„7 Dni Zoo” nr 88 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w osiemdziesiątym ósmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

W dzisiejszym numerze przeczytacie m. in. o tym, kto i dlaczego poszukuje żółwia czerwonolicego, dlaczego Taronga Zoo jest ogrodem, który chcielibyśmy odwiedzić najbardziej, kto urodził się w poznańskim zoo i dlaczego aż tak nas to cieszy i jaka strona obchodzi dziś swoje trzecie urodziny.

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

NOWE ZOO POZNAŃ

To dla nas „urodzinowa” wiadomość roku – w poznańskim Nowym Zoo urodził się drugi w historii ogrodu mrówkojad olbrzymi.

Mały mrówkojad olbrzymi z poznańskiego zoo – zdjęcie z 9 sierpnia (fot. L’N’A)

Rodzicami zostali nasi ulubieńcy, Eskado i Guapa.
Więcej o małym mrówkojadzie przeczytacie tutaj.

Jak widać poznańskie zoo ma ostatnio dobrą passę – mrówkojad, tapir, alpaka w Starym Zoo. Może kiedyś doczekamy się zakończenia budowy woliery dla rysi i narodzin małego nosorożca…

ZOO SAFARI BORYSEW

Obrodziło przychówkami w borysewskim Zoo Safari – w ostatnim czasie urodziły się m.in. dwa koby liczi, bawół afrykański, mara patagońska, zebra bezgrzywa oraz osioł.
Więcej.

ZOO OPOLE

W opolskim zoo urodziło się sześć kapibar. Co ciekawe, aż pięć maluchów pochodzi z jednego miotu – pięcioraczki u kapibar co prawda się zdarzają, ale bardzo rzadko.
W Opolu jest obecnie aż 14 kapibar – to największa grupa tych zwierząt w polskich ogrodach!

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WARSZAWA

Na wybiegach można już zobaczyć najbardziej spektakularne przychówki z ostatnich tygodni – urodzoną w lipcu żyrafkę oraz urodzone w czerwcu pantery śnieżne.
Tymczasem do praskiego zoo wyjechały dwa konie Przewalskiego – młoda klacz i urodzony przez nią w ubiegłym roku ogier. W Pradze tworzona jest grupa koni, które wyjadą do Mongolii i tam zostaną wypuszczone na wolność.
Więcej.

NOWE ZOO POZNAŃ

Poznań czeka na żyrafy – po tym, jak w maju padła ciężarna Makena (podwójna tragedia dla zoo) w ogrodzie zostały już tylko dwie żyrafy, ośmioletni samiec i dwuipółletnia samica. Zoo planuje zatem uzupełnić kolekcję – jeszcze jesienią do Poznania trafią dwie żyrafy z Płocka (na czas remontu tamtejszej żyrafiarni), natomiast później miałoby przyjechać kilka sztuk – nawet cztery – z praskiego zoo.

Póki co w Poznaniu są tylko dwie żyrafy

ZOO ZAMOŚĆ

Tydzień temu pisaliśmy o nowych zwierzakach w zamojskim zoo (sześć lutungów jawajskich z oliwskiego zoo oraz pięć wielkooków olbrzymich Pangasius sanitwongsei z łódzkiego zoo), to jednak nie jedyni „nowi” w Zamościu. Z warszawskiego zoo przyjechała bowiem para bezszponów oraz sześć gołębiaków białoskrzydłych, które dołączyły do samotnego uszaka siwego, a z zoo w Heidelbergu przyjechały cztery warugi.
Z kolei w terrarium do trójki młodych Geochelone carbonaria dołączyły dwie dorosłe pary tych żółwi z zoo w Landau, a na zapleczu pojawił się zupełnie nowy gatunek – para gekonów Uroplatus phantasticus.
Więcej.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO ZAMOŚĆ

W zamojskim zoo otwarto nowe woliery dla pazurkowców – więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

W toruńskim zoo otwarto – budzącą wiele emocji – nową wolierę dla rysi, w której zamieszkała para tych zwierząt przeniesiona ze starej klatki.

Nowy wybieg rysi w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym

Gotowe są także pozostałe dwie woliery.
Więcej o kompleksie nowych wolier dla średnich drapieżników w toruńskim zoo pisaliśmy tutaj. Natomiast fotorelację z otwarcia nowego obiektu dla rysi można znaleźć na stronie zoo.

ZOO ŁÓDŹ

Jeszcze w tym roku ma zacząć działać monitoring w łódzkim zoo, powstanie także nowa woliera dla sępów, natomiast na ukończeniu jest  już pawilon dla zwierząt Ameryki Południowej, nawiązujący architekturą do inkaskiej świątyni. Pozostały do zrobienia już tylko prace wykończeniowe i możliwe, że obiekt zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

– Kompleks zoologiczno-botaniczny w Łodzi jeszcze nie teraz!
Nie udało się na razie utworzyć Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi, nowej jednostki, która powstałaby z trzech obecnie istniejących: Leśnictwa Miejskiego, Ogrodu Zoologicznego i Ogrodu Botanicznego. Projekt okazał się mieć zbyt wiele luk i niedopowiedzeń i nie zyskał aprobaty radnych, wrócił więc do komisji.

Zooodwiedziny we wrocławskim zoo – nowa oferta!
Dla wszystkich odwiedzających wrocławskie zoo przygotowało nową ofertę – „Zooodwiedziny”. Od kwietnia do października można wybrać się na spacer po zoo w towarzystwie wykwalifikowanej kadry Sekcji Marketingu i Edukacji i poznać rozmaite sekrety zoo i ciekawostki dotyczące jego mieszkańców.
Oferta skierowana jest do turystów indywidualnych – szczegóły znajdziecie tutaj.

Projekt Leonardo da Vinci – Zawodowe staże zagraniczne
Niezwykle ciekawy projekt zainicjowano we wrocławskim zoo – ogród otrzymał dofinansowanie z programu Leonardo da Vinci na projekt pt. „Zawodowe staże zagraniczne dla pracowników ZOO WROCŁAW Spółka z o.o.”, dzięki czemu pracownicy wrocławskiego zoo będą mogli odbyć dwutygodniowe staże w czołowych ogrodach zoologicznych Europy.
Więcej.

Prezydent Estonii w helskim fokarium.
Fokarium na Helu 22 sierpnia odwiedził prezydent Estonii, Toomas Hendrik Ilves. W trakcie wizyty rozmawiano na temat sposobów ochrony populacji bałtyckich ssaków oraz zacieśnienia współpracy na rzecz wypełniania postanowień i rekomendacji międzynarodowych konwencji i porozumień.
Więcej.

Powstaje pierwszy w historii naszego kraju projekt planu ochrony foki szarej.
Z jego treścią można się zapoznać tutaj.

Zamojskie zoo „Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Lubelskiego ‘2012″!
W głosowaniu internautów na „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego ‘2012 zwyciężył Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu. Gratulujemy!
Więcej.

„Marsz Zebry” w Toruniu.
8 września w godzinach 12.00-18.00 ulicami Torunia przejdzie” Marsz Zebry”, którego jednym z partnerów jest Ogród Zoobotaniczny. To przedsięwzięcie zwracające uwagę na bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym.
Więcej.

IMPREZY

Za nami m.in. imprezy w warszawskim zoo („Busłowe Łapy”) i toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym („Baw się z nami – zwierzakami”), a przed nami m.in.:

Międzynarodowy Dzień Ochrony Sępów w łódzkim zoo – Zoo Łódź, 1 września, 10.00-12.00

Święto Pszczoły w łódzkim zoo – Zoo Łódź, 15-16 września

„Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” – 13-14 października

Znamy już program IV. edycji ”Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie”.
Impreza odbywa się w historycznym dworku rodziny Lutosławskich w Muzeum Przyrody w Drozdowie, 9 km od Łomży (woj. podlaskie). Skupia specjalistów z dziedziny akwarystyki, biologii i innych dziedzin ochrony przyrody.
Kto interesuje się tą tematyką – musi tam być!
Mrówkojad poleca i obejmuje patronat medialny nad wydarzeniem!

Festyn „Radia Gdańsk” w Oliwie – Zoo Gdańsk-Oliwa, 2 września, 12.00-17.00
Więcej.

Pokazy Lotów Ptaków Drapieżnych w Śląskim Zoo – Śląskie Zoo, 8 września, 11.00, 13.00, 15.00

Więcej.

KONKURSY

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu oraz Zoo w Płocku.

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy tekst o tygrysach z wrocławskiego zoo, o których opowiada ich opiekun, Pan Zdzisław Radomski.

Wrocławskie tygrysy

ZOOPLOTEK

– W zoo w Sarajewie doszło do ataku bezpańskich psów, które przedarły się na teren zoo i zagryzły cztery kangury i raniły piątego.

– W ogrodzie zoologicznym w Kolonii tygrys zaatakował w sobotę swoją opiekunkę. Ciężko ranna 43-letnia kobieta zmarła wkrótce potem w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Po ataku na swoją opiekunkę tygrys wydostał się przez otwartą śluzę bezpieczeństwa z ogrodzonego terenu i skrył się w pobliskim budynku gospodarczym. Zwierzę zastrzelił dyrektor zoo, co spotkało się później z atakiem ze strony części opinii publicznej.

– „Obława na lwa” w hrabstwie Essex w okolicach Londynu – zwierzę zostało zauważone przez turystów przebywających na jednym z pobliskich kempingów. Lwa udało się nawet sfotografować, nie było więc mowy o tym, iż jest to żart. Z wielkim rozmachem uruchomiono więc poszukiwania zwierzęcia – do akcji wkroczyły helikoptery wyposażone w kamery termowizyjne i specjaliści z pobliskiego zoo uzbrojeni w karabiny z pociskami usypiającymi. Co ciekawe, nikt nie przyznał się do „lwiej zguby” – ani leżące najbliżej terenu zagrożenia zoo w Colchester, ani stacjonujący w okolicy cyrk, który miał w ogóle nie mieć lwów. Tymczasem lew widywany – i słyszany! – był przez kolejne osoby, choć w wielu przypadkach okazywało się, iż był to zwykły kot
Ostatecznie policja odwołała akcję z braku dowodów – ponoć owym lwem miał być jeden z owych „zwykłych kotów” właśnie, tyle, że solidnie utuczony…
Warto pamiętać, iż na terenie Wielkiej Brytanii praktycznie każdego lata pojawia się jakaś tajemnicza bestia grasująca po okolicy – lew, puma, tygrys, rekin…

WIEŚCI ZE ŚWIATA

WIELKIE NARODZINY W TARONGA ZOO

Czołowy australijski ogród zoologiczny – Taronga Zoo w Sydney – w ostatnich dniach świętował kilka wyjątkowo cennych przychówków, oto bowiem w krótkim odstępie czasu na świat przyszły trzy diabły tasmańskie i wombat!
Szczególnym wydarzeniem są zwłaszcza narodziny małego wombata szerokogłowego – to pierwszy przychówek tego gatunku w Taronga Zoo od 30 lat!

Mały wombat, który urodził się w zoo w Sydney (fot. Taronga Zoo)

Wielkim sukcesem zoo są także narodziny aż trzech małych diabłów tasmańskich.

Diabły tasmańskie z Taronga Zoo (fot. Taronga Zoo)

CIEKAWOSTKI

POSZUKIWANY ŻÓŁW CZERWONOLICY!

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” prowadzi spis powszechny krajowych, naturalnych stanowisk zajmowanych przez obce gatunki żółwi słodkowodnych – w tym żółwio czerwonolicych – a wszystko po to, aby ratować krajowe gatunki.
Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans), podgatunek północnoamerykańskiego żółwia ozdobnego, znajduje się bowiem na liście 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych. Na skutek przypadkowych i celowych introdukcji tego gada do środowiska naturalnego przez nieodpowiedzialnych hodowców, coraz częściej spotkać go można poza naturalnym zasięgiem jego występowania np. na stanowiskach w Polsce. Gady te stanowią poważne zagrożenie dla rodzimej różnorodności biologicznej – w tym dla zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego (Emys orbicularis), a także płazów, niektórych gatunków bezkręgowców a nawet ptaków.

Akcja słuszna, problem bardzo poważny, plakat świetny, ale filmik promocyjny budzi w nas jednak, hm, mieszane odczucia…

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Jak obiecaliśmy, tak też się stało – na Mrówkojadzie mogliście w ostatnich dniach przeczytać pierwsze dwie części relacji z naszej wyprawy do Kaliningradu (część I i część II). Przed nami jeszcze dwa teksty o mieście oraz jeden o samym Obwodzie oraz Swietłogorsku, a po nich cykl teksów o zoo – te są właśnie w „trakcie pisania”. Gdy uporamy się z Kaliningradem, zabierzemy Was w końcu do Krakowa – zwiedzimy miasto, zoo, wybierzemy się też do Zakopanego i w Tatry.

Mrówkojad w Kaliningradzie

Mrówkojad w Krakowie…

My tymczasem świętujemy dziś trzecią rocznicę istnienia naszej strony – materiał na ten temat ukaże się jeszcze dziś!

ZDARZYŁO SIĘ…

24. 08. 2011

Do wrocławskiego zoo przyjechały cztery polatuchy olbrzymie.

31. 08. 2009

Rusza strona Mrówkojad i Przyjaciele – notka urodzinowa już dziś wieczorem!

31. 08. 2010

Do płockiego zoo przyjechały dwa słonie indyjskie.

Myo i Letso w płockim zoo – lipiec 2011

Tyle na dziś, a kolejny – osiemdziesiąty dziewiąty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się za tydzień.

Reklamy

5 comments on “„7 Dni Zoo” nr 88 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Wypadek w Kolonii wyglądał trochę innaczej, niż to opisywała prasa. Tygrys został zastrzelony na swoim wybiegu. Zastrzelono go nie za karę, a po to by móc jak najszybciej dotrzeć do opiekunki, licząc na to że jeszcze żyje. Niestety, kobieta już wówczas była martwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s