„7 Dni Zoo” nr 97 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w dziewięćdziesiątym siódmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

NOWE ZOO POZNAŃ

Spektakularne narodziny w poznańskim zoo – we wrześniu w na świat przyszły trzy świnki wisajskie oraz antylopa tomi. Oba gatunki, jako że należą do wyjątkowo płochliwych i podatnych na stres, na wybiegu pojawią się dopiero wiosną.

Antylopa Thomsona (zwana również tomi) urodziła się 26 września. Płeć malucha nie jest jeszcze znana.

Tomi

Dwa dni wcześniej, 24 września, urodziły się natomiast trzy świnki wisajskie – dwa samczyki i samiczka. To już piąty miot poznańskiej pary: samicy o nietypowym imieniu: Kurczak oraz samca Elvisa.

Elvis, Kurczak i trzy młode, które urodziły się przed rokiem

Więcej o poznańskich przychówkach – i zdjęcia maluchów – znajdziecie na stronie zoo.

ZOO GDAŃSK OLIWA

W oliwskim zoo urodził się żubr. Rodzicami została para Pomidor i Poziomka.

Mały żubr z oliwskiego zoo

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO GDAŃSK OLIWA

Do oliwskiego zoo przyjechała antylopa bongo – samica, która dołączyła do mieszkających już w zoo dwóch samców. Co ciekawe, antylopa, która ma wraz z samcami utworzyć stado hodowlane, przyjechała do Gdańska… w ciąży!

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

W toruńskiej ptaszarni zamieszkały błyszczaki purpurowe (Lamprotornis purpureus), które przyjechały z łódzkiego ogrodu zoologicznego. Można je zobaczyć w wolierze, którą dzielą ze szpakami balijskimi.
Więcej.

ZOO KRAKÓW

25 października krakowskie zoo opuściły dwa młode koty, urodzone wiosną 2011 roku – samiec karakala i samiec lamparta chińskiego, które pojechały do ZOO Jardin de Plantes w Paryżu.
Więcej.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO PŁOCK

W płockim zoo pojawiły się bardzo atrakcyjne i ciekawe tablice dydaktyczne w formie łamigłówek poświęcone polskim ptakom parkowym. Edukacyjne zabawki są trzy i zostały umiejscowione koło wybiegów osłów somalijskich. To drewniane pionowe tablice z wmontowanymi sześcianami. Kostki te są ruchome, ustawione w szeregach po trzy; na każdej ściance sześcianu jest obrazek lub napis. Trzeba je tak zestawić, by trzy obrazki w rzędzie – wizerunek ptaka, jego gniazda z jajami oraz nazwa (po polsku i łacinie) pasowały do siebie.
Więcej.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

„Czwartkowe spotkania azjatyckie” w oliwskim zoo.
W listopadzie oliwskie zoo zaprasza wszystkich chętnych na „Czwartkowe spotkania azjatyckie” – będą się odbywać w czwartki w godzinach 12.00 – 12.30 w sali dydaktycznej znajdującej się w głównym budynku administracyjnym.
Więcej.

– Urodziny Usiołka w Śląskim Zoo.
2 listopada 11 urodziny obchodzi mieszkający w Śląskim Zoo osiołek o imieniu Micha,ł zwany też Usiołkiem – podopieczny Uniwersytetu Śląskiego. Z tej okazji studenci Uniwersytetu wraz z pracownikami zoo odwiedzili solenizanta i wręczyli mu prezenty w postaci ulubionych przysmaków.
Więcej.

Dynie w zoo – nie tylko na Halloween.
Ostatnie dni zdecydowanie stały pod znakiem dyni – w bydgoskim Ogrodzie Fauny Polskiej odbyło się Święto Dyni, natomiast we Wrocławiu wiele zwierzaków przeszło na dyniową dietę. W krajach anglosaskich natomiast dynie w zoo miały zdecydowanie halloweenowy charakter – nam najbardziej podobało się ich wykorzystanie w Bristol Zoo.

(fot. Paradise Wildlife Park)

ZOOrro nr 17 już w obiegu!

 

A czy Ty czytałeś już 17. numer „ZOOrro”?

Światło dzienne ujrzał wychodzący z mroku swoich twórców 17. numer najlepszego polskiego fanzinu zoologicznego – czyli opolskiego ZOOrro.
W numerze same znakomite teksty – m.in. nowinki z Opola, relacja z zoo w Brnie, tekst o rysiach, elektryzujący i kontrowersyjny tekst o minizoo i ich roli, artykuł o dzikach i niedźwiedziach w kulturze i wiele innych!

BILETY DO ZOO

JESIENNE PROMOCJE BILETOWE

Zoo Wrocław

Od 22 października do 11 listopada potrwa we wrocławskim zoo promocja biletowa. Każda osoba będzie mogła zwiedzić zoo za jedyne 10 zł.
W porównaniu do obecnych cen to duża różnica, bowiem za bilet normalny dla jednej osoby trzeba dzisiaj zapłacić 25 zł, a za ulgowy 15 zł. Z kolei bilet rodzinny dla czterech osób kosztuje 70 zł.

Zoo Poznań

Od pierwszego listopada aż do końca lutego w Nowym Zoo obowiązują niższe ceny biletów – 8 złotych. Cena ta, dotyczy zarówno dni powszednich, wolnych od pracy, jak i świątecznych.

Ogród Fauny Polskiej Zoo Bydgoszcz

Od 10 do 16 listopada (poza poniedziałkiem 12 listopada, kiedy zoo jest nieczynne) obowiązuje tydzień promocyjnych cen na bilety wstępu do zoo dla osób indywidualnych: bilet normalny kosztować będzie 5 zł, zaś ulgowy 2 zł. Ulga przysługuje emerytom, rencistom, studentom i uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych za okazaniem stosownej legitymacji. Natomiast 11 listopada specjalna oferta dla każdego Marcina – bilet wstępu do zoo kosztować będzie tylko złotówkę!

ZOOPLOTEK

W ostatnim tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o kryminalnej przeszłości dwóch strusi, które trafiły do krakowskiego zoo,  o tym, co miał w brzuchu Sofus, nowa uchatka patagońska z łódzkiego zoo, a także o tym, do czego w amerykańskich szpitalach używa się skanerów stosowanych w ogrodach zoologicznych

WIEŚCI ZE ŚWIATA

NA FLORYDZIE URODZIŁ SIĘ NOSOROŻEC

23 października w Busch Gardens Tampa Bay na Florydzie urodził się nosorożec biały. Rodzicami zostali samica Kisiri (po raz drugi) i samiec Tambo (po raz siódmy).

(fot. ZooBorns)

Więcej.

ZDARZYŁO SIĘ…

27. 10. 2011

Do opolskiego zoo ze Szwecji przyjechał rosomak – Zeth.

02.11.2011

Psotka, siostra niejakiego Euforia, hipopotamica z wrocławskiego zoo – została wysłana do ogrodu zoologicznego w Singapurze.

Tyle na dziś, a kolejny – dziewięćdziesiąty ósmy już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się za tydzień.

Reklamy

3 comments on “„7 Dni Zoo” nr 97 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Widać jak dziennikarze mylą fakty foka to nie to samo co uchatka, mogliby się wykazać większą kompetencją cytując wypowiedzi kierownika ogrodu. Pani ochoczo opowiada o ” foce patagońskiej”- po prostu brak słów :(. A co do nowych zwierząt to do Zoo Safari Borysew przyjechała znana z warszawy samiczka irbisa- Fala.

  2. Poza irbiską, Warszawę opuścił też kolejny jaguar (a więc został już tylko jeden nadprogramowy ;D) – jeśli dobrze pamiętam to chyba też wzbogaci paryską kolekcję – swoją drogą musi tam powstawać jakiś fajny kompleks dla drapoli skoro tyle tego z Polski biorą 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s