W poznańskim zoo urodził się mrówkojad olbrzymi!

Wreszcie! Trochę to trwało (cztery tygodnie…) ale poznańskie Nowe Zoo w końcu pochwaliło się jednym ze swoich ostatnich przychówków i możemy Was w końcu poinformować, iż w zoo nad Maltą w Poznaniu 4 sierpnia urodziła się samiczka mrówkojada olbrzymiego!
To drugi mrówkojad, jaki urodził się w historii poznańskiego zoo – poprzedni maluch, samiczka Felice, urodził się 28 września 2009 roku. Tak teraz, jak i wówczas, rodzicami została świetnie nam znana para poznańskich mrówkojadów, Guapa i Eskado!

Mały mrówkojad olbrzymi z poznańskiego zoo – zdjęcie z 9 sierpnia (fot. L’N’A)

Mały mrówkojad – samiczka (to wiadomo już na pewno!) – przyszedł na świat równo cztery tygodnie temu, 4 sierpnia, ale dopiero dziś zoo zdecydowało się oficjalnie o tym poinformować, dlatego też i my, choć o maluchu wiedzieliśmy już praktycznie od samego początku, czekaliśmy z oficjalną informacją.

No to się doczekaliśmy! (fot. M.F.)

Mały mrówkojad bardzo szybko rośnie i, póki co, jest w świetnej formie. Niemal cały czas leży przytulony do brzucha mamy w wygrzebanej przez nią jamie i jest zakryty jej puszystym ogonem. Jak każdemu mrówkojadowi zdarza mu się jednak też wdrapywać na grzbiet Guapy i urządzać sobie przejażdżki – lub po prostu spać dalej na grzbiecie.

(fot. M.F.)

(fot. M.F.)

Maluch ma ponad pół metra, z czego prawie połowa przypada na puszysty ogon. Ma też długi pyszczek i język, ale na razie nie potrzebuje go do wydobywania mrówek z mrowiska, jak robią to dorosłe zwierzęta. Póki co pije mleko matki, która będzie go karmiła przez około 6 miesięcy. Potem zacznie próbować karmy, którą na co dzień dostaje Guapa i Eskado. A jest to prawdziwy przysmak – papka składająca się m.in. ze ze zmielonych bananów, jabłek, gruszek, pomidorów, jajek, serca wołowego, granulatu dla psów, torfu, miodu i wody.

(fot. M.F.)

(fot. M.F.)

Jak czytamy na stronie zoo, opiekunka małego mrówkojada nie wybrała jeszcze imienia dla nowej samiczki, chce bowiem trochę poczekać i poobserwować małą, aby dobrać imię stosownie do jej charakteru.

Guapa została oddzielona od Eskado  już w połowie ciąży. Przed porodem była bardzo nerwowa, ale po narodzinach małego mrówkojada wyciszyła się i złagodniałam pozwala nawet podejść opiekunce do młodego, które również nie okazuje żadnych oznak niepokoju.

(fot. M.F.)

Guapa na szczęście jest bardzo troskliwą i już doświadczoną matką i świetnie wie, jak opiekować się małym mrówkojadem.
Pełną samodzielność mały mrówkojad uzyska po dwóch latach.

Guapa z młodym (fot. L’N’A)

Tatuś, samiec Eskado – co oczywiste – cały czas jest oddzielony od matki z młodym.

Guapa i Eskado już po raz drugi zostali rodzicami – poprzednie młode, Felice, przyszło na świat 28 września 2009 roku.

Szczęśliwi rodzice – Guapa i Eskado

Gdy Felice dorosła musiała opuścić Nowe Zoo, stała się bowiem zbyt łakomym kąskiem dla własnego ojca, dlatego też na początku tego roku wysłano ją do Niemiec – obecnie mieszka w nowym pawilonie zwierząt Ameryki Południowej w zoo w Schwerin.

A to Felice na grzbiecie mamy – jeszcze w Poznaniu…

W Poznaniu mrówkojady mieszkały już w 1974 roku, ale były w nim bardzo krótko i nie udało się ich wówczas rozmnożyć.

A my cieszymy się z narodzin małego mrówkojada i już myślimy, jakby się tu wyrwać i ruszyć do Poznania, żeby odwiedzić malucha… :).

(fot. L’N’A)

Reklamy

5 comments on “W poznańskim zoo urodził się mrówkojad olbrzymi!

  1. Była to największa inwestycja w historii zoo pochłonęła blisko 5 mln euro, ale było warto. Pawilon robi dość dobre wrażenie. Partnerem dla Felice jest samiec Carlos. Oba mrówkojady mają do dyspozycji wielkopowierzchniowy wybieg zewnętrzny i okazale pomieszczenia wewnątrz budynku, dostępne dla zwiedzających. Gdy trafimy na porę karmienia możliwy jest kontakt „fizyczny” z mrówkojadami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s