„7 Dni Zoo” nr 93 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w dziewięćdziesiątym trzecim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WARSZAWA

25 września urodziło się aż dziewięć prosiaków świnki maskowej. Mamą wszystkich maluchów została samica Maja.

ZOO WROCŁAW

13 września urodził się kolejny już w tym roku wyjec czarny.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO OPOLE

W najbliższych dniach do opolskiego zoo ma przyjechać od dawna oczekiwana samica rosomaka, która dołączy do przebywającego już w zoo samca, Zetha. Więcej na ten temat już wkrótce!

ZOO WARSZAWA

Z płockiego zoo do stolicy przyjechał młody ogier osła somalijskiego. Na razie mieszka na wybiegu z osłami domowymi, ale docelowo dołączy do przebywających wspólnie na innym wybiegu trzech samic.

Osioł somalijski z płockiego zoo

Poza tym do Warszawy przyjechały m.in. samiec czubacza gołolicego, samica kapucynki żółtopierśnej oraz samica kozy walizerskiej.

ZOO WROCŁAW

W połowie września do wrocławskiego zoo z zoo we Frankfurcie przyjechały trzy młode dudki. Jeszcze w tym miesiącu zadebiutują na ekspozycji.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

We wtorek we wrocławskim zoo otwarto dla zwiedzających nowy obiekt – pawilon Terai, w którym zamieszkały zwierzęta zamieszkujące w naturze Azję Wschodnią.

Wejście do pawilonu (fot. m…k)

Największym i najefektowniejszym rezydentem pawilonu został nosorożec indyjski Tarun, do którego niebawem dołączy kolejny nosorożec!

Tarun (fot. m…k)

Budowa obiektu zajęła rok – jest to najważniejsza ukończona w tym roku inwestycja w polskich ogrodach zoologicznych.
Nasz obszerny materiał na temat nowego obiektu znajdziecie tutaj, natomiast galerię zdjęć z nowego pawilonu możecie zobaczyć tutaj.

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Niebawem rusza kolejny etap modernizacji białostockiego Akcentu Zoo. Powstanie klatka dla żbików, zostaną także rozebrane stare klatki i pomieszczenia po niedźwiedziu i lwie oraz stare woliery kur ozdobnych. Prace mają być zakończone w połowie grudnia.
Natomiast jeszcze do końca października ma być gotowy wybieg dla osłów oraz chodnik i kładka dla zwiedzających. Z kolei w połowie listopada zakończą się prace związane z budową wybiegu dla bocianów, kur i pawi oraz dzików, muflonów i wilków.
Modernizacja zoo trwa od 2011 roku. Przez ten czas wykonano prace związane m.in. z podłączeniem kanalizacji, zrobieniem nowego ogrodzenia, wybudowaniem wybiegu dla niedźwiedzi oraz trzech ptasich wolier czy wyremontowaniem wybiegu żubrów.
Wszystkie prace modernizacyjne na terenie Akcentu mają się zakończyć do połowy przyszłego roku.

ZOO GDAŃSK OLIWA

1 października w oliwskim zoo podpisano umowę z firmą Waciński z Kiełpina, która wygrała przetarg na pierwszy etap budowy wybiegu dla lwów. Pierwszy etap zostanie zrealizowany do końca roku – powstanie ogrodzenie, podłączenia instalacji do budynku lwiarni oraz alejki dla zwiedzających. Koszt budowy pierwszego etapu to ok. 1,3 mln zł. Cały wybieg powstanie w ciągu najbliższych dwóch lat.

Projekt pawilonu lwów

Więcej o projekcie lwiarni i wybiegu dla lwów w oliwskim zoo przeczytacie tutaj.
Tymczasem coraz bardziej zaawansowane są prace nad nowym pawilonem gibbonów.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Skradziono krasnala z wrocławskiego zoo – gdzie jest Hipoczyściciel?
Ta wiadomość poraziła nas wczoraj bez reszty – oto bowiem na swoim profilu facebookowym wrocławskie zoo poinformowało, iż nieznany sprawca ukradł z zoo… krasnala Pielęgniarza, zwanego Hipoczyścicielem. Do zdarzenia doszło w czwartek 27 września, do dziś jednak nie tylko nie odnaleziono sprawcy, ale i samego krasnala. Poszukiwania trwają – zaginiony krasnal wyglądał tak:

Hipoczyściciel jeszcze na swoim miejscu – dziś pozostał po nim tylko ślad i hipopotam…

Więcej o całej sprawie – oraz kradzieży małego nosorożca w Koszalinie – pisaliśmy tutaj.

„Karmimy Psiaki” – Mrówkojad wspiera słuszne akcje!

Więcej o akcji przeczytacie tutaj.

– X Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację (2012) we wrocławskim zoo!
Jubileuszowy X WMMnO odbędzie się 6 października na terenie wrocławskiego zoo. Sami chętnie wzięlibyśmy udział w takiej imprezie, niestety – we Wrocławiu nie mieszkamy, do szkoły też już nie chodzimy (no, chyba że do pracy), ale matematyczne orientowanie się w terenie wrocławskiego zoo brzmi nieźle, sami przyznacie.
Więcej o akcji przeczytacie tutaj.

Światowy Dzień Zwierząt.

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji w wielu ogrodach zoologicznych odbyło się mnóstwo imprez i spotkań.
Warto dodać, że październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, a 2 października obchodzono także Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych.
My jednak przypominamy – o zwierzaki dbamy każdego dnia!

IMPREZY

W minionym tygodniu w polskich ogrodach zoologicznych odbyło się mnóstwo imprez, zwłaszcza w ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt, m.in. w Oliwie, Bydgoszczy, Płocku i Toruniu.
W Toruniu 4 października na terenie ogrodu odprawiona została przez ojców Franciszkanów msza polowa, w której – w otoczeniu mieszkańców zoo – uczestniczyli pracownicy ogrodu, młodzież szkolna i mieszkańcy Torunia, którzy w tym czasie mogli wejść do ogrodu bezpłatnie.

(fot. Ogród Zoobotaniczny Toruń)

Ideą zorganizowania takiej uroczystości była chęć pokazania, że nakazywana przez Św. Franciszka z Asyżu konieczność troski o „Braci naszych mniejszych” dotyczy nie tylko zwierząt domowych, ale także dzikich, często zagrożonych gatunków.

(fot. Ogród Zoobotaniczny Toruń)

Tymczasem we wtorek 2 października w zoo odbyła się konferencja prasowa, będąca okazją do przedstawiania mediom działań toruńskiej placówki i zaprezentowania inwestycji ukończonych w tym roku, jak i tych trwających.
(serdecznie dziękujemy Ogrodowi Zoobotanicznemu za przesłane zdjęcia oraz informacje).

Przed nami natomiast m.in. :

„Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” – 13-14 października

Znamy już program IV. edycji ”Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie”.
Impreza odbywa się w historycznym dworku rodziny Lutosławskich w Muzeum Przyrody w Drozdowie, 9 km od Łomży (woj. podlaskie). Skupia specjalistów z dziedziny akwarystyki, biologii i innych dziedzin ochrony przyrody.
Kto interesuje się tą tematyką – musi tam być!
Mrówkojad poleca i obejmuje patronat medialny nad wydarzeniem!

„Dzień Zwierząt. Tajemnice saoli” – Ogród Fauny Polskiej Zoo Bydgoszcz, 13 października

Więcej.

Dzień Warzyw i Owoców” – Zoo Gdańsk Oliwa, 20 października


Więcej.

KONKURSY

KONKURS „ZBIERAMY ŻOŁĘDZIE” W ŚLĄSKIM ZOO

Śląskie Zoo zaprasza wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola z terenu Województwa Śląskiego do wzięcia udziału w konkursie zbierania żołędzi. Konkurs trwać będzie do końca listopada, a dla grupy, która uzbiera najwięcej dębowych owoców przewidziane są zaproszenia do zwiedzania zoo w dowolnym, uzgodnionym z organizatorem terminie.
Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są tutaj.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

ZJAZD EAZA W INNSBRUCKU

W sobotę 29 września w Innsbrucku zakończyła się trwająca od 26 wrześni coroczna konferencja EAZA, w której udział wzięli przedstawiciele poszczególnych ogrodów należących do organizacji – w tym roku do AlpenZoo w Innsbrucku zjechało ich aż 625. Wzięli oni udział w ponad 60 konferencjach, spotkaniach, warsztatach i szkoleniach.
Więcej o konferencji.Mamy nadzieję, że niebawem zaprezentujemy Wam ciekawy artykuł o zjeździe EAZA – podobnie, jak uczyniliśmy to w poprzednich latach.

CIEKAWOSTKI

CO PŁYWA W ZATOCE GDAŃSKIEJ?

W ostatnich kilkunastu dniach w Zatoce Gdańskiej zaobserwowano obecność dwóch zwierząt, których zwykle w tych okolicach się nie spotyka.
Oto bowiem 14 września na kąpielisku nadmorskiej dzielnicy Gdańska, na Stogach, w rejonie Morskiego Terminalu Kontenerowego, zauważono pływającego żółwia, nieustalonego gatunku (najpewniej jednak był to żółw czerwonolicy), natomiast dzień później, w Zatoce Puckiej złowiono tuńczyka – ważąca 2,5 kg ryba wpadła w sieci rybackie. Ostatniego tuńczyka w Zatoce Gdańskiej złowiono w… 1941 roku!
Pytanie – co będzie następne? Jako że wieloryb odwiedził Zatokę Gdańską, trudno będzie nas zaskoczyć, no, chyba że…

ZDJĘCIE TYGODNIA

Nasz nowy cykl mogło rozpocząć tylko jedno zdjęcie – nie ma bowiem nic piękniejszego w świecie zwierząt, niż mrówkojad na wolności.
No, może poza jednym – dwoma mrówkojadami na wolności!
Poniżej zdjęcie dwóch mrówkojadów olbrzymich żyjących na terenie rezerwatu Ibera Park w Argentynie. Oba zostały tam wypuszczone w ramach procesu reintrodukowania mrówkojadów na tym terenie – samica z lewej ma na sobie jeszcze nadajnik, została bowiem wypuszczona niedawno. Samiec żyje na terenie rezerwatu już od jakiegoś czasu.

(fot. Proyecto Ibera)

Więcej o reintrodukcji mrówkojadów w argentyńskim Ibera Park pisaliśmy tutaj.

TEMAT TYGODNIA

Łódź po przejściach…

1 października oficjalnie Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi wszedł w skład nowoutworzonego Zarządu Zieleni Miejskiej. O całej sprawie bardzo obszernie pisaliśmy tutaj.
Tymczasem są już pierwsze realne konsekwencje całej transformacji zoo. Oto bowiem rezygnację ze stanowiska złożył dotychczasowy dyrektor zoo, Pan Ryszard Topola, który od wielu lat pełnił tę funkcję. Były już dyrektor zaznaczył, że skoro urząd miasta zlikwidował stanowisko dyrektora i przekształcił zoo w wydział zajmujący się zwierzętami, dla niego nie ma już miejsca. Tym bardziej, że ze strony miasta nie wpłynęła do niego żadna sensowna oferta pracy w nowej placówce.
Tym samym doszło do szeregu ruchów kadrowych – naczelnikiem sekcji zoo Zarządu Zieleni Miejskiej została Magdalena Janiszewska, dotychczasowy kierownik działu dydaktycznego. Były dyrektor ds. hodowlanych Włodzimierz Stanisławski został z kolei specjalistą ds. wymiany zwierząt. Dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej jest natomiast Arkadiusz Jaksa.
Warto przypomnieć, że Ryszard Topola od 2009 roku pełnił funkcję przewodniczącego Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (oficjalnie powinien pełnić tę funkcję do 2013 roku), a w latach 1998-2009 był przedstawicielem polskich ogrodów zoologicznych w Zarządzie EAZA. Poza tym był także redaktorem naczelnym „Informatora Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów”, członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz Przewodniczącym Sekcji Ogrodów Zoologicznych Polskiego Towarzystwa Zoologicznego

Jakby tego było mało, kłopotów z żyrafami ciąg dalszy. Samiec Tofik, jedyna żyrafa, która przeżyła pamiętny atak chuliganów na zoo, po którym padły dwie samice, od kilkunastu dni ma poważne problemy ze zdrowiem. Zwierzę najprawdopodobniej zatruło się jedzeniem – trudno jednak wskazać konkretną przyczynę. Ponoć najgorsze ma już za sobą i powoli wraca do zdrowia, ale znając losy łódzkich żyraf należy zachować czujność. Oby jednak tym razem skończyło się na strachu.
Tymczasem „z powodu niewykrycia sprawców” policja umorzyła postępowanie w sprawie wandali, którzy w maju zdemolowali łódzkie zoo i śmiertelnie wystraszyli dwie żyrafy. Nie pomogły nagrody za wskazanie sprawców, nikogo bowiem nie udało się wskazać.
Kolejna sprawa przechodzi do historii? Pewnie tak, bo jakoś nie chce nam się wierzyć, że ktokolwiek za chuligański atak na zoo kiedykolwiek odpowie…

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Na Mrówkojadzie mogliście w ostatnich dniach przeczytać ostatnią już – szóstą – część naszej relacji z naszej wyprawy do Zooparku w Kaliningradzie. Tymczasem jutro ukaże się epilog do naszej wyprawy, czyli zapowiadany już wcześniej materiał o planach rozwojowych kaliningradzkiego Zooparku.

Przy okazji raz jeszcze zapraszamy do odwiedzenia dwóch innych naszych projektów – Projektu 156″, dla miłośników literatury oraz strony Akademii Filmowej Czipsów Dwóch – dla tych, którzy wolą kino:).

ZDARZYŁO SIĘ…

29. 09. 2011

Ośmioletni niedźwiedź Michał z braniewskiego zoo wyjechał do azylu dla niedźwiedzi w Bärenwald Müritz w Niemczech.

2-6. 10. 2011

W Pradze odbywa się zjazd WAZA.

4. 10. 2010

W oliwskim zoo urodził się anoa.

Tyle na dziś, a kolejny – dziewięćdziesiąty czwarty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się za tydzień.

Reklamy

5 comments on “„7 Dni Zoo” nr 93 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Znam te matematyczne biegi na orientacje bo swego czasu w tym brałem udział. Impreza jest genialna, ale do zoo mi w ogóle nie pasuje. Z dwóch powodów. Pierwszy jest ze strony uczestników i samych zawodów. Zawody te na terenie zoo będą banalnie proste, chyba jeszcze nigdy impreza ta nie była organizowana na tak małym, niezalesionym i łatwym do orientacji terenie. Poza tym mam wątpliwość czy dla samego zoo oraz zwykłych zwiedzających to będzie gradka. Setki biegających i hałasujących dzieci i młodzieży po zoo… No jakoś nie jestem przekonany.

  2. jak dajedzie link do karmimy psiaki to możecie też do pustej miski 😉 (chyba ,że jest to jakieś oszustwo ale ja o tym nie słyszałam). a spot bbc uroczy 🙂

  3. Jeżeli dyrektor Topola zrezygnował to jest faktycznie baardzo zła wiadomość, bo patrząc na to w jakim kierunku Zoo szło ostatnio to dużo dobrego moim zdaniem zrobił i w dobrym kierunku zmiany w zoo zdążąły (może poza wyeksportowaniem pawianów do Jałty). Ostatnio zoo Łódź prezentowało się IMO dużo lepiej niż w latach powiedzmy 2002-2004 (mniej więcej), które kojarzę jako jedne z chudszych w Zoo odkąd sam w nim bywałem. Obecnie wyżej stawiam Zoo Łódź od zoo płockiego.
    Obawiam się jednak, aby decyzja o włączeniu Zoo do Zieleni Miejskiej nie poskutkowała tak, jak to opisywaliście niedawno…

    • Okres 2002-2004 lepszy od obecnego? W kwestiach inwestycyjnych itp, stanowczo nie. W kwestiach hodowlanych….to były rewelacyjne czasy. Udana hodowla żyraf, lwów indyjskich, małp(choć tu mieliśmy sporo pospoliciuchów)liczne lęgi ptactwa, liczne sukcesy w wiwarium często wspominane polskich mediach. Bardzo bym chciał by w tej drugiej kwestii coś ruszyło do przodu. Pierwszy raz od paru lat…

  4. I proszę, włączam wczoraj przypadkiem TVP Info i okazuje się, że Tofik jednak padł…pomór jakiś na żyrafy w tym roku…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s