Zoopark Kaliningrad – spojrzenie w przyszłość (+ cała relacja)

Zapraszamy dziś na właściwy epilog naszej relacji z wizyty w kaliningradzkim zoo, w którym pokrótce przedstawimy Wam plany rozwojowe zoo na najbliższe lata.

Tak zoo prezentuje się dzisiaj

Zanim przejdziemy do przyszłości zoo, przypominamy Wam raz jeszcze – w jednym miejscu – wszystkie części naszej relacji z kaliningradzkiego Zooparku.

Część I – Informacje ogólne, historia

Cześć II – Wejście główne-hipopotamy nilowe

Część III – Nowa małpiarnia-bizony

Część IV – Bizony-„Skały niedźwiedzi”

Część V – Wzdłuż potoku

Część VI – Bunkry, Zamek Śnieżki i Skansen

Spojrzenie w przyszłość

Obecny stan techniczny oraz jakość warunków dla życia zwierząt nie pozostawia innej alternatywy, jak tylko kompleksowa przebudowa kaliningradzkiego Zooparku – to widać było bardzo dobrze w każdej części naszej relacji, sami również zwracaliście na to uwagę w swoich komentarzach.
Zadanie to jest jednak bardzo trudne – z jednej strony należy bowiem zachować unikalność obiektów i przestrzeni otwartej z zachowanym dziedzictwem kulturowym z końca XIX i początków XX wieku, z drugiej strony należy stworzyć współczesną, europejską jakość warunków dla życia zwierząt.
Dyrekcja Zooparku oraz jej władze zwierzchnie Miasta Kaliningradu i Obwodu Kaliningradzkiego zdają sobie sprawę, że realizacja tego będzie wymagała bardzo dużych nakładów finansowych i to skoncentrowanych w czasie, by jak najszybciej usunąć podstawowe wady Zooparku. Oszacowanie tych nakładów i przyjęcie racjonalnego harmonogramu ich wydatkowania na konkretne inwestycje wymaga zatem sporządzenia kierunkowego planu zagospodarowania całości kaliningradzkiego Zooparku, a nie tylko pojedynczych, wybranych obiektów. Założenia takiego planu powinny powstać do końca tego roku i na ich podstawie stworzony zostałby budżet na następne lata.

Naczelną zasadą ma być zachowanie w kolekcji kaliningradzkiego Zooparku zwierząt, dla których w realnym i relatywnie krótkim czasie są szanse na stworzenie im właściwych warunków życia. Zwierzęta, których to nie obejmie, powinny być jak najszybciej przekazywane do innych placówek (np. w zeszłym tygodniu wyjechał do Moskwy samiec hipopotama karłowatego). Spowoduje to okresowy spadek atrakcyjności kaliningradzkiego Zooparku dla publiczności, jednak konieczny ze względu na etyczny aspekt funkcjonowania.

Pewne działania inwestycyjne mające luźniejszy związek z rozstrzygnięciami kierunkowego planu zagospodarowania zostały już podjęte, trwają lub są na ukończeniu prace projektowe, a niektóre realizacje są nawet na ukończeniu!
Przyjrzyjmy się pokrótce najważniejszym obiektom i wybiegom, które ulegną modernizacji.

1. Przekształcenie historycznego budynku „Lwiatnika” w „Pticznik”.

Poddane renowacji zostanie zewnętrze i wnętrze obiektu, przywrócone zostaną niektóre detale architektoniczne zatracone w przeciągu dziesiątek lat. Najistotniejsza będzie zmiana programowa, dzięki której lwy i tygrysy dawniej mieszkające w tym obiekcie, zastąpione zostaną ptakami tropikalnymi, w większości z obecnej kolekcji kaliningradzkiego Zooparku, obecnie żyjącymi w bardzo złych warunkach. Przebudowa wnętrza pójdzie w kierunku zbliżonym do przeprowadzonej ostatnio renowacji budynku Ptaszarni w Artis Zoo w Amsterdamie pochodzącego z tego samego okresu co „Lwiatnik”.

2. Skały i baseny „Płetwonogich”.

Głównym celem przebudowy jest zainstalowanie nowoczesnego systemu uzdatniania wody w basenach i jej podczyszczania przed zrzutem do rzeki przepływającej przez kaliningradzki Zoopark. Przy okazji dokonana zostanie renowacja i na fragmencie dokonana zostanie rozbudowa historycznej ściany skalnej w „hagenbeckowskim” stylu, dzięki czemu ukryte zostaną nie tylko zmodernizowane pomieszczenia wewnętrzne dla zwierząt, ale też i nowa infrastruktura techniczna. Niestety, opierając się na orzeczeniu konstrukcyjnym, odstąpiono od naruszania czasz obydwu basenów w celu wmontowania podglądu przez szkła zwierząt pod wodą.

3. Mosty nad rzeką przepływającą przez Zoopark.

W końcowej fazie są prace projektowe nad przebudową tychże. Ich obecny stan techniczny pozwala tylko na ruch pieszy, podczas gdy niektóre powinny być dostosowane do ruchu pojazdów Zooparku. Przy okazji przebudowy konstrukcyjnej uzyskają nowy wyraz architektoniczny, nawiązujący do przedwojennej stylistyki.

4. Alejki Zopoparku.

Kończy się renowacja głównej alei Zopoparku prowadzącej od głównego wejścia przy „Prospekcie Mira” w kierunku północnym do „Lwiatnika” (docelowo „Pticznika”). Renowacją objęto także przyległe odcinki alejek bocznych.

W stosunku do innych obiektów kaliningradzkiego Zooparku, które pozostają w pewnej niezależności od kierunkowego planu zagospodarowania, zamiary inwestycyjne są następujące:

5. „Pingwinnik” z czasów radzieckich.

Nie będzie wyburzany. Obiekt ten na potrzeby hodowli „klimatyzowanej” pingwinów nie jest właściwy, a do potrzeb hodowli pingwinów afrykańskich czy południowoamerykańskich nie jest konieczny. Dlatego też zostanie adaptowany na potrzeby innych zwierząt ciepłolubnych związanych ze środowiskiem wodnym.

6. Przedwojenny „Pawilon Chiński”

Poddany zostanie renowacji. Program kolekcji zwierząt w tym obiekcie nie jest przesądzony.

7. Przedwojenne „Skały niedźwiedzi”

Obiekt poddany zostanie renowacji technicznej jednak (ze względu na brak możliwości rozszerzenia na terytorium przyległe) na pewno nie z przeznaczeniem dla niedźwiedzi.

Ze względu na położenie w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej strefy ekspozycyjnej zwierząt „Wostocznoj Syberii” – będzie z nią związany pod względem ekspozycyjnym. W ramach strefy ekspozycyjnej zwierząt „Wostocznoj Syberii” planowane są nowe, współczesne wybiegi między innymi niedźwiedzi kamczackich, białych niedźwiedzi, morsów. Planowana jest modernizacja obecnych wybiegów tygrysów syberyjskich, w tym rozszerzenie na terytorium sąsiednie, które obecnie zajmują lwy.

O pozostałych planach pisaliśmy bardziej szczegółowo w poszczególnych częściach relacji. Wypada więc tylko czekać i trzymać kciuki za powodzenie tych wszystkich realizacji – za rok zamierzamy wrócić do Kaliningradu (ale cel naszej podróży jest znacznie dalszy!) i zobaczymy, ile z tego uda się w tym czasie zrobić.
Nowa małpiarnia jest obiektem nieudanym, ale mamy nadzieję, że kolejne inwestycje będą już zupełnie inne – tym bardziej, że są one efektem zupełnie innego podejścia niż to, które towarzyszyło budowie małpiarni. Jak będzie – zobaczymy, dla dobra wszystkich zwierzaków warto mieć jednak nadzieję, że tym razem się uda!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s