściowej. Trwa formowanie i betonowanie skarp pod przyszłe baseny zewnętrzne pingwinów i uchatek, zlokalizowane przy dziobie statku. Podwaliny statku też już widać.

Zdjęcia z prac budowlanych można zobaczyć na stronie zoo – albo tutaj.

ZOO GDAŃSK OLIWA

Sporo ruchu także w oliwskim zoo.
Trwają końcowe prace wykończeniowe przy nowym pawilonie gibbonów.
Cała infrastruktura jest zrobiona, zamontowano także stolarkę okienną i drzwiową. Wyjątkiem jest jedna z dwóch witryn, przez którą publiczność ma wgląd do wnętrza pawilonu. Przez otwór w miejscu docelowego zamocowania tej witryny wnoszono bowiem pnie drzew, które ustawiono we wnętrzu pawilonu. Ciekawostką jest, że pnie drzew są nie tylko dekoracją, ale pełnią istotną funkcję konstrukcyjną wsparcia dachu i usztywnienia całego budynku.

Wnętrze pawilonu gibbonów

Wnętrze pawilonu gibbonów

Pod zadaszeniem zamontowane są witryny wglądu do wnętrza pawilonu. Małe okienka rozmieszczone na elewacjach bocznych będą skoordynowane we wnętrzu pawilonu z półkami dla małp do siedzenia, by mogły spoglądać na zewnątrz w okresach przebywania na wybiegu wewnętrznym.
Obecnie prace odbywają się na dwóch frontach. Pierwszy front (będący na ukończeniu) to prace wykonywane przez budowlana firmę wykonawczą, która wygrała przetarg na roboty ogólnobudowlane (w tym montaż pni drzew – słupów). Drugi front robót to prace ze strony zoo –  działu hodowlanego wraz z działem technicznym – polegające na urządzaniu detali wyposażenia dla zwierząt.

Pawilon gibbonów z zewnątrz

Pawilon gibbonów widziany z drugiego brzegu stawu

Dzieje się też na wybiegu lwów.
Zakończono już prace nad infrastrukturą kanalizacyjno-sanitarną pod dnem potoku, na ukończeniu są też prace ziemne. Główne masy ziemne zostały przemieszczone i pozostała jedynie „kosmetyka” ukształtowania terenu.
Zakończony jest również cały zakres fundamentowania ogrodzenia wybiegu głównego, wybiegu pomocniczego i śluzy wjazdowej. Obecnie ustawiane są stalowe słupy ogrodzenia siatkowego. Będą malowane na zielono, wcześniej jednak będą musiały być połączone poziomymi profilami stalowymi w celu usztywnienia i zamocowania arkuszy paneli siatkowych.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Ogrody zoologiczne i prawo – międzynarodowa konferencja w Warszawie.
W dniach 19-20 listopada w Warszawie odbędzie się współorganizowana m.in. przez BearProject międzynarodową, interdyscyplinarna konferencję na temat standardów prawnych i dobrostanu zwierząt w ogrodach zoologicznych Unii Europejskiej.
Więcej.

„Czwartkowe spotkania azjatyckie” w oliwskim zoo.
W listopadzie oliwskie zoo zaprasza wszystkich chętnych na „Czwartkowe spotkania azjatyckie” – będą się odbywać w czwartki w godzinach 12.00 – 12.30 w sali dydaktycznej znajdującej się w głównym budynku administracyjnym.
Więcej.

„Środowe spotkania z przyrodą” we wrocławskim zoo.

ZOOrro nr 17 już w obiegu!

A czy Ty czytałeś już 17. numer „ZOOrro”?

Światło dzienne ujrzał wychodzący z mroku swoich twórców 17. numer najlepszego polskiego fanzinu zoologicznego – czyli opolskiego ZOOrro.
W numerze same znakomite teksty – m.in. nowinki z Opola, relacja z zoo w Brnie, tekst o rysiach, elektryzujący i kontrowersyjny tekst o minizoo i ich roli, artykuł o dzikach i niedźwiedziach w kulturze i wiele innych!

Podsumowanie Warsztatów Bokaschi w Śląskim Zoo.
W ubiegłą sobotę – 3 listopada – w Śląskim Zoo odbyły się ostatnie już w tym roku Warsztaty Bokashi, polegające na lepieniu z gliny, otrębów pszennych oraz pożytecznych mikroorganizmów charakterystycznych kul, które mają na celu ograniczyć zagniwanie i eutrofizację zbiorników wodnych, ale służą także jako nawóz organiczny dla drzew oraz krzewów. W czasie cyklu dwunastu spotkań warsztatowych dla dzieci i dorosłych ulepiono w sumie około 600 kul bokashi, które trafiły do ogrodowego Stawu Łabędzi w celu zainicjowania oraz przyspieszenia procesów samooczyszczania się wody.
Więcej.

Zawody Wędkarskie o Puchar Dyrektora Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.
27 października w zamojskim zoo odbyły się Zawody Wędkarskie o Puchar Dyrektora Zoo. Ryby łowiono w stawie na terenie ogrodu zoologicznego, wygrał wiceprezydent miasta, Tomasz Kossowski.
Więcej.

Praca w warszawskim zoo!
„Wykształcenie wyższe. Znajomość zasad pracy współczesnego Zoo, znajomość gatunków ptaków rekomendowanych do hodowli w ogrodach zrzeszonych w EAZA, biegłość w obsługiwaniu pakietu Office, dobra znajomość języka angielskiego, obeznanie z dokumentacją hodowlaną stosowaną w Zoo, komunikatywność, kreatywność.” – jeśli spełniasz wszystko (no, albo chociaż większość) z tych wymagań, śmiało możesz złożyć swoją aplikację na stanowisko Kierownika Sekcji Ptaków lub Specjalisty ds. Gospodarowania Odpadami (w Dziale Gospodarczym) w warszawskim zoo.
Są chętni? Szczegóły tutaj.

KONKURSY

Dziś ruszył pierwszy konkurs organizowany przez facebookowy profil Kotików z wrocławskiego zoo! Wystarczy na stronie profilu do 16 listopada umieścić zdjęcie wrocławskich kotików.
Szczegóły znajdziecie tutaj.

BILETY DO ZOO

JESIENNE PROMOCJE BILETOWE

Zoo Wrocław

Od 22 października do 11 listopada potrwa we wrocławskim zoo promocja biletowa. Każda osoba będzie mogła zwiedzić zoo za jedyne 10 zł.
W porównaniu do obecnych cen to duża różnica, bowiem za bilet normalny dla jednej osoby trzeba dzisiaj zapłacić 25 zł, a za ulgowy 15 zł. Z kolei bilet rodzinny dla czterech osób kosztuje 70 zł.

Zoo Poznań

Od pierwszego listopada aż do końca lutego w Nowym Zoo obowiązują niższe ceny biletów – 8 złotych. Cena ta, dotyczy zarówno dni powszednich, wolnych od pracy, jak i świątecznych.

Ogród Fauny Polskiej Zoo Bydgoszcz

Od 10 do 16 listopada (poza poniedziałkiem 12 listopada, kiedy zoo jest nieczynne) obowiązuje tydzień promocyjnych cen na bilety wstępu do zoo dla osób indywidualnych: bilet normalny kosztować będzie 5 zł, zaś ulgowy 2 zł. Ulga przysługuje emerytom, rencistom, studentom i uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych za okazaniem stosownej legitymacji. Natomiast 11 listopada specjalna oferta dla każdego Marcina – bilet wstępu do zoo kosztować będzie tylko złotówkę!

Zoo Safari w Borysewie

Po raz pierwszy w swojej historii borysewskie Zoo Safari będzie otwarte również w okresie zimowym. Z tej okazji przygotowano specjalną promocję – za bilet normalny zapłacimy „tylko” 15 zł, za ulgowy – 10 zł (w sezonie odpowiednio 22 zł i 17 zł).
Więcej.

ZDJĘCIE TYGODNIA

Halloween już co prawda za nami, ale wciąż nie możemy uwolnić się od tego zdjęcia :).

(fot. Longleat Safari and Adventure Park)

To rezus z Longleat Safari Park’s, który przymierza specjalną halloweenową maskę, które małpy dostały do zabawy.
Jak widać od razu wiedziały, co należy z maską zrobić :).

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy zapoznanie się z pierwszą polską stroną internetową poświęconą tematyce środowiskowego wzbogacania życia zwierząt w ogrodach zoologicznych – www.treningzwierzat.blogspot.com! Prowadzą ją Ania oraz Marcin – opiekunowie słoni z wrocławskiego ogrodu zoologicznego, ale bohaterami bloga będą nie tylko słonie.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu!

Polecamy też dwa nasze teksty – recenzję filmu Madagaskar 3, z której dowiecie się, dlaczego film trafił na naszą „czarną listę”, a także tekst poświęcony najnowszemu przewodnikowi po opolskim zoo.

ZOOPLOTEK

W ostatnim tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Słoniu, który mówi. Po koreańsku. Koshik, słoń indyjski żyjący w zoo Everland w południowej Korei, potrafi naśladować ludzką mowę. Wypowiada pięć słów po koreańsku: „annyeong” (dzień dobry), „anja” (usiądź), „aniya” (nie), „nuwo” (połóż się) i „choah” (dobre).
Jakby nie patrzeć to więcej, niż my :).

Schwytaniu krokodyla-uciekiniera w Strefie Gazy. Dwumetrowy krokodyl, który przed dwoma laty uciekł z zoo, został złapany w zbiorniku ściekowym w północnej części Strefy Gazy. Krokodyl został przeniesiony do zoo w Bajt Lahija.

Tragicznym wypadku w zoo w Pittsburghu (USA). Dwuletni chłopczyk zginął na miejscu po tym, jak spadł na wybieg likaonów. Matka posadziła go na barierce wybiegu, a chłopiec wyślizgnął się jej z rąk . Na dziecko od razu rzuciła się cała sfora (11 osobników). Pracownicy od razu ruszyli na pomoc, ale policja musiała zastrzelić jedno ze zwierząt, które było szczególnie agresywne. Obecnie ustala się czy chłopiec zginął w wyniku upadku (z 3 metrów) czy też ataku.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W ROTTERDAMIE URODZIŁ SIĘ NOSOROŻEC!

3 listopada w Rotterdam Zoo urodził się nosorożec pancerny! Wydarzenie tym większe, że maluch to samiczka, co zdarza się znacznie rzadziej, niż narodziny samca.
Matką – już po raz piąty – została samica Namaste.

ZDARZYŁO SIĘ…

09. 11. 2011

Smutek w herpetarium warszawskiego zoo – dwa krokodyle nilowe, będące ikonami gadziarni, samice (sic!) Zenek i Bolek pojechały do Zoo w Walencji.

Tyle na dziś, a kolejny – dziewięćdziesiąty dziewiąty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się za tydzień.

Reklamy

9 comments on “„7 Dni Zoo” nr 98 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. no widzę że pawilon gibonów rośnie i rośnie więc czekamy na zdjęcia końcowego efektu 😀
    A i czekam na ciekawą relacje z jednego z polskich ogrodów ale i nie obraziłbym się za jakoś zagraniczną relacje haha 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s