Nowy przewodnik po opolskim zoo

Kilka dni temu w nasze ręce wpadł (a właściwie przybył z Opola) najnowszy przewodnik po opolskim zoo – długo wyczekiwana publikacja, która wpisuje się w coraz lepiej działająca machinę promocyjno-marketingową opolskiego ogrodu. Sam przewodnik prezentuje się świetnie – tak wizualnie, jak i merytorycznie – jedyne zastrzeżenia można mieć natomiast do jego dystrybucji, bowiem w praktyce nie sposób wejść w jego posiadanie – nie kupimy go już  w kasie zoo, gdyż rozdawany był (za darmo!) tylko podczas jednego weekendu gościom ogrodu.
Ktoś chyba zapomniał, że chętnych na taki przewodnik znajdzie się w kraju całkiem sporo – i to nie tylko wśród opolan…

Na 54 stronach wydanego na spirali przewodnika znajdziemy krótką historię zoo, opis – krok po kroku – wszystkich wybiegów, pawilonów i obiektów w zoo wraz z informacjami na temat ich mieszkańców, informacje praktyczne o ogrodzie oraz spis organizacji, do których należy opolskie zoo (wraz z ich krótkim opisem), wreszcie tekst „Po co Zoo”, z którego dowiemy się, jaka jest funkcja współczesnych ogrodów zoologicznych no i bardzo ładnie wykonaną, czytelną i aktualną mapę zoo w formie rozkładówki na końcu przewodnika.

Sam przewodnik jest naprawdę świetny i trudno się nim nie zachwycić – jest funkcjonalny (mieści się w dłoni), wykonany z trwałego papieru, posiada rozkładaną mapkę i sporo ciekawostek o zwierzakach z opolskiego zoo – choć nieco więcej miejsca można byłoby poświęcić konkretnym mieszkańcom ogrodu, choćby tym najpopularniejszym (Fermina Sorpresa i Alejandro!).
Na wyróżnienie zasługuje też piękna oprawa graficzna i staranne wykonanie – wysokiej jakości papier i wspaniałe zdjęcia zwierząt.

Przewodnik został wydany w ramach polsko-czeskiej współpracy, gdyż opolskie zoo od niemal dwóch lat realizuje wspólny projekt z ogrodem zoologicznym z Ołomuńca. Dlatego też przygotowano również wersję przewodnika w języku czeskim, a do polskiej wersji przewodnika dołączono dodatkowo  folder opisujący współpracę Opola z zoo w Ołomuńcu, z którego dowiemy się także najważniejszych informacji na temat czeskiego zoo.Żeby jednak nie było tak kolorowo – nowy przewodnik można było dostać tylko podczas weekendu 19-20 października, kiedy to rozdawano je wszystkim odwiedzającym zoo jako darmowy dodatek do biletu. Co mają zaś zrobić ci, którzy nie mogli być wtedy w zoo?

ZOO Opole przewodnik; wyd. – październik 2012; spirala; 54 strony; format: 100:210 mm; okładka – pantera śnieżna/drzewołaz szafirowy; cena: darmowy (!); nakład: (?)
Opracowanie: Krzysztof Kazanowski, AnnaWłodarczyk
Projekt i druk: Zakład Poligraficzny Sindruk, Opole.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013

Ocena Mrówkojada – 4+

Reklamy

4 comments on “Nowy przewodnik po opolskim zoo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s