Prezent na 74. urodziny, czyli źle się dzieje w zoo łódzkim…

W ostatnim numerze 7 Dni Zoo wyraziliśmy zaniepokojenie tym, co dzieje się obecnie w łódzkim zoo. Równocześnie jednak pisaliśmy, że widmo wchłonięcia zoo przez tzw. Zarząd Zieleni Miejskiej udało się oddalić. Niestety, wczoraj okazało się, że tylko na chwilę, bowiem na środowej sesji rady miasta głosami PO przegłosowano, iż takowy twór zostanie utworzony, a łódzkie zoo wejdzie w jego skład. Tym samym ogród zoologiczny w Łodzi w kształcie, w jakim funkcjonował wcześniej, w praktyce przestanie istnieć.
Tymczasem dziś łódzkie zoo świętuje swoje 74. urodziny, bowiem  13 września 1938 roku oficjalnie otwarto dla zwiedzających nowe zoo w Łodzi.
Trudno jednak takie zrządzenie losu nazwać fortunnym, a decyzję lokalnych władz potraktować jako prezent dla zoo…

Łódzkie zoo z perspektywy Google Maps

O pomyśle utworzenie kompleksu zoologiczno-botanicznego w Łodzi mówiło się już od dawna. Ekipie rządzącej chodziło przede wszystkim  o szukanie oszczędności w niezbyt imponującym budżecie miasta, a także „zrestrukturyzowanie źle działających struktur”.
Uznano, iż dobrym pomysłem będzie połączenie wszystkich placówek i instytucji zajmujących się „zielenią miejską” w jeden twór podlegający jednemu dyrektorowi i o wspólnym budżecie. Miałoby to dać w perspektywie roku oszczędności rzędu nawet 1,5 mln zł.
Inna sprawa, że rzekome oszczędności, jakie miałyby z tego wyniknąć, są dosyć wątpliwe.

Stało się

Początkowo wydawało się, że projekt nie przejdzie, a przynajmniej nie tak szybko, radni zgłaszali do niego bowiem szereg uwag. Tymczasem jednak wczoraj rano na sesji Rady Miasta ostatecznie przyjęto uchwałę o powołaniu w Łodzi Zarządu Zieleni Miejskiej, w skład której wejdzie także łódzkie zoo. Wynik głosowania zdawał się być z góry oczywisty, bowiem radni PO, która optowała za przyjęciem projektu, mieli większość głosów, a przewodniczący klubu zadecydował o dyscyplinie partyjnej. Stąd też, mimo sprzeciwu całej opozycji (przeciw był PiS, za wykluczeniem z projektu zoo optowało SLD), projekt przeforsowano – 24 radnych (PO i 3 niezrzeszonych) głosowało za utworzeniem Zarządu, 16 (PiS, SLD, niezrzeszeni i jeden radny PO) było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Tu warto zauważyć, iż z PO, mimo groźby wyrzucenia z partii, wyłamał się poseł Witold Rosset, który od początku opowiadał się za odrzuceniem projektu. Jak można było się spodziewać, po głosowaniu radny Rosset decyzją kolegów z klubu został usunięty z Platformy…
Nas podczas wysłuchiwania całych obrad zdumiał przerażający brak kompetencji osób, które zdecydowały de facto o losie zoo – brak wyczucia specyfiki tego miejsca, niewiedza połączona z butą i arogancją, podsycona złymi emocjami i politykowaniem. Wielka szkoda, że tak niekompetentne osoby decydują o tak ważnych sprawach.
Ale w końcu to „tylko” zoo…

Tym samym więc powołano do życia nowotwór o nazwie Zarząd Zieleni Miejskiej, który powstał z czterech obecnie istniejących: Leśnictwa Miejskiego, Ogrodu Zoologicznego, Ogrodu Botanicznego i Wydziału Ochrony Środowiska.
Zarząd zacznie swoje działanie od 1 października, natomiast 21 marca przyszłego roku nowa instytucja ma być już w pełni gotowa.
Dyrektorem ZZM został Arkadiusz Jaksa, który nadzorował projekt restrukturyzacji. Jego kadencja potrwa półtora roku. To on w najbliższym czasie ma zaproponować obsadę kolejnych stanowisk kierowniczych. Wiceprezydent Łodzi Radosław Stępień zapewnia, że o pracę nie muszą obawiać się pracownicy techniczni Ogrodu Botanicznego i zoo.
Radni przyjęli także stanowisko w sprawie finansowania Zarządu i wypracowania strategii rozwoju.

Na nic więc zdały się protesty opinii publicznej i obawy ze strony osób związanych z łódzkim zoo (vide list “Pracowników Ogrodu Zoologicznego”, który trafił do redakcji “Dziennika Łódzkiego”).

Co z zoo?

Słonica indyjska z łódzkiego zoo (fot. Wojtek)

Jak cała ta sytuacja odbije się na samym ogrodzie zoologicznym? Najoczywistszą konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zmiana na stanowisku dyrektora – łódzkie zoo nie będzie już bowiem miało swojego własnego dyrektora, kontrolę nad ogrodem sprawować bowiem będzie dyrektor ZZM. Tym samym ze stanowiskiem pożegna się tymczasowy dyrektor, Pan Ryszard Topola. Tu warto wspomnieć, że dyrektor Topola jest przedstawicielem polskich ogrodów w EAZA, tym samym więc Polska traci swojego oficjalnego reprezentanta. Jakby tego było mało, w EAZA ogrody reprezentowane są przez swoich dyrektorów właśnie, a w tej sytuacji Łódź do członkostwa takiej reprezentacji nie będzie uprawniona, zoo bowiem nie będzie już jednostką samą w sobie, a dyrektor ZZM nie będzie przecież dyrektorem zoo…
Kluczowe jest zatem pytanie: czy ogrodowi w obliczu zmiany struktury organizacyjnej  grozi wydalenie z międzynarodowych organizacji, w tym EAZA, co w konsekwencji miałoby doprowadzić do konieczności oddania przez zoo tych zwierząt, które bezpłatnie do niego trafiły w ramach programów międzynarodowych?
Co więcej, ogród straci swoją niezależność i będzie od teraz współdziałał z placówkami, które odznaczają się zupełnie inną specyfiką. Taki układ faktycznie może doprowadzić do wykluczenia zoo z EAZA, co miałoby fatalne konsekwencje dla przyszłości zoo.
Ponadto zredukowana zostanie liczba etatów, głównie na stanowiskach kierowniczych i administracyjnych, ale najwięcej głów „poleci” w zoo. Zmieni się system zarządzania – każda placówka, która wejdzie w skład ZZM, nie będzie już „samoistna”, a podlegać będzie jednemu kierownictwu. Wspólny też będzie budżet i planowanie wszelkich inwestycji. Jaki będzie rzeczywisty wpływ i co tak naprawdę zmieni się w zoo – o tym się dopiero przekonamy.

Żyrafy z łódzkiego zoo (fot. Wojtek)

Nie da się ukryć, iż to nie jest dobry rok dla łódzkiego zoo, a niedobrej atmosfery, zapoczątkowanej pamiętną, tragiczną śmiercią dwóch żyraf, nie poprawiło nawet pojawienie się nowych zwierząt, tym bardziej, że włączenie ogrodu do ZZM może okazać się dla niego nieporównywalnie większą tragedią o długofalowych i fundamentalnych dla istnienia placówki konsekwencjach.

A tymczasem w Poznaniu…

Co ciekawe, podobna sytuacja ma miejsce w Poznaniu, gdzie planowane jest połączenie dwóch tamtejszych ogrodów zoologicznych (Starego i Nowego Zoo) z Palmiarnią Poznańską oraz… Usługami Komunalnymi. Taki układ również miałby być podyktowany szukaniem oszczędności w kasie miasta, jednak poznańscy radni – póki co – odrzucili taką koncepcję uznając ją za nietrafioną.
Zobaczymy tylko, na jak długo…

13 września 1938 roku…

Dziś, jak już wspomnieliśmy, łódzkie zoo świętuje – choć tylko na papierze – swoje 74. urodziny. Ogród udostępniono zwiedzającym oficjalnie 13 września 1938 roku.
Wszystkiego najlepszego…

Reklamy

8 comments on “Prezent na 74. urodziny, czyli źle się dzieje w zoo łódzkim…

  1. Ani wykluczenie z EAZA, ani zabranie zwierząt z EEP Łódzkiemu Zoo nie grozi – no chyba, że nowe władze podejmą jakieś kretyńskie decyzje. Przecież do EAZA należy całkiem sporo instytucji, w których część zoologiczna stanowi tylko fragment całości (np. zoo + park rozrywki, zoo + centrum handlowe itd). Najwyżej będzie trzeba płacić wyższą składkę, bo policzą łączną frekwencję zoo i botana.

    • To jedynie przypuszczenie, ale też mieliśmy sygnały z pewnych źródeł, iż tak się stać może. Oby były to tylko skrajnie pesymistyczne przypuszczenia.

      • Również mam wielkie obawy. Co do tego, że Zoo może być łączone z innym jednostaki i pomimo tego być w EAZA to jak najbardziej, tyle że w innych przypadkach taka sytuacja była od początku. W Łódzkim Zoo zmiana struktury może spowodować, że nie będzie spełniać ono wymagań EAZA. Mam nadzieje, że obietnice pana wiceprezydenta o remoncie alejek oraz budowie nowego wiwarium nie jest tylko mydleniem oczu. A co pana Topoli jest to wielka strata dla ZOO.

  2. Nie na temat: ktoś mi powie co się stało na zooforum ww wszystkich tematach są reklamy zegarków lu butów.

  3. jak to się dzieje ,że w wielu krajach ogrody zoologiczne są po prostu spółkami i są rentowne same w sobie? nie mówię tu o zbijaniu kokosów ale czy to jest aż tak trudne?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s