„7 Dni Zoo” nr 84 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w osiemdziesiątym czwartym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!
Dziś wyjątkowo później, a wszystko przez naszą wyprawę do Płocka, z której dopiero co wróciliśmy i dopiero zabraliśmy się za nadrabianie wszelkich zaległości po tym, jak przez pięć dni nie mieliśmy dostępu do Internetu.

“7 Dni Zoo” nr 79

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, dokąd spacerować będą warszawskie hipcie, kto zalał betonem wrocławskie zoo, dlaczego w Trójmieście warto szukać pluszowej ośmiornicy, kim jest Borek, ile gwiazdek i za co dostało wrocławskie zoo, dlaczego nie widać tygrysów w tymże Wrocławiu i kim jest niejaki Major…
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO KRAKÓW

Kolejne przychówki w krakowskim zoo – 3 czerwca przyszedł na świat fenek, a 14 czerwca aż o trzy maluchy powiększyła się rodzina karakali.
Więcej.

ZOO WARSZAWA

Na stronie warszawskiego zoo można zobaczyć zdjęcia urodzonych w ostatnich tygodniach zwierząt – żyrafy, która przyszła na świat 8 lipca (jest to samiec, kolejny już przychówek samicy Lissy i samca Largo), jelonka pudu, który również urodził się 8 lipca, a także uistiti białouchej, która urodziła się 7 lipca.

ZOO ŁÓDŹ

Wysyp narodzin w łódzkim zoo – w ostatnich tygodniach urodziły się m.in. ibisy czczone, kudu małe, dikdik, kanczyl jawajski, gwanako i jeleń białowargi, jak również kozy domowe i kaczki piżmówki.

ZOO WROCŁAW

15 lipca urodził się lemur alaotrański.

(fot. Kalat)

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WROCŁAW

W zewnętrznej wolierze przy Madagaskarze zamieszkały trzy wari czarno-białe wraz z grupą 10 drzewic dwubarwnych, które ostatnio przyjechały z Budapesztu.

(fot. Kalat)

Poza tym mnóstwo nowych zwierząt pojawiło się na ekspozycji w Terrarium, w tym trzy gatunki warana: błękitny, szmaragdowy i Kimberleya.

ZOO ZAMOŚĆ

Na ekspozycji w terrarium pojawiła się para drzewołazów malarskich (Denrobates tinctorius).

ZOO ŁÓDŹ

To już pewne – do łódzkiego zoo niedługo przyjadą nowe żyrafy. Do samotnie przebywającego w Łodzi samca Tofika (Malkolma) już niedługo przyjedzie Lokatka, dwuletnia samica żyrafy mieszkająca w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Oprócz niej do Łodzi trafi również 11-letnia żyrafa z Płocka (ta, która ma częściowy paraliż języka), poza tym zoo czyni starania o pozyskanie trzeciej żyrafy, która miałaby przyjechać z Lipska.

11-letnia samica z płockiego zoo (ta z lewej) ma niebawem zamieszkać w Łodzi

Łódź stara się odbudować kolekcję żyraf po tragicznych zdarzeniach z maja, kiedy to w wyniku ataku wandali padły dwie żyrafy.
Nasuwa się tylko pytanie – czy biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, jakie towarzyszą hodowli żyraf w łódzkim zoo w ostatnich latach, naprawdę jest to właściwe miejsce na ściąganie nowych zwierząt? Obyśmy byli złymi prorokami…

NOWE ZOO POZNAŃ

Podczas naszej wyprawy do poznańskiego zoo sprzed kilkunastu dni widzieliśmy jeszcze pustą wolierę dla kukabur – wyglądała wówczas tak:

Woliera kukabur w Nowym Zoo w Poznaniu

Tymczasem zaledwie kilka dni po naszej wizycie w wolierze zamieszkały dwie kukabury.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO KRAKÓW

Krakowskie zoo ogłosiło przetarg na budowę Wybiegu dla zwierząt kopytnych wraz z pawilonem.

ZOO WARSZAWA

Ciekawa inwestycja szykuje się w warszawskim zoo. Skoro już stołeczny ogród obwieścił wszem i wobec, że tym razem na pewno urodzi się mały hipopotam nilowy (mamą będzie Pelagia, tatą Hugo/Hugon), postanowiono przygotować dla hipopotamiej rodziny nową atrakcję – łąkę do wypasania…
Pastwisko dla hipopotamów powstanie z pieniędzy, które zostały zebrane podczas tegorocznego Ecco Walkathonu.
Zostanie ulokowane na dużym pustym terenie za hipopotamiarnią – teraz jest tam łąką o powierzchni kilkaset metrów kwadratowych, porośniętą rzadkimi drzewami.

Przemarsz hipów na pastwisko ma być nie tylko atrakcją dla zwiedzających, ale i porcją ruchu dla samych hipków. A w razie, gdyby jednak okazało się, że Pelagia nie spodziewa się potomstwa, będzie szansa, że do „ostatecznego zbliżenia” dojdzie podczas którejś z przechadzek :).

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Od piątku 20 lipca na nowym wybiegu w białostockim Akcent Zoo można już oglądać dwa niedźwiedzie brunatne – mieszkająca już wcześniej w zoo samicę Jolę oraz samca Grzesia, który do Białegostoku przyjechał z warszawskiego zoo. Nowy wybieg niedźwiedzi ma powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych, posiada m. in. fosę i niewielką wodną kaskadę.

Patrząc na zdjęcia i nagranie można mieć wątpliwości odnośnie do stopnia zagospodarowania wybiegu – jest zbyt mało urozmaicony i pozbawiony jakichkolwiek konstrukcji do wspinania i kryjówek i przypomina raczej wielki trawnik.
Na szczęście niedźwiedzie mają do dyspozycji  całkiem przyzwoity basen, z którego chętnie korzystają, a wybieg i tak jest o niebo lepszy od starego – 1060 m2 wybiegu zamiast klatki o powierzchni 70 m2
Na terenie prawie całego Akcent Zoo wciąż trwają prace związane z budowaniem kolejnych wybiegów – zostaną zakończone w przyszłym roku.
Więcej.

DOLINA CHARLOTTY

Na terenie zwierzyńca w podsłupskiej Dolinie Charlotty otwarto „Baśniową Krainę” – gdy odwiedziliśmy Dolinę Charlotty na początku lipca, trwały tam właśnie ostatnie prace nad tą ekspozycją.

Kraina Bajek na chwilę przed otwarciem

FOKARIUM HEL

Uniwersytet Gdański ogłosił przetarg na budowę nowego obiektu Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii w Helu – pn. „Dom morświna”.

Szczegóły dotyczące całej inwestycji znajdziecie tutaj.

ZOO WROCŁAW

Wreszcie – możemy już uroczyście ogłosić rozpoczęcie powstawania budynku Afrykarium! Oto bowiem przed kilkoma dniami „polał się pierwszy beton” :).

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

Jak informuje samo zoo, osiągnięto już 100% zapięcia obudowy wykopu pod budynek Afrykarium. Specjalna obudowa o długości blisko 500 m ma zapobiec niepożądanemu napływowi wód gruntowych i osuszaniu terenu wokół budowy. Obecnie trwa wydobywanie piasku, iłu i gliny, a wykop przekracza już 6 m głębokości.
Trwają też prace wykończeniowe wewnątrz budynku Pawilonu Nosorożców, a na wybiegu powstaje basen kąpielowy i sadzawka do kąpieli błotnych, które nosorożce uwielbiają.
Fotorelację z prac w zoo można zobaczyć tutaj.
Co ciekawe, niedaleko wybiegu koniowatych powstanie specjalna platforma, z której będzie można oglądać postęp prac nad Afrykarium. Platforma powinna być gotowa w ciągu dwóch tygodni.

Ponadto niedaleko małpiarni w ramach kampanii EAZA ustawiono pięć tablic dydaktycznych o ekokatastrofie w Azji Płd-Wsch.

(fot. Kalat)

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Wakacyjne kino w Akwarium Gdyńskim.
Akwarium Gdyńskie zaprasza wszystkich do letniego Kina Wakacyjnego. Przez całe wakacje, od 29 czerwca do 31 sierpnia, co godzinę od 10:00 do 18:00, będą wyświetlane filmy o morskich zwierzętach w Sali Kinowej.

Ponadto w okresie wakacji Akwarium Gdyńskie od poniedziałku do piątku, o godzinie 11:10 i 13:10, zaprasza turystów indywidualnych do wzięcia udziału w zajęciach laboratoryjnych. Więcej informacji na stronie Akwarium.

Monitoring w łódzkim zoo jeszcze w tym roku!
W czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zatwierdziła plan monitoringu w łódzkim zoo. Kamery pojawią się m.in. w wybiegach niebezpiecznych zwierząt, takich jak: tygrysy, lwy oraz płochliwych zwierząt, takich jak żyrafy. Władze Łodzi rozpoczęły prace nad monitoringiem po ataku chuliganów na łódzkie zoo, w wyniku którego padły dwie żyrafy Hana i Suri. W planach jest udostępnienie obrazu z kamer w internecie dzięki czemu zwierzęta mogliby podglądać mieszkańcy Łodzi. Urząd Miasta Łodzi chce ogłosić przetarg na budowę systemu alarmowego w zoo jeszcze w wakacje.

Upoluj ośmiornicę i zdobądź rabat!
Dla osób spędzających wakacje w Trójmieście, które do końca sierpnia spotkają na jego ulicach maskotkę Akwarium Gdyńskiego, pluszową ośmiornicę Karolinę, Akwarium przygotowało specjalną promocję –  te osoby, które wypowiedzą hasło „Wakacje z Akwarium Gdyńskim” otrzymają kupon upoważniający do 20% zniżki przy zakupie biletów wstępu do Akwarium. Nieźle!

Tadziu już spotkał pluszową ośmiornicę!

Nowy pacjent helskiego fokarium.
22 lipca na plaży w Rowach znaleziono około dwutygodniowego samca foki – maluch, który otrzymał imię Rowek (od miejsca, w którym został znaleziony) – trafił do fokarium na Hel. Foka jest ogólnie osłabiona i mocno zraniona w prawą przednią płetwę. Jej stan można określić jako poważny, ale w miarę stabilny. Obecnie szczenię podlega wstępnej terapii w foczym szpitaliku.
Więcej.

W zoo dookoła świata – kolejne odcinki.
Na stronie TVP.pl dostępne są kolejne odcinki serialu W zoo dookoła świata opowiadającego o wrocławskim zoo.

Wrocławskie zoo na cztery i pół gwiazdki!
Portal turystyczny tripadvisor na podstawie 35 opinii turystów (głównie zagranicznych) przyznał wrocławskiemu zoo zaszczytny „Certificate Of Excellency” za rok 2012 z oceną 4.5 na 5 możliwych! Gratulujemy!

Azja w Bydgoszczy.
W bydgoskim Ogrodzie Fauny Polskiej odbył się „Dzień Azji” – w ramach Kampanii na Rzecz Ochrony Zwierząt Azji Południowo-Wschodniej. Fotorelację z imprezy można zobaczyć tutaj.

Toruńskie zoo pomaga pszczołom.
29 lipca w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu, w godzinach od 12:00 do 18:00, odbędzie się piknik edukacyjny, który mieszkańcy miasta wygrali w głosowaniu na Facebookowym profilu akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

(fot. Zoo Toruń)

Więcej informacji na ten temat.

KONKURSY

WROCŁAWSKIE RYSIE MAJĄ JUŻ IMIONA

Konkurs na imiona dla wrocławskich rysi rozstrzygnięty – jury po naradzie jednogłośnie wybrało propozycję Borek i Leśnica. Imię dla samca jest nazwą wrocławskiego osiedla w dzielnicy Krzyki i jednocześnie zajezdni tramwajowej przy ul. Powstańców Śląskich. Imię dla samiczki to także nazwa wrocławskiego osiedla i równocześnie pętli tramwajowej. W dodatku obie nazwy pochodzą o słów: bór i las, a więc naturalnego miejsca do życia rysi.

Więcej szczegółów i informacji o konkursie.
Z okazji oficjalnego nadania imion, rysiom zorganizowano małe przyjęcie. Wrocławianie na konkurs organizowany przez MPK, opiekuna rysi, przysłali prawie 350 propozycji imion. W związku z tak dużym zainteresowaniem organizator konkursu postanowił ogłosić drugą jego część – tym razem należy ułożyć rymowankę o rysiach, w której pojawią się ich imiona.
Szczegóły konkursu znajdziecie tutaj.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o znikających tygrysach z wrocławskiego zoo. Jak donoszą lokalne media zwiedzający wrocławski ogród narzekają, że „nigdzie nie widać tygrysów”. Ludzie ponoć dzwonią i piszą oburzeni faktem nieobecnością tych wspaniałych zwierząt, na których zobaczeniu tak bardzo im zależało, tymczasem zoo – bezczelnie! – tłumaczy się, że zwierzęta – równie, a może i bardziej – bezczelne po prostu się pochowały i na pewno są w zoo.
Skandal, normalnie! My zaś zalecamy trochę więcej cierpliwości i uwagę – nie każdy zwierzak czeka cały czas, żebyśmy mogli go sobie zobaczyć jak na dłoni i nawet tak duże zwierzęta jak tygrysy mogą się nam tak sprytnie schować, że nie od razu je zauważymy.
Żeby jednak nie było – pokazujemy Wam jak wyglądają (a przynajmniej wyglądały w kwietniu) dwa wrocławskie tygrysy:

Prawda, że piękne?

Rzekomy brak tygrysów wrocławskie zoo może zrekompensować sobie całymi tabunami zwierząt, które są do ogrodu podrzucane. Na stronie wrocławskiego zoo możemy przeczytać dramatyczny w wymowie apel, aby zastanowić się zanim jeszcze kupimy sobie jakieś zwierzę – zwłaszcza egzotyczne – gdyż wiele z nich zostaje później porzucanych. W ten sposób do wrocławskiego zoo w ostatnim czasie trafiły m.in.pyton królewski, żółw błotny, agama brodata i legwan zielony. Prawdziwym kuriozum jednak okazała się być przesyłka, jaka trafiła do zoo w tym tygodniu. Pod hipermarketem „Kaufland” ktoś zostawił bowiem reklamówkę, w której były… dwa maleńkie szopy pracze! Co więcej, zwierzaki miały ze sobą całą wyprawkę: kocyk, butelki na mleko itp. Zoo będzie musiało małe szopy przekazać do jednego z ośrodków zajmujących się hodowlą i ekspozycją w warunkach zamkniętych.

Warto przy tym przypomnieć, iż ze względu na przepisy sanitarno-weterynaryjne większość ogrodów zoologicznych – w tym wrocławskie – nie prowadzi przytuliska ani schroniska dla takich zwierząt. Czasem jednak, np. na prośbę Policji lub Straży Miejskiej, zoo przetrzymuje takich „gości” w pomieszczeniach kwarantanny.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

KONIE PRZEWALSKIEGO Z PRASKIEGO ZOO WYLECIAŁY DO MONGOLII

Koń Przewalskiego

16 lipca cztery klacze konia Przewalskiego z praskiego zoo wyleciały specjalnym wojskowym samolotem do Mongolii, gdzie zostaną wypuszczone na terenie rezerwatu na Pustyni Gobi – w ramach programu reintrodukcji tego gatunku. To kolejny już taki transport na linii Zoo w Pradze – Mongolia, bowiem w czerwcu 2011 roku wyleciały do Mongolii również cztery konie Przewalskiego.
Współpraca praskiego zoo z mongolskim rezerwatem  pochodzi z przełomu lat 50.i 60., kiedy zoo pomogło uratować prawie wymarłe konie przez założenie programu hodowlanego, mającego na celu reintrodukcję tego gatunku w środowisku naturalnym. Obecnie w praskim zoo pozostało jeszcze pięć osobników, a kolejnych 20 mieszka w Dolní Dobřejov.
Więcej na ten temat.

CIEKAWOSTKI

Warzywny tort dla zwierzaków z oliwskiego zoo

Z okazji pierwszych urodzin Galerii Sztuki Warzywniak w gdańskiej Oliwie przygotowano specjalny tort urodzinowy, składający się z kilkudziesięciu kilogramów ogórków, marchwi, buraków i innych warzyw – tort miał metr wysokości i metr średnicy, a przy jego tworzeniu brało udział mnóstwo zaproszonych na piknik urodzinowy dzieciaków. Ostatecznie cały tort skończył w paszczach zwierzaków z oliwskiego zoo – zwłaszcza hipopotamów…
Więcej.

LICZBA DNIA

50 – tyle lat skończył 17 lipca Major – orangutan sumatrzański z zoo w La Boissiere du Dore we Francji, uważany za najstarszego przedstawiciela swojego gatunku.
Major urodził się w 1962 roku w indonezyjskim lesie i został złapany siedem lat później. Przywieziono go do niemieckiego zoo w Gelsenkirchen, a następnie przekazano do zoo w Duisburgu. W końcu w marcu 1989 roku Major trafił do La Boissiere du Dore, gdzie 16 razy został ojcem.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Wakacje w pełni, a my nie próżnujemy – po wyprawie do Słupska (Dolina Charlotty) i Wielkopolski (Nowe Zoo i Stare Zoo), a miniony tydzień spędziliśmy na Mazowszu, gdzie odwiedziliśmy przede wszystkim płockie zoo. Relację z naszej wyprawy i kilkudniowego pobytu w Płocku umieścimy na stronie już niebawem – z różnych względów nie udało nam się niestety wpaść do Łodzi, a klęską zakończyła się próba odwiedzenia zoo w Warszawie – ale do tego jeszcze wrócimy :).
Powoli przygotowujemy się także do największego hitu tych wakacji, czyli wyprawy do Kaliningradu (zapowiedź naszej wycieczki znajdziecie tutaj), co do pozostałych planów będziemy ostrożni – będzie, co będzie. Mamy też nadzieję, że powoli ogarniemy wszystkie zaległości – brak dostępu do Internetu i masa wszelkich zadań sprawiły, że ostatnio na stronie trochę mniej się działo, ale już niebawem powinniśmy przyspieszyć – lada chwila ukaże się relacja z Zoo w Chemnitz, nasza relacja z  Płocka (a przy okazji obiecany nam – i Wam – już jakiś czas temu wywiad z dyrektorem płockiego zoo, Panem Aleksandrem Niwelińskim) i kilka innych, równie ciekawych tekstów.

ZDARZYŁO SIĘ…

15. 07. 2011

W opolskim zoo urodziła się samiczka żyrafy, która otrzymała imię Epsi.


19. 07. 1978

19 lipca 1978 roku – nastąpiło uroczyste otwarcie nowej placówki zoologicznej – Ogrodu Fauny Polskiej w Bydgoszczy.

19. 07, 2010

We wrocławskim zoo zmarł orangutan Tumku.

22. 07. 1953

22 lipca 1953 roku otwarto dla zwiedzających opolskie zoo.

22. 07. 1956

Po raz pierwszy w trasę ruszyła Maltanka poznańska kolejka łącząca Rondo Śródka z Nowym Zoo na Malcie.

22. 07. 2011

Z francuskiego Zoo Parc de Tregomeur przybyła do krakowskiego zoo panda mała – jest to pierwszy przedstawiciel tego gatunku w Krakowie!

Tyle na dziś, a kolejny – osiemdziesiąty piąty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w najbliższy poniedziałek.

Reklamy

2 comments on “„7 Dni Zoo” nr 84 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Oj, niektórym ludziom brakuje cierpliwości. Jak byłam w Krakowie w czerwcu to dopiero za trzecim podejściem zobaczyłam chodzące pandy. Szkoda, że drugi raz z rzędu trafiłam na czyszczenie basenu uchatek, bo jak dotąd nie byłam świadkiem karmienia :-/. Ale mam wieści, bo byłam dzisiaj w zoo. Wczoraj na świat przyszła nowa mieszkanka mini-zoo, a dokładkiej klacz kuca szetlanckiego.http://i45.tinypic.com/2ntd1c8.jpg – na zjęciu mała z mamą.

  2. Jak daliście na stronę „7 dni zoo” to kilka godzin później śląskie zoo napisało o narodzinach kolejnej zebry bezgrzywej i przybyciu 9 sajmiri.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s