„7 Dni Zoo” nr 91 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w dziewięćdziesiątym pierwszym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Sporo nowych zwierzaków urodziło się w ostatnim czasie we wrocławskim zoo – są to m.in. barasinga i kanczyl filipiński, natomiast 5 sierpnia wykluł się kolejny już koroniec.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO SAFARI BORYSEW

W najbliższym czasie – najpewniej w październiku – w borysewskim Zoo Safari pojawią się nowe zwierzęta. Prawdziwym hitem transferowym jest niewątpliwie sprowadzenie z Czech dwóch żyraf! Zwierzęta – samiec i samica, oba w wieku dwóch lat – zostały przez zoo kupione – Borysew nie należy bowiem do EAZA i nie może ściągać za darmo zwierząt z innych placówek.
Na razie w ogrodzie trwają prace przygotowujące zoo na przyjęcie nowych zwierząt. Budowana jest żyrafiarnia i wybieg, a właściciele i pracownicy zoo odwiedzają inne ogrody zoologiczne mające doświadczenia w hodowli żyraf. Rychło wczas…

Obok żyraf, nową atrakcją w Borysewie jest para bawołów kafryjskich – jedyne takie okazy w kraju, które przyjechały z Tierparku w Berlinie.

ZOO KRAKÓW

Nowe zwierzęta także w krakowskim zoo – 13 września do zoo przyjechała samica wikunii i para mundżaków chińskich. Młoda samica wikunii pochodzi z niemieckiego ZooHalle, natomiast mundżaki przyjechały z ogrodu w Libercu.

ZOO GDAŃSK OLIWA

12 września z płockiego zoo do Gdańska przyjechał dziewięcioletni samiec żyrafy imieniem Simai. Będzie mieszkał w gdańskim zoo do czasu zakończenia remontu płockiej żyrafiarni.
Tymczasem do nowej woliery obok kondorów przeprowadziły się dzioborożce kafryjskie.

Oliwskie dzioborożce kafryjskie jeszcze w starej wolierze

Oliwskie dzioborożce kafryjskie jeszcze w starej wolierze

NOWE ZOO POZNAŃ

Płockie żyrafy dotarły także do poznańskiego zoo – zostaną tam na czas remontu tamtejszej żyrafiarni. Jakby tego było mało, do Poznania przyjechały także zapowiadane wcześniej dwie samice z Pragi – Doubrawka i Vilma.
Tym samym w Poznaniu jest już aż sześć żyraf – wcześniej w zoo były już bowiem dwie żyrafy, ośmioletni samiec i dwuipółletnia samica.

Wybieg żyraf w poznańskim zoo

Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie nowym mieszkańcem zoo – ale tylko tymczasowym! – został także… sęp plamisty! Ptaka, który w naturalnych warunkach nie występuje na terenie Europy, zauważono 12 września pod Gostyniem. Wg relacji świadków, sęp miał… polować na miejscowe kury, za co został postrzelony śrutem w nogę przez jednego z miejscowych. Kiedy pojechano na miejsce sępa już nie było – znalazł się dwa dni później w nadleśnictwie Piaski. Tam leśnicy go odłowili i zawieźli do Ośrodka Ornitologicznego w Czempiniu, skąd ostatecznie trafił do Ptasiego Azylu funkcjonującego przy Nowym Zoo w Poznaniu.
Początkowo podejrzewano, że ptak uciekł z prywatnej hodowli, później jednak okazało się, że to czteroletnia samica, która na co dzień mieszka w holenderskim zoo, gdzie odbywają się różnego typu pokazy dla zwiedzających. Najprawdopodobniej ptak oddalił się zanadto i w jakiś sposób dostał się aż do Polski. Holenderskie zoo zostało już poinformowane o specyficznym znalezisku – obecnie trwa załatwianie wszelkich niezbędnych spraw formalnych i sęp niebawem wróci do swojego zoo.
Co ciekawe, żaden krajowy ogród zoologiczny nie eksponuje tego gatunku.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

Nie zwalniają tempa prace we wrocławskim zoo. Postęp na budowie Afrykarium jest imponujący, a pawilon nosorożców jest już praktycznie gotowy, sprawnie idzie także budowa nowego pawilonu wejściowego.
Poza tym ukończono już nową kawiarenkę w terrarium, przearanżowano wybieg słoni, a obecnie remontowane są także stare klatki ptaków i
zasiedlane są nowe terraria płazów na balkonie koło motylarni.

A tymczasem w zoo jest już pierwszy nosorożec pancerny – drugi pojawi się jeszcze w październiku!

ZOO OPOLE

17 września ruszyły prace związane z przeglądem gwarancyjnym basenu uchatek, dlatego ekspozycja ta będzie nieczynna – do odwołania, trudno bowiem określić, jak długo przegląd potrwa.

WYDARZENIA W SKRÓCIE


Żołędziowy rabat w Bydgoszczy.
Ciekawa promocja biletowa w bydgoskim Ogrodzie Fauny Polskiej – każdy, kto przyjdzie do zoo z 5 kg żołędzi zapłaci za bilet złotówkę mniej. Jeśli więc chcemy wejść do zoo za darmo, musimy zabrać ze sobą od 25 do 50 kg żołędzi – w zależności od tego, kiedy przyjdziemy i jakie ulgi nam przysługują.

– Wrzesień miesiącem saoli.

EAZA – Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów – ogłosiło wrzesień miesiącem saoli. Saola to jeden z najbardziej zagrożonych gatunku ssaków. Odkryty został w 1992 roku w Wietnamie. Jest bohaterem tegorocznej Kampanii na Rzecz Ochrony Zwierząt Azji Południowo – Wschodniej.
Z tej okazji w wielu polskich ogrodach (Wrocław, Warszawa, Gdańsk) odbędzie się wiele imprez.

„Karmimy Psiaki” – Mrówkojad wspiera słuszne akcje!

Więcej o akcji przeczytacie tutaj.

Szkolenie CITES w zamojskim zoo.

24 września 2012 r. w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu odbędzie się szkolenie grupy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu.
Więcej.

Kapsuła czasu we wrocławskim Afrykarium.
Wczoraj na placu budowy wrocławskiego Afrykarium została wmurowana „Kapsuła czasu” z DNA zagrożonych gatunków zwierząt – to pierwsza tego typu akcja w polskich ogrodach zoologicznych.
W „kapsule czasu” umieszczono próbki DNA m.in. żółwia wężoszyjego oraz żółwia birmańskiego, szpaka balijskiego oraz tygrysa sumatrzańskiego.

IMPREZY

W minionym tygodniu w polskich ogrodach zoologicznych odbyło się mnóstwo imprez, m.in. EccoWalkathon 2012 w Warszawie,

Przed nami natomiast m.in. :

„Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” – 13-14 października

Znamy już program IV. edycji ”Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie”.
Impreza odbywa się w historycznym dworku rodziny Lutosławskich w Muzeum Przyrody w Drozdowie, 9 km od Łomży (woj. podlaskie). Skupia specjalistów z dziedziny akwarystyki, biologii i innych dziedzin ochrony przyrody.
Kto interesuje się tą tematyką – musi tam być!
Mrówkojad poleca i obejmuje patronat medialny nad wydarzeniem!

Światowy Dzień Nosorożca – Zoo Warszawa, 22 września

Jutro – 22 września – obchodzony jest Światowy Dzień Nosorożca. Z tej okazji Fundacja Nasza Ziemia zaprasza do warszawskiego zoo. W programie m.in. quizy, gry i zabawy dla dzieci, oraz konkurs wiedzy o nosorożcach. Zoo zaprasza w godz. 10 – 16.00 do namiotu między wybiegiem słoni i nosorożców.

Pożegnanie Lata – Zoo Wrocław, 21 września

Dziś razem z TVP Wrocław we wrocławskim zoo odbędzie się impreza pod hasłem „Pożegnanie Lata!” Od godziny 15.00 bilety wstępu będą kosztowały tylko 5 zł dla wszystkich!
Więcej.

Nieznana historia zoo – Zoo Warszawa, 22, 23, 29 i 30 września

Rewelacyjną propozycję dla zwiedzających przygotowało warszawskie zoo. Podczas najbliższych dwóch weekendów – 22, 23, 29 i 30 września, o godzinie 10.00- w ramach Festiwalu Nauki warszawskie zoo organizuje zajęcia poświęcone wojennej historii stołecznego ogrodu. W programie m.in. pokaz filmu o wojennych losach zoo, zwiedzanie willi Pod Zwariowana Gwiazdą, w której Państwo Żabińscy ukrywali uciekających z Getta Żydów oraz oglądanie Areny pod wybiegiem dla lwów. Impreza skierowana jest dla dzieci od klasy IV  i osób dorosłych. Zapisywać można się w Dziale Dydaktycznym pod nr tel. 22 619 56 28. Ilość miejsc ograniczona.
Więcej.

KONKURSY

POWRÓT GIGANTÓW DO WROCŁAWSKIEGO ZOO

Do Wrocławia trafił właśnie transport od dawna oczekiwanych nosorożców pancernych. Jeśli ktokolwiek z Was znajdzie na terenie miasta „skrzynię z nosorożcem”, niech zrobi sobie z nią zdjęcie i wyśle na adres zoo-marketing@zoo.wroc.pl
Do wygrania są 3 podwójne zaproszenia na otwarcie nowej ekspozycji w zoo!
Aby wziąć udział w konkursie zapoznaj się z Regulaminem. Należy pamiętać o podaniu w mailu imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zdjęcia można przesyłać do 1 października!

Poza tym zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez oliwskie zoo – Konkurs plastyczno-edukacyjny „Zwierzęta wcinają”, Akwarium Gdyńskie – „Najlepsze zdjęcie Morza Bałtyckiego”, Ogród Fauny Polskiej w Bydgoszczy – „Opowiadanie o saoli” oraz Ogród Zoobotaniczny w Toruniu – „Owady społeczne – piękne i pożyteczne”.


Tymczasem rozstrzygnięto konkurs na imię dla urodzonej w płockim zoo pandy małej – zwycięską propozycją okazała się być Tumka.
Więcej.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W PITTSBURGH ZOO URODZIŁ SIĘ NOSOROŻEC CZARNY

Po raz pierwszy w 45-letniej historii zoo w amerykańskim Pittsburgu urodził się nosorożec czarny.
Matką została samica Azizi.

TAMANDUA Z ARIZONY

W Reid Park Zoo w Tucson w Arizonie (USA) 30 sierpnia urodziła się tamandua! Maluch – samiec – otrzymał imię Quito.

Mała tamandua z Arizony (fot. Reid Park Zoo)

ZOOPLOTEK

W ostatnim tygodniu głośno było m.in. o

Słonicy indyjskiej Karishmy z zoo w Whipsnade w Wielkiej Brytanii, która robi furorę jako… artystka – w ten weekend w zoo odbędzie się wystawa jej prac.

Obchodach Dnia Gatunków Zagrożonych w Sydney, podczas którego opiekunowie pracujący w miejscowym ogrodzie zoologicznym wyszli ze swoimi podopiecznymi na ulice! Można więc było zobaczyć m.in. koalę czy diabła tasmańskiego

– Narodzinach pierwszego na świecie potomka lwa i lygrysicy – oto bowiem w zoo w Nowosybirsku przyszła na świat mała Kiara – pierwsza krzyżówka samca lwa afrykańskiego i samicy lygrysa (która jest krzyżówką lwa i tygrysicy).
Mała Kiara została zaadoptowana przez kota domowego żyjącego w zoo, bo jej matka nie ma pokarmu.

Nawet nie komentujemy tego zajścia…

CIEKAWOSTKI

LUDZIE LISTY PISZĄ…

Ostatni tydzień stał pod znakiem wymiany korespondencji z zoologicznym podtekstem, w której ogniwem wspólnym okazało się być… oliwskie zoo. Raz występujące jako nadawca, a raz jako odbiorca listu.
Zaczęło się – jeśli chodzi o medialną wrzawę, nie sam fakt wysłania pisma – od listu dyrektora oliwskiego zoo, Pana Michała Targowskiego, do łódzkiego radnego Witolda Rosseta. Przypominamy: w zeszłym tygodniu łódzcy radni głosami PO zdecydowali, że powstanie w Łodzi Zarząd Zieleni Miejskiej- instytucja skupiająca pod jedną dyrekcją m.in. ogród zoologiczny, ogród botaniczny, palmiarnię i leśnictwo miejskie. Władze miasta były zdeterminowane, by połączyć te jednostki, a dyrekcję powierzyć członkowi partii Arkadiuszowi Jaksie. Klub radnych PO miał zarządzoną dyscyplinę w czasie głosowania, a złamał ją tylko radny Witold Rosset i natychmiast został wykluczony z klubu PO.
W swoim liście dyrektor Targowski ostrzega, że decyzja ta może mieć fatalny wpływ na przyszłość łódzkiego zoo, a równocześnie wyraża uznanie za niezłomną postawę łódzkiego radnego.
Tymczasem dzień później głośno zrobiło się o liście, który otrzymał… sam dyrektor Targowski! Oto bowiem do oliwskiego zoo wpłynęło pismo od… osób poszkodowanych w aferze z Amber Gold, które domagają się zwrotu pieniędzy, jakie zoo otrzymało na inwestycje od trefnej spółki. Poszkodowane osoby wymuszają na zoo oddanie pieniędzy, co oczywiste jednak, decyzja taka nie leży w kwestii – i możliwościach! – samego zoo. Ogród zoologiczny bowiem podlega urzędowi miasta i sam decyzji o finansach podejmować nie może. Jakby tego było mało, pieniędzy uzyskanych od Amber Gold gdański magistrat też oddać nie może, bo środki przekazane na rzecz miasta stają się pieniędzmi publicznymi.
Tymczasem w zoo ruszyły już prace nad nowym pawilonem dla gibbonów – pisaliśmy o nim szczegółowo tutaj. Będzie kosztować 350 tys. zł, z czego ok. 120 tys. pochodzi od Amber Gold. Budowa zakończy się na przełomie października i listopada.

Projekt pawilonu gibbonów – wizualizacja wnętrza

Co więcej, do końca miesiąca rozstrzygnięty zostanie też przetarg na wykonawcę pierwszego etapu budowy pawilonu dla lwów. Około 1,3 mln zł przeznaczonych na tę inwestycję pochodzi z pieniędzy przekazanych przez Amber Gold.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Na Mrówkojadzie mogliście w ostatnich dniach przeczytać kolejną – trzecią już! – część relacji z naszej wyprawy do Zooparku w Kaliningradzie – ostatnie trzy ukażą się  już  w najbliższych dniach.

Temat zoo zamkniemy artykułem o planach rozwojowych i przyszłości zoo. Przed nami jeszcze także dwa teksty o samym mieście oraz jeden o samym Obwodzie oraz Swietłogorsku. We wrześniu mamy nadzieję wrzucić jeszcze relacje z Krakowa i krakowskiego zoo.

Przy okazji zapraszamy do odwiedzenia dwóch innych naszych projektów – nie samym zoo i zwierzakami Mrówkojad bowiem żyje! Dlatego jeśli interesuje Was także literatura, zajrzyjcie na stronę naszego Projektu 156″, a jeśli jesteście fanami kina, koniecznie powinniście zapoznać się z tym, co na jego temat sądzi Akademia Filmowa Czipsów Dwóch :).

ZDARZYŁO SIĘ…

16. 09. 1974

Nad poznańską Maltą otwarto Nowe Zoo!

17. 09. 2011

Do poznańskiego zoo przyjechała samica orłosępa brodatego, Carmela.

21-25. 09. 2011

Konferencja EAZA w Montpellier.

Tyle na dziś, a kolejny – dziewięćdziesiąty drugi już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się za tydzień.

Reklamy

2 comments on “„7 Dni Zoo” nr 91 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Bardzo cieszą mnie kolejne inwestycje w Borysewie, mam nadzieje, że uda im się z żyrafami przed następnymi wakacjami bo wtedy zamierzam ich odwiedzić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s