Alfabet Mrówkojada – P jak Przepis magdeburski

Co mrówkojady jedzą w zoo – to pytanie, które trapi bardzo wiele osób, zastanawiają się nad nim szczególnie osoby zatrzymujące się przy wybiegach mrówkojadów w ogrodach zoologicznych. Ile to bowiem razy zdarzyło nam się słyszeć: „A co je mrówkojad w zoo? Mrówki mu dają?”
W dzisiejszym odcinku „Alfabetu Mrówkojada” postaramy się wyjaśnić tę palącą kwestię i zdradzimy tajemnicę przepisu magdeburskiego…

P – PRZEPIS MAGDEBURSKI

Urok dobrze zaopatrzonej termitiery

Każdy mrówkojad wie, co dobre. A dobre jest to, co malutkie, szybkie i dla wielu istot nieprzyjemne – mrówki. Żyjące na wolności mrówkojady zjadają do trzydziestu tysięcy mrówek i termitów dziennie, nie gardzą też larwami, które czasem uda się znaleźć w jakimś pniu. Jednak musimy pamiętać, że mrówkojad nie je wszystkich mrówek „jak leci” – starannie wybiera te najsmaczniejsze i… zawierające najmniej toksycznych substancji. W zasadzie mrówkojad żywi się trzema najmniej trującymi gatunkami mrówek. Mrowiska i termitiery rozgrzebuje swymi wielkimi pazurami, a uciekające owady „zamiata” puszystym ogonem. Nigdy nie niszczy jednak mrowisk do końca – zostawia akurat tyle owadów, aby mogły odbudować swoją siedzibę i… zapewnić mu obiad w przyszłości.

Mrówkojad w poszukiwaniu termitów

Mrówkojad w poszukiwaniu termitów

W ślinie mrówkojada znajduje się specjalny enzym, który neutralizuje zawartą w mrówkach truciznę. Pokarm transportowany jest do mocno umięśnionego żołądka, w którym miażdżone są zjedzone owady (mrówkojad bowiem, jak reszta szczerbaków, nie posiada zębów.
Zdarza się jednak, że przyszpili głód lub mrówkojad ma po prostu ochotę na coś innego. W takiej sytuacji ratunkiem okazują się… jajka, z których głodny mrówkojad wyjada smakowite wnętrze.
Mrówkojady potrzebują też – w porównaniu do innych zwierząt – stosunkowo mało wody, co pomaga im przetrwać okresy suszy na sawannach Ameryki Południowej.

Co je mrówkojad w zoo?

Przez wiele lat hodowanie mrówkojadów w ogrodach zoologicznych było trudne ze względu na to,  że nie wiedziano, czym mrówkojada karmić. Zanim został opracowany „przepis magdeburski”, który aktualnie wykorzystywany jest w ogrodach zoologicznych na całym świecie, próbowano wielu rozwiązań. I tak, dla przykładu, we wrocławskim zoo mrówkojady były karmione mieszanką mielonego mięsa (najchętniej z cielęciny), surowych jajek, kaszy manny lub kleiku ryżowego i pełnego mleka. Niektóre mrówkojady bardzo chętnie także zjadały rosół ze słodkowodnych ryb.

Dieta mrówkojada w ogrodach zoologicznych jest zdecydowanie bardziej urozmaicona, niż dieta mrówkojadów na wolności. Zawiera często gotowane jaja, owoce i warzywa, głównie banany i awokado, mrówcze poczwarki. Najpopularniejszym i najpełniejszym przepisem okazał się przepis z zoo w Magdeburgu.

Aby nakarmić mrówkojada w zoo bierzemy:
3 jabłka
3 gruszki
1 kiwi
2 pomidory, z których mrówkojad potrzebuje specjalnego kwasu do trawienia – w naturze pobieranego z mrówek
5 bananów
karmę dla psów Royal Canin
serce (najczęściej wołowe)
gammarus (czyli granulowana karma dla ryb i żółwi)
miód
można też dodać płatki owsiane i 2 gotowane jajka
a na zakończenie torf i trochę gliny – no i oczywiście woda!

Następnie wszystko wrzucamy do blendera i w konsekwencji uzyskujemy taką papkę:

Obiad dla mrówkojada - co je mrówkojad w ZOO?

Obiad dla mrówkojada

Dodatkowo mrówkojady uwielbiają awokado, szczególnie mięciutkie, które można swobodnie wyjadać językiem. W ogrodach zoologicznych od czasu do czasu raczą się także larwami.

Jak widać – zróżnicowanie diety – ogromne! I w rzeczywistości okazuje się, że mrówkojad niekoniecznie musi jadać mrówki. My jednak, za każdym razem jak jesteśmy w zoo widzimy, jak mrówkojady buszują po wybiegu w poszukiwaniu mrówek…
Czyli jednak instynkt wygrywa. Mrówki górą!

Reklamy

11 comments on “Alfabet Mrówkojada – P jak Przepis magdeburski

  1. Bardzo fajny artykuł! Może warto byłoby pokusić się o jakąś stałą „kolumnę” kulinarną? Dla innych „nieoczywistych” w swoich żywieniowych potrzebach zwierzaków 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s