Kartka z kalendarza – opolskie zoo kończy dziś 59 lat!

Równo 59 lat temu – 22 lipca 1953 roku – otwarto dla zwiedzających opolskie zoo. Co ciekawe, historia tego ogrodu sięga jednak znacznie dalej, bo jeszcze czasów sprzed II wojny światowej…

Przedwojenne zoo w Opolu na wyspie Bolko (fot. ze zbiorów B. Szybkowskiego, za http://www.opole.pl)

Opolskie zoo – w bardzo skromnej postaci – powstało już około 1930 roku na Wyspie Bolko. W tamtych czasach był to w praktyce niewielki zwierzyniec o powierzchni zaledwie 1 ha, w którym w fatalnych warunkach trzymano jednak całkiem okazałą kolekcję. W 1936 roku, ze względu na ogromną popularność tego miejsca, ówczesne władze miejskie udostępniły zoo publiczności, jednocześnie opłacając jego utrzymanie. Podczas samej wojny zoo właściwie nie ucierpiało aż tak bardzo – w pierwszych latach II wojny zwierzyniec jeszcze względnie normalnie funkcjonował, choć część zwierząt wywieziono w głąb Niemiec. W 1945 roku uległ jednak likwidacji – podczas walk o wyzwolenie Opola zoo zostało praktycznie całkowicie zdewastowane, a większość budynków i wybiegów  całkowicie zniszczona. Wszystkie zwierzęta drapieżne zastrzelono.
W stanie niemal zupełnej ruiny i zupełnej pustki zwierzyniec istniał kolejnych siedem lat – dopiero w 1952 roku podjęto jego odbudowę – powstał wówczas Komitet Odbudowy Zwierzyńca, a w 1953 otwarto oficjalnie opolskie zoo. Uroczystość otwarcia ogrodu miała miejsce 22 lipca 1953 roku.

Istotną rozbudowę zoo rozpoczęto w 1980 roku, kiedy powierzchnia 2,4 ha zostaje zwiększona do 19,13 ha. Niestety, powiększanie ogrodu przypadło na lata kryzysu, stąd konieczność zmiany koncepcji rozbudowy na bardzo prostą i tanią. Modernizacja i rozbudowa ogrodu została jednak gwałtownie przerwana 10 lipca 1997 roku, kiedy to wody powodzi zniszczyły totalnie teren i część budynków zoo. Wiele zwierząt udało się ewakuować do innych ogrodów zoologicznych w Polsce, niektóre przeżyły powódź, lecz niestety część zwierząt zginęła. Po powodzi powstała nowa koncepcja – zoo podzielona na krainy zoogeograficzne,a zwierzęta zdecydowano eksponować na dużych wybiegach, w dużych grupach i w towarzystwie innych zwierząt z tej samej krainy. Po raz trzeci w swojej historii zoo zostało otwarte 1 czerwca 1998 roku.
Od tego czasu, aż po dziś dzień, trwa stała modernizacja wciąż rozwijającego się ogrodu, który – paradoksalnie – dzięki ogromnej tragedii, jaka dotknęła to miejsce przed 15 laty – stał się jednym z najładniejszych i najlepszych ogrodów zoologicznych w Polsce.

Wybieg zewnętrzny goryli

Reklamy

13 comments on “Kartka z kalendarza – opolskie zoo kończy dziś 59 lat!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s