Kartka z kalendarza – 147 lat temu otwarto wrocławskie zoo

Dokładnie 147 lat temu – 10 lipca 1865 roku – otwarto dla publiczności wrocławskie zoo. Zoo we Wrocławiu jest tym samym najdłużej działającym ogrodem zoologicznym na terenie dzisiejszej Polski i powoli przygotowuje się do hucznych obchodów 150-lecia istnienia, które świętować będzie już za trzy lata – w 2015 roku. Wtedy też gotowa ma być największa inwestycja w dziejach zoo – Afrykarium.
Warto jednak pamiętać, że początki wrocławskiego zoo były bardzo skromne, a historia ogrodu niezwykle burzliwa. Dziś krótko przypominamy jak to się stało, że pewnego lipcowego ranka kilkanaście dekad temu otwarto dla zwiedzających zoo na nadodrzańskiej skarpie…

Baszta Niedźwiedzi – najstarszy obiekt na terenie zoo, zbudowany specjalnie na otwarcie ogrodu

Początki wrocławskiego zoo sięgają 1862 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego nadburmistrza Wrocławia, dr Juliusa Elwangera, zawiązano komitet organizacyjny ds. budowy zoo. Już na samym początku problemem okazały się być pieniądze – a właściwie ich brak. Komitet nie uzyskał bowiem dotacji państwowych ani miejskich, dlatego towarzystwo akcyjne z kapitałem 100 tysięcy talarów zaczęło sprzedawać akcje po 50 talarów za sztukę. Dopiero po roku zdołano zebrać 30 tysięcy potrzebne do rozpoczęcia budowy.
Miasto zezwoliło na budowę ogrodu w sąsiedztwie toru wyścigów konnych, w odległej i bezludnej wówczas jeszcze okolicy Parku Szczytnickiego. Budowa zoo trwała niecałe dwa lata i wreszcie 10 lipca 1865 ogród został otwarty.
Wydarzenie to upamiętnia tablica znajdująca się tuż przed wybiegiem sawanny afrykańskiej, naprzeciwko głównego wejścia do zoo. Jest to stosunkowo nieduża (około metr na niecały metr) kamienna płyta, na której wyryty jest napis:

Wrocławski Ogród Zoologiczny Otwarty 10 lipca 1865 Powiększony i odbudowany decyzją prezydium rządu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Stulecie swego istnienia i działalności kulturalno-oświatowej tablicą upamiętniony

A na końcu data postawienia pomnika – 10 lipca 1965, czyli dokładnie w stulecie założenia zoo!

Zoo Wrocław – tablica upamiętniająca stulecie założenia zoo

Pierwszym dyrektorem został dr Franz Schlegel, przyrodnik i lekarz. Kolekcja zwierząt nie była zbyt okazała – w zoo mieszkało wówczas 189 zwierząt, m.in. daniele, lamy, niedźwiedzie, sarny, strusie, wielbłądy, wilki i jedną zebrę; a w znacznej części (165 okazów) były to dary mieszkańców Wrocławia i okolic. Nie było też wówczas jeszcze trwałych pawilonów wystawienniczych, ani wybiegów, większość „infrastruktury” stanowiły szopy i stajnie. Zoo, zorganizowane na wzór Berlina jako towarzystwo akcyjne, rozwijało się powoli, jednak już w 10 lat później, dzięki dużej popularności ogrodu, która wpływała na wzrost dochodów, kolekcja zwiększyła się do blisko 800 okazów, w tym słonia Teodora, odkupionego od londyńskiego zoo w 1873 po trwającej trzy miesiące loterii fantowej!

Z obiektów, które pamiętają początki istnienia zoo – małpiarni, restauracji i fortecy niedźwiedzi – do dziś została tylko ta ostatnia. Nie mieszkają w niej już jednak niedźwiedzie, tylko kilka gatunków sów, a obiekt ten znany jest dziś jako Baszta Niedźwiedzi.

Baszta Niedźwiedzi

Co ciekawe, budynek ten pamięta jeszcze czasy sprzed założenia zoo, został bowiem ukończony w 1864 roku właśnie na otwarcie ogrodu (budowa Baszty ruszyła w 1863). Zbudowany w stylu neogotyckim pawilon, przeznaczony pierwotnie dla niedźwiedzi, jest obecnie najstarszym budynkiem na terenie zoo.

Fragment Baszty Niedźwiedzi

Obiekt ten to typowy przykład XIX-wiecznego budownictwa wiwaryjnego – trudno uwierzyć, że przez lata eksponowano tu niedźwiedzie brunatne i polarne, a później wilki i dziki.
Obecnie Basztę zamieszkuje kilka gatunków sów, m.in. sowy śnieżne, puchacze i puszczyki uralskie, docelowo jednak obiekt ma służyć tylko celom edukacyjnym i wystawienniczym.

Niedawno Basztę udostępniono zwiedzającym, dzięki czemu można wejść po schodach na górę, skąd roztacza się bardzo ładna panorama zoo:

Wrocławskiemu zoo z okazji 147 urodzin życzymy wszystkiego dobrego i powodzenia w trwających właśnie inwestycjach, a sami przygotowujemy się na obchody 150-lecia zoo, z tej okazji bowiem będziemy chcieli przygotować coś specjalnego – podobnie jak samo zoo.
Czasu jednak jeszcze trochę zostało :).

Reklamy

2 comments on “Kartka z kalendarza – 147 lat temu otwarto wrocławskie zoo

  1. Od wczesnej wiosny wejście na górę jest zamknięte z adnotacją, iż trwają lęgi ptaków i potrzebują one spokoju 🙂

  2. Ja bardzo jestem zachwycony wrocławskim ogrodem zologicznym ,ponieważ bardzo kocham zwierzęta Aleksander Skupień

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s