„7 Dni Zoo” nr 85 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w osiemdziesiątym piątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, dokąd wybiera się Abeecu, do jakiego spotkania doszło w niedźwiedzim azylu w Niemczech, ile lat miał najstarszy hipopotam i o ile szybsza od Usaina Bolta jest pewna gepardzica z USA.
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO GDAŃSK OLIWA

W ostatnim czasie w oliwskim zoo urodziły się m.in. jelenie europejskie (sześć młodych), daniele (siedem osobników) oraz mundżak chiński – tym cenniejszy to przychówek, bowiem gatunek ten jest eksponowany w Oliwie dopiero od kilku miesięcy.

ŚLĄSKIE ZOO

W Śląskim Zoo 10 lipca urodziła się kolejna już w tym roku zebra bezgrzywa.
Więcej.
Tymczasem w czerwcu wykluły się trzy puchoczuby.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO


ŚLĄSKIE ZOO

Sporo nowych zwierzaków pojawiło się w ostatnich dniach w Śląskim Zoo. 25 lipca z Zoo w Edynburgu przyjechała do Chorzowa grupa 9 młodych samców sajmiri, urodzonych na przełomie 2010 i 2011 roku – Beau, Luca, Mandryl, Massa, Nacho, Pippin, Raul, Syriusz i Toru, które dołączyły do mieszkającego od lat samotnie w zoo samca Bolka. W planach jest również sprowadzenie do zoo samicy.
Z kolei z zoo w czeskiej Ostravie przyjechała dziewięcioletnia samica puszczyka uralskiego, która dołączyła do samotnego dotąd samca.
Więcej o nowych sajmiri przeczytacie tutaj, a o nowych ptakach – tutaj.

ZOO SAFARI BORYSEW

Borysewskie Zoo Safari cały czas zaskakuje – tym razem do ogrodu sprowadzono cztery dingo!
Więcej.

ZOO OPOLE

Tymczasem opolskie zoo już niebawem opuści trzynastoletni Abeecu – najmłodszy z trójki goryli, mieszkających w zoo. Wyjedzie do zoo w Lipsku, gdzie zostanie dominującym samcem w stadzie. Abeecu na razie oswaja się z klatką transportową – gdy już się oswoi, zapadnie decyzja o wyjeździe do Niemiec. Opolskie zoo ma nadzieję, że uda się w niedalekiej przyszłości sprowadzić samicę, bowiem ściąganie nowego samca na pewno nie wchodzi w grę.

Opolskie goryle jeszcze w komplecie

W Opolu pozostaną dwaj starsi bracia Abeecu – Ashmar i D’jeeco.
Więcej.

PLANY I INWESTYCJE

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Cały czas coś nowego dzieje się w Myślęcinku – ostatnio do powstającego obok zoo „Zaginionego Świata” sprowadzono nowe eksponaty, m.in. ogromnej wielkości model pancernej ryby z syluru. Ponadto na terenie Myślęcinka uruchomiono kolejkę turystyczną.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Wakacyjne kino w Akwarium Gdyńskim.
Akwarium Gdyńskie zaprasza wszystkich do letniego Kina Wakacyjnego. Przez całe wakacje, od 29 czerwca do 31 sierpnia, co godzinę od 10:00 do 18:00, będą wyświetlane filmy o morskich zwierzętach w Sali Kinowej.

Ponadto w okresie wakacji Akwarium Gdyńskie od poniedziałku do piątku, o godzinie 11:10 i 13:10, zaprasza turystów indywidualnych do wzięcia udziału w zajęciach laboratoryjnych. Więcej informacji na stronie Akwarium.

Upoluj ośmiornicę i zdobądź rabat!
Dla osób spędzających wakacje w Trójmieście, które do końca sierpnia spotkają na jego ulicach maskotkę Akwarium Gdyńskiego, pluszową ośmiornicę Karolinę, Akwarium przygotowało specjalną promocję –  te osoby, które wypowiedzą hasło „Wakacje z Akwarium Gdyńskim” otrzymają kupon upoważniający do 20% zniżki przy zakupie biletów wstępu do Akwarium. Nieźle!

Tadziu już spotkał pluszową ośmiornicę!

Dzień Ryby 2012 w Helu.
28 lipca 2012r. już po raz kolejny w Helu miał miejsce coroczny letni happening „Dzień Ryby”.
Więcej.

Wielkie spotkanie polskich niedźwiedzi na niemieckiej ziemi!
1 sierpnia w azylu Bärenwald Müritz doszło do bezpośredniego spotkania trzech niedźwiedzi sprowadzonych z polskich zwierzyńców – Michała, który został przeniesiony z Braniewa do azylu w październiku 2011, z Basią i Kasią, które zostały przeniesione z Leszna do azylu w czerwcu 2011. Wszystkie były trzymane w Polsce w bardzo złych warunkach i zostały przeniesione do azylu w Niemczech dzięki współpracy BearProject z Vier Pfoten.

Z Leszna i Braniewa do Bärenwald Müritz…

Michał przebywa na oddzielnym wybiegu o powierzchni blisko 5 000 m2, natomiast obie samice na sąsiednim wybiegu o powierzchni dwukrotnie większej. Oba wybiegi oddziela ścieżka dla odwiedzających. Połączenie obu wybiegów znajduje się pod ścieżką i ma postać szerokiej betonowej rury, która z obu stron jest zamykana kratą. Kilka dni temu przepust został otwarty i niedźwiedzie po raz pierwszy spotkały się ze sobą.
Więcej.

Madagaskar 3 już polskich kinach!
Dziś – 3 sierpnia – w polskich kinach premierę ma trzecie część przebojowej animacji o losach zwierząt z nowojorskiego zoo, które trafiają najpierw na Madagaskar (część 1), a potem do Afryki (część 2). Tym razem bohaterowie trafią do Europy…

Jedynka była prawdziwym przebojem, w dwójce dało się już wyczuć lekkie zmęczenie materiału, trzecie część natomiast wygląda dość blado, ale z recenzją poczekamy, aż zobaczymy sam film.

Czekając na Życie Pi!
Tymczasem 11 stycznia 2013 odbędzie się polska premiera filmu Życie Pi na podstawie wspaniałej książki Martela. Choć literacki pierwowzór wydaje się niezwykle trudny do przeniesienia na ekran, to zwiastun wygląda co najmniej nieźle, a historia nie raz już pokazywała, że można zekranizować „nieprzekładalne książki”. Jak będzie tym razem – zobaczymy, apetyty są spore, a my już nie możemy się doczekać!

IMPREZY

PARKOWANIE W OLIWIE

W weekend, 4-5 sierpnia, na terenie oliwskiego zoo oraz w Parku Oliwskim odbędzie się specjalna impreza plenerowa – „Parkowanie – popołudnie z fauną”. To już szósta edycja tej imprezy.
Szczegółowy program znajdziecie na stronie zoo.

KONKURSY

KONKURS FOTOGRAFICZNY WARSZAWSKIEGO ZOO

„Na tropie pawia” – tak brzmi hasło konkursu fotograficznego, zorganizowanego przez stołeczne zoo. Wystarczy zrobić zdjęcie pawia mieszkającego w warszawskim zoo i przesłać je na adres ratajczak@paw.net.pl. Do 30 września można nadesłać do 3 fotografii. Szczegóły konkursu znajdziecie tutaj.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o

Rannym kameleonie znalezionym w lesie na warszawskim Bemowie – to kolejny już taki przypadek tego lata, kiedy ktoś porzuca egzotyczne zwierzę. Niestety, cały czas są ludzie, którzy nie mają dość wyobraźni, a którym głupoty i okrucieństwa nie brakuje…

Pomyśl, co wyrośnie z Twojego pupila, zanim postanowisz sprawić sobie „małe domowe zwierzątko”, a potem wyrzucisz je w lesie… (fot. Fundacja Egzotyk)

Uzależnionej od palenia papierosów orangutanicy Tori z indonezyjskiego zoo Taru Jurug w Solo, która trafiła wreszcie na odwyk – przeniesiono ją na specjalną, ukrytą wyspę w głębi parku. O Tori pisaliśmy już przed rokiem – piętnastoletnia orangutanica pali już od… dziesięciu lat! Nauczyli ją tego – jak łatwo się domyślić – zwiedzający, którzy bez przerwy częstowali ją papierosami. Paląca małpa szybko stała się „atrakcją zoo”, na szczęście dyrekcja poszła po rozum do głowy i postanowiła zrobić coś z „palącym” problemem.

Szympansie z Welsh Mountain Zoo, który – ponoć – wykorzystując fakt, iż nauczono go języka migowego, miał prosić zwiedzających o to, aby… wypuszczono go z klatki…

„Zwierzęcej Olimpiadzie” w Zoo w Tule w Rosji, gdzie przez trzy dni w przeróżnych konkurencjach startowały mieszkające w ogrodzie zwierzęta…
Wśród olimpijczyków znaleźli się m.in. karaluchy, żaby, szop pracz i fretka. Wśród konkurencji – skoki w przód i sprint. Tabela medalowa pozostaje tajemnicą…

WIEŚCI ZE ŚWIATA

 W ZOO W SAN DIEGO URODZIŁA SIĘ PANDA WIELKA

W niedzielę 29 lipca w ogrodzie zoologicznym w San Diego urodziła się panda wielka. Matką została dwudziestoletnia panda wielka Bai Yun, która urodziła dotychczas już pięć młodych. W San Diego jest obecnie sześć młodych pand wielkich.

PADŁ NAJSTARSZY HIPOPOTAM ŚWIATA

Tymczasem w zoo w Evansville w stanie Indiana (USA) w miniony czwartek padła 62-letnia hipopotamica Donna, uznawana za najstarszą przedstawicielkę swojego gatunku w światowych ogrodach zoologicznych.
Jak poinformował dyrektor ogrodu zoologicznego Amos Morris, Donna, której stan zdrowia stale się pogarszał z powodu poważnej choroby stawów, została uśpiona.
Urodzona w zoo w Memphis hipopotamica do Evansville przyjechała w 1956 roku. Tam spędziła resztę życia.

WIEŚCI Z PRAGI

W praskim zoo urodziło się pięć małych otocjonów – nie od dziś wiadomo, że małe otocjony to jedne z najcudowniejszych zwierzaków na świecie, dlatego nie możemy nie pokazać Wam jednego z maluchów i odnieść zarazem do większej liczby ich zdjęć.

Jeden z małych otocjonów z praskiego zoo (fot. Zoo Praga)

Niestety, w praskim zoo doszło niedawno do przykrego wypadku – udusił się młody goryl, który zaplątał się w linę do wspinaczki.

NA FLORYDZIE URODZIŁ SIĘ MRÓWKOJAD OLBRZYMI!

Takich wieści nigdy dość! W Busch Gardens w Tampa na Florydzie pod koniec czerwca na świat przyszedł mały mrówkojad olbrzymi. Płeć małego mrówkojada (obecnie waży około, 2,6 kg) nie jest jeszcze znana.

Mały mrówkojad z zoo w Tampie (fot. Zoo Borns)

LICZBA DNIA

98 km/h – to prędkość, jaką osiągnęła Sara, samica geparda z zoo w Cincinnati w USA, podczas specjalnego biegu na dystansie 100 metrów. Dystans ten przebiegła w nieprawdopodobnym czasie 5,95 s ustanawiając absolutny rekord prędkości wśród ssaków i bijąc tym samym własny rezultat sprzed trzech lat (6,13 s). Dla porównania rekord świata na tym dystansie wynosi 9,58 s i należy do Usaina Bolta. Gepardzica jest więc szybsza na tym odcinku o całe 4 sekundy!

Sara pobiła rekord na specjalnie zbudowanym torze, goniąc pluszową zabawkę podczas sesji fotograficznej dla „National Geographic”.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

W ostatnich dniach zaprezentowaliśmy Wam relacje naszych terenowych korespondentów – Wojtka z zoo w Chemnitz oraz Olgi z Seal Rehabilitation & Research Centre – Zeehondencrèche Lenie ‘t Hart w Pieterburen w Holandii, zabraliśmy Was też na szczególną wycieczkę mrówkojadzim tropem po najciekawszych miejscach Płocka. Do samego zoo zajrzymy już wkrótce – jeśli zdążymy z fotorelacją, to jeszcze jutro. My tymczasem lada chwila – bo już w niedzielny ranek – ruszamy do Kaliningradu (zapowiedź naszej wycieczki znajdziecie tutaj), gdzie mamy zamiar przede wszystkim dokładnie zwiedzić tamtejsze zoo, ale przyjrzeć się też trochę samemu miastu i wytropić ślady Immanuela Kanta – jak na miłośników filozofii przystało :).

ZDARZYŁO SIĘ…

30. 07. 2011

We wrocławskim zoo padła jedna z trzech mieszkających w ogrodzie słonic indyjskich Rahnee (znana szerzej jako Rani).

Wrocławskie słonice jeszcze wspólnie na wybiegu – od lewej: Toto, Birma i Rani.

31. 07. 2011

W zoo Taronga w Sydney przyszły na świat cztery diabły tasmańskie – trzy samice i samiec!

Tyle na dziś, a kolejny – osiemdziesiąty szósty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w najbliższy piątek.

9 comments on “„7 Dni Zoo” nr 85 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. Mała uwaga, kubaniki w ŁZ są już od dobrych paru miesięcy. Wcześniej prezentowane były wraz z zresztą wróblaków w wolierze nieopodal żyraf. Gdy wystartowała motylarnia, trafiły do niej i już o nich wówczas mowa była jako o dodatkowych mieszkańcach. Natomiast jak piszę poprzednik, w ŚZ wspomniane puchoczuby się wykluły. Ale też początkowo myślałem, że one do zoo przyjechały.

  • Z kubanikami nasz błąd, ale jeśli chodzi o puchoczuby w Śląskim Zoo, to na stronie ogrodu wspomina się o nich nie jako o nowo wyklutych, ale jako o świeżo przybyłych:
   „Razem z samicą puszczyka w Chorzowie pojawiły się trzy młode puchoczuby”
   Ale faktycznie, chodzi o zwierzaki, które się wykluły.

   • W sumie racja. Choć cały transfer jest taki….taki….”epicki”.
    Serio. ŚZ rozmnaża ten gatunek co rok, a do siebie sprowadza dodatkowo 3 młode o niewiadomej płci.
    Pomijam kwestie, że gatunek ten liczny w ogrodach jest i robi się z niego niemalże druga przepiórka chińska.
    Ale cóż, jakie zoo takie transfery.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s