„7 Dni Zoo” nr 87 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w osiemdziesiątym siódmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo! Dziś wyjątkowo później, niż zwykle, a wszystko przez nasze krakowsko-tatrzańskie wojaże…

“7 Dni Zoo” nr 79

W dzisiejszym numerze przeczytacie m. in. o tym, ile tapirów urodziło się w ostatnich dniach w polskich ogrodach, co znaleziono podczas porządkowania magazynów we wrocławskim zoo, o kim opowiadać będzie bajki lew Aleksander z Canpolu, jak wyglądają koparki pracujące na budowie nowej żyrafiarni w krakowskim zoo i dokąd dotarł w ostatnich dniach pluszowy mrówkojad.

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO KRAKÓW

Posypało małymi tapirami anta w krakowskim zoo – na przestrzeni zaledwie dziewięciu dni urodziły się bowiem aż dwa maluchy!
10 sierpnia przyszła na świat samiczka, pierwsze dziecko młodej samicy, Bolivii. Kilka dni później – 18 sierpnia – urodził się samczyk, dziesiąte dziecko pary krakowskich tapirów – Chaco i Conchity.
Ponoć maluchy można zobaczyć – jak nie na wybiegu, to w pawilonie, my jednak jakoś nie mieliśmy szczęścia i podczas naszej piątkowej wizyty w krakowskim zoo nie zobaczyliśmy żadnego z młodych tapirów, a jedynie wylegującego się na wybiegu samca…

Tapir anta z krakowskiego zoo

Na szczęście zdjęcia małych tapirów można zobaczyć tutaj.
Tapiry anta bardzo dobrze rozmnażają się w krakowskim zoo – ostatni maluch urodził się tam 8 lipca ubiegłego roku.
Jeśli dobrze liczymy, tapirów w Krakowie powinno być teraz siedem – Chaco, Conchita i Bolivia, młode z 2010 i 2011 roku oraz dwa tegoroczne przychówki. Niezłe stado, nie ma co!

ZOO ZAMOŚĆ

Liczne przychówki wśród ptaków – wykluły się m.in. ibisy czczone.

ŚLĄSKIE ZOO

Na początku sierpnia urodziły się trzy surykatki – to już drugi miot w tym roku w stale powiększającej się grupie surykatek ze Śląskiego Zoo.
Zdjęcia młodych można zobaczyć tutaj.

STARE ZOO POZNAŃ

Cały czas czekamy, aż poznańskie Nowe Zoo pochwali się wreszcie narodzinami małego mrówkojada (!!!), a tymczasem ze wszystkich stron napływają informacje o przychówkach w Starym Zoo. Oto bowiem na stawie przy wyspie lemurów wykluły się trzy łabędzie czarne. Co zrozumiałe, lemury mają chwilowo zamknięty dostęp do wyspy, są więc zapewne umiarkowanie zadowolone z narodzin małych łabędzi. Tymczasem w innej części zoo, na wybiegu Ameryki Południowej (tak, tak, w Poznaniu są dwa takie wybiegi!) 16 sierpnia urodziła się niejaka Justynka, czyli kolejna już w ostatnich latach alpaka.

Tak wygląda młoda alpaka – ta urodziła się w ubiegłym roku

Zdjęcia najmłodszych mieszkańców zoo znajdziecie tutaj.

NOWE ZOO POZNAŃ

Tymczasem jednak zoo chwali się narodzinami innego zwierzaka, oto bowiem 2 sierpnia w Nowym Zoo urodziła się samica tapira. Od opiekuna otrzymała imię Pocahontas (z języka Indian: łobuziak, psotnica). Przez blisko trzy tygodnie była oddzielona wraz z mamą w stajence, ale niedawno wyszła na swój pierwszy spacer po dużym wybiegu, na którym można tym samym, oglądać obecnie aż cztery tapiry: rodziców – Magdę i Gwizdka – oraz ich młode: Cypiska i Pocahontas. Super!
Zdjęcia całej tapirzej rodzinki znajdziecie tutaj.

A tak dwa lata temu wyglądał mały Cypisek – tu wraz z mamą

ZOO GDAŃSK OLIWA

Jakby tego było mało, kolejny tapir anta urodził się w oliwskim zoo. Rodzicami małego tapira są Czajnik i Kleopatra. Razem z małym stadko tapirów anta w oliwskim zoo liczy cztery sztuki – nie zapominajmy o maluchu, który urodził się w ubiegłym roku. 30 czerwca!

Mały tapir anta, który urodził się w Oliwie w ubiegłym roku

Posypało tapirami w ostatnich dniach, nie ma co!

ZOO PŁOCK

Święto na całego także w płockim zoo – 21 sierpnia urodził się bowiem… konik, krzyżówka kuca z falabellą (czyli najmniejszym koniem świata). O tym zacnym przychówku donosi Gazeta Wyborcza, nas jednak przede wszystkim rozbraja tytuł artykułu – „W zoo urodził się malutki konik i zakwitły kaktusy”.  Czy Wy też dostrzegacie w tym połączeniu jakąś niepokojącą zbieżność?

A to dorosły konik z płockiego zoo

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Do mieszkającego już jakiś czas w zoo samca ary oliwkowej, który przyjechał z Francji, przybyła właśnie samica.
Tymczasem lada dzień spodziewana jest przeprowadzka rysi do nowych wolier, w których już wkrótce zamieszkają także nowe zwierzęta – karakale.
Więcej o Ogrodzie Zoobotanicznym jeszcze w tym tygodniu!

SEA PARK SARBSK

Nowymi mieszkańcami powstałego niedawno Sea Parku w Sarbsku zostały cztery kotiki południowe (samiec i trzy samice), które przyjechały aż z Urugwaju. W Parku są eksponowane ponadto jeszcze foki szare.
Więcej.

ZOO OPOLE

Abeecu już w Lipsku – trzynastoletni samiec goryla nizinnego z opolskiego zoo 20 sierpnia opuścił Opole i wyjechał do zoo w Lipsku, gdzie ma założyć nową rodzinę z tamtejszymi gorylicami. W Lipsku czeka na niego pięć samic – Bebe (33 l.), Kibara (8 l.), Louna (6 l.), Viringika (17 l.) i Zola (4 l.), a przy okazji jeden z najlepszych i nowocześniejszych wybiegów dla goryli w Europie.
Abeecu zostawił w Opolu dwóch starszych braci – 20-letniego Ashmara oraz 14-letni D’jeeco. W opolskim zoo Abeecu mieszkał od 2005 roku.

Opolskie goryle jeszcze w komplecie – kwiecień 2012

Opolskie zoo ma nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości otrzyma samice, aby móc rozpocząć hodowlę gatunku.
O przeprowadzce Abeecu do lipskiego zoo możecie przeczytać tutaj.

ZOO ŁÓDŹ

To był niewątpliwie transferowy hit ostatnich dni – w dniach 14-16 sierpnia do łódzkiego zoo przyjechały długo wyczekiwane trzy żyrafy – samice dwuletnia Lira z Lipska, również dwuletnia Lokatka z Warszawy oraz najstarsza, 11-letnia Judita z Płocka. Nowe żyrafy zamieszkały już w budynku żyrafiarni razem z samotnym ostatnio samcem Tofikiem.


Więcej o transporcie żyraf do łódzkiego zoo przeczytacie tutaj.

Łódź odbudowuje kolekcję żyraf po tragicznych zdarzeniach z maja, kiedy to w wyniku ataku wandali padły dwie żyrafy.
Nasuwa się tylko pytanie – czy biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, jakie towarzyszą hodowli żyraf w łódzkim zoo w ostatnich latach, naprawdę jest to właściwe miejsce na ściąganie nowych zwierząt? Obyśmy byli złymi prorokami…

Tymczasem z Łodzi do warszawskiego zoo pojedzie kazuar, a łódzkie zoo opuściła już ostatnia świnia rzeczna – samiec Tarzan trafił do czeskiej Ostrawy.

ZOO GDAŃSK OLIWA

Z Anglii do oliwskiego zoo przyjechał dwuletni samiec hipopotama karłowatego, Sapo (z hiszp. – Ropucha). Sapo został partnerem Niuni, która mieszkała w zoo samotnie po tym, jak w lipcu 2010 roku padł samiec Hugo, który zastąpił wieloletniego partnera Niuni, Dropsa, który padł w 2007 roku.

Niunia wreszcie doczekała się partnera

ZOO ZAMOŚĆ

Sporo nowych zwierząt pojawiło się w ostatnim czasie w zamojskim zoo – m.in. sześć lutungów jawajskich, trzy samce i trzy samice, wszystkie z oliwskiego zoo,oraz ryby, pięć wielkooków z łódzkiego zoo.

Lutung jawajski z oliwskiego zoo

PLANY I INWESTYCJE

ZOO OPOLE

Opolskie zoo wspólnie z czeskim ogrodem z Ołomuńca przygotowuje projekt o nazwie „Charyzmatyczne drapieżniki”, którego efektem będzie dokończenie budowy wybiegu, na którym zamieszkają lwy berberyjskie (początkowo mówiło się o azjatyckich, ale tych najprawdopodobniej nie uda się pozyskać, pytanie tylko, ile lwa berberyjskiego w lwie berberyjskim?) i tygrysy syberyjskie. Wybieg dla nich już powstaje – niedaleko ekspozycji wielbłądów – ale nie został jeszcze ukończony, gdyż brakuje pieniędzy. Dotychczas inwestycja pochłonęła 300 tys. zł, a na jej dokończenie potrzeba jeszcze blisko 2 mln zł. Szansą na znalezienie brakujących środków jest współpraca z Ołomuńcem i pozyskanie funduszy unijnych – na podobnej zasadzie, jak w przypadku budowy nowej żyrafiarni. Dlatego też jesienią zoo w Ołomuńcu złoży wniosek na sumę 4 mln zł, na inwestycje dla Opola (wybieg dla dużych drapieżników) i Ołomuńca (akwarium morskie). Szanse na zdobycie pieniędzy są spore – czy tak będzie, przekonamy się w przyszłym roku. Jeśli tak się stanie, obiekt dla lwów i tygrysów byłby gotowy w 2014 roku. Trzeba wybudować jeszcze budynki, w tym pawilon, którego środkiem będą przechodzili zwiedzający. Po jednej stronie będą podziwiać stado lwów, po drugiej tygrysy. Do pawilonu będą przylegać ciekawie ukształtowane duże wybiegi, od ludzi oddzielone fosą i szybami. Oba ogrody zoologiczne będą wymieniać się też doświadczeniami – czeskie zoo bowiem od wielu lat zajmuje się hodowlą lwów berberyjskich i tygrysów syberyjskich. Opole miałoby się odwdzięczyć doświadczeniem związanym z utrzymywaniem basenu uchatek – Czesi wszak planują zbudować Akwarium…

Tymczasem są szanse, że jeszcze w tym roku, na miejscu starego basenu dla ptactwa wodnego, obok nieczynnego budynku akwarium i terrarium, powstanie nowy wybieg flamingów. Na wybiegu miałaby zamieszkać licząca około 20 osobników grupa flamingów karaibskich.
Więcej.

ZOO KRAKÓW

W krakowskim zoo, na terenie dawnych wybiegów bizonów i kułanów, ruszyła budowa nowego obiektu dla żyraf. Podczas naszej piątkowej wizyty w krakowskim zoo mieliśmy przyjemność podziwiać uwijające się na wybiegu koparki i ciągniki:


Wybieg będzie zajmował powierzchnię 3 860 m². Pawilon zostanie podzielony na część ekspozycyjną, zaplecze dla obsługi i korytarz dla zwiedzających, umożliwiający oglądanie zwierząt w czasie ich nieobecności na wybiegu.
Ma to wyglądać tak:

Projekt wybiegu dla żyraf w krakowskim zoo

Termin zakończenia prac i otwarcie nowej ekspozycji planowane jest na jesień 2013 roku.
Więcej na ten temat w naszej relacji z krakowskiego zoo – już wkrótce!

ZOO WROCŁAW

Na stronie wrocławskiego zoo pojawił się kilka dni temu „Sierpniowy raport z budowy pawilonu i wybiegu nosorożców”. Czytamy w nim:

Na budowie pawilonu dla nosorożców rozpoczął się finisz.  Powstaje elewacja, przy nakładaniu której zastosowano oryginalną metodę „wyciskania”, przez co ściany mają fakturę przypominającą skórę zwierząt. Na dachu budynku zamontowano już wentylację i urządzenia do solarnego podgrzewania wody do prysznica dla zwierząt. Trwają prace przy wyposażaniu boksów wewnętrznych dla przyszłych mieszkańców pawilonu. Powstaje zewnętrzna woliera wiewiórek, profilowane są fosy wybiegów, montowane zabezpieczenia tzw. pastucha elektrycznego, układana nawierzchnia ścieżek przy budynku oraz montowane bramy przy drogach dojazdowych.

Nie ustają też prace nad Afrykarium:

Na naszej drugiej budowie – AFRYKARIUM – trwa zbrojenie, wylewanie betonu oraz układania izolacji na płycie dennej. Jednocześnie z placu budowy nadal wyjeżdżają dziesiątki ciężarówek z piaskiem dobywanym z wyrobiska. Na zapleczu ZOO, w pobliżu wybiegu niedźwiedzi, trwają prace mające na celu doprowadzenie odpowiedniej mocy potrzebnej do obsługi Afrykarium, ale także i sąsiadujących z Zoo obiektów (np. Hali Stulecia) położonych z tej samej strony Odry. Dlatego z głównego punktu zasilania zlokalizowanego przy ul. Wilczej metodą przeciskową przeprowadzany jest pod ziemią potężny kabel elektryczny o długości 650m. Pod Odrą przeciskany jest on na głębokości 30m !
Równocześnie w ramach tego samego projektu trwa modernizacja głównego wejścia do ZOO.  Wiąże się to z przejściowymi utrudnieniami dla wchodzących do ZOO bramą główną. Sytuacja jednak stale się zmienia, roboty postępują bardzo wartko i tak np. niektóre dotychczas zamknięte odcinki są już otwarte, zasypano już wykopy po przełożeniu sieci EC, a wybieg wielbłądów, pod którym biegnie rurociąg, jest już w całości odsłonięty dla zwiedzających.

Galerie zdjęć z postępujących prac możecie zobaczyć tutaj – wygląda to naprawdę nieźle!

To jednak nie jedyne inwestycje i prace, prowadzone na terenie wrocławskiego zoo. Na placyku obok Rancza przybył kolejny eksponat – stary wóz gospodarski na drewnianych kołach, wyróżniający się intensywnym, niebieskim kolorem. Z kolei w pobliżu Pawilonu Mrówników, czyli dawniej Krokodylarni, pojawiła się górka widokowa, z której można oglądać teren budowy Afrykarium.
Trwają też prace w pawilonie Terrarium – na bocznym tarasie powstaje mała kawiarenka, mająca stać się namiastką lokalu, który niegdyś zajmował cały budynek Terrarium i mógł ugościć jednocześnie 600 osób. Co ciekawe, nowy lokal będzie sąsiadował przez szybę z nową ekspozycją dla waranów. Całość gotowa będzie wiosną przyszłego roku.
Na koniec jeszcze zrobiona trochę „na gorąco” ekspozycja dla szopów, na której zamieszkały dwa młode szopy, które niespodziewanie trafiły kilka tygodni temu do wrocławskiego zoo. Szopy otrzymały wybieg, który zwolnił się, gdy niedźwiedzice Tarotka i Trezorka powróciły do zamojskiego zoo.
Docelowo jesienią na tym wybiegu zamieszkają także amerykańskie jeżozwierze, czyli ursony!

Zdjęcia wszystkich tych nowinek znajdziecie na stronie zoo.

WYDARZENIA W SKRÓCIE


Płoccy szczypiorniści w zoo!
W niedzielę 12 sierpnia o godzinie 11.30 płockie zoo odwiedzili piłkarze ręczni z lokalnej drużyny – Orlen Wisły Płock – którzy wybrali się na specjalną wycieczkę po ogrodzie.

Piąte urodziny Zoo Safari!
Od 15 do 19 sierpnia Zoo Safari w Borysewie obchodziło swoje piąte urodziny. W tym czasie na terenie zoo sporo się działo – był tort z białym lwem, grill, msza święta, pokazy tresury koni, zabawy dla dzieci i kilka tysięcy gości.
Uff!

BOSCH i foki na Helu.
W czwartek 16 sierpnia na małej plaży w Helu nieopodal fokarium odbyła się współorganizowana przez firmę BOSCH, WWF Polska i portal www.przyjaciel-foki.pl impreza pod nazwą „Ratujmy bałtyckie foki szare”.
Więcej.

Podsumowanie Wakacji z Akwarium Gdyńskim.
W ostatnią niedzielę sierpnia – 26 – Akwarium Gdyńskie zaprasza na całodniową imprezę pod hasłem „Podsumowanie Wakacji”.
Więcej.

Rodzinny piknik z Izbą Celną w łódzkim zoo.
26 sierpnia łódzkie zoo zaprasza na kolejne już spotkanie z przedstawicielami Izby Celnej w ramach promowania idei ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.
Więcej.

Święto bocianów w warszawskim zoo.
Z kolei w warszawskim zoo 26 sierpnia odbędzie się już po raz kolejny impreza związana z pożegnaniem bocianów – „Busłowe Łapy”.
Każde dziecko, które przebierze się „za bociana” (lub ubierze się w jakieś „bocianie akcenty”) wchodzi do zoo za darmo!
Więcej.

Festyn rodzinny „Baw się z nami, zwierzakami!” w Ogrodzie Zoobotanicznym.
Tymczasem toruński Ogród Zoobotaniczny 26 sierpnia zaprasza na sierpniowy festyn rodzinny pod hasłem „Baw się z nami, zwierzakami!”
Szczegóły na stronie zoo.

KONKURSY

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez Akwarium Gdyńskie, łódzkie zoo oraz zoo we Wrocławiu.

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy kolejną, drugą już część spacerownika po wrocławskim zoo, po którym oprowadza sam Pan Prezes, Radosław Ratajszczak, a także artykuł o nowym wybiegu niedźwiedzi brunatnych w zamojskim zoo, jaki ukazał się na stronie BearProject.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o wyścigu gryzoni organizowanym przez sklep ZOO-Mar w Raciborzu, pająku, który narobił zamieszania w lipnowskim markecie czy o legwanie wygrzewającym się na jednej z warszawskich ulic, najgłośniej jednak było oczywiście o skandalu związanym z firmą Amber Gold – tą samą, która przekazała darowiznę na rzecz oliwskiego zoo – temat jest jednak na tyle „śliski”, że wolimy go nie poruszać.
Kto ciekawy, niech wpisze w wyszukiwarkę internetową hasło „zoo” z wyszukiwaniem za ostatni tydzień – co trzeci tekst traktuje o zawirowaniach wokół tej firmy…

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W IBERA PARK URODZIŁ SIĘ MRÓWKOJAD OLBRZYMI

11 sierpnia na terenie argentyńskiego Ibera Park urodził się mały mrówkojad olbrzymi, który otrzymał imię Tinelli.

Mały mrówkojad urodzony 11 sierpnia w Ibera Park (fot. Proyecto Iberá)

PADŁA NAJSTARSZA SŁONICA W EUROPIE

We wtorek 14 sierpnia w ogrodzie zoologicznym w Lyonie padła Java, najstarsza słonica w Europie. Java miała 67 lat i do francuskiego zoo trafiła w 1964 roku. Zwierzę najprawdopodobniej padło na gruźlicę.

W BERLIŃSKIM ZOO PADŁA PANDA WIELKA BAO BAO

22 sierpnia rano w berlińskim zoo padł najstarszy samiec pandy wielkiej w niewoli, 34-letni Bao Bao, który zmarł bezpotomnie. Przyczyna śmierci zostanie ustalona na podstawie sekcji zwłok. Bao Bao był ostatnim przedstawicielem swojego gatunku, który nie był własnością Chin. Od wielu lat Chiny jedynie wypożyczają pandy do ogrodów zoologicznych poza granicami własnego kraju. Koszt wypożyczenia zaczyna się od 1 mln euro za rok.

Bao Bao (fot. Michał)

Bao Bao przyszedł na świat w Chinach w 1978 roku. Do RFN trafił dwa lata później jako prezent od ówczesnego przywódcy Chin Hua Guofenga dla kanclerza Helmuta Schmidta. Hua podarował wtedy Schmidtowi także pandę Tjen Tjen, która zdechła jednak już w 1984 roku. W latach 1991-1993 Bao Bao przebywał w zoo w Londynie, gdzie miał zostać partnerem pandy Ming Ming. Para ta jednak nie spłodziła potomstwa.

To zresztą nie jedyna smutna wiadomość z berlińskiego zoo – poważnie chore są także dwa lwy, samiec Aru i jego siostra Aketi. Zwierzęta zostały najprawdopodobniej otrute.

CIEKAWOSTKI

LEW ALEKSANDER OPOWIADA O KOLEGACH Z ZOO…

Sami nie wiedzieliśmy, czy o tej sensacyjnej wiadomości pisać w dziale „Kultura”, „Ciekawostki” czy może „ZOOplotek”. Wybraliśmy ostatecznie tę drugą opcję, gdyż projektu tego jesteśmy przede wszystkim bardzo ciekawi.
O co chodzi? Otóż Pani Izabella Odejewska, właścicielka Canpol Zoo pod Człuchowem zainicjowała projekt o nazwie „Baśniowy Świat Canpolu”. Jest to książka dla dzieci, w której znajduje się 26 opowieści o zwierzętach – oczywiście tych, które mieszkają w Canpol Zoo.

„Baśniowy Świat Canpolu” – okładka książeczki

Każdy rozdział poświęcony jest innemu gatunkowi, a dodatkową ciekawostką jest to, iż każdy rozdział możemy znaleźć nie tylko w książeczce, ale także na tabliczce przy wybiegu! Co więcej – dodatkową atrakcją jest fakt, iż narratorem książeczki jest… lew Aleksander, największa gwiazda zoo.
We wstępie do książeczki inicjatorka projektu i właścicielka Canpolu pisze:

W tych utworach prawda przeplata się z fikcją, bo takie są prawa literatury, ale jedno jest pewne, baśnie przedstawiają prawdziwy świat zwierząt, w którym panują jasne i proste reguły.
(…)
Moim zamierzeniem było przybliżenie dzieciom tego świata. Dzięki baśniom powinny zrozumieć, że zwierzęta też się przyjaźnią, kochają, bywają opiekuńcze i lojalne, a przede wszystkim potrzebują naszej pomocy i miłości.
Poznając zwyczaje zwierząt, sprawiamy, że stają się one nam bliższe. Obserwacja ich życia daje nam często powód do refleksji – jacy jesteśmy dla nich i jacy jesteśmy dla siebie?

My żałujemy tylko, że książeczki owej nie sposób dostać poza Canpolem, bo bardzo jesteśmy ciekawi całości. A po ostatniej wizycie w Człuchowie i rozmowie z Panią Odejewską obiecaliśmy sobie, że wrócimy tam dopiero wtedy, gdy pojawią się tam pingwiny.
Mamy nadzieję, że będzie to nieprędko…
Póki co spis treści i kilka dodatkowych informacji na temat tej publikacji znajdziecie tutaj.

Tak to wygląda

Nie chcemy być złośliwi, ale mamy nadzieję, że w książce nie będzie takich kwiatków, jak ten:

Tak, to Canpol…

RENTGEN AMERYKAŃSKIEJ ARMII WE WROCŁAWSKIM ZOO!

To ci dopiero znalezisko! Podczas porządkowania magazynu, w którym ma powstać wspomniana wcześniej kawiarnia przy pawilonie Terrarium we wrocławskim zoo, pracownicy ogrodu znaleźli… skrzynie ze sprzętem amerykańskiej armii, a w nich m.in. przenośny rentgen, który przeleżał nieruszany przez około 50 lat.
Więcej.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Co prawda obiecaliśmy, że cykl tekstów o Kaliningradzie – tak tamtejszym zoo, jak i samym mieście, pojawi się na Mrówkojadzie jeszcze przed 23 sierpnia, plan ten jednak skutecznie uniemożliwiła nam nasza tygodniowa wyprawa do Krakowa. Stąd też cała masa opóźnień, plus jest jednak taki, że na stronie pojawi się także długo wyczekiwana relacja z krakowskiego zoo, które odwiedziliśmy w piątek, a przy okazji także krótka fotorelacja z wędrówek pluszowego mrówkojada po Krakowie i Tatrach – warto więc poczekać.
Tymczasem w ostatnich dniach na stronie pojawiła się wreszcie fotorelacja z płockiego zoo, krótka notka o naszej wizycie w Warszawie i fotorelacja Wojtka z zoo w Usti.
A przed nami teksty o Kaliningradzie i Krakowie, materiał Wojtka o Ogrodzie Fauny Polskiej, tekst o sensacyjnych narodzinach małego mrówkojada w Poznaniu i kilka innych niespodzianek…

Mrówkojad w Kaliningradzie

Mrówkojad w Krakowie…

ZDARZYŁO SIĘ…

8-19. 08. 2010

W zoo w Los Angeles w ciągu jedenastu dni urodziły się aż 22 warany z Komodo!

11. 08. 2007

W zoo w Wiedniu urodziła się Fermina Sorpresa, samica mrówkojada olbrzymiego, mieszkająca obecnie w opolskim zoo.

Fermina Sospresa

16. 08. 2010

We wrocławskim zoo urodził się hipopotam karłowaty – Euforio.

Mały hipopotam karłowaty z wrocławskiego ZOO (fot. ZOO Wrocław)19. 08. 2010

W toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym wykluły się pierwsze w Polsce damy niebieskobrzuche.

21. 08. 2011

W Śląskim Zoo urodziły się cztery gepardy!

Tyle na dziś, a kolejny – osiemdziesiąty ósmy już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się za tydzień.

Reklamy

19 comments on “„7 Dni Zoo” nr 87 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. Zaszokowała mnie wiadomość z Berlina.Na szczęście kilka tygodni temu zdążyłem zobaczyć to wspaniałe zwierzę (nawet mimo tego, że głównie śpi i je).

  Zadziwia mnie też sytuacja lwów. W Berlinie widziałem czwórkę tych zwierząt (2,2). Jedna para przebywała w pawilonie i co jakiś czas samiec ostentacyjnie oblewał moczem widownię przez kraty, próbując tym samym przypodobać się samicy.

  • Zgon BaoBao nie jest żadnym zaskoczeniem. Już od jakiegoś czasu był apatyczny i nieruchawy. W zoo liczono się z tym, że wkrótce odejdzie.
   Też zdążyłem go zobaczyć trzy tygodnie przed śmiercią. Z apetytem pałaszował arbuzy.

 2. no ja zdążyłem zobaczyć Bao Bao w zimie, lwów natomiast nie jestem w stanie umiejscowić w zakamarkach mej pamięci

  • Lwy zajmują ten sam obiekt co panda (pawilon drapieżników). Mają połączone okratowane pomieszczenia wewnętrzne i wielki fosowy wybieg. Coś świta? 😛

 3. Chodziło mi rzecz jasna o Łódź w komentarzu powyżej, ale przejęty jestem, że wreszcie mi komentarz wszedł:):).

  Tak przy okazji- wielkie dzięki za tą stronę- rewelacyjna sprawa dla zoomaniaka, jakim zresztą jestem.

 4. No przecież, i jeszcze załapałem się na ich karmienie 😀 nie oglądałem ich z zewnątrz ale pawilon całkiem przyjemny, zwłaszcza jego podziemia 😀
  Świnia cebueńska? Masz na myśli wisajską Jagaciarzu?

 5. Tak jest, o wisajską właśnie mi chodzi. Zajęła wybieg po pekari białobrodych, których teraz brak mi w ogrodzie, mimo że samiec był mocno agresywny:).

 6. Co do bajkowego Canpolu pod Człuchowem, to należy dodać, że przebywającym tam zwierzakom codzienną monotonię ruchliwej drogi krajowej nr 22 urozmaica ryk toru cartingowego, wrzaski pijanych wycieczkowiczów i od czasu do czasu koncert muzyki głośnej, agresywnej i popularnej (wszystko w obrębie 200 metrów od dystrybutorów paliwa) . Wszystko dla kochanych zwierzaczków. Sama natura spowita oparami etyliny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s