„7 Dni Zoo” nr 90 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w dziewięćdziesiątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WARSZAWA

W stołecznym zoo pojawiło się kilka nowych zwierząt – przyjechała m.in. trzecia samica osła somalijskiego i czwarta samica nahura.
Specyficznym nowym mieszkańcem jest natomiast serwal, który należał do Waldemara Koconia – muzyk niedawno zmarł, a jego wolą było, by po jego śmierci jego ukochany zwierzak trafił właśnie do warszawskiego zoo.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO PŁOCK

W płockim zoo otwarto właśnie nową atrakcję dla zwiedzających – park linowy dla dzieci, który znajduje się tuż obok wybiegu świń rzecznych, w stronę schodzącej w kierunku gibbonów ścieżki. To kolejna – po zjeździe tyrolskim – inwestycja o charakterze rozrywkowym, budowana przez firmę zewnętrzną.
Park linowy wygląda dziś tak, a jeszcze w sierpniu wyglądał tak:

Park linowy w płockim zoo – połowa sierpnia, dziś jest już gotowy

Cena – 12zł za dziecko (w wieku od 3 do 12 lat) na cały dzień, bilet grupowy – 9zł.

ZOO WROCŁAW

Trwają prace wykończeniowe na budowie pawilonu dla zwierząt Azji.
Jak czytamy na stronie wrocławskiego zoo:

Wewnątrz budynku powstają podłoża dla zwierząt, wystroje boksów, pojawiają się rośliny.  Nowością są tu tzw. zielone ściany z roślin egzotycznych. Na wybiegu trwają prace porządkowe, układane są głazy chroniące drzewa przed zniszczeniem. Przed głównym budynkiem i na skwerach trwa nasadzanie roślin.

Z kolei na placu budowy Afrykarium:

Trwa wykładanie kolejnych warstw izolacji basenów, montowanie zbrojeń i szalunków pod przyszłe ściany basenów. Ich zarysy powoli wyłaniają się z gęstwiny prętów stalowych. Do podawania ogromnej ilości materiałów zamontowano kolejne dźwigi; jest ich w sumie 5, nie licząc dodatkowych dźwigów samochodowych.

Prace trwają także w rejonie głównej bramy wejściowej:

Spod ziemi wyłaniają się już fundamenty przyszłego, poszerzonego wejścia do ZOO. Na przeciwległym końcu placu budowy, tam gdzie w przyszłości będzie makieta statku i baseny dla pingwinów i kotików, trwa nadal wywożenie dużych ilości piasku. Część piasku wykorzystujemy do odświeżenia podłoża wybiegów naszych zwierząt. Nową powierzchnię dostały już zebry górskie i lamy. Część piasku trafi na wybiegi dla nosorożców, słoni, do Dziecięcego zoo. Świeży piasek dostaną też pawiany – starczy dla wszystkich 🙂

Zdjęcia z prac budowlanych znajdziecie na stronie zoo.

Teraz już tylko czekać na nosorożce – wielkie otwarcie wybiegu i prezentacja nowych mieszkańców zoo coraz bliżej!

WYDARZENIA W SKRÓCIE


Żołędziowy rabat w Bydgoszczy.
Ciekawa promocja biletowa w bydgoskim Ogrodzie Fauny Polskiej – każdy, kto przyjdzie do zoo z 5 kg żołędzi zapłaci za bilet złotówkę mniej. Jeśli więc chcemy wejść do zoo za darmo, musimy zabrać ze sobą od 25 do 50 kg żołędzi – w zależności od tego, kiedy przyjdziemy i jakie ulgi nam przysługują.

– Wrzesień miesiącem saoli.

EAZA – Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów – ogłosiło wrzesień miesiącem saoli. Saola to jeden z najbardziej zagrożonych gatunku ssaków. Odkryty został w 1992 roku w Wietnamie. Jest bohaterem tegorocznej Kampanii na Rzecz Ochrony Zwierząt Azji Południowo – Wschodniej.
Z tej okazji w wielu polskich ogrodach (Wrocław, Warszawa, Gdańsk) odbędzie się wiele imprez.

Martwy morświn w Dąbkach.
9 września na plaży w Dąbkach znaleziono ciało martwego morświna. To pierwszy taki przypadek zanotowany na terenie Polski w tym roku.
Więcej.

Zjazd Pracowników Edukacji Polskich Ogrodów Zoologicznych w Zamościu.
W dniach 23-24 sierpnia 2012 r w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu odbył się Zjazd Pracowników Edukacji Polskich Ogrodów Zoologicznych. W tegorocznym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 10 Ogrodów Zoologicznych z całego kraju, łącznie 24 osoby.
Więcej.

Zoologiczna wystawa w Porcie Łódź.
Od 16 września w Porcie Łódź będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną „Zagrożeni w przyrodzie mieszkańcy łódzkiego ZOO”. Zdjęcia wyłoniono w konkursie, którego celem było zwrócenie uwagi na zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt.
Więcej.

Lekcje przyrody w Zoo Safari w Borysewie.
Nową ofertę zajęć dydaktycznych dla uczniów szkół z województwa łódzkiego przygotowało Zoo Safari w Borysewie.
Więcej.

IMPREZY

W minionym tygodniu w polskich ogrodach zoologicznych odbyło się mnóstwo imprez, m.in. Dzień Azji w warszawskim zoo, Gotowanie dla nosorożców we wrocławskiej Restauracji Masala i Pokazy Lotów Ptaków Drapieżnych w Śląskim Zoo.
Łódzkie zoo gościło także na Jarmarku Wojewódzkim.

Przed nami natomiast m.in. :

Święto Pszczoły w łódzkim zoo – Zoo Łódź, 15-16 września

„Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” – 13-14 października

Znamy już program IV. edycji ”Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie”.
Impreza odbywa się w historycznym dworku rodziny Lutosławskich w Muzeum Przyrody w Drozdowie, 9 km od Łomży (woj. podlaskie). Skupia specjalistów z dziedziny akwarystyki, biologii i innych dziedzin ochrony przyrody.
Kto interesuje się tą tematyką – musi tam być!
Mrówkojad poleca i obejmuje patronat medialny nad wydarzeniem!

Dzień Pandy Małej w płockim zoo – Zoo Płock, 17 września, godz. 11.00

KONKURSY

POWRÓT GIGANTÓW DO WROCŁAWSKIEGO ZOO

Do Wrocławia trafił właśnie transport od dawna oczekiwanych nosorożców pancernych. Jeśli ktokolwiek z Was znajdzie na terenie miasta „skrzynię z nosorożcem”, niech zrobi sobie z nią zdjęcie i wyśle na adres zoo-marketing@zoo.wroc.pl
Do wygrania są 3 podwójne zaproszenia na otwarcie nowej ekspozycji w zoo!
Aby wziąć udział w konkursie zapoznaj się z Regulaminem. Należy pamiętać o podaniu w mailu imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zdjęcia można przesyłać do 1 października!

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy komentarz Adama Wajraka do głośnej w ostatnich dniach sprawy „niedźwiedzia grasującego pod Krakowem”. Znakomity i bardzo mądry głos!

WIEŚCI ZE ŚWIATA

OBRODZIŁO SŁONIAMI – część II

Przed tygodniem napisaliśmy, iż tegoroczne wakacje stały podn znakiem słoniowych przychówków – małe słonie afrykańskie na przestrzeni kilku tygodni urodziły się bowiem w ZooParc de Beauval (pod koniec lipca) i w San Diego (28 sierpnia), tymczasem
12 sierpnia w berlińskim zoo urodził się kolejny słoń – tyle, że tym razem indyjski.

W ZOO BASEL URODZIŁ SIĘ NOSOROŻEC. INDYJSKI!

3 września w szwajcarskim Zoo Basel urodził się nosorożec indyjski. Maluch otrzymał imię Jarj, co po nepalsku oznacza „Natychmiast” – a to dlatego, że mały nosorożec urodził się dosłownie błyskawicznie.

Mały nosorożec indyjski z Zoo Basel (fot. Zoo Borns)

Więcej.

TEMAT TYGODNIA

Źle się dzieje w zoo łódzkim…

W ostatnim numerze 7 Dni Zoo wyraziliśmy zaniepokojenie tym, co dzieje się obecnie w łódzkim zoo. Równocześnie jednak pisaliśmy, że widmo wchłonięcia zoo przez tzw. Zarząd Zieleni Miejskiej udało się oddalić. Niestety, przedwczoraj okazało się, że tylko na chwilę, bowiem na środowej sesji rady miasta głosami PO przegłosowano, iż takowy twór zostanie utworzony, a łódzkie zoo wejdzie w jego skład. Tym samym ogród zoologiczny w Łodzi w kształcie, w jakim funkcjonował wcześniej, w praktyce przestanie istnieć.
Trudno jednak takie zrządzenie losu nazwać fortunnym, a decyzję lokalnych władz potraktować jako prezent dla zoo…
Nasz obszerny komentarz do całej sprawy znajdziecie tutaj.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Jak obiecaliśmy, tak też się stało – na Mrówkojadzie mogliście w ostatnich dniach przeczytać pierwsze dwie części relacji z naszej wyprawy do Zooparku w Kaliningradzie (część I i część II) – kolejne (dwie lub trzy) już  w przyszłym tygodniu.

Temat zoo zamkniemy artykułem o planach rozwojowych i przyszłości zoo. Przed nami jeszcze także dwa teksty o samym mieście oraz jeden o samym Obwodzie oraz Swietłogorsku. We wrześniu mamy nadzieję wrzucić jeszcze relacje z Krakowa i krakowskiego zoo.
A tymczasem zaktualizowaliśmy także z pomocą Pana Leszka Solskiego Listę przewodników po polskich ogrodach zoologicznych. Sprawdźcie, ile z nich macie w swoich zbiorach :).

Z kolei 9 września pobiliśmy rekord odwiedzin Mrówkojada – 1622, czyli o blisko sto wejść więcej, niż wynosił poprzedni rekord!

ZDARZYŁO SIĘ…

07. 09. 1955

Do poznańskiego zoo przyjechała słonica indyjska Kinga.

13. 09. 1938

Uroczyście otwarto dla zwiedzających łódzkie zoo.

Tyle na dziś, a kolejny – dziewięćdziesiąty pierwszy już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się za tydzień.

3 comments on “„7 Dni Zoo” nr 90 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Zoologiczna wystawa w Porcie Łódź.- do tego tematu podłączony jest link fanepage na FB Zoo Safari Borysew.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s