We wrocławskim zoo otwarto pawilon zwierząt Azji – w Polsce są już trzy nosorożce pancerne!

Przedwczoraj we wrocławskim zoo otwarto dla zwiedzających nowy obiekt – pawilon Terai, w którym zamieszkały zwierzęta zamieszkujące w naturze Azję Wschodnią. Największym i najefektowniejszym rezydentem pawilonu został nosorożec indyjski Tarun, do którego niebawem dołączy kolejny nosorożce!
Budowa obiektu zajęła rok – jest to najważniejsza ukończona w tym roku inwestycja w polskich ogrodach zoologicznych.

Pawilon Terai (fot. m…k)


Oficjalne otwarcie nowego obiektu miało miejsce we wtorek o godzinie 11.00. Wśród gości była m.in. ambasador Indii Monika Kapil Mohta,
na otwarcie przybyli także dyrektorzy kilku polskich ogrodów zoologicznych. Przygotowano również występy uczniów, którzy w formie przedstawienie teatralnego opowiadali o zagrożonych gatunkach w Azji płd-wsch.
Pawilon Terai powstawał przez rok, a jego budowa pochłonęła 5 mln zł. Stanął na miejscu starej żyrafiarni – w przebudowanej części starej żyrafiarni znalazł się wewnętrzny wybieg dla nosorożców z basenem, a w dobudowanym zachodnim skrzydle znalazły się wewnętrzne pomieszczenie ekspozycyjne dla małp, boksy dla małp oraz stajnia mundżaków. W dobudowywanym skrzydle wschodnim z kolei powstały dwa wewnętrzne wybiegi dla nosorożców (w tym jeden z basenem), wewnętrzny wybieg wiewiórek oraz przestań ekspozycyjna dla zwiedzających. Przed przebudową dwa przestronne wybiegi przylegające do starej żyrafiarni zamieszkiwały żyrafy do spółki z marabutami oraz kangury rude.

Wejście do pawilonu (fot. m…k)

Wg projektu cały kompleks miał wyglądać tak:

W kwietniu plac budowy wybiegu nosorożców prezentował się następująco:

W maju zaś tak – główna bryła obiektu zaczęła nabierać kształtu, wykonano też m.in. fundamenty pod taras dla zwiedzających:
(fot. – Kalat)

Docelowo zamieszka w nim kilka gatunków zwierząt reprezentujących faunę Azji Wschodniej – mundżaki indyjskie, małpy langury (zwane też hulmanami lub hanumanami), jelarangi, czyli wiewiórki olbrzymie, wreszcie nosorożce pancerne. Póki co na ekspozycji oglądać można jednego nosorożca oraz langury.

Langur, hulman lub hanuman – jak kot woli (fot. m…k)

Pierwszym mieszkańcem pawilonu został Tarun, dwuipółletni samiec nosorożca indyjskiego, który do Wrocławia przyjechał 21 września z ogrodu zoologicznego w Berlinie. Tam też, w styczniu 2010 roku, przyszedł na świat. Jego imię, oznaczające „miłego, grzecznego chłopca” oddaje ponoć charakter zwierzęcia, które jest łagodne i bardzo sympatyczne. Jest jeszcze młody i stosunkowo nieduży (jak na nosorożca pancernego!) – waży około półtorej tony – ale gdy podrośnie, będzie naprawdę potężnym zwierzęciem – może mieć nawet 4 metry długości i ważyć ponad dwie i pół tony.

Tarun (fot. m…k)

W najbliższych tygodniach do młodego Taruna dołączy nosorożec z Francji – Manas. Później jeden z samców wyjedzie do innego zoo, a jego miejsce zajmie samica.
Do czasu przyjazdu Taruna do Wrocławia jedynymi nosorożcami indyjskimi w Polsce była para z warszawskiego zoo – Kuba i Shikari.

Kuba i Shikari z warszawskiego zoo (fot. Michał)

Nowe mieszkanie nosorożców składa się z zadaszonego pawilonu i zewnętrznego wybiegu. Fragment ściany wewnątrz pawilonu pokryto roślinami, a podłogę wysypano korą.

(fot. m…k)

(fot. m…k)

Tuż przy wejściu ustawiono zabytkowe indyjskie drzwi, a nieco dalej motorową rikszę, którą przypłynęła do Wrocławia prosto z Indii – te elementy mają nadać miejscu hinduskiego klimatu.

(fot. m…k)

Na zewnętrznym wybiegu zamontowano też specjalny prysznic z fotokomórką – kiedy nosorożec znajdzie się w jej zasięgu, uruchomi natrysk. Ziemię pod prysznicem wzbogacono w specjalną glinę, która po kontakcie z wodą będzie tworzyć błoto – ulubione miejsce zabaw tych zwierząt.

(fot. m…k)

Jest też duży basen, w którym zwierzęta będą mogły się kąpać.

Wybieg zewnętrzny (fot. m…k)

Wybieg zewnętrzny (fot. m…k)

Docelowo na wybiegu z nosorożcami zamieszkają także langury.

Wiele wskazuje na to, że otwarcie Pawilonu Terai będzie jednym z największych zoologicznych wydarzeń tego roku – a sam obiekt ma szansę na tytuł zoologicznej Inwestycji Roku w naszym corocznym podsumowaniu roku w polskich ogrodach zoologicznych. Jak będzie – przekonamy się za trzy miesiące, my zaś mamy nadzieję, że do tego czasu uda nam się odwiedzić wrocławskie zoo.

Natomiast w niedzielę 7 października w zoo odbędzie się oficjalne powitanie w zoo nowych mieszkańców., Z tej okazji przygotowano dla zwiedzających wiele atrakcji:
*pokaz tańca Bharatanatyam w wykonaniu Grupy Mayura (około godziny 11.20)
*chińska kaligrafia w wykonaniu Instytutu Konfucjusza z Uniwersytetu Wrocławskiego
*stoisko Izby Celnej i Biblioteki Miejskiej
*warsztaty origami i malowanie buziek

Przygotowano także specjalną promocję cenową – z każdy bilet zapłacimy tylko 10 zł.

Tymczasem cały czas trwają poszukiwania zaginionego krasnala Hipoczyściciela, którego ktoś ukradł z zoo tydzień temu.
Jeśli ktokolwiek z Was widział gdzieś tego jegomościa:

Hipoczyściciel jeszcze na swoim hipopotamie – Zoo Wrocław, kwiecień 2012

niech koniecznie da nam znać!

Reklamy

12 comments on “We wrocławskim zoo otwarto pawilon zwierząt Azji – w Polsce są już trzy nosorożce pancerne!

  1. Już się nie mogę doczekać jak odwiedzę Wrocławskie Zoo w przyszłym roku. Ciekawi mnie połączenie langurów i nosorożców na jednym wybiegu 🙂

    • Wielkie dzięki – widzieliśmy wcześniej, że jeszcze nie byłeś w pawilonie, więc nawet Cię nie pytaliśmy.
      Już wykorzystujemy – jak zawsze tylko na stronę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s