„7 Dni Zoo” nr 96 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w dziewięćdziesiątym szóstym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

STARE ZOO POZNAŃ

W Starym Zoo w Poznaniu przyszły na świat dwie owieczki bretońskie. Pierwsza urodziła się 13 października, druga 17 października. Maluchy – owieczka i baranek – przebywają na wybiegu przy słoniarni.
Więcej.

ZOO WARSZAWA

W piątek 19 października stołeczne stado pigmejek powiększyło się o dwa młode o nieustalonej jeszcze płci. Całe stado można zobaczyć w Żyrafiarni.

`

Pigmejka z warszawskiego zoo

Więcej.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WROCŁAW

Z bydgoskiego Ogrodu Fauny Polskiej przyjechały salamandry plamiste.

Salamandra plamista

ZOO GDAŃSK OLIWA

Do oliwskiego zoo przyjechały guiry, ptaki z rodziny kleszczojadów, które w naturze zamieszkują Amerykę Południową.

Guira (fot. Wikipedia)

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Promocja książki dyrektora Kruszewicza.
24 października odbyła się promocja najnowszej książki napisanej przez dyrektora warszawskiego zoo Andrzeja Kruszewicza – „Moi skrzydlaci pacjenci”.
Moi skrzydlaci pacjenci to książka o wyjątkowych ptakach – dyrektor stołecznego ogrodu zoologicznego Andrzej Kruszewicz opisuje w niej perypetie rozmaitych swoich pacjentów, podopiecznych Azylu dla Ptaków w warszawskim zoo.
Więcej o książce przeczytacie tutaj.

Wychodzili ćwierć miliona złotych dla warszawskiego zoo.
Warszawskie zoo zajęło pierwsze miejsce w Eccowalkatonie 2012 – aż 234 000 zł wychodzili uczestnicy tegorocznego marszu na „pastwisko dla hipopotamów”, który miał miejsce 15 września.

Hipoczyściciel wciąż poszukiwany!
Cały czas trwają poszukiwania krasnala skradzionego z wrocławskiego zoo! Mamy nadzieję, że zguba jednak się znajdzie i raz jeszcze przypominamy portret pamięciowy porwanego:

Hipoczyściciel jeszcze na swoim miejscu – dziś pozostał po nim tylko ślad i hipopotam…

Braku Hipoczyściciela nie sposób nie zauważyć – bez niego rzeźba hipopotama nie prezentuje się już tak efektownie…

(fot. Kalat)

IMPREZY

Za nami m.in. imprezy w Borysewie, Tydzień Rekina w Akwarium Gdyńskim oraz „Dzień warzyw i owoców” w oliwskim zoo.

„DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW” W OLIWSKIM ZOO

20 października na terenie zoo w Oliwie odbyły się Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Przyczyną zorganizowania tej imprezy właśnie w oliwskim zoo stał się obchodzony tego dnia „Dzień warzyw i owoców”, z którego okazji urządzono cały festyn.
Mistrzowie carvingu przygotowali atrakcyjne pokazy wykonywania kwiatów z warzyw i owoców oraz wystawę rzeźb o tematyce zoologicznej wykonanych w arbuzach. Tego dnia, wszyscy goście odwiedzający ogród mogli wziąć udział w konkursach, wysłuchać prelekcji dyrektora Michała Targowskiego o karmieniu zwierząt roślinożernych, skorzystać z porad dietetyczki, zwiedzić kuchnię, w której przygotowane są posiłki dla zwierząt, przyjrzeć się zmaganiom zawodników oraz przygotować tort dla zwierząt z wszelkich odpadków warzywno-owocowych pod okiem Pani Maryli Wilczyńskiej, specjalistki do spraw żywienia w ogrodzie zoologicznym. Podczas imprezy przygotowano również przedkonkursową wystawę zdjęć prac dzieci przygotowanych na konkurs „Zwierzęta wcinają” oraz kącik tematyczny „Owoce mniej znane, przez zwierzęta wcinane”.

Więcej o imprezie przeczytacie tutaj.

Przed nami zaś m.in.:

„Święto dyni” – Ogród Fauny Polskiej Zoo Bydgoszcz, 27 października
Więcej.

BILETY DO ZOO

PROMOCJA BILETOWA WE WROCŁAWIU

Od 22 października do 11 listopada potrwa we wrocławskim zoo promocja biletowa. Każda osoba będzie mogła zwiedzić zoo za jedyne 10 zł.
W porównaniu do obecnych cen to duża różnica, bowiem za bilet normalny dla jednej osoby trzeba dzisiaj zapłacić 25 zł, a za ulgowy 15 zł. Z kolei bilet rodzinny dla czterech osób kosztuje 70 zł.

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy materiał ze strony http://www.trojmiasto.pl poświęcony żyrafom z oliwskiego zoo.

LICZBA DNIA

210 tysięcy – tyle osób odwiedziło od początku roku do połowy października zamojskie zoo! To absolutny rekord w historii ogrodu!
To rezultat ponad dwukrotnie przewyższający frekwencję w ogrodzie za cały ubiegły rok! Czy do końca roku uda się przekroczyć barierę ćwierć miliona gości? Zobaczymy, wynik jednak jest i tak imponujący.

ZOOPLOTEK

Sporo działo się w ostatnich dniach – a to niektórym nie podoba się, że łódzkie zoo zbyt szybko zapadło w sen zimowy, a to o kolejnym wcieleniu „czarnej pumy”, która tym razem grasuje na Podhalu, a to w dalekiej Ameryce pewna kobieta porwała z zoo koziołka tylko po to, żeby pomalować mu kopyta na różowo
Tematem tygodnia była jednak sprawa bardziej dramatyczna – oto bowiem portal http://www.tuwroclaw.com jako pierwszy doniósł o pogromie wśród małpek we wrocławskim zoo. Wg portalu w małpiarni wrocławskiego zoo paść miały cztery uistiti białouche – trzy wskutek dokarmiania przez zwiedzających, czwarta zaś miała zostać brutalnie uderzona, najpewniej o szybę, w wyniku czego zmarła.
Na reakcję nie trzeba było długo czekać – niezawodni internauci utworzyli wydarzenie na Facebooku, którego celem jest wyciągnięcie konsekwencji od dyrekcji zoo za całe zajście. Zarówno artykuł na http://www.tuwroclaw.com, jak i ową „akcję” trudno skomentować, prezentowany przez obie strony poziom wypowiedzi pozostawia bowiem bardzo wiele do życzenia.
Na całe zamieszanie oficjalnie odpowiedział sam dyrektor Ratajszczak, ale po komentarzu „od redakcji” widać, że w pewnych sprawach z osobami prezentującymi pewne nastawienie nie sposób dojść do porozumienia…

Gdyby wszyscy zachowywali się jak Tadziu, świat byłby lepszy…

WIEŚCI ZE ŚWIATA

MAŁY TAPIR MALAJSKI Z DENVER

Co prawda Denver kojarzy nam się przede wszystkim z ostatnim dinozaurem (a niektórym pewnie także z pewnym równie starym jak dinozaury serialem), ale ostatnio najwięcej w kontekście tego miasta mówiło się o małym tapirze malajskim, który przyszedł na świat w tamtejszym zoo.
Maluch urodził się 3 września. Podczas porodu nie obyło się bez komplikacji – samica nie mogła oswobodzić młodego z worka owodniowego, dlatego na pomoc musieli przyjść pracownicy zoo. Po kilkuminutowej resuscytacji w wykonaniu dwóch opiekunek, mały tapir zaczął oddychać samodzielnie. Maluch otrzymał imię Dumadi (od indonezyjskiego „stający się”) – jest pierwszym dzieckiem Rinny i Benny’ego. Benny urodził się w 2006 r. w zoo w Belfaście, a do Denver dotarł w 2007 r. Rinny jest o rok młodsza od swego partnera, a w Denver Zoo zjawiła się dwa lata temu.

Więcej.

URATOWANA KOLCZATKA

Do Taronga Zoo w Sydney trafił miesięczny samiec kolczatki australijski. Malucha porzuciła matka, a przeżył tylko dlatego, że pomogli mu pracownicy ogrodu zoologicznego. Zwierzak jest już zdrowy i nabiera sił.

Więcej.

W BERLIŃSKIM  ZOO ODSŁONIĘTO POMNIK KNUTA

W zoo w Berlinie odsłonięty został w środę pomnik niedźwiedzia polarnego Knuta, który za życia był największą atrakcją berlińskiego zoo i ulubieńcem mediów, nie tylko niemieckich. W uroczystości wzięło udział ponad 300 osób.
Autorem pomnika jest Josef Tabachnyk. Rzeźba nazywa się „Knut marzyciel” i przedstawia słynnego niedźwiedzia leżącego leniwie na skałach.

(fot. EPA/JOERG CARSTENSEN)

ZDARZYŁO SIĘ…

20. 10. 2011

Do warszawskiego zoo przyjechał długo oczekiwany samiec tygrysa sumatrzańskiego.

21. 10. 2011

Do krakowskiego zoo ze szwajcarskiego Zoo Papiliorama przyjechała młoda samica hirary.

25. 10. 2010

Premiera Antologii poezji mrówkojadziej.

Antologia poezji mrówkojadziej - wydawnictwo z serii Biblioteki Narodowej

Tyle na dziś, a kolejny – dziewięćdziesiąty siódmy już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się za tydzień.

Reklamy

7 comments on “„7 Dni Zoo” nr 96 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Hirara w Krakowie? Chyba już jej tam nie ma a przynajmniej ja jej tam nie widziałam (byłam we wrześniu).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s