Kartka z kalendarza – Ogród Fauny Polskiej w Bydgoszczy kończy dziś 34 lata!

Dokładnie 34 lata temu – 19 lipca 1978 roku – nastąpiło uroczyste otwarcie nowej placówki zoologicznej – Ogrodu Fauny Polskiej w Bydgoszczy.

Ogród Fauny Polskiej ZOO stanowi część Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Decyzję o jego budowie podjęto w 1975 roku, a dokładnie 11 lipca, kiedy to powołano zespół roboczy ds. lokalizacji i budowy ogrodu zoologicznego działającego w ramach Społecznej Rady Budowy LPKiW. Wtedy również postanowiono o specyfice hodowlano-ekspozycyjnej bydgoskiego zoo – staje się ono jednym z nielicznych ogrodów zoologicznych w Polsce wyspecjalizowanych w hodowli zwierząt krajowych. 23 grudnia 1977 roku zespół roboczy przekształcono w Komisję ds. Ogrodu Fauny Polskiej, zaś 1 maja 1978 roku ZOO zajmujące wówczas powierzchnię 6 ha udostępniono zwiedzającym. Oficjalnego otwarcia dokonano 19 lipca 1978 roku. Wtedy to ogród posiadał 124 okazy reprezentujące 40 gatunków ptaków i ssaków. Pierwszymi lokatorami były koniki polskie, sarny, bażanty, gołębie pawiki i garłacze.

W 1979 roku powiększono teren ZOO o 6 ha oraz wybudowano sztuczny staw o powierzchni 2000 m kw. W 1984 roku sprowadzono 3 niedźwiedzie brunatne, a w 1986 roku rysie, żbiki, głuszce i bobry.

Wybieg niedźwiedzi brunatnych

W l. 90. wybudowano wybieg dla kozic, a w maju 1993 roku otwarto “ZOO dziecięce”. W 1996 roku ważnym wydarzeniem były pierwsze w polskich ogrodach zoologicznych narodziny wydr, natomiast w 1998 roku powiększono ogród o 2 ha zewnętrznego wybiegu dla gatunków z rodziny jeleniowatych. Rok 1999 to oddanie do użytku budynku zaplecza hodowlanego z zimowiskiem oraz pozyskanie pary łosi. Najważniejszym wydarzeniem 2001 roku było sprowadzenie 5 kozic z ogrodu zoologicznego w Szwecji. W 2004 roku otwarto nowy dział o nazwie “Skrawek Świata”, z gatunkami reprezentującymi pięć kontynentów (pojawiło się wówczas kilka gatunków egzotycznych – m.in. zebry, małpy, strusie, emu, gwanako, kangury i inne), zaś w 2005 roku powstało “Miniterrarium”, gdzie zostały wyeksponowane wybrane gatunki płazów i gadów, oraz otwarto salkę dydaktyczną, w której odbywają się zajęcia dydaktyczne. Poza tym w 2005 roku udało się odchować pierwszego w polskich ogrodach zoologicznych bociana czarnego. W 2007 roku ukończono budowę wybiegu dla susłów i małych drapieżników.

Czyżby przyszłość Ogrodu Fauny Polskiej?

Ostatnie lata to modernizacja wybiegów i dalszy rozwój „Skrawków świata”, które stopniowo, acz konsekwentnie, zaciemniają specyfikę ogrodu. Szansą na zmianę wizerunku ma być planowany pawilon Wisłarium, ale nasze źródła donoszą, że nie będzie to raczej inwestycja, która rzuci na kolana…
Jakkolwiek – życzymy myślęcińskiemu zoo wszystkiego najlepszego i powrotu do korzeni – naszym zdaniem naprawdę można zrobić świetne i ciekawe zoo nastawione na ekspozycję krajowych gatunków.

Reklamy

5 comments on “Kartka z kalendarza – Ogród Fauny Polskiej w Bydgoszczy kończy dziś 34 lata!

  1. Trochę mi szkoda tego zoo pod względem tego „Skrawka świata”. Wiadomo, że rodzima fauna nie koniecznie musi przyciągać ludzi, ale jakby zniszczyli nazwę. No, ale to moja taka opinia.

    Ale mam news, co prawda mało zoologiczny, ale jest. W Kamogawa Sea World, niedaleko Tokio, urodziła się samiczka orki. Mała urodziła się 19 lipca o godz. 18:24 czasu japońskiego. Jest drugim dzieckiem Lovey i Oscara. To także drugi przedstawiciel drugiego pokolenia orek urodzonych w niewoli w Azji. http://www.kamogawa-seaworld.jp/n_news/topics_sp.html . W tym roku urodzą jeszcze dwie samice. Kohana z Loro Parque – poród przewidywany na jesień (raczej są to domysły fanów, bo nie było oficjalnego oświadczenia z parku) oraz Stella (matka Lovey) z Port of Nagoya Public Aquarium – dla nich będzie to pierwszy poród (wcześniej Stella rodziła w Kamogawa SW, ale nie mieli już miejsca na dwie kolejne orki). Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s