„7 Dni Zoo” nr 94 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w dziewięćdziesiątym czwartym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WARSZAWA

W sobotę 6 października w warszawskim zoo urodziła się kolejna już w tym roku tamaryna białoczuba. Stado liczy tym samym już 11 osobników.
Zdjęcia.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO OPOLE

Do opolskiego zoo przyjechała ze Szwecji – ze sztokholmskiego zoo – od dawna oczekiwana samica rosomaka, która dołączyła do przebywającego już w zoo samca, Zetha – ten pojawił się w Opolu 21 października 2011 roku. Pani rosomakowa ma niespełna rok i na razie aklimatyzuje się swoim nowym domu, co może trochę potrwać. Z Zethem zostanie połączona najwcześniej wiosną – do tego czasu oba rosomaki będą rozdzielone, na młode będziemy więc musieli jeszcze trochę poczekać.

Zeth (fot. “ZOOrro”) – zdjęcia partnerki już wkrótce!

Opole jest jedynym ogrodem w Polsce, które eksponuje ten gatunek.

Wybieg rosomaków w opolskim zoo

W tym roku w opolskim zoo mają pojawić się jeszcze kolejne uchatki oraz irbis.

ZOO KRAKÓW

4 października do Krakowa z minizoo w Kosinie pod Drezdenkiem przyjechały dwie samice strusia afrykańskiego, które dołączyły do mieszkającego już w zoo samca, Oskara.

Oskar jeszcze sam

ZOO PŁOCK

Nowy gatunek w Płocku – z Niemiec przyjechała niespokrewniona para kitt czerwonodziobych, która zamieszkała w wolierze koło ptaszarni.

Tu kitta czerwonodzioba z wrocławskiego zoo

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

Wrocławskie zoo nie zwalnia tempa. Dopiero co otwarto największą zoologiczną inwestycję tego roku, czyli Pawilon Terai, w którym zamieszkał m.in. nosorożec pancerny Tarun, a na pozostałych placach budowy praca cały czas wre – w górę pnie się Afrykarium, cały czas też coś dzieje się na budowie pawilonu wejściowego:

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

Pawilon wejściowy (fot. Kalat)

Cały czas także trwają pracę nad Smoczarnią:

(fot. Kalat)

ZOO GDAŃSK OLIWA

Prace na całego także w Oliwie. W ostatnim numerze 7 Dni Zoo pisaliśmy o tym, iż wreszcie na dobre ruszyły prace nad budową wybiegu dla lwów w oliwskim zoo, 1 października podpisano bowiem umowę z firmą Waciński z Kiełpina, która wygrała przetarg na pierwszy etap budowy, który zostanie zrealizowany do końca roku. W ramach pierwszego etapu powstanie ogrodzenie, podłączenia instalacji do budynku lwiarni oraz alejki dla zwiedzających – pierwsze prace już ruszyły, a na wybieg wjechały koparki.

Tymczasem w drugiej części zoo powoli do końca zmierza budowa nowego pawilonu dla gibbonów – zostanie oddany do użytku jeszcze tej jesieni.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Zakończono modernizację górskiego wybiegu dla kozic – zdjęcia odnowionego wybiegu można zobaczyć tutaj.

ZOO PŁOCK

Wybrano firmę, która będzie odpowiadać za przebudowę żyrafiarni w płockim ogrodzie zoologicznym – budynek ma zostać odnowiony i powiększony. Koszt inwestycji to 288 tys. zł.

Płocka żyrafiarnia

W przetargu wystartowały cztery firmy, które wykonanie tej samej pracy zaoferowały za całkiem różne kwoty. Najdroższa była oferta płockiej firmy Lipowski, która chciała wykonać ten kontrakt za blisko 800 tys. zł. Nieco tańsza była gostynińska spółka Gospin (prawie 475 tys. zł) oraz inna płocka spółka – CREO (ponad 350 tys. zł). Urząd miasta wybrał najtańszą propozycję warszawskiej firmy W&P Wiciński i Piątkowski, która zaoferowała przebudowę żyrafiarni za niecałe 288 tys. zł. Ma się wywiązać z umowy do połowy grudnia tego roku.

NOWE ZOO POZNAŃ

A jednak – jeszcze w październiku Poznań powinien podpisać umowę z niemiecko-austriacką organizacją Vier Pfoten, która ma zagwarantować poznańskiemu zoo 300 tysięcy euro na budowę azylu dla niedźwiedzi brunatnych.
Początkowo do Poznania trafią trzy niedźwiedzie brunatne ze schroniska w Korabiewicach, bowiem to właśnie one mieszkają obecnie w najgorszych warunkach. Docelowo w Nowym Zoo ma zamieszkać aż siedem niedźwiedzi. Do Poznania trafią tylko niedźwiedzie „po przejściach” oraz takie, które nie potrafią radzić sobie na wolności. O rozmnażaniu zwierząt nie ma mowy.
Wybieg powstanie w pomiędzy wybiegiem Ameryki Południowej a słoniarnią. Koncepcja zakłada zbudowanie azylu dla niedźwiedzi na 3 hektarach na teren lasu mieszanego, gdzie zostaną zbudowane m.in. baseny do kąpieli, wybiegi, budynek z ośmioma klatkami, mostek i punkt widokowy – szczegółowy projekt ma być gotowy do końca tygodnia.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane przy wybiegu ruszą wiosną przyszłego roku. Władze zoo szacują, że budowa może potrwać od 6 do 8 miesięcy – najpóźniej latem 2013 r. wybieg zostanie zatem oddany do użytku.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Skradziono krasnala z wrocławskiego zoo – gdzie jest Hipoczyściciel?
Cały czas trwają poszukiwania skradzionego z wrocławskiego zoo krasnala! Mamy nadzieję, że zguba jednak się znajdzie i raz jeszcze przypominamy portret pamięciowy porwanego:

Hipoczyściciel jeszcze na swoim miejscu – dziś pozostał po nim tylko ślad i hipopotam…

Więcej o całej sprawie – oraz kradzieży małego nosorożca w Koszalinie – pisaliśmy tutaj.

Nauczyciele do Akwarium!
W najbliższa niedzielę – 14 października – obchodzony będzie w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, zwany potocznie Dniem Nauczyciela.
Z tej okazji Akwarium Gdyńskie przygotowało dla wszystkich nauczycieli specjalną promocję – tego dnia wstęp do Akwarium będzie dla nich bezpłatny! Hmm, może więc tak do Gdyni w niedzielę…

EKO-Nurkowy Dzień z Akwarium Gdyńskim.
Tymczasem jutro, 13 października, w Akwarium odbędzie się EKO-Nurkowy Dzień, którego celem będzie pokazanie zagrożeń, jakie czyhają na mieszkańców Bałtyku. Tego dnia odbędzie się wielkie sprzątanie gdyńskiej mariny, Nabrzeża Prezydenta oraz plaży w pobliżu Bulwaru. To już czwarta edycja akcji, która jednoczy środowisko nurków trójmiejskich, a mieszkańcom Gdyni pokazuje jak ważna jest dbałość o środowisko. Więcej.

Nowa strona internetowa Zoo Safari w Borysewie.
Nowa strona, stare błędy – kilka dni temu Zoo Safari w Borysewie zaprezentowało nową odsłonę swojej strony internetowej. Na plus trzeba przyznać, że jest znacznie bardziej czytelna i przejrzysta – widać, że popracowano nad nawigacją, strona prezentuje się także znacznie lepiej od pod kątem grafiki, wciąż jednak zbyt wiele jest na niej błędów edytorskich i stylistycznych.

IMPREZY

„Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” – 13-14 października

Znamy już program IV. edycji ”Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie”.
Impreza odbywa się w historycznym dworku rodziny Lutosławskich w Muzeum Przyrody w Drozdowie, 9 km od Łomży (woj. podlaskie). Skupia specjalistów z dziedziny akwarystyki, biologii i innych dziedzin ochrony przyrody.
Kto interesuje się tą tematyką – musi tam być!
Mrówkojad poleca i obejmuje patronat medialny nad wydarzeniem!

„Dzień Zwierząt. Tajemnice saoli” – Ogród Fauny Polskiej Zoo Bydgoszcz, 13 października

Więcej.

Dzień Warzyw i Owoców” – Zoo Gdańsk Oliwa, 20 października


Więcej.

KONKURSY

KONKURS „ZBIERAMY ŻOŁĘDZIE” W ŚLĄSKIM ZOO

Śląskie Zoo zaprasza wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola z terenu Województwa Śląskiego do wzięcia udziału w konkursie zbierania żołędzi. Konkurs trwać będzie do końca listopada, a dla grupy, która uzbiera najwięcej dębowych owoców przewidziane są zaproszenia do zwiedzania zoo w dowolnym, uzgodnionym z organizatorem terminie.
Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są tutaj.

Przypominamy także o konkursie zorganizowanym przez płockie zoo.

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy tekst ze strony BearProject poświęcony sytuacji niedźwiedzi na nowym wybiegu w białostockim Akcent Zoo.
Oto bowiem okazuje się, że nowy wybieg niewiele zmienił z życiu niedźwiedzicy, która spędziła w ciasnej klatce 27 lat życia. BearProject dzięki pomocy fundacji Viva oraz wsparciu logistycznemu Nurii Selvy i Adama Wajraka przez kilka dni badali zachowanie niedźwiedzicy na miejscu i przekazali władzom Białegostoku obszerną ekspertyzę wraz ze szczegółowymi zaleceniami, co należy robić.
Mamy nadzieję, że zostaną one spełnione, a niedźwiedziom będzie w Białymstoku lepiej, niż teraz.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

OBRODZIŁO NOSOROŻCAMI

Dwa nosorożce w cztery dni? Takiego okresu nie było już dawno!
Pierwszy maluch urodził się 2 października w australijskim Monarto Zoo – na świat przyszedł samczyk nosorożca białego. Rodzicami zostali Uhura i Satara, dla których jest to trzeci przychówek.

(fot. Monarto Zoo)

Z kolei 5 października w Chester Zoo w Wielkiej Brytanii urodził się mały nosorożec czarny. Matką malucha – samiczki – jest dziewięcioletnia samica Ema Elsa, dla której jest to już drugie młode.

(fot. Zoo Chester)

ZOOPLOTEK

Hitem tygodnia była niewątpliwie czarna puma grasująca w lasach pod Gościnem. Schemat dobrze znany – duży kot, tyle, że czarny, widziany to tu, to tam, roznosząca się panika, bezsilne władze, pytania „a skąd ona tu?”, przerażeni grzybiarze, popłoch, sensacja i tylko dowodów jakoś niewiele – choć dziś pojawił się „ślad czarnej pumy”. Ale „świadków” nie brakuje, choć nas zastanawia, dlaczego tajemniczego wielkiego czarnego kota ochrzczoną pumą, skoro czarne bywają co najwyżej jaguary albo lamparty.

Czarny jaguar – puma – czarna puma. A jednak!

Ale, mniejsza z tym – grunt, że wielkie czarny niebezpieczny kot grasuje tuż pod naszym domem – Gościno leży wszak ledwie 40 km od Koszalina!
A dopiero co ktoś nas namawiał, żebyśmy pojechali z nim do lasu na grzyby…

TEMAT TYGODNIA

Żyrafiego dramatu w łódzkim zoo ciąg dalszy…

W niedzielę wieczorem w łódzkim zoo padł Tofik – jedyny samiec żyrafy w ogrodzie i zarazem jedyna żyrafa, która przeżyła majowy atak wandali na zoo.

Z trzech żyraf, które mieszkały w łódzkim zoo w maju nie została do dziś już ani jedna… (fot. Wojtek)

Przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa i związane z nią powikłania. Wcześniej podejrzewano, że Tofik (zwany też Malkolmem) mógł połknąć balon lub foliówke.
W jelicie Tofika nagromadziły się gazy pochodzące z niestrawionego, fermentującego i zalegającego w żołądku pokarmu. W pokarmie zaczęły się mnożyć bakterie, które doprowadziły do krwotocznego zapalenia jelita. Wszystko zaczęło się od niestrawności, na którą Tofik zapadł dwa tygodnie temu – zwierzę miało kłopoty z wypróżnieniami, nie chciało jeść, było apatyczne. Tofik odmawiał przyjęcia jakichkolwiek doustnych środków, podawanych zarówno w piciu, jak i w karmie. Jedyną drogą podania leków były zastrzyki domięśniowe. W niedzielę nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia żyrafy, która cierpiała na powiększające się wzdęcie i jedyną metodą pomocy było wykonanie zabiegu ratującego życie. Lekarze postanowili zatem uśpić żyrafę, żeby wypuścić nagromadzone w żołądku gazy. Tofika nie udało się jednak wybudzić z narkozy. Padł w niedzielę ok. godz. 17.30.
Tofik do Łodzi trafił w 2008 roku z opolskiego zoo, gdzie przyszedł na świat w 2006 roku.
W łódzkim zoo zostały zatem trzy żyrafy – samice Lira, Lokatka i Judita, które w ostatnich tygodniach przyjechały z Płocka i Warszawy. Ogród ogłosił już, że będzie zabiegał w przyszłości o pozyskanie kolejnego samca do stada.
Trudno nam sensownie skomentować taką sytuację – już w maju, po skandalu z wandalami pisaliśmy, że hodowla żyraf w Łodzi powinna zostać zakończona. Trzy samice sprowadzono w trybie awaryjnym jako partnerki dla Tofika, którego teraz nie ma w zoo. Jaka przyszłość czeka te żyrafy i czy jest sens ściągać do Łodzi kolejnego samca? Ewidentnie coś nie gra w temacie łódzkich żyraf, a postawa nowego zarządu pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia – o czym najlepiej świadczą wypowiedzi dyrektora Jaksy dla mediów, który zaznaczył, że dowie się od koordynatora gatunku, czy uda się pozyskać samca żyrafy, jak tylko znajdzie do niego telefon. W tej sprawie kontaktowano się z byłym już dyrektorem łódzkiego zoo, Ryszardem Topolą, który takie namiary posiada…

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Zakończyliśmy wreszcie temat kaliningradzkiego Zooparku – ostatnią część naszej relacji, w której przedstawiliśmy Wam plany rozwojowe ogrodu, możecie przeczytać tutaj.

Tyle na dziś, a kolejny – dziewięćdziesiąty piąty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się za tydzień.

Reklamy

5 comments on “„7 Dni Zoo” nr 94 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Yyyy, zgłupiałem z tymi strusiami a raczej miejscem ich pochodzenia. Jak przeczytałem Drezdenko na forum to pomyślałem że ktoś tak pieszczotliwie nazwał Drezno, teraz nazwa się powtórzyła więc do głowy przyszedł mi nieodległy Świerkocin. Czyżby jednak zwierzaki pochodziły z prywatnej hodowli w rzeczonym Drezdenku? :>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s