„7 Dni Zoo” nr 83 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w osiemdziesiątym trzecim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, jakie nowe zwierzaki pojawiły się w polskich ogrodach, jak wygląda mrówkojad z termoforem, ile waży warszawski goryl i jakie dwa polskie ogrody obchodziły w tym miesiącu rocznicę założenia.
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

24 czerwca urodził się koczkodan górski. Ponadto urodziły się m.in. zebra Hartmanna, kolejne siki Dybowskiego, agama błotna, gekon lamparci oraz dwa żbiki.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

9 lipca w dziecięcym zoo urodziły się małe kózki.
Więcej.

NOWE ZOO POZNAŃ

O przychówkach z ostatnich tygodni w poznańskim Nowym Zoo pisaliśmy tutaj. Najnowszym maluchem jest młoda sitatunga, która urodziła się kilka dni temu.

ZOO PŁOCK

Na początku lipca wykluł się żółw gruboszyi. W Płocku razem z najnowszym maluchem jest już sześć osobników tego gatunku – dwie samice i trzy samce oraz maluch o nieokreślonej jeszcze płci.

ZOO WARSZAWA

W ostatni weekend w warszawski ogrodzie urodziło się kilka nowych zwierząt, wśród których zdecydowanie najefektowniejszym przychówkiem jest młoda żyrafa!
Ponadto na świat przyszły m.in. trzy uistiti białouche oraz pudu.
Zdjęcia młodych można zobaczyć tutaj.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO GDAŃSK OLIWA

Nowymi mieszkankami oliwskiego zoo zostały kariamy czerwononogie, które zamieszkały w rzędzie ptasich wolier na przeciwko wybiegu jeleni.
Więcej.

NOWE ZOO POZNAŃ

Z wrocławskiego zoo przyjechała grupa gundii. We wrocławskim Pawilonie Sahary zamieszkało tymczasem większe stadko z zaplecza, w którym są także dwa maluchy.

ZOO WROCŁAW

Przedwczoraj do zoo w Budapeszcie zostało wysłanych z Wrocławia kilka gatunków owadów oraz cztery skoczki, z kolei z Węgier do Wrocławia przybył transport patyczaków szmaragdowych, 10 skorpionów cesarskich i żuków, a także 10 kaczek drzewic. Z Warszawy przyjechały również m.in. żółw środkowochiński i kilka gatunków owadów.

ZOO PŁOCK

Zoo opuściły dwa bardzo cenne ubiegłoroczne przychówki – urodzona w ubiegłe wakacje panda mała wyjechała do zoo w Belfaście, natomiast roczny osioł somalijski (urodził się 7 czerwca 2011) został wysłany do Anglii.

Roczny osiołek somalijski opuścił właśnie płockie zoo

To właśnie w płockim zoo w 2010 roku urodził się pierwszy przedstawiciel tego gatunku w historii polskich ogrodów zoologicznych.

PLANY I INWESTYCJE

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

W myślęcińskim zoo 14 lipca otwarto nową, bardzo ciekawą ekspozycję – tzw. „Starą szafę”. W nietypowej scenografii starego strychu zobaczyć można kilkanaście gatunków bezkręgowców, m.in. karaczana madagaskarskiego, kruszczycę rogatą, straszyka diabelskiego i pająka ptasznika.
Więcej.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Wakacyjne kino w Akwarium Gdyńskim.
Akwarium Gdyńskie zaprasza wszystkich do letniego Kina Wakacyjnego. Przez całe wakacje, od 29 czerwca do 31 sierpnia, co godzinę od 10:00 do 18:00, będą wyświetlane filmy o morskich zwierzętach w Sali Kinowej.
Zaadoptuj polską rzekę!
8 lipca przed wejściem do fokarium w Helu zorganizowano akcję edukacyjno-informacyjną zwracającą uwagę na konieczność zadbania o naturalność i czystość wód. Była ona połączona z warsztatami mającymi na celu uświadomienie ich uczestnikom znaczenia wpływu warunków życia w morzu i rzekach na wiele organizmów, w tym ryb wędrownych.
Więcej.

Martwa foka na plaży w Świbnie.
8 lipca na plaży w Świbnie koło Gdańska znaleziono martwą fokę. Stan zwłok wskazywał na początkową fazę ich rozkładu. Okazało się, że to urodzony w helskim fokarium i wypuszczony w czerwcu młody samiec o imieniu Lugier.
Przyczyną zgonu było najprawdopodobniej zaplątanie się foki w sieć rybacką.
Więcej.

KONKURSY

WROCŁAWSKIE RYSIE CZEKAJĄ NA IMIONA

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu oraz Wrocławski Ogród Zoologiczny  zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na imiona dla pary małych rysi, urodzonych tej wiosny we wrocławskim zoo, a którymi opiekuje się MPK Wrocław.
Na autorów najlepszych propozycji czekają nagrody, m.in. rodzinne bezpłatne zaproszenia do zoo.
Regulamin i wszystkie potrzebne informacje można znaleźć tutaj.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o

Piranii znalezionej w zalewie pod Kielcami – o wydarzeniu donosi oczywiście Fakt. Strach się bać – dobrze, że mieszkamy daleko od Kielc…
Inna sprawa, że pirania to tak naprawdę… paku :).

– Tymczasem Super Express donosi o narodzinach antylopki w poznańskim zoo. „Antylopką” ową jest… sitatunga, a artykuł ilustruje takie oto zdjęcie:

Antylopka? Sitatunga? Takie rzeczy to (nie) tylko w „Super Expressie”

O tej samej sitatundze pisze także TVN24 – co ciekawe, nowonarodzony maluch ma wg dziennikarzy portalu 30 cm wzrostu i… waży 30 kg! Co ciekawe, dorosła samica waży ok. 70 kg…

Ucieczce pięciu szympansów z hanowerskiego zoo – małpy najprawdopodobniej wydostały się z wybiegu po tym, jak wdrapały się na drzewa. Podczas ucieczki raniły w głowę kilkuletnią dziewczynkę. Co ciekawe, jeden z szympansów dostał się do woliery z gorylami, gdzie, jak poinformowali pracownicy zoo, odbyła się „wymiana zdań” z ich przywódcą.
Przypomniał nam się pewnie film…

Dramatycznym wypadku w kopenhaskim zoo – 21-letni mężczyzna został zagryziony przez tygrysy. Do tragedii doszło w środę wcześnie rano. Ciało mężczyzny, otoczone przez tygrysy syberyjskie, znaleźli pracownicy zoo tuż po otwarciu ogrodu. Zabity mężczyzna przeszedł przez ogrodzenie wybiegu tygrysów, a następnie przedostał się przez fosę odgradzającą zwierzęta od zwiedzających. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego mężczyzna znalazł się na wybiegu tygrysów. Policja podejrzewa, że było to samobójstwo.

Seksualnych zachowaniach zwierząt w zoo – opowiada dyrektor ogrodu w Oliwie, Pan Michał Targowski.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

PANDA WIELKA Z TOKIJSKIEGO ZOO NIE ŻYJE!

Tydzień temu pisaliśmy o wielkim sukcesie tokijskiego zoo, jakim były pierwsze w historii ogrodu narodziny pandy wielkiej.
Niestety, okazało się, że młoda panda padła – pracownicy zoo znaleźli sześciodniowego samca, który nie miał jeszcze imienia, leżącego na brzuchu swej matki Shin Shin. Trwająca około godziny próba reanimacji nie przyniosła skutku.
Przyczyną zgonu jest najpewniej zapalenie płuc.

CIEKAWOSTKI

Mrówkojad z termoforem

(fot. Proyecto Ibera)

Zdecydowanie nasza ulubiona fota z ostatnich dni – samiec mrówkojada olbrzymiego Hata, który trafił do ośrodka rehabilitacji mrówkojadów w Reserva Rincón del Socorro.
Absolutnie genialny!

Czochraj się jak kotik!

W basenie wrocławskich kotików zamontowano nowe – prototypowe! – urządzenie drapiące plecki kotików.

(fot. Kotiki Wrocławskiego Zoo, profil facebookowy)

Niezła szczota, nie ma co! Zwierzaki są ponoć zachwycone :).

LICZBA DNIA

Ile waży M’Tonge?

Warszawskie zoo podało, że trzynastoletni M’Tonge, samiec goryla, osiągnął właśnie wagę 200 kg! To górny próg średniej wagi dla dorosłego samca goryla, choć w ogrodach zoologicznych zdarza się, że osiągają one wagę nawet 230-250 kg, a rekord to ponoć 270 kg!
Nieźle, co?

M’Tonge

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Wakacje w pełni, ale nasz sezon wyprawowy jeszcze do końca się nie zaczął. W ubiegłym tygodniu odwiedziliśmy Poznań (relację z Nowego Zoo znajdziecie tutaj, a relację ze Starego Zoo przeczytacie najpewniej w poniedziałek).
Powoli przygotowujemy się także do największego hitu tych wakacji, czyli wyprawy do Kaliningradu (zapowiedź naszej wycieczki znajdziecie tutaj). Jeśli wszystko pójdzie dobrze (a z tym, póki co, niestety różnie bywa…) w planach mamy także wyprawę do Krakowa (+ przy okazji Chorzów) oraz Płock (+ przy okazji Łódź i może Warszawę).
Żeby tak chociaż część z tych planów się powiodła…

ZDARZYŁO SIĘ…

06. 07. 1929

Otwarto dla publiczności krakowskie zoo.

Na otwarciu ogrodu gościł Prezydent Rzeczypospolitej, prof. Ignacy Mościcki. W dniu otwarcia w zoo znajdowały się 94 ssaki, 98 ptaków i 12 gadów. Były to głównie zwierzęta fauny rodzimej, ale eksponowano również okazy tak egzotyczne jak małpy.

10. 07. 1865

Otwarto dla publiczności wrocławskie zoo.

Zoo Wrocław – tablica upamiętniająca stulecie założenia zoo

12. 07. 2010

W poznańskim Nowym Zoo urodził się tapir anta – Cypisek.

Cypisek12. 07. 2011
W łódzkim zoo urodziła się samiczka tapira anta.

Tyle na dziś, a kolejny – osiemdziesiąty czwarty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w najbliższy piątek.

Reklamy

5 comments on “„7 Dni Zoo” nr 83 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Wchodzę na mrówkojada i czytam że wczorajszy odcinek będzie jutro, wchodzę na fejsa i widzę że już jest 😀 Cudna niespodzianka 🙂

  2. Ta pirania to oczywiśćie paku, podobnie jak wszystkie dotychczas złowione w Polsce „piranie”. Wyraźnie widać zęby miażdżące i inaczej zbudowane płewtwy oraz głowę. Swoją drogą odporne paku dorastające do ponad metra, rosnące błyskawicznie i jedzące absolutnie wszystko mogą się stać zagrożeniem dla krajowej ichtiofauny, na razie w zbiornikach ogrzewanych np. wodą z elektrowni. A ta mała sitatunga to „nabita”. Przy 30 cm waży już ponad 30 kg. To tak jakby ludzki noworodek ważył też ze 30 kg.

    • Inwazja pakupiranii na Polska zdaje się zataczać coraz szersze kręgi – niedługo strach będzie wejść do wanny :).
      A 30-kilogramowy noworodek sitatungi to chyba najcięższe dziecko roku – sami nie byliśmy ułomkami, kiedy byliśmy bardzo bardzo młodzi, ale do 30 kg było nam daleko. Widać, że w Poznaniu dobrze karmią – przynajmniej w zoo :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s