„7 Dni Zoo” nr 95 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w dziewięćdziesiątym piątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO SAFARI BORYSEW

16 października urodził się kob liczi.

NOWE ZOO POZNAŃ

5 października urodziła się wikunia – pierwsze młode samicy Wiki oraz samca o Alvaro.

Wikunia z poznańskiego Nowego Zoo

ZOO WROCŁAW

8 października we wrocławskim zoo urodziła się samiczka hipopotama karłowatego. To wydarzenie na skalę nie tylko polską, hipopotamy karłowate nie rodzą się bowiem zbyt często (w tym roku urodziły się tylko trzy!) – choć Wrocław ma ewidentnie patent na małe hipki – to tu wszak dwa lata temu urodził się słynny Euforio, a trzy lata temu Psotka.

Mały hipopotam wraz z mamą (fot. Zoo Wrocław)

Matką – po raz trzeci już! – została Elpunia, tym samym słynny Euforio i jego starsza siostra Psotka doczekali się siostrzyczki. Ojcem – również po raz trzeci – został samiec Carlos.
Co ciekawe, o wrocławskim hipku napisano dziś na stronie ZooBorns – to zaledwie trzeci raz, gdy na tej najpopularniejszej na świecie stronie piszącej przychówkach w ogrodach zoologicznych pojawiła się wzmianka o zwierzaku urodzonym w Polsce – za każdym razem chodziło o wrocławskie zoo.
Więcej o małym hipopotamie z Wrocławia pisaliśmy tutaj.

To nie jedyne narodziny we wrocławskim zoo w ostatnich dniach – na świat przyszły również kolejny już w tym roku koczkodan górski orazmała gundia.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ŚLĄSKIE ZOO

Tydzień temu w akwarium Śląskiego Zoo otwarto nową ekspozycję. W jednym ze słonowodnych zbiorników zamieszkały trzy ryby z grupy skrzydlic: skrzydlica mała (Dendrochirus zebra), skrzydlica z gatunku Dendrochirus brachypterus oraz skrzydlica wachlarzopłetwa (Pterois miles).

ZOO WROCŁAW

Z zoo w Ostrawie przyjechał hanuman imieniem Saith, który dołączył do samotnego dotąd Shantiego – obie małpy można zobaczyć w Pawilonie Terai.
Dudki, które przyjechały z Frankfurtu zadebiutowały tymczasem w jednej z wolier Ptaszarni. Tymczasem na wybiegu pand małych po kilkumiesięcznej przerwie ponownie pojawiła się samiczka jelonka czubatego. Niebawem dołączy do niej samczyk z Tierparku w Berlinie. Z kolei syczek filipiński, który wykluł się na wiosnę, wyjechał do praskiego zoo.

ZOO ŁÓDŹ

Pod koniec września do łódzkiego zoo przyjechał Sofus, ogromny samiec uchatki patagońskiej, który zamieszkał z samicą Dolly.

ZOO PŁOCK

To się nazywa konfiskata – urząd celny przejął grupę 29 skorpionów cesarskich, które trafiły do płockiego zoo. 20 osobników zostało w Płocku (zamieszkały w pawilonie Herpetarium), pozostałe przekazano do Śląskiego Zoo oraz Akwarium Gdyńskiego.

(fot. Zoo Płock)

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

Dobiegają końca prace modernizacyjne na wybiegu pawianów – cały wybieg został wyczyszczony, nawieziono sporo ziemi i pni, wszystko po to, aby urozmaicić i wzbogacić ekspozycję.

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Hipoczyściciel wciąż poszukiwany!
Cały czas trwają poszukiwania krasnala skradzionego z wrocławskiego zoo! Mamy nadzieję, że zguba jednak się znajdzie i raz jeszcze przypominamy portret pamięciowy porwanego:

Hipoczyściciel jeszcze na swoim miejscu – dziś pozostał po nim tylko ślad i hipopotam…

Braku Hipoczyściciela nie sposób nie zauważyć – bez niego rzeźba hipopotama nie prezentuje się już tak efektownie…

(fot. Kalat)

Zabytkowe samochody w Zoo Safari w Borysewie.
W niedzielne popołudnie 21 października  Zoo Safari Borysew będzie gościć członków Łódzkiego Automobilklubu
w zoo będzie można zobaczyć mnóstwo starych samochodów. Gratka dla miłośników motoryzacji, pytanie tylko – co na to zwierzaki?

Tydzień Rekina.
Jak co roku w październiku w wielu placówkach związanych z edukacją ekologiczną oraz ochroną środowiska odbywa się Tydzień Rekina, w ramach którego poruszany jest temat ochrony rekinów. Jest to wydarzenie organizowane przez Shark Alliance – europejską sieć organizacji pozarządowych wspierających walkę o właściwą opiekę prawną dla europejskich rekinów. Z koalicją współpracują instytucje, któ­rych działalność nawiązuje do ochrony środowiska, w tym Akwarium Gdyńskie, w którym do od poniedziałku do niedzieli trwają obchody Tygodnia Rekina.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Ogrody zoologiczne i prawo – międzynarodowa konferencja w Warszawie.
W dniach 19-20 listopada w Warszawie odbędzie się współorganizowana m.in. przez BearProject międzynarodową, interdyscyplinarna konferencję na temat standardów prawnych i dobrostanu zwierząt w ogrodach zoologicznych Unii Europejskiej.
Więcej.

Wykłady o historii wrocławskiego zoo.
We wtorek, 23 października, Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii zaprasza na odczyt pana Henryka Klameckiego pt. „Historia rozwoju przestrzennego i architektonicznego wrocławskiego ZOO”. Spotkanie w ramach cyklu „O historii Wrocławia i Śląska inaczej” będzie miało miejsce w audytorium Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej 49 (I piętro). Początek o godz. 18.00.

Nowy przewodnik po opolskim zoo.
Opolskie zoo doczekało się wreszcie nowego przewodnika. Dosłownie na dniach pojawiła się nowa publikacja o opolskim zoo, ufundowana przez UE. Przewodnik ma 53 strony i jest wydany na spirali (podobnie jak ostatnie przewodniki po wrocławskim zoo). Na okładce widnieje pantera śnieżna oraz drzewołazy.

Przesyłka z nowym przewodnikiem powinna dojść do nas na dniach, wtedy też napiszemy więcej na jego temat.

IMPREZY

Dzień Warzyw i Owoców” – Zoo Gdańsk Oliwa, 20 października


Więcej, a szczegółowy plan imprezy dostępny jest tutaj.

„Święto dyni” – Ogród Fauny Polskiej Zoo Bydgoszcz, 27 października
Więcej.

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy fotorelację ze schroniska dla zwierząt w Korabiewicach, która pojawiła się na stronie BearProject.
Przypominamy, że niedźwiedzie brunatne z korabiewickiego schroniska mają na wiosnę przyszłego roku trafić do poznańskiego Nowego Zoo, gdzie powstanie dla nich nowy wybieg leśny.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

MRÓWKOJADZI DUBLET!

To się nazywa podwójne mrówkojadzie uderzenie! W ostatnim czasie w dwóch różnych ogrodach zoologicznych urodziły się małe mrówkojady olbrzymie!
Pierwszy maluch przyszedł na świat 19 września w amerykańskim Nashville Zoo. Matką – już po raz trzeci – została samica Emilia, która trafiła do zoo z odłowu w Paragwaju.

Mały mrówkojad z Nashville Zoo (fot. Zoo Borns)

Wydarzenie to o tyle niesamowite, gdyż w zoo Nashville przebywa największa grupa mrówkojadów w całym USA – urodzony we wrześniu maluch jest już… dwunastym mrówkojadem olbrzymim, który przebywa obecnie w zoo! Jakby tego było mało, w ogrodzie mieszka jeszcze… siedem tamandui! Mrówkojadzi raj, nie ma co!

Drugi mrówkojad urodził się na początku września w Czechach, w zoo w Ołomuńcu. To dopiero dugi przychówek mrówkojada olbrzymiego w historii czeskich ogrodów zoologicznych – poprzedni miał miejsce rok temu również w Ołomuńcu!
Maluch to samiczka, nazywana na razie przez opiekunów Roxy. Rodzicami zostali samica Pia i samiec Sylvin.

Mały mrówkojad z Ołomuńca (fot. Zoo Ołomuniec)

Pierwszymi mrówkojadami olbrzymimi w historii ołomunieckiego zoo były dwa niespełna roczne wówczas samce – Mirek i Sylvin – które przyjechały 29 stycznia 2004 roku z Gujany. W 2008 roku Mirek wyjechał do zoo w Dortmundzie, natomiast do Ołomuńca z zoo w Stuttgarcie przyjechała w zamian samica, Pia. 11 września 2011 roku w zoo w Ołomuńcu miało miejsce wielkie wydarzenie – urodził się pierwszy w historii Czech mrówkojad olbrzymi! Samiczka otrzymała imię Safira – wciąż mieszka w Ołomuńcu, tym samym w zoo można obecnie zobaczyć aż 4 mrówkojady olbrzymie!

Warto przypomnieć, że w Ołomuńcu oprócz mrówkojadów olbrzymich eksponowane są również tamanduy – to z Ołomuńca wszak do opolskiego zoo przyjechała samiczka Dora!

Więcej na temat mrówkojadów z zoo w Ołomuńcu pisaliśmy tutaj.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Jak pewnie pamiętacie, hitem poprzedniego tygodnia była grasująca w podkoszalińskich lasach „czarna puma”. Jako że w ostatnią niedzielę wybraliśmy się w rzeczone lasy na grzyby, postanowiliśmy wytropić czającego się w leśnych odmętach zwierza.
Jak pewnie się domyślacie, z naszej wycieczki przywieźliśmy do domu nie tylko kosz i pół wiadra grzybów…

Spokojnie, to tylko grzyb

Aż tu nagle…

Była tuż przed nami!!!

Więcej zdjęć z naszej wyprawy śladem „czarnej pumy” możecie zobaczyć tutaj.

Zresztą, nie tylko my JĄ widzieliśmy…

ZDARZYŁO SIĘ…

13. 10. 2010

Nasza strona doczekała się stutysięcznego odwiedzającego!

Specjalny banknot z okazji 100 000 odwiedzin strony Mrówkojad i przyjaciele!Od tego czasu odwiedziło nas kolejnych 612 tysięcy osób – pierwszy milion coraz bliżej!

14. 10. 2011

Do poznańskiego Nowego Zoo przyjechała z Czech para wielkomyszy filipińskich.

17. 10. 2006

W zoo w Stuttgarcie urodziła się Shikari, samica nosorożca indyjskiego, która w 2008 roku przyjechała do warszawskiego zoo.

Shikari

Tyle na dziś, a kolejny – dziewięćdziesiąty szósty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się za tydzień.

Reklamy

20 comments on “„7 Dni Zoo” nr 95 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Dużo dobrych wiadomości, takie wydania lubię 🙂 Nie działa jedynie odsyłacz do waszego śledztwa w sprawie pumy. No i cieszą szczególnie poznańskie wielkomyszy, coś czuję że tam je zobaczę po raz pierwszy w Polsce…

  2. „pierwsza w historii poznańskiego Nowego Zoo wikunia”
    Poprzednie narodziny tego ssaka w Poznaniu, miały miejsce w 2010.

  3. Ej, mam pytanko w sprawie przewodnika. Wiem, że Wy macie już swoje kontakty, ale czy przeciętna osoba dałaby radę, drogą e-mailową, poprosić o wysłanie przewodnika? (oczywiście kupujący ponosi koszty) Ale też mi się tak nie śpieszy, najpierw poczekam na słowko od Was ;). Mój główny problem polega na tym, że nie mam pojęcia czy uda mi się odwiedzić opolskie zoo w przyszłym roku, więc muszę mieć jakąś alternatywę xD.

  4. Wydaje mi się, że na Zoo Borns była też jakaś świnka z któregoś naszego ogrodu. Wybaczcie niedokładność, ale tak mi coś tam świta w głowie 🙂

  5. We Wrocławiu urodziła się niedawno też sajmiri wiewiórcza. Kiedy nie wiem, ale dopiero dzisiaj ją wypatrzyliśmy (dzięki opiekunce, która właśnie karmiła wariatów). Niestety więcej szczegółów nie mogę podać, bo jestem tylko zwykłym zwiedzającym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s