Na tropie mrówkojadów – Ściana Zwierząt w Cardiff

Dziś w naszym cyklu „Na tropie mrówkojadów” wybieramy się aż do stolicy Walii, Cardiff, gdzie znajduje się niezwykle ciekawa konstrukcja architektoniczna z motywem animalistycznym – „Ściana Zwierząt”, czyli grupa piętnastu rzeźb animalistycznych wieńczących mur tutejszego zamku.
Jedna z rzeźb przedstawia mrówkojada, a z rzeźbą tą wiąże się pewna szczególna historia…

Animal Wall w Cardiff (fot. Wikipedia, Seth Whales)

Cardiff, stolica Walii, to średniej wielkości miasto (nieco ponad 300 tysięcy mieszkańców), którego najcenniejszym zabytkiem jest średniowieczny zamek. Znajduje się w samym centrum miasta, w ekskluzywnej dzielnicy Castle Quarter. Zamek, uznawany za jeden z najwspanialszych na Wyspach, wzniesiono w XI wieku na bazie rzymskiego fortu. Przez wieki obiekt był wielokrotnie przebudowywany, a szczególnym okresem w historii zamku był koniec XIX wieku. Wówczas to wybitny architekt William Burgess na zlecenie Johna Patricka Crichton-Stuara, ówczesnego właściciela zamku, w decydującym stopniu wpłynął na unikalny charakter budowli. W latach 1866-1881 stworzył pełne przepychu wnętrza zamku, a także zaprojektował wiele elementów w najbliższym otoczeniu budowli.

Zamek w Cardiff

Już na samym początku prac, w 1866 roku, zaprojektował tzw. Animal Wall – Ścianę Zwierząt, czyli otaczający zoo mur zwieńczony rzeźbami zwierząt. Mur jednak ukończono dopiero w 1890 roku, podczas gdy Burgess zmarł w 1881. Nad budową muru i przebudową całego zamku piecze sprawował jego asystent, William Frame.

Widok na zamek i Ścianę Zwierząt – między 1890 a 1900 rokiem (fot. Wikipedia, Seth Whales)

W tym czasie na murze postawiono dziewięć rzeźb zwierząt, których autorem był Thomas Nicholls. Oryginalna dziewiątka rzeźb z 1890 roku przedstawiała hienę, wilka , małpę, fokę, niedźwiedzia, rysia, lwicę oraz dwa różne lwy. Na początku wszystkie rzeźby były kolorowe – farby dobrano tak, aby rzeźby przypominały wyglądem żywe zwierzęta, z czasem jednak farba zeszła i dziś rzeźby są szare.

Dziewięć oryginalnych figur wyrzeźbionych w 1890 roku przez Thomasa Nichollsa

W 1922 roku, ze względu na poszerzenie biegnącej przy zamku drogi, mur przesunięto o 50 metrów i przeniesiono poza Bute Park, na miejsce, w którym stoi do dziś.
W 1931 roku na murze pojawiło się sześć kolejnych figur zwierząt: pelikan, mrówkojad, szopy, lampart, bóbr i sęp. Wszystkie zostały wyrzeźbione przez Aleksandra Carricka w latach 1925-1930.

Sześć figur, które pojawiło się na murze w 1931 roku

W 1970 roku planowano zburzyć mur ze względu na ponowne poszerzenie biegnącej przy nim drogi (Castle Street), na szczęście projekt ten zarzucono. Mur się uratował, ale stopniowo coraz bardziej niszczał – od lat bowiem nie przeprowadzano żadnych remontów, nie licząc drobnej modernizacji na początku lat 70. Dopiero w lipcu 2010 roku ruszyła renowacja Ściany Zwierząt, w ramach modernizacji całego Bute Park.
Jedną z najbardziej spektakularnych napraw była restauracja rzeźby mrówkojada, któremu przywrócono nos, a także dodanie do dziewięciu oryginalnych rzeźb szklanych oczu, które zwierzęta utraciły w przeszłości. Poza tym wyczyszczono znajdujące się na murze graffiti i uzupełniono braki w tynku.
Prace nad modernizacją muru zakończono w październiku 2010 roku.

Gdzie się podział nos mrówkojada?

Szczególna historia wiąże się z odrestaurowaniem pochodzącej z 1931 roku rzeźby mrówkojada olbrzymiego. Mrówkojad bowiem pod koniec lat 90. stracił… nos i pysk, jakby nie patrzeć, kluczowe elementy mrówkojadziej fizjonomii.
Przyznacie – bez pyska i nosa nawet mrówkojad nie wygląda zbyt godnie…

Mrówkojad bez nosa i pyska – Animal Wall w Cardiff

Nie wiadomo do końca, w jakich okolicznościach mrówkojad stracił pysk i nos, niemniej przez lata rzeźba nie została naprawiona. Dopiero przy okazji projektu modernizacji pobliskiego parku i samej ściany zdecydowano się przywrócić rzeźbie dawny blask. Problem polegał jednak na tym, że nie zachowało się żadne oficjalne zdjęcie rzeźby z zachowanym nosem, przez co nie wiadomo było, jak dokładnie wyglądał. Rozpoczęto więc intensywne poszukiwania licząc, iż być może ktoś posiada taką fotografię w swoich prywatnych zbiorach. O akcji głośno było w całej Walii i bardzo szybko przyniosła skutek, bowiem już kilka dnia później zgłosił się mężczyzna, który posiadał dobrej jakości fotografię mrówkojada z początku lat 90. – zanim ten jeszcze utracił nos.
Dzięki temu mrówkojada udało się naprawić i od 2010 roku mrówkojad posiada już wszystkie członki – i od razu lepiej się prezentuje!

Mrówkojad jak nowy! (fot. Wikipedia)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s