We wrocławskim zoo urodził się hipopotam karłowaty!

To już wiedzą wszyscy zainteresowani choć trochę światem ogrodów zoologicznych w Polsce – 8 października we wrocławskim zoo urodziła się samiczka hipopotama karłowatego. To wydarzenie na skalę nie tylko polską, hipopotamy karłowate nie rodzą się bowiem zbyt często (w tym roku urodziły się tylko trzy!) – choć Wrocław ma ewidentnie patent na małe hipki – to tu wszak dwa lata temu urodził się słynny Euforio, a trzy lata temu Psotka.

Mały hipopotam wraz z mamą (fot. Zoo Wrocław)

Matką – po raz trzeci już! – została Elpunia, tym samym słynny Euforio i jego starsza siostra Psotka doczekali się siostrzyczki. Ojcem – również po raz trzeci – został samiec Carlos. Tym samym we Wrocławiu ponownie są trzy hipopotamy karłowate, bowiem w zeszłym roku Psotka wyjechała do Singapuru, Euforio zaś udał się do Lipska.

Obecny wybieg hipków karłowatych pozostawia wiele do życzenia, na szczęście nie pozostaną na nim zbyt długo…

Po urodzeniu mały hipopotam ważył zaledwie 5 kg, jednak nie dajmy się zwieść – kiedy dorośnie może osiągnąć masę ciała między 190 a 270 kilogramów. Obecnie maluch waży nieco ponad 7 kilogramów. Na otwartym wybiegu zadebiutuje najpewniej w poniedziałek.
Hipopotamy karłowate rozmnażają się rzadko, jednak samice rodzą się zdecydowanie częściej niż samce (na dwie samiczki przypada średnio jeden samiec). Mały hipek z Wrocławia jest czwartym urodzonym w tym roku w ogrodach zoologicznych całego świata.
Hodowlana populacja hipopotama karłowatego na koniec 2011 r. liczyła 337 osobników.

Mały krewniak wielkiego hipka

Hipopotamy karłowate w naturze żyją w zachodniej części Afryki, głownie w wilgotnych lasach i na podmokłych terenach.  Prowadzi nocny, samotniczy tryb życia, doskonale także dostosowuje się do warunków. Podobnie jak hipopotam nilowy, jest zwierzęciem ziemno-wodnym, jednak częściej niż jego duży kuzyn przebywa na lądzie.
Hipopotamy karłowate są bardzo zagrożone wyginięciem i przez to objęte specjalnym programem ochrony, jest także wpisany na Czerwoną Listę Zagrożonych Gatunków. Wszystko przez to, że sukcesywnie niszczone jest jego środowisko naturalne – wycinane i degradowane są lasy i tereny, na których żyją te fantastyczne zwierzaki.

Hipopotamy karłowate z płockiego zoo

Zdjęcia małego hipopotama można zobaczyć na stronie wrocławskiego zoo.

One comment on “We wrocławskim zoo urodził się hipopotam karłowaty!

  1. mała ślicznotka 🙂 w panoramie był krótki reportaż. pamiętam jak w krakowie urodził się maluszek 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s