„7 Dni Zoo” nr 86 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w osiemdziesiątym szóstym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO KRAKÓW

W dniach 18-22 czerwca wykluły się sowy śnieżne (zdjęcia młodych można zobaczyć tutaj), a 30 czerwca urodził się lemur katta (do zobaczenia tutaj).

ZOO ŁÓDŹ

Sporo przychówków w łódzkim zoo – w ostatnich kilkunastu dniach wykluły się m.in. dwie felsumy madagaskarskie oraz błyszczaki purpurowe, urodziło się także drugie tego lata kudu małe.
Niestety, padł niedawno urodzony tapir anta, który najprawdopodobniej został przygnieciony przez dorosłą samicę.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO


ŚLĄSKIE ZOO

Kolejne nowe zwierzaki w Chorzowie. W niedawno zmodernizowanym pawilonie zamieszkały trzy nowe antylopy addaks, które przyjechały z niemieckich ogrodów zoologicznych. Addaksy wróciły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego po dwuletniej przerwie.

A tu addaksy z opolskiego zoo

Wcześniej w Chorzowie gatunek ten rozmnażał się bardzo dobrze – od 1988 roku urodziło się w Śląskim Zoo 20 młodych. Jedna antylopa, urodzona w lipcu 2011, przyjechała z Zoo w Norymberdze, zaś pozostałe dwie sztuki, urodzone w maju tego roku, przyjechały z Zoo w Hanowerze. Obecnie antylopy przebywają w nowym pawilonie w boksach czekając na kolejną towarzyszkę, która w najbliższym czasie dojedzie z Opola. Po skompletowaniu stada i ustaleniu hierarchii zostaną wypuszczone na wybieg zewnętrzny, gdzie będą oczekiwać na samca z Krakowa.
Więcej.

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Nowe zwierzaki w Białymstoku – z warszawskiego zoo przyjechały ptaki – myszołów, puchacz i puszczyk. Wszystkie ptaki to samice, które trafiły do samców swoich gatunków i będą wspólnie zamieszkiwać w niedawno oddanych do użytkowania wolierach. Zarówno myszołów, jak i puszczyk, to ptaki po przejściach – pierwszy po kolizji z linią wysokiego napięcia z uszkodzonym skrzydłem trafił swego czasu do ośrodka rehabilitacji ptaków w stołecznym ogrodzie, drugi miał kiedyś poważny uraz skrzydła, którego część musiała zostać amputowana.

ZOO SAFARI BORYSEW

We wrześniu z zoo w Dvur Kralove przyjadą do Borysewa dwie żyrafy. Będą to półtoraroczne osobniki – bracia, które borysewskie zoo zakupiło u Czechów – zarówno Borysew, jak i DK, to ogrody, które nie należą do EAZA i nie mogą dokonywać bezgotówkowych transferów zwierząt.

ZOO ŁÓDŹ

Wracamy raz jeszcze do tematu nowych żyraf w łódzkim zoo. Dwa tygodnie temu pisaliśmy, iż ustalono już, że do łódzkiego zoo niedługo przyjadą nowe żyrafy. Do samotnie przebywającego w Łodzi samca Tofika (Malkolma) już niedługo – bo jeszcze w sierpniu! – przyjedzie Lokatka, dwuletnia samica żyrafy mieszkająca w warszawskim ogrodzie zoologicznym, a oprócz niej do Łodzi trafi również 11-letnia żyrafa z Płocka (ta, która ma częściowy paraliż języka), a także Lira, samica z Zoo w Lipsku, która ma dojechać do Łodzi jako pierwsza – już 14 sierpnia. Lokatka ma dojechać 15 sierpnia, a żyrafa z Płocka dzień później – 16.

11-letnia samica z płockiego zoo (ta z lewej) ma niebawem zamieszkać w Łodzi

Łódź stara się odbudować kolekcję żyraf po tragicznych zdarzeniach z maja, kiedy to w wyniku ataku wandali padły dwie żyrafy.
Nasuwa się tylko pytanie – czy biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, jakie towarzyszą hodowli żyraf w łódzkim zoo w ostatnich latach, naprawdę jest to właściwe miejsce na ściąganie nowych zwierząt? Obyśmy byli złymi prorokami…

PLANY I INWESTYCJE

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Cały czas coś nowego dzieje się w Myślęcinku – ostatnio do powstającego obok zoo „Zaginionego Świata” sprowadzono nowe eksponaty, m.in. ogromnej wielkości model pancernej ryby z syluru, a kilka dni temu w „Makroświecie” pojawiły się m.in. komar, karaluch, kowal bezskrzydły, gąsienica pazia królowej i żuk gnojowy. Tym samym na ekspozycji jest już 16 ogromnych owadów.

AKWARIUM GDYŃSKIE

Od przyszłego roku odwiedzający Akwarium Gdyńskie będą mogli skorzystać z nowej usługi, jaką będzie elektroniczny przewodnik eGuide, który ma ułatwić zwiedzanie obiektu. Elektroniczny przewodnik ma nie tylko emitować głos lektora w formacie mp3, ale także prezentować filmy oraz zdjęcia. Ma dostarczać informacji w języku polskim, angielskim i niemieckim.
eGuide jest wprowadzany w ramach programu BalticMuseums 2.0 Plus, w którym biorą udział obiekty prezentujące tematykę morską z Kłajpedy, Kaliningradu i niemieckiego Stralsunda. W każdym z tych miejsc będzie funkcjonowało podobne urządzenie.
Więcej.

ZOO PŁOCK

W drugiej połowie sierpnia rusza remont i rozbudowa pawilonu żyraf w płockim zoo. W związku z tym ekspozycja nie będzie dostępna dla zwiedzających, a mieszkające obecnie w zoo żyrafy wyjadą do innych ogrodów zoologicznych – w Gdańsku, Poznaniu i Łodzi. Remont potrwa około miesiąca, a po tym czasie żyrafy – oprócz samicy, która wyjeżdża do Łodzi – wrócą do zoo.

Płocką żyrafiarnię czeka solidny remont

Już wkrótce więcej informacji na ten temat.

WYDARZENIA W SKRÓCIE


Płoccy szczypiorniści w zoo!
W niedzielę 12 sierpnia o godzinie 11.30 płockie zoo odwiedzą… piłkarze ręczni z lokalnej drużyny – Orlen Wisły Płock – którzy wybiorą się na specjalną wycieczkę po ogrodzie.

Piąte urodziny Zoo Safari!
W drugiej połowie miesiąca – od 15 do 19 sierpnia – Zoo Safari w Borysewie obchodzić będzie piąte urodziny! Z tej okazji w zoo dla zwiedzających przygotowano szereg atrakcji.
Zoo Safari zajmuje powierzchnię 22 hektarów, przebywa w nim ponad 300 zwierząt. W ubiegłym roku placówka uzyskała status ogrodu zoologicznego.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o sajmiri z zamojskiego zoo, która uciekła ze swojego wybiegu, makaku czyściochu z poznańskiego zoo, wężu wyrzuconym w poszewce na poduszkę i dramatycznych doniesieniach z Berlina (ktoś otruł dwa tamtejsze lwy) oraz Tasmanii (nieznani sprawcy włamali się w nocy do ogrodu, pootwierali klatki i zdemolowali zoo).
Hitem była natomiast słonica Shanti z praskiego zoo, która robi furorę jako artystka – żeby jednak nie było, w Wielkiej Brytanii również spotkać można uzdolnione zwierzęta – np. osła, który jest „mistrzem sztalugi”:

Przynajmniej wg Faktu

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

W niedzielny ranek – zgodnie z zapowiedziami – ruszyliśmy do Kaliningradu. Do zoo dotarliśmy w niedzielę późnym wieczorem, a do Polski wróciliśmy wczoraj. W tym czasie zeszliśmy zoo wzdłuż i wszerz, zwiedziliśmy całe miasto – sami nie możemy uwierzyć, jak wiele udało nam się w tym czasie zobaczyć, zjechaliśmy także kawał Obwodu i odwiedziliśmy Swietłogorsk. Teraz trwa w Redakcji zgrywanie zdjęć, ustalanie kto o czym i jak napisze i za kilka dni mamy nadzieję podzielić się z Wami naszymi wrażeniami – a jest o czym pisać!

Siwucz – „morski potwór, który zjadł Moskwę i popił Jeziorem Aralskim” – największa gwiazda kaliningradzkiego zoo

Tymczasem na dniach pojawi się wreszcie fotorelacja z płockiego zoo, krótka notka o naszej wizycie w Warszawie i kilka innych teksów. Mamy kilka dni wolnego, może więc się ze wszystkim wyrobimy :).

Tyle na dziś, a kolejny – osiemdziesiąty siódmy już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w najbliższy piątek.
A – i jeszcze olimpijski motyw na sam koniec dzisiejszego numeru:

Mrówkojadzia Olimpiada (‎w oparciu o rysunki ze strony internetowej University of California w Irvine

Reklamy

12 comments on “„7 Dni Zoo” nr 86 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. cudnie 😀 tylko dwa komentarze: Zoo Nurnberg to nic innego jak Norymberga 😛 no i jeśli jedna żyrafa przyjeżdża do Łodzi 15, a druga nazajutrz 17 to gdzieś tu ukrył się chochlik 😀 z niecierpliwością czekam na nadchodzące relacje 🙂

  2. Absolutnie żaden addaks nie został wysłany z Katowic do Tunezji. Może i urodziło się 20, ale większość uzupełniała stado po padłych osobnikach, a pozostałe wychodziły raczej do hadlarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s